Star Wars - Η συλλογή μου

Τα bustακια ειναι μακραν τα πιο αξιοζηλευτα κομματια της συλλογης σου, φιλτατε Ιωαννη!!! :thumbup:

Οχι οτι τα υπολοιπα πανε πισω δηλαδη, αλλα αυτα εχουν αυτο το "κατι" παραπανω... :)
 
stayros είπε:
Τα bustακια ειναι μακραν τα πιο αξιοζηλευτα κομματια της συλλογης σου, φιλτατε Ιωαννη!!! :thumbup:
Οχι οτι τα υπολοιπα πανε πισω δηλαδη, αλλα αυτα εχουν αυτο το "κατι" παραπανω...
Συμφωνώ αγαπητέ Σταύρο και για εμένα οι προτομές/κεφαλές έχουν ειδική βαρύτητα, τόσο διότι τα παιδιά μου τα αγάπησαν και τα έπαιξαν πολύ, όσο και διότι είναι καλοφτιαγμένα και διαδραστικά με έξυπνους μηχανισμούς. Το ευτύχημα είναι ότι κατάφερα να τα αποκτήσω όλα, είναι δε πλήρη, με τα κουτιά τους αποθηκευμένα.

Συνεχίζω με την προτομή του Battle Droid (με δυσκόλεψε πολύ να το βρω) που έχει θεματολογία από το παλάτι του Naboo. Το N-1 Naboo Fighter εκτοξεύεται και αφού περάσει μέσα από Battle Droids που στριφογυρίζουν, καταλήγει σε ένα κύκλο, από όπου εκτοξεύεται βλήμα που κτυπάει κάποια γεννήτρια ανοίγοντάς την.....

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg
 
Συνέχεια με την προτομή πιλότου-επαναστάτη στα X-Wing (Luke?) με θεματολογία του διοράματος τον πλανήτη Hoth. Η δεξαμενή που γιατρεύει τον Luke είναι κινητή και ανοίγει από πάνω, ενώ το Snowspeeder (T-47 Airspeeder) κινείται με μηχανισμό γύρω από το AT-AT, του οποίου τα σκέλη είναι δεμένα με σκοινί και που πέφτει στο τέλος με ελατήριο....

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
 
Η προτομή του Darth Maul περιλαμβάνει σε διόραμα την τελική μάχη που δόθηκε στο Επεισόδιο Ι μεταξύ Jedi και Sith στο Theed Generator στον πλανήτη Naboo.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
 
Αγαπητέ φιλε ότι και να πω είναι λίγο είναι όλα υπέροχα.........
 
Αφού ευχαριστήσω τον φίλτατο filfil1, να συνεχίζω με την κεφαλή του Jabba, που περιέχει διόραμα με θέμα τον Tatooine.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg
 
Το διόραμα στην κεφαλή του Imperial Guard έχει θέμα το Death Star και είναι κατά τη γνώμη μου ένα από τα πιό όμορφα και λειτουργικά.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg
 
filfil1 είπε:
Ζηλεύω ....................
Ευχαριστώ πολύ φίλτατε!!!! Τι να πω όμως εγώ, όταν βλέπω και δεν χορταίνω τις απίστευτες συλλογές σου???
 
Ακολουθεί η κεφαλή του Jar Jar Binks που περιέχει διόραμα με σκηνές/δρώμενα από τον πλανήτη Naboo.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg
 
Και παλι συγχαρητήρια..........................
 
Μου άρεσε αρκετά η κεφαλή του Μπομπα Φέτος απ'εξω...

Αληθεια, που τα βάζεις ολα αυτά, έχεις άπειρα πράγματα απο Star Wars!!

Ειναι με τα κουτιά τους ολα η ψιλοχυμα;
 
viking4a είπε:
Μου άρεσε αρκετά η κεφαλή του Μπομπα Φέτος απ'εξω...Αληθεια, που τα βάζεις ολα αυτά, έχεις άπειρα πράγματα απο Star Wars!!

Ειναι με τα κουτιά τους ολα η ψιλοχυμα;
Περίπου τα μισά είναι σε διόροφη βιτρίνα 4 μέτρων μήκους κλεισμένη με πλεξιγκλάς μπροστά και πλάγια για να μην σκονίζονται. Είναι πολύ στριμωγμένα για να χωρέσουν όσο το δυνατόν πιό πολλά. Τα άλλα μισά είναι σε κούτες στην αποθήκη. Επειδή η συλλογή δημιουργήθηκε σε βάθος χρόνου, άφηνα τα μικρά παιδιά μου να τα παίζουν με επιτήρηση, οπότε είναι έξω από τα κουτιά. Όσα δεν πρόλαβαν να ανοίξουν όταν μεγάλωσαν είναι σε σφραγισμένα κουτιά, αλλά αυτά είναι πλέον λίγα. Για το 90% των αντικειμένων της συλλογής υπάρχουν και τα κουτιά τους, που όμως είναι διπλωμένα και αποθηκευμένα ξεχωριστά. Ο χώρος ήταν/είναι πάντα πρόβλημα, μια και τα διαστημόπλοια/οχήματα για φιγούρες 3,75" (~ 10 εκατοστά κατά μέσο όρο) είναι μεγάλα.
 
Και η παρουσίαση των προτομών/κεφαλών από ήρωες των Star Wars που περιέχουν διοράματα κλείνει με τις κεφαλές των Darth Vader με θέμα τον Bespin και Imperial Pilot με θέμα τη στρατιωτική ακαδημία. Είναι σφραγιστά στα κουτιά τους.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg
 
Και αφού τελειώσαμε με τις προτομές-διοράματα, ας περάσουμε στα ρομπότ σε κλίμακα 3,75". Για αρχή 2 σετ των διάφορων Astromech Droids, καλών και.... κακών. Δεν ήταν μόνο το R2D2........

Ευτυχώς πίσω από τα κουτιά υπάρχει η ονομασία τους και η χρήση τους, αλλιώς δύσκολα βρίσκεται άκρη.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg
 
Και μερικά Battle Droids με τα αοχήματά τους, το STAP (Single Trooper Aerial Platform) που έχει διαφανή βάση ώστε να δίνει την αίσθηση ότι πετάει και το Armor Scout Tank.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
 
Και ένα R4-D4 το Red που προσπάθησαν να πουλήσουν αρχικά οι Jawa στον Luke στον Tatooine αλλά χάλασε, οπότε τελικά πήρε το R2D2. H φιγούρα ανοίγει επίσης και φαίνεται το εσωτερικό της ώστε να παρουσιάζεται και σαν διαλυμένο. Επίσης ένα σπάνιο R2-R9 Astromech Droid στο Royal Naboo Starship της Amidala που δεν βγήκε σαν ξεχωριστή φιγούρα αλλά συνόδευε μόνο το διαστημόπλοιο. Τέλος καθισμένο το C3-PO σε πρώιμη κατασκευή, χωρίς εξωτερική επένδυση, επί εποχής νεαρού Anakin.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
 
Και το λασπωμένο από το βάλτο στον Dagobah R2D2...

20170131_160455.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα