Starball

ChrisTOS

RetroJunkie™
Joined
5 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.213
Αντιδράσεις
66
Κατά πολλούς το καλύτερο freeware ST game ever! Και όχι άδικα. Το Starball είναι ένα μείγμα από pinball και shoot em up.

Το παιχνίδι έχει από 22-24 χρώματα ταυτόχρονα στην οθόνη, sampled ήχο σε STE++, 2VBL σε ST/STE και 1 VBL (or 50fps to be precise) σε falcon/Mega STE/TT. 1 pixel scrolling. Επίσης μπορεί κάποιος να δημιουργήσει μία soundtracker modlist σε Falcon.

Μερικά screenshots από AtariLegend.

starball1ij3.png


starball2tp3.png
 
STARBALL!!! Tο καλύτερο Freeware ST game ever πραγματικά!

Το έχω από μια cover disk του περιοδικού ST Format...

Μιλάμε για ένα τίτλο ο οποίος θα μπορούσε να είναι ανετότατα Full Price!

Καταπληκτικά γραφικά, μουσική, στήσιμο, scrolling!

Κατεβάστε το για emulator από εδώ! (Είναι 3ο απ'το τέλος...)

Αξίζει!!!

Μπράβο ChrisTOS για τις επιλογές σου! :)

EDIT : Το download, δεν είναι για emulator, αλλά για τον ST (extension TOS)... Θέλει μετατροπή... :D
 
DINO είπε:
EDIT : Το download, δεν είναι για emulator, αλλά για τον ST (extension TOS)... Θέλει μετατροπή... :D
Ή, εναλλακτικά, το ρίχνεις μέσα σε ένα φάκελο και τον φορτώνεις ώς σκληρό δίσκο στο STeem... πρέπει να δουλέψει!
 
Ναι κανονικοτατα. Εκτος αυτου αν καποιος θελει οπωσδηποτε να δουλευει απο disk images ας κανει μια απο το Steem (δεν ξερω γιατι να θελει καποιος να το κανει αυτο αλλα απο ανθρωπους ολα να τα περιμενει κανεις)
 
Gryzor είπε:
Ή, εναλλακτικά, το ρίχνεις μέσα σε ένα φάκελο και τον φορτώνεις ώς σκληρό δίσκο στο STeem... πρέπει να δουλέψει!
Δεν το ήξερα, καθώς παίζω ελάχιστα από emulator... :eek:
 
Χμμμ ξεκίνησα να φτιάχνω ένα τιουτόριαλ αλλά αποφάσισα ότι ήταν πιο εύκολο να μετατρέψω τα αρχεία σε ειικόνα για εξομοιωτή!

starball.png


Δουλεύει!

Να και το αρχείο.

Gryzor
 
Δεν λέω, πολύ καλό το Starball, αλλα για μένα δεν είναι το καλύτερο freeware ST παιχνίδι. Βέβαια, έχει πέσει πολύ δουλεια εκεί μέσα, πολλά υποπαιχνίδια κτλ κτλ, αλλά έχω δεί και καλύτερα.

Για παράδειγμα:

Cybernetix - 1vbl action σε κανονικό ST με οριζόντιο scrolling και samples και αρκετά sprites και καλό gameplay.

Herman - Κλώνος Boulerdash με πολύ ευχάριστες προσθηκες και δύσκολες πίστες! Εντάξει, δεν εχει scrolling σχεδόν καθόλου, αλλά τι παχνίδι!!

Asteroids, Painter, Galaxian, Centipede, Space invaders - Και βεβαίως βεβαίως ΟΛΑ τα παιχνίδια των Sinister Developments. Οι τύποι ήξεραν τον ST και το έδειξαν. Enough said...

Και τώρα θα με συγχωρήσετε, δεν άκουσα το Morphonic lab VI εδώ και 5 λεπτά και με έχει πιάσει στερηρικό σύνδρομο ;)
 
Και με αρκετή καθυστέρηση:

 
Τα φλιπερ ειναι απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια. Το κατεβασα, ασχετα οτι δεν μπορω

να το παιξω επειδη δεν εχω τροπο να γραψω δισκετες atari.

Ισως δοκιμασω να το γραψω μεσα απο το apple LC που εχω...
 
τέτοια παιχνίδια δείχνουν οτι η Αmiga και ο SΤ ήταν πολύ κοντά σε ικανότητες με τα arcades.
 
mike είπε:
Τα φλιπερ ειναι απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια. Το κατεβασα, ασχετα οτι δεν μπορω να το παιξω επειδη δεν εχω τροπο να γραψω δισκετες atari.

Ισως δοκιμασω να το γραψω μεσα απο το apple LC που εχω...
Δεν έχεις floppy drive στο PC?
 
Εβαλα ενα usb floppy στο laptop (με vista πανω) και εγραφε

"dosn't support low level hardware" ή κατι τετοιο.
 
Ναι. Αν υποστηρίζει δισκέτες 720ΚΒ τότε μπορεί να δουλέψει άνετα. Το παιχνίδι δεν απαιτεί κάποιο ειδικό format..
 
Μα σου γραφω οτι το λαπτοπ ΔΕΝ υποστηριζει καθολου φλοπυ, τιποτα.
 
mike είπε:
Μα σου γραφω οτι το λαπτοπ ΔΕΝ υποστηριζει καθολου φλοπυ, τιποτα.
A OK δεν το πιασα...

Ναι, τότε δεν μπορείς να γράψεις δισκέτες, εκτός και αν πάρεις ένα usb to serial adapter και δουλέψει το ghostlink στα vista (στα 7 που έχω εγώ δουλεύει νομίζω).

Εδιτ: Ούπς και πάλι θέλεις να γράψεις μια δισκέτα...

Εδιτ 2: Μήπως να δοκίμαζες με κάποιο Linux live cd?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μιλάς για το πανακριβο φαλκον...τα st ste υπολείπονταν!

Πάντως τοπ παιχνίδι είναι πολύ καλό
 
Σπύρο σε πιάνω αδιάβαστο! :p

Διάβασε το πρώτο τεύχος του Φοίνικα. Υπάρχει παρουσίαση του παιχνιδιού.

Το μόνο που είναι διαφορετικό από έναν STFM, στο παιχνίδι, είναι η μουσική.

Σε STE και Falcon, μπορείς να φορτώσεις modules για να παίζει sampled μουσική.

Επίσης μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για ένα Shareware παιχνίδι...
 
@ spyros : δεν προσπαθει κανεις να συγκρινει παιχνιδια αμιγκα με αταρι.

Απλα διαπιστωνεται οτι ειναι αρκετα καλο παιχνιδι.

Αν στην σκεψη σου περασει το slam tilt ή καποιο αλλο φλιπερ της αμιγκα,

αμεσως θα σου φυγει η διαθεση για οποιαδηποτε συγκριση.

Α, και αφου εχεις πισι, δεν μου γραφεις σε δισκετα 3,5 το starball

για αταρι. θα περασω μεσα στην βδομαδα να την παρω και να φας

και κανα γκολακι στο kick-off (στον αταρι ΠΑΝΤΑ :D :D:D )
 
Ξαναλέω οτι μιλάμε για Shareware παιχνίδι και μου μιλάτε για AGA Chipset και full price games!!!!

Mercy plz!
 
Το δοκίμασα μόλις πριν λίγο (σε emulator, διότι είμαι στη δουλειά). Πρέπει να το είχα τσεκάρει και παλιότερα πάντως, διότι μου φάνηκε γνώριμη η οθόνη που αντίκρυσα.

Eίναι αρκετά αξιόλογο game δεδομένου ότι μπορεί να τρέξει ακόμα και στους απλούς STFM, ενώ (όπως ανέφερε ο Dino), είναι και shareware/freeware (και ευτυχώς, πρόκειται όντως για game, και όχι για demo).

Απο αντίστοιχα αξιόλογους εμπορικούς Αταρο-τίτλους τo '94-'95 υπήρχε και το πολύ καλό Obsession (το οποίο κυκλοφόρησε και σε Amiga βεβαίως-βεβαίως), αλλά απ' όσο θυμάμαι αυτό δεν μπορούσε να τρέξει σε STFM - κρίμα.
 
Πίσω
Μπλουζα