Super Mario Bros 25th Anniversary

Κόκκινο Wii - Super Mario Bros 25th Anniversary Edition

81IIyjNw6QL._AA1500_.jpg


Το θέλω !!! Πολύ :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" /> Εσάς πως σας φαίνεται το bundle ? Το έχετε τσιμπήσει ήδη ?
 
Φιλε Dimitrios ρωτησες στο δευτερο σου post (υπο μορφη ανεκδοτου οπως ειπες) το

"Πως λέγεται αυτός που αγοράζει το πρώτο Super Mario 8-μπιτης τεχνολογίας, στην τιμή των σημερινών "τουμπανιασμένων" παιχνιδιών";
Ο geo2004, ο Saulot και εγω θα το αγορασουμε - για πες μου λοιπον, πως λεγομαστε ? πες μας την απαντηση του ανεκδοτου να γελασουμε και εμεις.
Αρα λοιπον μια χαρα ψυχραιμα και μετρημενα σου απαντησε ο geo και κακως αναρωτηθηκες (υπο μορφη αστειου και παλι) το

Τόσο εύθικτος είσαι ; Δεν σε έβρισα δα! :Ρ
Στη ιδια εκεινη φραση σου - προσπαθωντας να πεις οτι δεν υπαρχει λογος αγορας μιας και

(μη ξεχασουμε και τους-δωρεάν και νόμιμους-emulators)
ερχεται να σου πει ο Maddog την πραγματικη αληθεια για τη νομιμοτητα τους - που λογικα δεν γνωριζες.
Επισης μιας και εδειξες εκπληκτος για την μετεπειτα αναφορα του Maddog στην απουσια links και το καθεστως που ισχυει στο retromaniax - ξαναδιαβασε την πρωτη σου απαντηση σε αυτον

-Πέφτει στην αντίληψή μου ένα forum (δεν θυμάμαι πως) του οποίου οι συζητήσεις περί retro games αποτελούν τη ραχοκοκκαλιά της θεματολογίας του. Τους περισσότερους εξομοιωτές πλέον τους βρίσκω χάρη στο retromaniax. Oι συζητήσεις περι εξωμοίωσης ενός παιχνιδιού (rom) είναι συχνότερες απο πολλά άλλα θέματα.
Το οποιο και ειναι σαφως λανθασμενο. Η ραχοκοκκαλια του forum ειναι οι αναμνησεις μας για τα οσα ζησαμε στα 80ς - Κουλτουρα/Τηλεοραση/Κινηματογραφος/Θεατρο/Παιχνιδια. Η "εξομοιοση roms" ειναι κατι εκτος θεματολογιας - δεν υπαρχουν στο forum οδηγιες για αποκτηση ή για χρηση roms και αν υπαρχουν θα χαρω να ενημερωθω για να τις σβησω.
Φυσικα εχεις καθε δικαιωμα να πεις την γνωμη σου - και την ειπες - αλλα και οι υπολοιποι εχουν το ιδιο δικαιωμα να απαντησουν.

Φιλε Πανο μην αναρωτιεσαι το γιατι το Wii πωλειται ακομα στην τιμη εκκινησης του. Και μονο το γεγονος οτι αγοραζεις ενα και καταληγεις με ενα - το δικο σου ενα - ειναι πολυ βασικο και διαφερει απο το να αγοραζεις ενα 360 και να καταληγεις με 2-3 και καποια απο αυτα να μην ειναι καν αυτα που αγορασες....

Ειναι ακομα η φθηνοτερη κονσολα της γενιας της και εχει ακομα τις περισσοτερες πωλησεις. Τα υπολοιπα ειναι απλα γκρινια των "ανταγωνιστων".

Οσο για τους ΑΑ τιτλους - αν θες να με πεισεις οτι εχεις αγχος που δεν βγαινουν - τοτε οκ παω πασο :D

To "στιψιμο" ομως δεν το καταλαβα - το Wii εχει 75-76 εκατομμυρια αγοραστες - λες ολοι αυτοι να εχουν ή να ειχαν και το SNES ? ή το NES ? Αφου κατα δικη σου δηλωση ειναι noobιδες και casualαδες !!

Οποτε που εχουν παιξει αυτοι το Super Mario ? ή πως θα μπορουσαν να το παιξουν τωρα ? (οι εταιρειες δεν αναγνωριζουν τις emuscenes) - ΑΡΑ και στα πλαισια του "εορτασμου" των 25 χρονων του Mario, ειμαι μια ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΗ επιλογη η κυκλοφορια μιας κασσετινας για το Wii. Λες και η Sega δεν εχει βγαλει συλλογες με τα παλια της παιχνιδια για τις συγχρονες κονσολες.

Τωρα αν δεν σου αρεσει η κυκλοφορια αυτη - ή δεν θες να αγορασεις Wii - τοτε οκ κατεκρινε τη, δικαιωμα σου. Αλλα μην βαζεις μπροστα την emuscene ως επιχειρημα απεναντι στους 75-76 εκατομμυρια στη πλειοψηφια τους νεους (κατα δηλωση σου) gamers.

Το πακετακι για το οποιο γινεται λογος εδω - απευθυνεται σε ΟΛΟΥΣ τους κατοχους Wii που θελουν να παιξουν τα συγκεκριμενα αυτα παιχνιδια σε original μορφη στη συγχρονη κονσολα τους - και οχι μονο σε Συλλεκτες οπως λανθασμενα αναφερθηκε - τωρα το αν το θελουν ή οχι ειναι καθαρα προσωπικη κριση και επιλογη τους.
 
