Super Mario 3D World [Wii U]

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.819
Σε λιγες μερες ξεκιναει η Ε3 και οπως εχει ανακοινωση ηδη η NINTENDO θα μας παρουσιαση το καινουργιο 3D Super Mario.Τα 2 Super Mario Galaxy στο Wii ειναι απο τα κορυφαια παινχιδια του Wii απο τα κορυφαια Super Mario και απο τα κορυφαια παιχνιδια γενικοτερα.Το θεμα ειναι τι θα προτιμουσατε να δειτε;Θα προτιμουσατε ενα Super Mario Galaxy 3 με ανανεωμενα HD γραφικα η ενα εντελως νεο,φρεσκο και πρωτοτυπο Super Mario παιχνιδι που θα μας εντυπωσιασει.Προσωπικα για να πω την αποψη μου θα ηθελα ενα νεο Super Mario οχι γιατι δεν θα ηθελα να δω ενα Super Mario Galaxy 3 αλλα πιστευω οτι θα ειχε μεγαλητερη απειχηση στον κοσμο και θα προκαλουσε μεγαλητερο ενθουσιασμο.

Εσεις τι θα θελατε να δειτε;
 
Εγω θα προτιμουσα ενα Νεο Mario με μεγαλο κοσμο και να μπορεις να κανεις αρκετα πραγματα! Το Galaxy με τους ηταν πλανητες ωραιο αλλα σε περιοριζε λιγο. Οτι και να ειναι βεβαια καλοδεχουμενο!!
 
Θα προτιμούσα ένα Mario όπως ακριβώς το Super Mario 3D Land του 3DS.
 
Εγώ θα προτιμούσα ένα Mario που να είναι σαν το Mario 64 αλλά με πιο μεγάλες πίστες και πιο πολύ πράμα μέσα. Κάτι σαν το Mario Sunshine αλλά χωρίς το ψεκαστήρα και το χαβανέζικο στυλ. Δεν μου αρέσουν οι πίστες του 3D Land γιατί δεν έχουν κάποιο συγκεκριμένο design ή theme, ολες είναι σχεδιασμένες με κύβους και άλλα σχήματα λες και είναι lego. Προτιμώ οι πίστες να είναι σαν τοποθεσίες και όχι σαν bonus stages.
 
Εγώ ονειρεύομαι ένα συνδυασμό Super Mario Bros. 3 με Mario 64!
 
Πλεον και με 25 giga + χωρητικοτητα που εχουν τα δισκακια του wii u μπορουνε να δουλεψουν ανετα οι προγραμματιστες και να παρουσιασουν νεο mario και να τριβουμε τα ματια μας !! τεραστιοι κοσμοι πανεμορφα γραφικα περισοτερες πιστες ...Δεν θα με χαλουσε Mario Galaxy 3 η ακομα και καινουριο τελειως σεναριο...Αρκει το αποτελεσμα να ειναι εντυπωσιακο !! Και πιστευω οτι θα ειναι !
 
Θελω να δω ενα Μαριο σε Sonic world!
 
Δεν ξέρω αν είδατε το νέο υπέροχο βίντεο.....!! :wub:

 
Γενικώς δεν έχω κανένα πρόβλημα με χαρούμενα και χαριτωμένα παιχνίδια (Νintendo fan ημουν άλλωστε) και συνήθως τα προτιμώ από τα games που το παρακάνουν με την αντρίλα και την τεστοστερόνη (πχ Gears και God of War) αλλά το συγκεκριμένο παιχνίδι μου φαίνεται τελείως προσχολικής ηλικίας.

Θυμάμαι μόνο 2 ή 3 παιχνίδια που είχα πρόβλημα με αυτό, όπως το Yoshi's Story και το Kirby's Epic Yarn. Τουλάχιστον όμως αυτά τα παιχνίδια είχαν ενδιαφέρον art style και μουσική. Το Mario 3D world έχει όμορφα γραφικά αλλά το art style και το level design μου φαίνονται πολύ generic ενώ (αν κρίνω από το trailer) και η μουσική ακόμα ακούγεται εντελώς αδιάφορη. Πολλά χαρούμενα παιχνίδια έχουν επίσης και μία αίσθηση του χιούμορ για να σπάει λίγο η χαριτωμενιά, το παιχνίδι αυτό όμως φαίνεται να είναι μόνο γούτσου γούτσου και νιάου νιάου.

Sorry fellow Nintendo fans, μάλλον θα με κράξετε για αυτό που είπα αλλά πραγματικά ψάχνω να βρω κάτι που να μου αρέσει σε αυτό το παιχνίδι και δεν μπορώ. Οκ, από τεχνικής άποψης είναι πολύ καλό αλλά το Mario Kart 8 φαίνεται πολύ καλύτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειναι θεμα αν εισαι NINTENDO FAN η οχι φιλε τασο για να πεις αν ενα παιχνιδι ειναι καλο η κακο η πρεπει να ειναι καποιος fanboy και να εχει παροπιδες για ολα τα παιχνιδια της N.Η καθε γνωμη φυσικα και ειναι σεβαστη και παρα το κραξιμο που εχω ριξει στο θεμα του Wii U με ενα πρωινο μου post για το προσφατο N Direct η γνωμη μου για του Super Mario 3D World ειναι εντελως διαφορετικη.

Με το πρωτο trailer που ειδαμε στην Ε3 8 στοιυς 10 εριξαν το κραξιμο της αλεπους και δικειο ειχαν γιατι ολη περιμεναμε ενα νεο 3D mario κατι δηλαδη που να μην εχουμε ξαναδει κατι πρωτοτυπο η τουλαχιστον περιμεναμε να δουμε ενα super mario galaxy 3 βρε αδερφε.Παρολα αυτα δεν ειδαμε τιποτα τετοιο αλλα αντιθετα ειδαμε ενα παιχνιδι που ηταν σχεδον ιδιο με το super mario 3D Land του 3DS και τιποτα παραπανω εκτος απο τον mario και τους υπολοιπους ηρωες να τρεχουν πανω κατω σε καποια πιστα και ενα power up που μεταμορφωνει τον mario σε γατα.Με το παραπανω trailer Ομως που παρουσιαστηκε πριν λιγες μερες η γνωμες αρχισαν να αλαζουν σε τεραστιο βαθμο και εκει που ακουγοταν μονο αρνητικα τωρα τα θετικα εχουν νικησει κατα κρατος τα αρνητικα και το hype εχει ανεβει σε μεγαλα επιπεδα.

Ειδαμε μια πολυ μεγαλη βελτιωση στο παιχνιδι απο πλευρας N που σημαινει οτι δουλεψαν πανω σαυτο και δεν ειναι μια αρπαχτη οπως και ειδαμε ενα εξαιρετικο Art style που σνδιαζεται με πολυ καλα αποτελεσματα στον τεχνικο τομεα και το παιχνιδι να τρεχει native 720p και 60fps οπως εχει επιβεβεωσει η N και δεν μας απασχολουν τα 1080p γιατι ηδη το παιχνιδι φαινεται υπεροχο αλλα και γιατι λογο του υφους του κλπ δεν θα μπορουσαμε να διακρηνουμε μεγαλη διαφορα απο τα 720P στα 1080p.Eιδαμε επισης ενα σωρο Power ups και πρωτοτυπες πιστες και ειδαμε εναν συνδιασμο παλαιωτερων με πιο νεων παιχνιδιων super mario και ολα αυτα σε ενα κοσμο ποιον open world απο τον αντιστοιχο των super mario galaxy η ακομα και των new super mario bros παιχνιδιων.

Σε γενικες γραμμες το παιχνιδι εχει κανει αλματα μπροστα σε σχεση με το trailer Που ειδαμε στην E3 και προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι αν συνεχισει ετσι θα ξεπερασει ευκολα σε επιτυχια τα super mario galaxy.Τωρα ωσον αφορα τα γλυκουλικα και γουτσου γουτσου παιχνιδια δεν νομιζω να περιμενει κανεις να δει κανενα παιχνιδι mario με τον mario βαρβαρο με τσεκουρι να πετσοκοβει τερατα και απο πισω ως ηχητικη υποκρουση να παιζει morbid angel,Mayhem,immortal η slayer και kreator.Αυτα ειναι τα παιχνιδια mario και δεν προκυται να αλαξουν ποτε οποτε στο χερι του καθενος ειναι αν θα τα παρει η οχι.
 
metalcandyman είπε:
Τωρα ωσον αφορα τα γλυκουλικα και γουτσου γουτσου παιχνιδια δεν νομιζω να περιμενει κανεις να δει κανενα παιχνιδι mario με τον mario βαρβαρο με τσεκουρι να πετσοκοβει τερατα και απο πισω ως ηχητικη υποκρουση να παιζει morbid angel,Mayhem,immortal η slayer και kreator.Αυτα ειναι τα παιχνιδια mario και δεν προκυται να αλαξουν ποτε οποτε στο χερι του καθενος ειναι αν θα τα παρει η οχι.
Θα συμφωνήσω στα περισσότερα που λες σε όλο το post σου φίλε Βασίλη αλλά θα ήθελα να σχολιάσω αυτό το κομμάτι. Ποτέ δεν είπα ότι περιμένω τον Mario να πετσοκόβει τέρατα με τσεκούρι. Δεν θα μου άρεσε καθόλου κάτι τέτοιο. Εχω πει πολλές φορές ότι δεν έχω πρόβλημα με τα περισσότερα χαριτωμένα παιχνίδια. Υπάρχει όμως και ένα όριο σε αυτό. Και στο Mario 64 πχ δεν βλέπουμε τον Mario να πετσοκόβει. Μια χαρά παιχνίδι για όλες τις ηλικίες είναι (ενήλικους και παιδιά), όπως θα έπρεπε. Το Mario 3D World όμως μου φαίνεται σαν να είναι αποκλειστικά για παιδάκια, σαν η Nintendo να προσπαθεί να διώξει το ενήλικο κοινό.

Φαντάσου κάτι σαν να συγκρίνουμε παιδικά προγράμματα. Ο Mπομπ Σφουγκαράκης και η Ντόρα η μικρή εξερευνήτρια είναι και τα δύο παιδικά προγράμματα. Σε κανένα δεν βλέπουμε πετσόκομμα και αίματα. Το ένα όμως μπορεί άνετα να το δει ένας ενήλικος ενώ το άλλο με τίποτα. Κάπως έτσι βλέπω την διαφορά μεταξύ των περισσοτέρων Mario σε σχέση με το 3D World. Μπορεί να κάνω και λάθος μιας και ότι έχω δει είναι από τα trailer μόνο αλλά μέχρι στιγμής αυτό μου βγαίνει προσωπικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tασο δεν το ειπα για σενα αυτο φιλαρακι μου αλλα το ειπα γενικοτερα γιατι πολυ απλα ακουω και διαβαζω πολυ κοσμο να κατακρινει τα παιχνιδια mario οτι ειναι χαριτωμενα,γλυκουλικα κλπ και θα τα ηθελε πιο hardcore πιο για εννηλικες και διαφορα αλλα τετοια και πραγματικα ολο αυτο με φαινεται πολυ παραξενο γιατι ολα τα παιχνιδια mario ετσι ειναι.Εχεις δικειο σαυτο που λες για το super mario 64 και στο super mario 3D world και γω οπως και συ εχω δει το trailer και διαφορα αλλα gameplay video που ειναι διαθεσιμα απο διαφορα sites δεν το εχω παιξει το παιχνιδια οπως ειναι φυσικο απλα απο την στολη και μονο της γατας δεν θα μπορουσα να χαρακτηρισω το παιχνιδι παιδικο οπως εχω ακουσει να το χαρακτηριζουν αλλα αντιθετα με ωσα εχω δει εχω πιστευω οτι θα ειναι ενα απο τα καλητερα mario παιχνιδια.
 
Το gameplay στα παιχνίδια Mario (τα οποία ακολουθώ ακόμα) παραμένει αρκετά challenging, δε νομίζω πως έχουν γίνει πιο εύκολα.

Αντιθέτως, υπήρχαν σημεία στο Super Mario Galaxy ας πούμε, που με δυσκόλεψαν σχεδόν όσο ο τελευταίος κόσμος του SMB3!

Αυτό δεν σημαίνει πως αυτομάτως δεν έχει πέσει το όριο ηλικίας; Δε νομίζω ότι και ποτέ ο Mario είχε πιο "ενήλικη" αισθητική.

Ήταν, είναι και θα είναι ένα franchise για όλες, μα όλες τις ηλικίες :)
 
Το παιγνίδι αυτό φαίνεται πράγματι εξαιρετικό, ως φαν των όμορφων 3D platforms το Wii U μαζί με αυτό το Μάριο είναι μονόδρομος, το αγάπησα από την πρώτη στιγμή που το είδα στην Ε3 παρά το άδικο κράξιμο που έφαγε. Αλλά κι εδώ που τα λέμε το κράξιμο δεν οφειλόταν στο Μάριο ακριβώς αλλά στην έλλειψη Zelda και Metroid από όλη την παρουσίαση και μαζί με τη Νιντέντο πήρε η μπόρα και το Μάριο 3D world.

Dr. SLUMP είπε:
Εγώ ονειρεύομαι ένα συνδυασμό Super Mario Bros. 3 με Mario 64!
Έπεσες μέσα στην πρόβλεψη από ότι φαίνεται...υπάρχουν πολλά κοινά και των δύο τίτλων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ σωστος ο geo2004z .Συμφωνω εκ των υστερων και εγω δυστυχως γιατι και εγω ημουν πολυ απογοητευμενος τις ημερες της e3 με ολη την παρουσια της Nintendo.Δεν εχω ξεκαθαρη αποψη ακομα για το νεο mario παροτι εχω δει σχεδον ολα τα video που κυκλοφορησαν .Εκ πρωτης οψεως βλεπω οτι αυτη τη φορα θελησαν να πειραματιστουν περισοτερρο σε πολλους τομεις .Σιγουρα παντως θα δωσει μια ωθηση και αυτο με την κυκλοφορια του
 
Κοίτα να δεις που πράγματι είναι σαν συνδυασμό SMB3 με Mario 64! Το περιμένω πως και πως πλέον... άντε να βγει και το Wii U άσπρο Deluxe edition!
 
Εγώ μια φορά με το trailer είμαι ένα βήμα πριν πάρω την κονσόλα... Ο βασικότερος λόγος που περιμένω είναι πως μην έχοντας καθόλου ελεύθερο χρόνο για να παίξω θα περιμένω ακόμα λίγο μήπως πέσουν οι τιμές.
 
Πραγματικα το super mario 3D world εχει τεραστια βελτιωση απο το αρχικο trailer που ειδαμε σην E3.Mιλαμε φαινεται απιστευτα πανεμορφο και το Wii U δειχνει τα δοντια του.Στο παρακατω link Μπορειται να δειτε νεες φωτογραφιες που πραγματικα ειναι ολα τα λεφτα.

Δεν μπορω να φανταστω καν πως θα ειναι σε κινηση η πιστα με την λαβα στην δευτερη φωτογραφια:dribble:

http://www.nintendolife.com/news/2013/10/here_are_more_gorgeous_super_mario_3d_world_screens_to_enjoy
 
Τα trailer που κυκλοφορησαν στην e3 και αργοτερα μεχρι σημερα δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασαν ..Βλεποντας αυτες τις εικονες απλα εχω μεινει και χαζευω την ομορφια του τιτλου .Ο συγκεκριμενος τιτλος με εχει μπερδεψει λιγακι .Πρωτη φορα το παθαινω με παιχνιδι mario .Δεν μπορω να βγαλω μια σταθερη αποψη οπως με το mario kart zelda hd . Τα βιντεο με βαζουν σε διλημμα οι φωτογραφιες με .... :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα