Starwing Competition

demizz29

Retro Member
Joined
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
111
Αντιδράσεις
4
Πρόκειται για το νέο μου απόκτημα. Πρόκειται για αυτό



Uploaded with ImageShack.us

Δε θα κάνω σχόλια για να πούνε περισσότερα και άλλοι γνώστες του φόρουμ!
 
Καλό για συλλογή, κακό για παιχνίδι λόγω των περιορισμών του διαγωνισμού. Ελπίζω να μην σου στοίχισε πολύ, γιατί κάτι τέτοια τα κοπανάνε!
 
Και πολύ καλά κάνουν που τα κοπανάνε. Στην έκδοση PAL δεν έχουν κοπεί πάνω από 2500 κομμάτια ενώ σε όλες τις λίστες είναι ένα από τα πιο σπάνια του Super Nintendo. Η αμερικάνικη έκδοση (που έχει λίγο διαφορετική ονομασία) είναι λιγότερο σπάνια.

Ένα τέτοιο κομμάτι φυσικά, δεν είναι για παιχνίδι. Υπάρχει ένα starfox πρόχειρο για αυτή τη δουλειά.
 
Δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση. Συγχαρητήρια για το νέο σου απόκτημα. Πόσα παιχνίδια για SNES έχεις;
 
Starwing Competition??? Σίγουρα ένα από τα πιο σπάνια pal κασετάκια για Snes.... όχι όμως το σπανιότερο. Επίσης, όσο κι αν ακούγεται περίεργο, ακόμη πιο σπάνιο από το κασετάκι είναι το manual του παιχνιδιού για το οποίο πολλοί αγνοούν την ύπαρξή του. Τόσα χρόνια χρήσης διαδικτύου και το έχω δει μόνο μία φορά. Όσο για τα 2500 κομμάτια που υπάρχουν νομίζω πως είναι φήμες και δεν έχουν επιβεβαιωθεί.

Πολύ όμορφή προσθήκη στη συλλογή σου φίλε και σε εξαιρετική κατάσταση!
 
Πράγματι, υπάρχει και το σπανιότερο PAL super copa, αν και για snes είναι αρκετά τα games που κρατάνε ψηλές τιμές είδικά αν είναι boxed.

Προσωπικά δεν έχω πολλά snes παιχνίδια, καμία 20ριά, αν και συμπαθώ πολύ την κονσόλα (παραδόξως αφού δε με δένει με κάτι από την παιδική-εφηβική ηλικία!)
 
demizz29 είπε:
Πράγματι, υπάρχει και το σπανιότερο PAL super copa, αν και για snes είναι αρκετά τα games που κρατάνε ψηλές τιμές είδικά αν είναι boxed.
Προσωπικά δεν έχω πολλά snes παιχνίδια, καμία 20ριά, αν και συμπαθώ πολύ την κονσόλα (παραδόξως αφού δε με δένει με κάτι από την παιδική-εφηβική ηλικία!)
Βασικά, είναι πάρα πολλά τα παλ παιχνίδια του Snes τα οποία είναι υπέρ σπάνια, μόνο και μόνο τα κασετάκια τους, αλλά δεν είναι κατάλληλο thread να μιλήσουμε για αυτά. Μπορούμε να ανοίξουμε ένα άλλο για τέτοια συζήτηση. Κάτι το οποίο με προβληματίζει είναι πως η σπανιότητα του εκάστοτε τίτλου δεν εξαρτάται από την ποιότητά του. Έχω δει πολλά μέτρια έως και κακά παιχνίδια να υπερκοστολογούνται εξ αιτίας των χαμηλών πωλήσεων του. Δηλαδή ο βασικός παράγοντας είναι το πόσα κομμάτια κυκλοφόρησαν και λιγότερο η ποιότητά του. Βέβαια, σε μερικά παιχνίδια που συνδυάζονται αυτά τα δύο, οι τιμές τους δεν είναι για εμάς.
 
geo2004z είπε:
Κάτι το οποίο με προβληματίζει είναι πως η σπανιότητα του εκάστοτε τίτλου δεν εξαρτάται από την ποιότητά του. Έχω δει πολλά μέτρια έως και κακά παιχνίδια να υπερκοστολογούνται εξ αιτίας των χαμηλών πωλήσεων του. Δηλαδή ο βασικός παράγοντας είναι το πόσα κομμάτια κυκλοφόρησαν και λιγότερο η ποιότητά του. Βέβαια, σε μερικά παιχνίδια που συνδυάζονται αυτά τα δύο, οι τιμές τους δεν είναι για εμάς.
Αυτό ξαναπές το. Νοείται τώρα το Ταρζάν (πολύ φόλα) για το Game Gear complete να έχει τιμή 3ψήφια αν όχι και 4 ψήφια? Έχουν πλάκα πάντως. Είναι σπάνιο...Ε, βέβαια θα είναι σπάνιο, αν είναι πατάτα και δεν το αγόραζε κανείς...

Στο θέμα μας τώρα, για SNES ήξερα για Donkey Kong competition αλλά Starwing πρώτη φορά βλέπω. Μπράβο φίλε! Πάντα τέτοια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Same here. :thumbup:

Καλό και άγιο το Starwing (είχα εντυπωσιαστεί και απο την διαφήμιση που είχα δεί στην tv εκείνον τον καιρό), αλλά μία κυκλοφορία ενός ακόμα πιό βελτιωμένου Starglider ("Starglider 3"), θα την ήθελα πολύ περισσότερο !! :headbangdude:
 
geo2004z είπε:
Starwing Competition??? Σίγουρα ένα από τα πιο σπάνια pal κασετάκια για Snes.... όχι όμως το σπανιότερο. Επίσης, όσο κι αν ακούγεται περίεργο, ακόμη πιο σπάνιο από το κασετάκι είναι το manual του παιχνιδιού για το οποίο πολλοί αγνοούν την ύπαρξή του. Τόσα χρόνια χρήσης διαδικτύου και το έχω δει μόνο μία φορά. Όσο για τα 2500 κομμάτια που υπάρχουν νομίζω πως είναι φήμες και δεν έχουν επιβεβαιωθεί.
Πολύ όμορφή προσθήκη στη συλλογή σου φίλε και σε εξαιρετική κατάσταση!
Edit:

Μόλις εντόπισα ένα manual επί τέλους έπειτα από πολλά χρόνια. Ήταν στο ebay πριν από λίγους μήνες και πουλήθηκε κοντά στα 630 ευρώ. Είναι ιδιαίτερα σπάνιο από ότι φαίνεται καθώς υπάρχει περίπτωση να εμφανίζεται για πρώτη (και ίσως τελευταία) φορά στο ebay.

%24_12.JPG


http://www.ebay.co.uk/itm/Starwing-Challenge-Instruction-Manual-Super-Nintendo-Snes-Very-Rare-/181312903514?pt=UK_PC_Video_Games_Video_Games_JS&clk_rvr_id=628600229556&hash=item2a3717595a&nma=true&si=sG%252BVYpE7BwDyZ6MSyI2oVvrYCBY%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

$_12.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαλλον το παιχνιδι δεν ειναι τοσο σπανιο (λεμε καμια βλακεια) μιας και εγω το βρηκα και το αγορασα για δευτερη φορα απο συλλεκτη.

Νομιζω οτι το DK competition ειναι πιο σπανιο :D .
 
650 ευρώ μόνο το manual? Δηλαδή το παιχνίδι πόσο πιάνει?
 
εννοεις "complete in box with manual" ?

για δες εχεις ψιλά στην τσεπη σου !
 
johnny19818 είπε:
650 ευρώ μόνο το manual? Δηλαδή το παιχνίδι πόσο πιάνει?
Δεν υπάρχει σε ολοκληρωμένη κατάσταση johnny. Όσοι κέρδιζαν το διαγωνισμό έφευγαν με ένα cartridge και ένα Manual μέσα σε μια πλαστική θήκη νομίζω μαζί με ένα χαρτί ότι κέρδισες και συγχαρητήρια.
 
geo2004z είπε:
Δεν υπάρχει σε ολοκληρωμένη κατάσταση johnny. Όσοι κέρδιζαν το διαγωνισμό έφευγαν με ένα cartridge και ένα Manual μέσα σε μια πλαστική θήκη νομίζω μαζί με ένα χαρτί ότι κέρδισες και συγχαρητήρια.
Το ξέρω, όπως το Donkey Kong δηλαδή. Επομένως είναι αναλόγως ακριβά και αυτά. Πόσα από τα 2500 κομμάτια είναι επιβεβαιωμένα;
 
johnny19818 είπε:
Το ξέρω, όπως το Donkey Kong δηλαδή. Επομένως είναι αναλόγως ακριβά και αυτά. Πόσα από τα 2500 κομμάτια είναι επιβεβαιωμένα;
Δεν ξέρουμε ποσα ειναι στο Ηνωμένο Βασίλειο, στην Αμερική ηταν καπου 2500.....
 
Εχουν καποιου ειδους αριθμηση αυτα? ή μηπως ειναι ολα ομοια μεταξυ τους?
 
mike είπε:
Εχουν καποιου ειδους αριθμηση αυτα? ή μηπως ειναι ολα ομοια μεταξυ τους?
Όχι Mike, δεν υπάρχει αρίθμηση όπως είναι στις συλλεκτικές κασετίνες. Αν κατάλαβα καλά υπήρχαν κάπου στα 1500-2000 σημεία που ελάμβανε χώρα ο διαγωνισμός στην Αμερική. Εκείνος που θα είχε το υψηλότερο σκορ θα κέρδιζε, οπότε ένας σε κάθε μέρος και υπολογίζουν κάπου στα 2000 κασετάκια. Για την Αγγλία υποθέτω θα είναι πολύ λιγότερα. Εδώ λέει κάποια πράγματα σχετικά με αυτό: http://www.snescentral.com/article.php?id=0942
 
Πίσω
Μπλουζα