Super Boy [Super Μποϋ]

Το αγαπημενο μου ποικιλης υλης περιοδικο, ισως γιατι μπορεσα να το παρακολουθησω απο το πρωτο τευχος. Εχω 83 απο τα 88 τευχη και αυτο γιατι προς το τελος της ζωης του η κυκλοφορια στην επαρχεια ηταν προβληματικη.

Μια συντομη φωτο απο τα 10 πρωτα εξωφυλλα.

P7131113.jpg

Αγαπημενη ιστορια ευκολα Les Casseurs. Επι ευκαιρια θα ανακοινωσω εδω το Les Casseurs scanning project, που φυσικα θα ειναι και η τελευταια φορα που θα το ακουσετε λογω πνευματικων δικαιωματων κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ίσως χαρείς, αν μάθεις πως κυκλοφορούν στα κέντρα τύπου αλλά και στα περίπτερα τεύχη Super Μποϋ, παρέα με 2 DVD, στα 2,90 Ευρώ...

Ευκαιρία να κλείσεις τη συλλογή σου, αλλά και να γεμίσεις άχρηστα DVD...
 
Tι ειπες τωρα? Δωσε λεπτομερειες!
 
Είναι ένα πακέτο που δε μπορέις να το εντοπίσεις εύκολα...

Είναι σε ζελατίνα και έχει ένα χαρτί κόκκινο με άσπρα γράμματα όπου λέει "1 παιδικό περιοδικό, 1 παιδικό DVD και 1 DVD για την οικογένεια - Υπεύθυνος: Αναστασιάδης Ιωάννης"...

Επίσης, εχω πετύχει και τεύχη "Γιούπιιι" και "Πειραχτήρι" (παιδικοί τίτλοι δεκατίας '80)

Κρατάω μια επιφύλαξη μήπως έχουν κυκλοφορήσει μόνο επαρχία...
 
Στο internet (Argos SA) βρισκω ενα SUPER ΠΑΙΔΙΚΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ-DVD που ειναι για επαρχια. Λες να ειναι αυτο?
 
Πιθανόν... Θα το δω και σήμερα και θα σου πω...
 
Εντοπισα ενα κομματι και το τσιμπησα.

Τευχος 37 Φλεβαρης 1984.

Τιμη 30 δραχμες και απο πανω αυτοκολλητο με τιμη 500 δραχμες. Αρα αυτη ειναι τουλαχιστον η τριτη προσπαθεια να σπρωξουν τα τευχη.

Εχει διαφορα τευχη ή μονο αυτο ειναι στο πακετο?

Προσεχως φωτογραφιες
 
Mας ειπες το μενου με τα φαγητα και μας αφησες νηστικους.


Οι πιθανοτητες να επανελθεις με φωτο ειναι 80-20.
 
Wally είπε:
Εντοπισα ενα κομματι και το τσιμπησα.
Τευχος 37 Φλεβαρης 1984.

Τιμη 30 δραχμες και απο πανω αυτοκολλητο με τιμη 500 δραχμες. Αρα αυτη ειναι τουλαχιστον η τριτη προσπαθεια να σπρωξουν τα τευχη.

Εχει διαφορα τευχη ή μονο αυτο ειναι στο πακετο?

Προσεχως φωτογραφιες
Ωραίος!!! :thumbup:

Άρα παίζουν και Αθήνα... ( ή κάνεις διακοπές κάπου αλλού; )

Έχει διάφορα τεύχη... Μπορεί να βρείς και Αντιρίξ και Συμφωνίξ ή κανα Γιούπιιι...

Aardvark είπε:
Mας ειπες το μενου με τα φαγητα και μας αφησες νηστικους.
Οι πιθανοτητες να επανελθεις με φωτο ειναι 80-20.
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!! :supergrin:
 
Αλλο ένα ωραίο thread που μου είχε "διαφύγει". :thumbup:

Moυ άρεσε πολύ το Super Μποϋ, και το αγόραζα τακτικά. (δεν νομίζω ότι είχα χάσει τεύχος μέχρι το τέλος της κυκλοφορίας του).

Φυσικά η mother μου πέταξε όλα τα τεύχη, και όσα είχαν γλυτώσει (φυλαγμένα στην Κρήτη) φρόντισε με τη σειρά της να τα ξεφορτωθεί η γιαγιά μου.... :(

Πλέον δεν θυμάμαι με ακρίβεια ποιές ιστορίες είχε το περιοδικό (συγκριτικά με άλλα), όμως μόλις είδα τις photos, θυμήθηκα αμέσως την Επιστροφή του (των) Τζεντάι, ενώ σχετικά με τους δύο τυπάδες (Οδοστρωτήρες) που ανέφερε ο freak-tmp, μου ήρθαν στο μυαλό δύο λεπτομέρειες: Σε κάποιο τεύχος, ο νεαρός Αλ αποκαλύπτει ότι ολόκληρο το όνομά του είναι "Αλκιβιάδης" (και ο Μπροκ τον κοροϊδεύει :D ). Επίσης, σε άλλο τεύχος, ο Μπροκ κάνει... πλαστική μύτης (!) αποκτώντας μία πολύ μικρότερη και κομψότερη... :D

Ξερω ότι δεν οφελεί να κλαίω την μοίρα μου, αλλά πάντα όταν βλέπω τέτοιες εικόνες (που με πλημμυρίζουν με αναμνήσεις) εύχομαι να είχα και πάλι στα χέρια μου έστω και ένα μέρος της τεράστιας συλλογής απο κόμικς που διέθετα μικρός... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιποοοοοοοοοοοοοον...

Εξωφυλλο

attachment.php


Στοιχεια εκδοτη

attachment.php


Προφητειες...

attachment.php


Το εντοπισα στη Μεσσηνια
 
Χμμμ... Πάγκαλος εκδότης! Γιατί εδώ και 27 χρόνια νόμιζα ότι εκδότης είναι ο Ανεμοδουράς αφού 2-3 τεύχη που έχω τα είχα πάρει ως δώρο από το εβδομαδιαίο Μπλεκ το 1988-89;
 
Μα πόσο στοκ είχε μείνει τελικά, απ'αυτό, για να το δίνει ο Μπλεκ δώρο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τσιμπησα κανα δυο τευχακια ακομα. Πρεπει να ειχε την χειροτερη βιβλιοδεσια παντως. Δεν θυμαμαι περιοδικο αυτου του μεγεθους με εναν συνδετηρα και αυτον αρκετα τυχαια βαλμενο (οχι στη μεση του τευχους και αλλαζε θεση απο τευχος σε τευχος)

Παντως οι ιστοριες ηταν απο μετριες (κυριως οι αθλητικες και οι χιουμοριστικες) εως εξαιρετικες (Πολη που εξαφανισθηκε, Μισελ Βαγιαν, Μπακ Ντανυ, Κασερ, Στρατια του Σαμπορ)

Παραθετω φωτογραφιες με μερικα λογοτυπα για να θυμομαστε οι παλαιοτεροι:

Κασερ

attachment.php


Μπακ Ντανυ. Δυνατη ιστορια και ψαχνωντας ειδα οτι εβγαινε μεχρι προσφατα και ενδεχεται να ξανασυνεχισει!! Η σειρα στο Σουπερ Μπου ειναι αρκετα παλαια απο το ετος 1964

attachment.php


Το Μυαλο και τα Ποδια

attachment.php


Κολτσιδας και Σια

attachment.php


Μπιλ Μπουλ

attachment.php


Σκλαβος του Ρινγκ

attachment.php


Μισελ Βαγιαν (δεν μπορω να διασταυρωσω αν οι ιστοριες ηταν διαφορετικες απο αυτες απο ηταν στο Μπλεκ)

attachment.php


Ατρομητοι στην Πιστα

attachment.php


Μπαντζι ο Αιλουρος

attachment.php


Η Στρατια σου Σαμπορ

attachment.php


Κιντ Κογιοτ

attachment.php


Η Πολη που Εξαφανισθηκε

attachment.php


Καμικαζι Κιντ

attachment.php
 
Πολλες και διαφορετικες ιστοριες ειχε,ποικιλια που λενε.


Να διαβασεις να μας πεις η πολη που εξαφανιστηκε που πηγε.
 
Εχω μονο δυο με την ιστορια αυτη!! αγκρρρρρ

Και εμενα με εχει φαει η περιεργεια να βρω τα υπολοιπα να δω τι επαιζε τελικα
 
Αυτή ακριβώς η ιστορία μου καρφώθηκε κι εμένα στο μυαλό... Τι στην ευχή συνέβει...

Το ψάχνω πάντως...
 
Με αναζητηση town that disappeared 80s comic strip δεν βρισκω κατι! (Ελεγα μηπως βρω ολο το strip...εστω και για αγορα).

Καμια ιδεα πως να εντοπισουμε το original τιτλο?

Να αναφερω οτι το Σαββατο βρεθηκα αστραπιαια με Aardvark (+Ρηγανη και Αντωνη) και μου εδωσε τον τομο που περιεχει το SuperBoy (ευχαριστω!) που θυμαμαι παιδι.

Το καλυτερο ειναι οτι αφορα τα τευχη ακριβως πριν απο αυτα που ηδη ειχα.

Θα ανεβασω φωτοζ.
 
Πίσω
Μπλουζα