Star Wars - Η συλλογή μου

Eagle 1

RetroMasteR
Joined
31 Ιαν 2016
Μηνύματα
1.298
Αντιδράσεις
4.549
Ξεκίνησα τη συλλογή μου Star Wars όταν διαπίστωσα πόσο άρεσαν οι ταινίες στα -μικρά τότε- παιδιά μου. Ήθελα να τους προσφέρω τους ήρωες της οθόνης και τα εντυπωσιακά σκάφη τους στο δωμάτιό τους. Σιγά-σιγά μεγάλωνε ο αριθμός των αντικειμένων και άρχισε να διαμορφώνεται μία συλλογή. Το παιχνίδι με τις φιγούρες και τα διαστημόπλοια γίνονταν πλέον υπό διακριτική επίβλεψη, ούτως ή άλλως τα παιδιά τα πρόσεχαν. Πολλά από τα σκάφη είναι πλέον σπάνια, μερικά τα είχα προμηθευτεί από τις ΗΠΑ μια και δεν κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα. Πέρυσι αποφάσισα να διαμορφώσω μία βιτρίνα ειδικά για το θέμα αυτό. Στα 4 μέτρα που επέτρεψε η σύζυγος στρίμωξα τελικά τη μισή συλλογή, ή άλλη μισή είναι σε κουτιά στην αποθήκη. Παραθέτω λοιπόν μερικές γενικές φωτογραφίες, εάν κάποιος έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για κάποιο σκάφος/φιγούρα, ευχαρίστως να ανεβάσω φωτογραφίες ειδικά για αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος κανένα star destroyer σε real size δεν βλέπω. ;)

Παλιά είχα όλες τις φιγούρες της hasbro από το phantom menace, όλες του attack of the clones και καμιά δεκαριά της kenner μαζί με τον jabba the hut με την βάση του και τον salacius crumb. A είχα και το wampa της kenner.
 
telonio είπε:
Παλιά είχα όλες τις φιγούρες της hasbro από το phantom menace, όλες του attack of the clones....
Βρε...για τα παλια λεμε.... :p

Αετε.....δεν σταματας να μας εκπλησεις.... :eek: .....ευχαριστα βεβαιως-βεβαιως!!! :D

Τα σεβη μου για την συλλογη!!! :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σταύρο, τα υπόλοιπα που δεν έκανες quote είναι οι φιγούρες τις kenner του 77-78
 
Oooopsss.... :brick: ....τωρα το ειδα.....:burn:

Εχεις δικιο ρε Μαριε....my bad..... #)
 
Ναι ρε θα σου κρατάω κακία τώρα..
 
Καταπληκτική συλλογή Eagle 1! :clap:

Με την ευκαιρία... "Star Wars Stories" μέχρι τέλος Φεβρουαρίου στον Ελληνικό Κόσμο με συλλεκτικά παιχνίδια, κόμιξ, κ.α. από τα 70s και 80s. : http://www.fhw.gr/cosmos/index.php?i...=12&lk=748&lg=

[node=31665]stayros[/node] εσύ είσαι? :supergrin:

darth.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελεεια ειναι να την χαιρεσαι εχεις αγορακια να υποθεσω;
 
telonio είπε:
Ωραίος κανένα star destroyer σε real size δεν βλέπω. ;)
Παλιά είχα όλες τις φιγούρες της hasbro από το phantom menace, όλες του attack of the clones και καμιά δεκαριά της kenner μαζί με τον jabba the hut με την βάση του και τον salacius crumb. A είχα και το wampa της kenner.
Το έχω παρκάρει σε τροχιά! Βάζω όμως φωτό από το μικρό (έχει φωτισμό και 4 αυθεντικούς ήχους). Επίσης μερικά από αυτά που είχες (jabba με την κυρία του κλπ.). Ευχαριστώ για τα καλά σου σχόλια!
 
Αετε....μας πορωνεις ασχημα!!! :D

Οχι τιποτα αλλο...δεν ειναι και εποχες για αγορες τωρα.... :precry:
 
stayros είπε:
Αετε....μας πορωνεις ασχημα!!! :D
Οχι τιποτα αλλο...δεν ειναι και εποχες για αγορες τωρα.... :precry:
Έχεις δίκιο Σταύρο, το ζω και εγώ, σταμάτησα μετά το 2010, ότι πήρα, πήρα.... Σκανδαλίζομαι όταν βλέπω τη βιτρίνα. Δεν μπαίνω στο E-Bay (μέλος από το 1998) επίτηδες..... Βγήκανε και τα καινούργια με το επεισόδιο 7, γέμισε εδώ ο τόπος και δεν πήρα τίποτα. Ευτυχώς μεγάλωσαν τα παιδιά....

Με την ευκαιρία 2 ερωτήσεις: Ενώ οι φωτογραφίες μου είναι μεγάλες, αναρτώνται μικρές και δεν φαίνονται λεπτομέρειες. Διορθώνεται? Επίσης, μπορεί κανείς να αναρτήσει μικρό φιλμάκι (π.χ. έχω το R2D2 Interactive που λέει και κάνει διάφορα)?

αριαδνη είπε:
Τελεεια ειναι να την χαιρεσαι εχεις αγορακια να υποθεσω;
Ευχαριστώ Αριάδνη. Κορίτσι και αγόρι!!! Το τι πέρασα μέχρι να βρω το διαστημόπλοιο της Amidala (βλ. φωτό) για να ησυχάσει η κόρη δεν λέγεται...... Και είναι και τεράστιο, φώναζε η σύζυγος....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Αετε....μας πορωνεις ασχημα!!! :D
Οχι τιποτα αλλο...δεν ειναι και εποχες για αγορες τωρα.... :precry:
Έχεις δίκιο Σταύρο, το ζω και εγώ, σταμάτησα μετά το 2010, ότι πήρα, πήρα.... Σκανδαλίζομαι όταν βλέπω τη βιτρίνα. Δεν μπαίνω στο E-Bay (μέλος από το 1998) επίτηδες..... Βγήκανε και τα καινούργια με το επεισόδιο 7, γέμισε εδώ ο τόπος και δεν πήρα τίποτα. Ευτυχώς μεγάλωσαν τα παιδιά....

Με την ευκαιρία 2 ερωτήσεις: Ενώ οι φωτογραφίες μου είναι μεγάλες, αναρτώνται μικρές και δεν φαίνονται λεπτομέρειες. Διορθώνεται? Επίσης, μπορεί κανείς να αναρτήσει μικρό φιλμάκι (π.χ. έχω το R2D2 Interactive που λέει και κάνει διάφορα)?
 
Α εχεις για την κορη φιγουρα της λεια η της πριγκηπισσας αμινταλα;
 
Eagle 1 είπε:
Με την ευκαιρία 2 ερωτήσεις: Ενώ οι φωτογραφίες μου είναι μεγάλες, αναρτώνται μικρές και δεν φαίνονται λεπτομέρειες. Διορθώνεται? Επίσης, μπορεί κανείς να αναρτήσει μικρό φιλμάκι (π.χ. έχω το R2D2 Interactive που λέει και κάνει διάφορα)?
1) Αν θέλεις να επεξεργαστείς το μέγεθος των εικόνων που ανεβάζεις μην κάνεις χρήση της φωτογραφικής μηχανής.

Δες το βιντεάκι που ανέβασα σχετικά :)

2) To film είναι δικό σου? (για αποφυγή copyright ρωτάω). Αν ναι, μέσω youtube μπορεί να αναρτηθεί με το εικονίδιο insert video που θα βρεις στο ποστ από τον επεξεργαστή κειμένου.
 
Α εχεις για την κορη φιγουρα της λεια η της πριγκηπισσας αμινταλα;
Ναι, έχουμε αρκετές, μεμονωμένες ή ενταγμένες στε διοράματα. Ενδεικτικά μερικές φωτο.



Kambia είπε:
1) Αν θέλεις να επεξεργαστείς το μέγεθος των εικόνων που ανεβάζεις μην κάνεις χρήση της φωτογραφικής μηχανής.

Δες το βιντεάκι που ανέβασα σχετικά :)

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφόρηση, το είχα προσπαθήσει και εγώ, αλλά δεν είχα προσέξει τις λεπτομέρειες μεγέθους εικόνας. Τι κάνει η επιμόρφωση!!!

Τα φιλμάκια είναι δικά μου, αλλά μέσω YouTube.... δεν το έχω ξανακάνει, δεν είμαι μέλος. Θα δω άν τα παιδιά μου έχουν τη δυνατότητα και θα επανέλθω. Την καλημέρα μου.

20160204_103640.jpg

20150327_151545.jpg

20150330_125348_Richtone(HDR).jpg
 
Eagle 1 είπε:
Ξεκίνησα τη συλλογή μου Star Wars ....Παραθέτω λοιπόν μερικές γενικές φωτογραφίες, εάν κάποιος έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για κάποιο σκάφος/φιγούρα, ευχαρίστως να ανεβάσω φωτογραφίες ειδικά για αυτό.
Μετά από επιτυχές φροντιστήριο του Kambia αναφορικά με το μέγεθος φωτογραφιών επισυνάπτω μερικές φωτο σε καλύτερη ανάλυση.



IMG_6441.JPG

IMG_6443.JPG

IMG_6442.JPG

IMG_6444.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα