Super Mario Bros 25th Anniversary

buzzer

RetroActive
Joined
28 Ιαν 2008
Μηνύματα
251
Αντιδράσεις
6
Super-Mario-25th-anniversary.jpg


Αν χρειάζεστε κι άλλο λόγο για να γιορτάσετε τα 25α γενέθλια του Super Mario, τι θα λέγατε για το Super Mario All-Stars – 25th Anniversary Edition, περιλαμβάνοντας τέσσερα από τα αυθεντικά και πιο γνωστά παιχνίδια όλων των εποχών με τον Mario από την εποχή του NES, καθώς και ένα πακέτο από έξτρα συλλεκτικά αντικείμενα, και λανσάρετε στην Ευρώπη για το Wii στις 3 Δεκεμβρίου 2010.

Το Super Mario All-Stars – 25th Anniversary Edition θα περιλαμβάνει μια θήκη Super Mario All-Stars που θα περιέχει το Super Mario Bros.,το Super Mario Bros. 2, το Super Mario Bros. 3 και το Super Mario Bros.: The Lost Levels όλα σε ένα δίσκο, δίνοντας στους θαυμαστές του Mario τέσσερις λόγους να ξαναζήσουν την έξαψη αυτών των κλασσικών παιχνιδιών για το Wii. Και αν τους χάσατε την πρώτη φορά, τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να ανακαλύψετε τέσσερις από τους λόγους για τους οποίους ο Super Mario έχει γίνει ένας από του πιο αγαπητούς ήρωες του gaming όλων των εποχών.

Αυτή η νέα συλλογή θα περιλαμβάνει και ένα ειδικό βιβλίο που θα περιγράφει την ιστορία του Super Mario καθώς και ένα πραγματικό δώρο για τους φίλους - ένα CD ήχου που θα περιλαμβάνει μουσική από τα παιχνίδια του Super Mario games στο διάστημα των τελευταίων 25 χρόνων, από την αυθεντική μουσική του Super Mario Bros. το 1985 μέχρι το Super Mario Galaxy 2 το 2010, συμπεριλαμβάνοντας και κλασσικά όπως το Super Mario 64 και το Super Mario Sunshine

Επιπρόσθετα θα κυκλοφορήσουν Limited Edition επετειακά κόκκινα Wii και DS XL!

http://www.nintendo.gr/el-gr/News.aspx?ElementID=23231209-2d88-4603-a9a0-40d3c634a94b
 
buzzer είπε:
Το Super Mario All-Stars, θα περιέχει το Super Mario Bros.,το Super Mario Bros. 2, το Super Mario Bros. 3 και το Super Mario Bros.: The Lost Levels ...τέσσερις από τους λόγους για τους οποίους ο Super Mario έχει γίνει ένας από του πιο αγαπητούς ήρωες του gaming όλων των εποχών.
ΟΚ ωραίος ο μάριος κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό. Αλλά όχι και πως το Super Mario Bros 2 και το Lost Levels υπήρξαν λόγοι για τους οποίους έχει γίνει απο τους πιό αγαπητούς ήρωες όλων των εποχών...Ειδικά το SMB2 εκτός του ότι ήταν αντιγραφή άλλου παιχνιδιού, ήταν και καθεαυτό μετριότατο. Θεωρώ λοιπόν αρκετά fanboy-στικο τέτοιο σχόλιο.
Το Super Mario Bros/Super Mario Bros 3 είναι παιχνίδια-σταθμοί. Ό,τι και να πούμε γι αυτά μάλλον θα είναι λίγο. Ναι λοιπόν αυτά είναι λόγοι. Αλλά δεν ισχύει με το ζόρι mario+ρετρο=παιχνίδι σταθμός.

Είπαμε...
 
Αναρωτιεμαι ποσες φορες ακόμα θα πουλήσουν τα παλιά Mario. Αυτό, απ'οτι εχω διαβάσει, είναι απλά το Super Mario All Stars σε διαφορετική συσκευασία. Το μόνο που βρίσκω ενδιαφερον ειναι τα soundtrack.
 
Imgema είπε:
Το μόνο που βρίσκω ενδιαφερον ειναι τα soundtrack.
Αυτό αλλά και το βιβλιαράκι.
Προσωπικά γιορτή θα το θεωρούσα άν συμπεριλάμβαναν όλα τα Mario που είχαν κυκλοφορήσει. Τώρα ποιός πραγματικά καίγεται να παίξει τρία (μόνο) αρχαία παιχνίδια που στην τελική σε μερικά δευτερόλεπτα τα τρέχεις άψογα μέσω emulator.
 
Dimitrios είπε:
Προσωπικά γιορτή θα το θεωρούσα άν συμπεριλάμβαναν όλα τα Mario που είχαν κυκλοφορήσει. Τώρα ποιός πραγματικά καίγεται να παίξει τρία (μόνο) αρχαία παιχνίδια που στην τελική σε μερικά δευτερόλεπτα τα τρέχεις άψογα μέσω emulator.
Αυτό θα ήταν καλή ιδέα. Θα μπορουσαν Να βαλουν οτι Μαριο εχει κυκλοφορίσει μεχρι το Mario64 ή και το Sunshine. Τα πάντα, μαζί με τα game boy Mario. Αυτό θα ήταν πραγματικό collection για τα 25 χρόνια του Μαριο (Εξάλου τα έχουν βγάλει πια τα λεφτά τους). Οχι απλά να βαλουν ένα port του Mario All Stars σε ένα DVD (αυτό θα πει αδειο DVD...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απ' τη μύγα ξύγγι

σε μία επετειακή ημερομηνία θα μπορούσε να ήταν μία πολύ καλή έκδοση για αυτούς που τόσα χρόνια τα σκάνε στη νιντέντο.

αλλά..
 
Μην ξεχνάς ότι τα πουλάνε και μέσω της virtual console...
 
Imgema είπε:
Το μόνο που βρίσκω ενδιαφερον ειναι τα soundtrack.
Αυτό ειπα πριν λίγο καιρό αλλά ξέχασα να δαγκώσω την γλώσσα μου. Ιδού τα περιεχόμενα του soundtrack CD (το "ενδιαφέρων" ξεκινάει από το 11ο κομμάτι και μετά):

01 Aboveground BGM 3:15

02 Aboveground BGM 1:44

03 Athletic BGM 1:17

04 Aboveground BGM 1:51

05 Slide 2:47

06 Dolphic Town 3:03

07 Aboveground BGM 3:01

08 Super Mario Galaxy 4:05

09 Title 1:43

10 Super Mario Galaxy 2 2:00

11 Coin 0:05

12 Mario Jump 0:05

13 When Transformed into Super Mario 0:05

14 1UP 0:05

15 When Super Mario Becomes Small / When Entering a Pipe 0:05

16 TIME UP Warning Fanfare 0:07

17 Player Down 0:07

18 Game Over 0:08

19 Course Clear Fanfare 0:10

20 World Clear Fanfare 0:11

Disc length 25:54

Δεν φτάνει που ένα μόνο CD είναι πολύ λίγο για να χωρέσουν αρκετά από τα καλά κομμάτια όλων των Mario soundtracks που υπάρχουν εδώ και 25 χρόνια, αλλά αυτό το ένα και μοναδικό CD είναι μισογεμάτο... Από τα 20 κομμάτια που έχει μέσα το CD τα 10 ειναι ...sound FX και fanfares!

Οk, ενταξει, ο Mario ειναι σίγουρα ένα πολύ σημαντικό κομμάτι των videogames (για να μην πω το σημαντικότερο) αλλά μήπως η Nintendo έχει καβαλήσει λίγο το καλάμι εδώ πέρα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο τίτλος έρχεται σε πολύ καλή τιμή και έφυγε για προ-παραγγελία.
 
Ο τίτλος έρχεται σε πολύ καλή τιμή και έφυγε για προ-παραγγελία
Και να που όλα είναι σχετικά σε αυτό τον κόσμο. Και εγώ λέω να χτυπήσω μία κόπια, παρόλο που έχω ήδη το 1ο σε virtual console. Θα δείχνει ωραία στη συλλογή μου και ίσως με κινητοποιήσει να τα παίξω ξανα. Το παιχνίδι απο το virtual console ίσα που το έχω ξεκινήσει ένα χρόνο τώρα!! :cool: :cool:
 
divined είπε:
Και να που όλα είναι σχετικά σε αυτό τον κόσμο. Και εγώ λέω να χτυπήσω μία κόπια, παρόλο που έχω ήδη το 1ο σε virtual console. Θα δείχνει ωραία στη συλλογή μου και ίσως με κινητοποιήσει να τα παίξω ξανα. Το παιχνίδι απο το virtual console ίσα που το έχω ξεκινήσει ένα χρόνο τώρα!! :cool: :cool:
Κι εγώ για συλλεκτικούς λόγους και μόνο το αγοράζω. Όπως, επίσης, θεωρώ ότι και η Νιντέντο για καθαρά συλλεκτικούς λόγους κυκλοφορεί τη συλλογή όταν μάλιστα τα παιχνίδια κυκλοφορύν σε πληθώρα κονσολών (NES, SNES, GBA) καθώς και είναι διαθέσιμα στη VC. Δεν έχω σκοπό να βάλω αυτό το δισκάκι στο wii....
 
Φίλε Imgema έπαθα πλάκα με το post σου (δεν το λέω ειρωνικά).

Πραγματικά πόσο "πρόβατα" είμαστε τελικά έτσι; Συμφωνούσαμε εκ των προτέρων πως μόνο το OST ίσως άξιζε κάτι, αλλά τώρα βλέπουμε πως κάποιοι εκτός απο τρία πανάρχαια παιχνίδια, καλούνται να πληρώσουν και για να ακούν τον ήχο του gameover, για τον ήχο που ακούγεται όταν παίρνεις μια ζωή (1UP), για το "κλονκ" που ακούγονταν όταν έπαιρνες ένα νόμισμα....!!

Να με συμπαθάτε αλλά το γεγονός πως το εν λόγω πακέτο (; ) έχει φτάσει πρώτο στις πωλήσεις λόγω του άκρατου fanboy-σμου που διακατέχει πολλούς gamers. Μέχρι τώρα πίστευα πως η πιό ακραία μορφή fanboy-σμού παρατηρήται στα έφηβα κοριτσάκια και με ότι έχει να κάνει με τη μουσική σκηνή (όμορφοι τραγουδιστές/gothic style κτλ). Με λύπη διαπιστώνω πως μάλλον ο gaming fanboyσμος είναι χειρότερος διότι φερόμαστε σα μπέμπηδες.

Μα καλά να πληρώσεις 50/30/20 ευρώ για να παίξεις τρία παιχνίδια....20ετίας;;; Ρε παιδιά θα τρελαθούμε τελείως δηλαδή; Φίλε geo2004 απορία που την είδες την καλή τιμή; Γιατί εγώ (για αυτό που προσφέρει το πακέτο), σαν "δίκαιη" τιμή, ορίζω 1 ευρώ το πολύ. Βασικά δεν μπορείς να τον θεωρήσεις ούτε κάν...τίτλο...! (Τι λέμε τώρα...)

Όπως ξαναείπαμε πρίν, συλλεκτικό θα ήταν άμα κυκλοφορούσε ένα πακέτο-τούμπανο με όλα τα παιχνίδια Mario που έχουν κυκλοφορήσει. Όλα όμως!! Συνοδευόμενα απο OST του σκασμού, καθώς και απο κανα artbook της προκοπής. Αυτό είναι συλλεκτικό!

Και μιας είναι σίγουρο ότι δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο....ε ας είναι καλά οι emulators...Οι υπόλοιποι ας πληρώσουν 50 ευρώ για κάτι που μπορούν να το βρούν τσάμπα μόνο και μόνο επειδή έχει ένα ωραίο εξώφυλλο. Τέτοιες όμως συμπεριφορές δείχνουν στις εταιρίες πόσο ανώριμος ίσως είναι ο καταναλωτής (δεν στηλιτεύω κανέναν προσωπικά), πετώντας του ό,τι αρμεγμένο/ληγμένο γάλα υπάρχει σε τσουχτερή τιμούλα (και προφανώς φυσικά δεν διστάζουν στο ελάχιστο να εκμεταλευτούν απο που πολλάκις αναφέραμε, τον fanboy-σμό μας)

geo2004z είπε:
Δεν έχω σκοπό να βάλω αυτό το δισκάκι στο wii....
Συμπάθαμε αλλά εγώ πιστεύω πως τα λεφτά πρέπει να έχουν και κάποια αξία και όχι να είναι για πέταμα (γιατί αυτό που λές είναι σαν να πετάς λεφτά στο δρόμο τελείως όμως). Τη λογική αυτή τη βρίσκω πέρα για πέρα παρανοϊκή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
συγνωμη δεν κολλαει κ πολυ με το εδω αλλα εψαχνα καπου να το γραψω!! ανεκδοτο ειναι κ θαταν καλη φαση να υπηρχε καπου να λεγαμε ανεκδοτα με ρετρο χαρακτηρες!!

παει ενας τυπος να παρει τον κολλητο του για καφε!! παει σπιτι του χτυπαει πορτα ανοιγει. του λεει αραξε λιγο με τον γιο μου γιατι δεν ειμαι ετοιμος κ φευγουμε σε 10'.

παει ο τυπος αραζει σαλονι κ ειναι ο πιτσιρικας κ παιζει ηλεκτρονικο στην τηλεοραση πορομενο εκει εχει εναν χαρακτηρα πηδαει σκοτωνει κανει ρανει.και στο τελος της πιστας ριχνει ενα νησιωτικο. απορει ο τυπος...συνεχιζει το παιδακι παιζει παει ο χαρακτηρας πηδαει απο δω σκοτωνει απο κει μολις τελειωνει την πιστα ο ηρωας ριχνει ενα νησιωτικο...απορει κ αλλο ο τυπος κ δεν κρατιετε αφου σε καθε πιστα που τερματιζει ο ηρωας του παιχνιδιου ριχνει κ απο ενα νησιωτικο χορο. του κανει συγνωμη πιο παιχνιδι παιζεις...και του κανει το παιδακι το SUPER PARIO!!!
 
Dimitrios είπε:
Φίλε Imgema έπαθα πλάκα με το post σου (δεν το λέω ειρωνικά).
Πραγματικά πόσο "πρόβατα" είμαστε τελικά έτσι; Συμφωνούσαμε εκ των προτέρων πως μόνο το OST ίσως άξιζε κάτι, αλλά τώρα βλέπουμε πως κάποιοι εκτός απο τρία πανάρχαια παιχνίδια, καλούνται να πληρώσουν και για να ακούν τον ήχο του gameover, για τον ήχο που ακούγεται όταν παίρνεις μια ζωή (1UP), για το "κλονκ" που ακούγονταν όταν έπαιρνες ένα νόμισμα....!!

Να με συμπαθάτε αλλά το γεγονός πως το εν λόγω πακέτο (; ) έχει φτάσει πρώτο στις πωλήσεις λόγω του άκρατου fanboy-σμου που διακατέχει πολλούς gamers. Μέχρι τώρα πίστευα πως η πιό ακραία μορφή fanboy-σμού παρατηρήται στα έφηβα κοριτσάκια και με ότι έχει να κάνει με τη μουσική σκηνή (όμορφοι τραγουδιστές/gothic style κτλ). Με λύπη διαπιστώνω πως μάλλον ο gaming fanboyσμος είναι χειρότερος διότι φερόμαστε σα μπέμπηδες.

Μα καλά να πληρώσεις 50/30/20 ευρώ για να παίξεις τρία παιχνίδια....20ετίας;;; Ρε παιδιά θα τρελαθούμε τελείως δηλαδή; Φίλε geo2004 απορία που την είδες την καλή τιμή; Γιατί εγώ (για αυτό που προσφέρει το πακέτο), σαν "δίκαιη" τιμή, ορίζω 1 ευρώ το πολύ. Βασικά δεν μπορείς να τον θεωρήσεις ούτε κάν...τίτλο...! (Τι λέμε τώρα...)

Όπως ξαναείπαμε πρίν, συλλεκτικό θα ήταν άμα κυκλοφορούσε ένα πακέτο-τούμπανο με όλα τα παιχνίδια Mario που έχουν κυκλοφορήσει. Όλα όμως!! Συνοδευόμενα απο OST του σκασμού, καθώς και απο κανα artbook της προκοπής. Αυτό είναι συλλεκτικό!

Και μιας είναι σίγουρο ότι δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο....ε ας είναι καλά οι emulators...Οι υπόλοιποι ας πληρώσουν 50 ευρώ για κάτι που μπορούν να το βρούν τσάμπα μόνο και μόνο επειδή έχει ένα ωραίο εξώφυλλο. Τέτοιες όμως συμπεριφορές δείχνουν στις εταιρίες πόσο ανώριμος ίσως είναι ο καταναλωτής (δεν στηλιτεύω κανέναν προσωπικά), πετώντας του ό,τι αρμεγμένο/ληγμένο γάλα υπάρχει σε τσουχτερή τιμούλα (και προφανώς φυσικά δεν διστάζουν στο ελάχιστο να εκμεταλευτούν απο που πολλάκις αναφέραμε, τον fanboy-σμό μας)

Συμπάθαμε αλλά εγώ πιστεύω πως τα λεφτά πρέπει να έχουν και κάποια αξία και όχι να είναι για πέταμα (γιατί αυτό που λές είναι σαν να πετάς λεφτά στο δρόμο τελείως όμως). Τη λογική αυτή τη βρίσκω πέρα για πέρα παρανοϊκή.
Το πακέτο αυτό δέν είναι για σένα και για μένα, είναι για αυτούς που δέν είχαν SNES ποτέ, πήραν ενα wii και θέλουν να γνωρίσουν την ιστορία του Mario. Ξεκολλήστε, η βιομηχανία δεν φτιαχνει για μάς, δεν τους απασχολούμε καθόλου πια, είμαστε οι γεροι του Muppet Show και γρινιάζουμε χωρίς να κάνουμε τίποτα.
 
Saulot είπε:
Το πακέτο αυτό δέν είναι για σένα και για μένα, είναι για αυτούς που δέν είχαν SNES ποτέ, πήραν ενα wii και θέλουν να γνωρίσουν την ιστορία του Mario
Κατ αρχήν η ιστορία του Μάριο δεν είναι μόνο αυτά τα τρία παιχνίδια εκ των οποίων το ένα (SMB2) δεν είναι Mario.
Το πακέτο είναι και για σένα αλλά και για μένα, απο τη στιγμή που απευθύνονται σε μας ώς Mario-fans που είμαστε και που το δείχνουμε με την προτίμηση των αγορών μας. Ώς πολύ μεγάλος φαν του υδραυλικού, έχω ώς τελευταίες αγορές έχω τα δυο (αριστουργηματικά) Super Mario Galaxy όπου για τα οποία δεν μετάνιωσα στιγμή που τα αγόρασα. Είναι ένα αγαθό το οποίο κυκλοφορεί σήμερα, έχει την τεχνολογία του σήμερα (λέμε τώρα) και το αγοράζω με την τιμή που αναλογικά θα διαμορφωθεί..σήμερα!

Όταν όμως (ναι σωστά πάλι σήμερα) μου πασάρουν το ίδιο παιχνίδι που κυκλοφόρησε το 1990 και όπου η μόνη διαφορά είναι το μέσο στο οποίο έρχεται (δισκάκι και όχι κασσέτα) και το οποίο μου το "προσφέρουν" έναντι του ίδιου ποσού με τα τωρινά video games...(το Mass Effect 2 έχει τέτοια τιμή) Φαίνεται τρελό έτσι; :-D

Απο κει και πέρα (στο χαλαρό όμως) βγαίνει και ανεκδοτάκι:

"Πως λέγεται αυτός που αγοράζει το πρώτο Super Mario 8-μπιτης τεχνολογίας, στην τιμή των σημερινών "τουμπανιασμένων" παιχνιδιών"; (μη ξεχασουμε και τους-δωρεάν και νόμιμους-emulators).

Αnywayz δεν θα το συνεχίσω για να μη γίνω πιο κουραστικός. Ο καθείς δύναται να κρίνει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dimitrios είπε:
Συμπάθαμε αλλά εγώ πιστεύω πως τα λεφτά πρέπει να έχουν και κάποια αξία και όχι να είναι για πέταμα (γιατί αυτό που λές είναι σαν να πετάς λεφτά στο δρόμο τελείως όμως). Τη λογική αυτή τη βρίσκω πέρα για πέρα παρανοϊκή.
Επειδή απευθύνεται κυρίως σε εμένα το παραπάνω ποστ σου Dimitrios, έχω να κάνω την εξής παρατήρηση: Χρησιμοποιείς με υπερβολικό τόνο καταστροφολογία που ουσιαστικά δεν έχει κανένα νόημα. Δεν έχω wii και από όπως φαίνεται δεν πρόκειται να αποκτήσω, ενώ ήδη έχω αναφέρει ότι αγοράζω αυτή την καταπληκτική κασετίνα γεμάτη αναμνήσεις για καθαρά συλλεκτικούς λόγους. Δυστυχώς ή ευτυχώς, έχω περάσει από το στάδιο του gamer στο στάδιο του συλλέκτη καθώς οι ελεύθερες ώρες μου μειώνονται με το πέρασμα του χρόνου και μάλιστα σε εκθετικό βαθμό.

Να με συμπαθάς εσύ αλλά όταν δε μπορείς να συλλάβεις την έννοια του "συλλέκτη", η συζήτηση είναι ανούσια. Τέλος, επειδή προβλέπω ότι αυτό το όμορφο θέμα θα καταλήξει σε διαμάχη μεταξύ των υπέρ και των κατά μιας συλλογής είναι προτιμότερο, αν έχεις σκοπό να απαντήσεις, να μου στείλεις pm να συζητήσουμε πιο άνετα και να μη βγαίνουμε offtopic. Ή, αν θες να κάνεις τα παράπονά σου, καλό θα είναι να δημιουργήσεις ένα άλλο, ξεχωριστό θέμα με όσα έχεις να πεις.
 
Τόσο εύθικτος είσαι ; Δεν σε έβρισα δα! :Ρ

Την έννοια του "συλλέκτη" μπορώ να τη συλλάβω όταν το αντικείμενο έχει και ουσία συλλεκτική. Στη συλλογή μου έχω ήδη το originall Super Mario Bros και ψάχνω να βρώ και το Super Mario Bros 3. Tα θεωρώ συλλεκτικά και θέλω να τα έχω.

geo2004z είπε:
Τέλος, επειδή προβλέπω ότι αυτό το όμορφο θέμα θα καταλήξει σε διαμάχη μεταξύ των υπέρ και των κατά μιας συλλογής
Δεν είμαστε τίποτα 70χρονες κυρίες που συζητούν τι χρώμα θα βάψουν τα νύχια τους. Νέοι άνθρωποι είμαστε. Λίγο παραπάνω "εκνευρισμός" δίνει ζωντάνια σε μια συζήτηση και όχι δεν δημιουργεί flame.
To θέμα λοιπόν το γνωρίζω εκ των προτέρων, γι΄αυτό και εκφέρω την αποψή μου (εκτός αν οι απόψεις πρέπει να διατυπώνονται με συγκεκριμένα σταθμά). Αν έβλεπα για τίτλο "Super Mario Bros 25th Anniversary-Αυστηρά και μόνο για τους υποστηρικτές/υποψήφιους αγοραστές" τότε να είσαι σίγουρος, δεν θα απάνταγα καν.

(και όχι δεν έχω επιθετική διάθεση/ύφος, απέναντί σου)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dimitrios είπε:
Απο κει και πέρα (στο χαλαρό όμως) βγαίνει και ανεκδοτάκι: "Πως λέγεται αυτός που αγοράζει το πρώτο Super Mario 8-μπιτης τεχνολογίας, στην τιμή των σημερινών "τουμπανιασμένων" παιχνιδιών"; (μη ξεχασουμε και τους-δωρεάν και νόμιμους-emulators).
Θα σχολιάσω μόνο το εξής:

Αυτό το "δωρεάν και νόμιμους" μάλλον δεν το έχεις καταλάβει καλά. Ο emulator είναι (συνήθως...) δωρεάν και επίσης είναι (σχεδόν πάντα...) νόμιμος.

Αυτό που ΔΕΝ είναι νόμιμο είναι η rom.

Σε καμμία περίπτωση, εκτός από την περίπτωση που κατέχεις εσύ το πρωτότυπο παιχνίδι και έχεις κάνει μόνος σου το αντίγραφο-rom που θα χρησιμοποιήσεις με τον emulator. Μοναδική άλλη εξαίρεση αν ο κάτοχος των δικαιωμάτων έχει δώσει άδεια να κυκλοφορούν οι roms ελεύθερα (πχ για Vectrex ή πολλά του Spectrum)

Αυτό και για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις σε τυχόν αδαείς αναγνώστες, αλλά και για να γνωρίζετε το νομικό status αυτών που κάνετε. Και εγώ γουστάρω απείρως τους emulators αλλά δεν ισχυρίζομαι ότι είναι νόμιμο αυτό που κάνω.
 
Συμφωνώ με το ότι θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο πλουσιοπάροχο, αυτό όμως δεν αναιρεί το ότι είναι μια κασετίνα που όλοι οι λάτρεις του υδραυλικού θέλουμε και πρέπει να έχουμε στην συλλογή μας. Τσάμπα είναι άλλωστε... 17 ευρώ για κάτι τέτοιο (βλέπε amazon) είναι λογικότατα.
 
user είπε:
αυτό όμως δεν αναιρεί το ότι είναι μια κασετίνα που όλοι οι λάτρεις του υδραυλικού θέλουμε και πρέπει να έχουμε στην συλλογή μας.
Αυτό ακριβώς....
 
Πίσω
Μπλουζα