Star Wars - Η συλλογή μου

Για τα γνωστα συγχαρικια το γνωριζεις,δεν χρειαζεται να πω κατι! ;)

Αυτο ομως που κινει την περιεργεια,ειναι το εξης....

Πως τοτε - στα '80s - η Kenner ηξερε τοσες πληροφοριες,απο σκαφη που απλως εκαναν ενα "περασμα" απο την οθονη,

ωστε να τα βγαλει στην παραγωγη και μαλιστα με τοσες πολλες λεπτομερειες; :what:
 
telonio είπε:
Ένα και ένα κομμάτια και σε πάρα πολύ καλή κατάσταση. Δεν τα έπιασαν ποτέ χέρια παιδιών;Έχω και εγώ δυο τρία πράγματα από το star wars. Μπορεί να τα ποστάρω αλλού για να μην σου χαλάσω το thread.
Σωστή η παρατήρησή σου. Τα έπαιζαν τα παιδιά μου και μάλιστα πολύ, ήθελα να έχουν τις αναμνήσεις τους από αυτά τα παιχνίδια/μοντέλα, να δεθούν μαζί τους, όμως πάντα με επιτήρηση. Από τη στιγμή μάλιστα που μεγάλωσε η συλλογή από τα τέλη των '90ς, γινόταν και θεματικά παιχνίδια, π.χ. όταν είχε χιονίσει μία φορά μετατράπηκε το μπαλκόνι στον πλανήτη Hoth.....

Θα χαρώ πάρα πολύ να δω και τα δικά σου αντικείμενα από τα star wars, όπως και οποιουδήποτε άλλου μέλους. Ελεύθερα λοιπόν, δεν θα χαλάσεις το thread, αντίθετα θα το αναβαθμίσεις! Να προτείνω μάλιστα -εάν είναι εφικτό- να αλλάξει η διαχείριση τον τίτλο, αντί "Star Wars - Η συλλογή μου" σε γενικότερο τίτλο π.χ. "Star Wars - Σκάφη και φιγούρες", ώστε να αναρτεί ελεύθερα όποιος έχει κάτι.

stayros είπε:
Αυτο ομως που κινει την περιεργεια,ειναι το εξης....

Πως τοτε - στα '80s - η Kenner ηξερε τοσες πληροφοριες,απο σκαφη που απλως εκαναν ενα "περασμα" απο την οθονη,

ωστε να τα βγαλει στην παραγωγη και μαλιστα με τοσες πολλες λεπτομερειες;
Ευχαριστώ πολύ για τα πάντα ευγενικά σου σχόλια Σταύρο, χαίρομαι που αρέσουν τα αντικείμενα. Το ερώτημά σου είναι πολύ εύλογο, υποθέτω ότι παίρνοντας η kenner (και αργότερα η Hasbro που τη διαδέχθηκε) την άδεια από τον Lukas τους δίδονταν και τα blue prints των μοντέλων που χρησιμοποιούνταν στις ταινίες. Πάντως τα πρώιμα μοντέλα ήταν αρκετά απλοικά φταγμένα (π.χ. το Χ-Wing που ανέβασα στις αρχές αυτού του thread), κάτι που βλέπεις και με τα Cloud Car Twin Pod και Rebel Troop Transporter που είναι από τα '80ς. Αντίθετα στη 10ετία του '90 και μετά, τα μοντέλα γινόταν όλο και πιό εξελιγμένα, ενώ προσετίθοντο ηλεκτρονικά και αυθεντικοί ήχοι από τις ταινίες, κανόνια που έριχναν βλήματα, φωτάκια κλπ. Το ίδιο έγινε και με τις φιγούρες, έχω ένα R2D2 του 1979, όπου η διακόσμηση του σώματός του είναι ένα αυτοκόλλητο, ενώ μετά έγινε ανάγλυφο. Βέβαια στα '90ς "χάλασαν" κατά τη γνώμη μου τις ανδρικές φιγούρες κάνοντάς τες με τριγωνικό στήθος, σαν να ήταν παλαιστές, ενώ από το 2000 και μετά τις έκαναν πάλι φυσιολογικές. Μόλις τελειώσω την παρουσίαση των σκαφών θα αναρτήσω και φωτογραφίες από φιγούρες, όπου φαίνεται η εξέλιξη αυτή.

Σημειώνω βέβαια, ότι τα σκάφη για φιγούρες 3,75" είναι κάτι μεταξύ παιχνιδιού και μοντέλου. Θα τα ονόμαζα λειτουργικά μοντέλα. Δεν έχουν τη λεπτομέρεια των συναρμολογούμενων στατικών μοντέλων (Revell κλπ.) ούτε αληθοφανείς χαλκομανίες αλλά αυτοκόλλητα. Ωστόσο προσεγγίζουν αρκετά τα μοντέλα των ταινιών και παράλληλα παίζονται από τα παιδιά.

Να προσθέσω τέλος, ότι με την ευκαιρία του νέου φίλμ των Star Wars που θα προβληθεί από τις 15 Δεκεμβρίου σκέφτηκα να αναρτήσω τις φωτογραφίες και των λοιπών σκαφών, πέραν της βιτρίνας ή και αυτών που δεν φαίνονταν καλά στις φωτογραφίες της βιτρίνας που ανέβασα ήδη. Θα προχωρήσω λοιπόν στην ανασκαφή και φωτογράφιση των σκαφών που είναι συσκευασμένα στο πατάρι, καλό είναι και για εμένα το να έχω πλήρες φωτογραφικό αρχείο. Ελπίζω να μη σας ζαλίσω.....
 
Καταρχας να σε ευχαριστησω για την κατατοπιστικη απαντηση σου! :thanx2:

Eagle 1 είπε:
Ελπίζω να μη σας ζαλίσω.....
Ουτε να το συζητας.....αναμενουμε! :D

Αρπαξε την φωτογραφικη και βγαζε φωτο αβερτα!!! :D
 
R2D2 Interative. Πραγματικά το πιό τέλειο -κατά τη γνώμη μου- ρομπότ της σειράς Star Wars. Το έχουν κάνει εξωτερικά ακριβές αντίγραφο του πραγματικού!Έχει ύψος ~45 εκατοστά και λειτουργεί με 5 μεγάλες κυλινδρικές μπαταρίες (D I). Είναι τηλεκατευθυνόμενο χωρίς τηλεκατεύθυνση, μια και δέχεται εντολές φωνητικά (στα αγγλικά), αλλά εκτός αυτού αναλαμβάνει και δικές του πρωτοβουλίες! Εκτός από αισθητήρες αναγνώρισης ήχου έχει και αισθητήρες κίνησης για να κτυπά συναγερμό καθώς και αισθητήρες υπέρυθρων για να αντιλαμβάνεται σώματα ανθρώπων όταν παίζει κρυφτό.

Για να έρθουμε στις λειτουργίες του (ενδεικτικά), ενεργοποιείται με διακόπτη (όπου με άλλο διακόπτη υπάρχει η δυνατότητα παύσης των κινητικών του λειτουργιών, όταν το έχει κανείς π.χ. σε έπιπλο και θέλει να συζητά μόνο μαζί του χωρίς όμως να κινηθεί και πέσει) και δέχεται εντολές αφού πρώτα του πει κανείς "Έι Ρ2" και αυτό απαντά με τα γνωστά σφυρίγματα, αυθεντικά από την ταινία. Στη συνέχεια κατευθύνεται φωνητικά προς μία κατεύθυνση που του λες, για να παραδώσει π.χ. ένα ποτό που κρατά σε ειδικό βραχίονα που βγαίνει από κρύπτη στο σώμα του. Παίζει κρυφτό (ψάχνει να βρει κόσμο), πάει περιπολία, στήνει ενέδρα και σημαίνει συναγερμό αν κάποιος περάσει από μπροστά, χορεύει στους ήχους της μουσικής της καντίνας στον Tatoοine κλπ. Όλα αυτά με φωνητικές εντολές πάντα. Επίσης αν του αναφέρεις ήρωες της ταινίας, φωνάζει χαρούμενα αν είναι καλοί και φρίττει κουνώντας το κεφάλι του πέρα-δώθε βγάζοντας φωνές δυσαρέσκειας, ενώ το λαμπάκι στο κεφάλι του από μπλέ γίνεται κόκκινο. Επίσης λέει το μυστικό μήνυμα της Leia προς τον Obi-One ανάβοντας ειδικό φωτάκι στον προβολέα του.

Άμα κουραστεί ή τσατιστεί, το μπλε φωτάκι γίνεται κόκκινο, απαντά αρνητικά κουνώντας το κεφάλι σε στυλ "όχι" και πάει και κάθεται σε μία γωνιά. Μετά από λίγο το φωτάκι γίνεται πάλι μπλέ, τα σφυρίγματά του χαρούμενα και έρχεται κοντά σου για να παίξει. Πάντως αν τσατιστεί, μπορείς να του δώσεις μία στο κεφάλι και επανέρχεται, οπότε δεν περιμένεις να του γίνει το κέφι.

Αυτά και άλλα πολλά κάνει. Μικροί-μεγάλοι το χαίρονται πολύ. Βέβαια για τα παιχνίδια πρέπει να έχει κανείς χώρο, τα χαλιά το δυσκολεύουν αρκετά. Είναι λειτουργικό ακόμα, παρά το ατέλειωτο παιχνίδι που του κάναμε. Παραθέτω μερικές φωτογραφίες, έχω και βιντεάκια με τα κατορθώματά του, αλλά πρέπει να τα αναρτήσω πρώτα στο YouTube.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg
 
Απο την περιγραφη και μονο καταλαβαινεις οτι προκειται για φοβερο κομματι!!! :D

Περιμενουμε βιντεακια...τα υποσχεθηκες!!! :)
 
Περιττό να πω πως θέλω ένα τέτοιο R2D2! Του πότε είναι αυτό Αετέ?
 
Kambia είπε:
Περιττό να πω πως θέλω ένα τέτοιο R2D2! Του πότε είναι αυτό Αετέ?
Είναι όντως καταπληκτικό και όποιος έρχεται σπίτι (το έχουμε σε έπιπλο κοντά στην είσοδο) θέλει να παίξει μαζί του. Το αγόρασα το 2002 από το E-Bay, γιατί είχε ήδη εξαντληθεί. Είναι από την πρώτη σειρα. Λόγω της επιτυχίας του το ξαναέβγαλαν, νομίζω το 2009, με βελτιωμένα ηλεκτρονικά από ότι είχα ακούσει. Στη δική μου πρώτη έκδοση μερικές φορές δεν δέχεται εντολές ή εκνευρίζεται συχνά (γίνεται κόκκινο το φωτάκι και δεν παίρνει κουβέντες), οπότε θέλει μία στο κεφάλι για reset.
 
Και να φανταστώ πως η αγορά του ισοδυναμούσε με ένα νεφρό?!

Eagle 1 είπε:
... Στη δική μου πρώτη έκδοση μερικές φορές δεν δέχεται εντολές ή εκνευρίζεται συχνά (γίνεται κόκκινο το φωτάκι και δεν παίρνει κουβέντες), οπότε θέλει μία στο κεφάλι για reset.
LOL. Αναβάθμιση δεν επιδέχεται?
 
Kambia είπε:
Και να φανταστώ πως η αγορά του ισοδυναμούσε με ένα νεφρό?!
LOL. Αναβάθμιση δεν επιδέχεται?
Κόστισε 250 δολάρια τότε.... Τώρα το συγκεκριμένο της πρώτης σειράς κοστίζει περισσότερο από ότι είδα.

Για αναβάθμιση δεν είδα να διατίθεται κάποιο κιτ. Ούτως ή άλλως αν δεν χαλάσει δεν αντικαθιστούμε την πλακέτα του, τα παιδιά θέλουν το συγκεκριμένο, μαζί του μεγάλωσαν..... Επειδή κάνει και πολλές κινήσεις με το κεφάλι του, υποθέτω ότι θα είναι και πολύπλοκο να το ανοίξει κανείς.
 
:eek: o_Oo_O

Φαινεται τρομερος! Αναμενουμε τα βιντεακια για να καταλαβουμε πως λειτουργει ακριβως!

PS. Μου φαινεται περιεργο να ειναι του 2002 και να εχει τοσους αισθητηρες! Στην εποχη του θα ηταν αιχμη της τεχνολογιας :p
 
Μόλις κατάφερα να ανεβάσω τα βιντεάκια -αφού τα ένωσα- στο YouTube (πρώτη μου φορά). Επίσης παραθέτω και βίντεο από τους SW κουμπαράδες σε λειτουργία (πρέπει να κινηματογραφήσω και την τριπλέτα).

R2D2 Interactive

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελεια ειναι!!!! :dribble:

Ειδικα ο Darth Vader - με μουσικη υποκρουση Imperial March - ειναι ολα τα λεφτα!!!! :worship:

Αναμενουμε το video απο την τριπλετα. :)
 
Απίθανα τα βίντεο!!!

Ειδικά το ρομποτάκι είναι καταπληκτικό στον χορό του, αλλά και στην αντίδρασή του στο άκουσμα του ονόματος του Darth Vader!

Έχει και προσωπικότητα απ'ότι φαίνεται, γιατί στο τέλος του βίντεο, βλέπω ότι αρνείται να υπακούσει σε άλλες εντολές! :D

Πανέμορφοι και οι κουμπαράδες εν δράσει! :wub:
 

Απίθανα τα βίντεο!!!

Ειδικά το ρομποτάκι είναι καταπληκτικό στον χορό του, αλλά και στην αντίδρασή του στο άκουσμα του ονόματος του Darth Vader!

Έχει και προσωπικότητα απ'ότι φαίνεται, γιατί στο τέλος του βίντεο, βλέπω ότι αρνείται να υπακούσει σε άλλες εντολές! :D

Πανέμορφοι και οι κουμπαράδες εν δράσει!

:thanx2: 1@Eagle 1[/USER]

 
NIOBH είπε:
Απίθανα τα βίντεο!!!Ειδικά το ρομποτάκι είναι καταπληκτικό στον χορό του, αλλά και στην αντίδρασή του στο άκουσμα του ονόματος του Darth Vader!

Έχει και προσωπικότητα απ'ότι φαίνεται, γιατί στο τέλος του βίντεο, βλέπω ότι αρνείται να υπακούσει σε άλλες εντολές! :D

Πανέμορφοι και οι κουμπαράδες εν δράσει!
Πράγματι το έχουν κάνει όσο πιό αυτόνομο γίνεται, νομίζει κανείς ότι έχει σκεπτόμενο ρομπότ απέναντί του. Πέραν της άρνησης, να το δεις όταν θυμώνει..... Φεύγει, πάει σε τοίχο (με τους αισθητήρες του δεν τρακάρει) και δεν δέχεται καμία εντολή. Έχει δε και μυστικές εντολές που ξεκλειδώνουν και άλλους χορούς, που δεν αναφέρονται στο εγχειρίδιο. Πιστεύω ότι παρά τα χρόνια του, είναι το πιό καινοτομικό και εξελιγμένο παιχνίδι των Star Wars. .......
 
Μετά τον μεγάλο R2D2 παρουσιάζω και άλλα δύο μικρότερα, επίσης με διαδραστική δυνατότητα: Ένα που είναι προβολέας εικόνων από τη σειρά και ένα στην κλίμακα από φιγούρες των 3,75", το οποίο είναι τηλεκατευθυνόμενο (ύψος: 5 εκατοστά)! Η τηλεκατεύθυνση παρουσιάζεται σαν φωτόσπαθο, όπου με δύο κουμπιά το ρομπότ πάει μπροστά ή πίσω και δεξιά (οπότε μπορεί κανείς με την όπισθεν να το στείλει σε κάθε κατεύθυνση). Ανάβει το κόκκινο φωτάκι του, ενώ ακούγονται αυθεντικοί ήχοι του R2D2 από την ταινία (προέρχονται όμως από το φωτόσπαθο και όχι από το ρομπότ, είναι πάρα πολύ μικρό για να χωρέσει τέτοιο κύκλωμα, παράλληλα με την τηλεκατεύθυνση και το μοτερ κίνησης).

Το τηλεκατευθυνόμενο το έβγαλε μία άγνωστη εταιρεία από την Ιαπωνία (αν και είναι κατασκευασμένο στην Κίνα), η διαφανής θήκη και τα διακοσμητικά χαρτιά είναι στα ιαπωνέζικα. Είχε βγάλει εκτός του R2D2 και το R2Q5 (μαύρο), καθώς και το R4P17 (κόκκινο). Το κάθε ένα από αυτά έχει τηλεκατεύθυνση σε ξεχωριστή συχνότητα (Band 1-3), κάτι που επιτρέπει την ταυτόχρονη ανεξάρτητη κίνηση. Θυμάμαι τα παιδιά μικρά να διασκεδάζουν πολύ έχοντας και τα 3 σε κίνηση πάνω στο τραπέζι (βολεύει πολύ το μικρό μέγεθος, ενώ είναι και σε κλίμακα με τα σκάφη και τις φιγούρες σε 3,75").

Παραθέτω φωτογραφίες, μία με το Interactive που παρουσίασα προηγουμένως (ώστε να διακρίνονται τα μεγέθη), ακολουθεί το R2D2-προβολέας εικόνων και τέλος τα 3 μικρά τηλεκατευθυνόμενα.

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg
 
Να συνεχίσουμε με τα TIE-Fighters και με πρώτο αυτό του Darth Vader (αρχηγός γαρ). Έχει κουμπιά με τα οποία α) εξαπολύει πυραύλους και Β) αποσπά τα πλαινά πάνελ.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
 

Eagle 1 είπε:
... Το κάθε ένα από αυτά έχει τηλεκατεύθυνση σε ξεχωριστή συχνότητα (Band 1-3), κάτι που επιτρέπει την ταυτόχρονη ανεξάρτητη κίνηση. Θυμάμαι τα παιδιά μικρά να διασκεδάζουν πολύ έχοντας και τα 3 σε κίνηση πάνω στο τραπέζι (βολεύει πολύ το μικρό μέγεθος...
1@Eagle 1[/USER] εξαιρετική τόσο η συλλογή, όσο και η παρουσίαση!!! :D

Υπάρχει περίπτωση να δούμε τα 3 μικρά R2D2 μαζί σε βίντεο? #)

 
Θα το κάνω ΝΙΟΒΗ, αλλά πρέπει πρώτα να προμηθευτώ μπαταρίες. Με την ευκαιρία της φωτογράφισης διαπίστωσα ότι έχουν τελειώσει και μάλιστα σε ένα (R2D2) έχουν τρέξει. Δυστυχώς τις είχα ξεχάσει μέσα όλα αυτά τα χρόνια, ελπίζω να μην έγινε ζημιά...
 
Ευχαριστώ Eagle 1!

Μακάρι να μην έγινε ζημιά στο ρομποτάκι...
 
Πίσω
Μπλουζα