Paspartoo είπε:
Φιλε Πανο μην αναρωτιεσαι το γιατι το Wii πωλειται ακομα στην τιμη εκκινησης του. Και μονο το γεγονος οτι αγοραζεις ενα και καταληγεις με ενα - το δικο σου ενα - ειναι πολυ βασικο και διαφερει απο το να αγοραζεις ενα 360 και να καταληγεις με 2-3 και καποια απο αυτα να μην ειναι καν αυτα που αγορασες....

Ειναι ακομα η φθηνοτερη κονσολα της γενιας της και εχει ακομα τις περισσοτερες πωλησεις. Τα υπολοιπα ειναι απλα γκρινια των "ανταγωνιστων".

Οσο για τους ΑΑ τιτλους - αν θες να με πεισεις οτι εχεις αγχος που δεν βγαινουν - τοτε οκ παω πασο :D

To "στιψιμο" ομως δεν το καταλαβα - το Wii εχει 75-76 εκατομμυρια αγοραστες - λες ολοι αυτοι να εχουν ή να ειχαν και το SNES ? ή το NES ? Αφου κατα δικη σου δηλωση ειναι noobιδες και casualαδες !!

Οποτε που εχουν παιξει αυτοι το Super Mario ? ή πως θα μπορουσαν να το παιξουν τωρα ? (οι εταιρειες δεν αναγνωριζουν τις emuscenes) - ΑΡΑ και στα πλαισια του "εορτασμου" των 25 χρονων του Mario, ειμαι μια ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΗ επιλογη η κυκλοφορια μιας κασσετινας για το Wii. Λες και η Sega δεν εχει βγαλει συλλογες με τα παλια της παιχνιδια για τις συγχρονες κονσολες.

Τωρα αν δεν σου αρεσει η κυκλοφορια αυτη - ή δεν θες να αγορασεις Wii - τοτε οκ κατεκρινε τη, δικαιωμα σου. Αλλα μην βαζεις μπροστα την emuscene ως επιχειρημα απεναντι στους 75-76 εκατομμυρια στη πλειοψηφια τους νεους (κατα δηλωση σου) gamers.

Το πακετακι για το οποιο γινεται λογος εδω - απευθυνεται σε ΟΛΟΥΣ τους κατοχους Wii που θελουν να παιξουν τα συγκεκριμενα αυτα παιχνιδια σε original μορφη στη συγχρονη κονσολα τους - και οχι μονο σε Συλλεκτες οπως λανθασμενα αναφερθηκε - τωρα το αν το θελουν ή οχι ειναι καθαρα προσωπικη κριση και επιλογη τους.
Thumbs up.

Ο geo2004, ο Saulot και εγω θα το αγορασουμε - για πες μου λοιπον, πως λεγομαστε ? πες μας την απαντηση του ανεκδοτου να γελασουμε και εμεις.
Count me in στην λίστα με τα names :p
 
Τον μπαγασα τον Ηρακλη μπορει αν με λουζει (δικαιως και αδικως :) ) αλλα στα υπολοιπα εχει σχεδον παντα δικιο...

Mε αυτο μαλλον ληγει η μανουρα στο thread

To "στιψιμο" ομως δεν το καταλαβα - το Wii εχει 75-76 εκατομμυρια αγοραστες - λες ολοι αυτοι να εχουν ή να ειχαν και το SNES ? ή το NES ? Αφου κατα δικη σου δηλωση ειναι noobιδες και casualαδες !!
Οποτε που εχουν παιξει αυτοι το Super Mario ? ή πως θα μπορουσαν να το παιξουν τωρα ? (οι εταιρειες δεν αναγνωριζουν τις emuscenes) - ΑΡΑ και στα πλαισια του "εορτασμου" των 25 χρονων του Mario, ειμαι μια ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΗ επιλογη η κυκλοφορια μιας κασσετινας για το Wii. Λες και η Sega δεν εχει βγαλει συλλογες με τα παλια της παιχνιδια για τις συγχρονες κονσολες.
 
Δεν είχα σκοπό να το συνεχίσω, αλλά απαντάω σε αυτό επειδή θαρρώ πως πρέπει οπωσδήποτε να διευκρινιστεί.

Paspartoo είπε:
Ο geo2004, ο Saulot και εγω θα το αγορασουμε - για πες μου λοιπον, πως λεγομαστε ? πες μας την απαντηση του ανεκδοτου να γελασουμε και εμεις
To εν λόγω "ανεκδοτάκι" το είχα δεί σε ένα post στο insomnia.gr. Έχει καθαρά χιουμοριστικό χαρακτήρα χωρίς ίχνος στηλιτισμού.
Επίσης τονίζω πως ξέχασα/παρέλειψα, δίπλα στο "ανέκδοτο" να προσθέσω και το "".

Άν και ύστερα απο τη "φατσούλα" θίγεσαι ακόμα (ή κάποιος άλλος), τότε ζητάω πραγματικά συγνώμη και να ξέρεις δεν είχα τέτοιο σκοπό.

Απο κει και πέρα (στα των ποστ) δεν στο κρύβω ότι μπερδεύτηκα κάπως (κυρίως όσο αφορά τη συνοχή της λογικής σου), αλλά σεβαστή και η δική σου η άποψη.

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dimitrios είπε:
To εν λόγω "ανεκδοτάκι" το είχα δεί σε ένα post στο insomnia.gr.
Δηλαδή επειδή ο hitler ας πούμε έκανε τους Εβραίους σαπούνια, άμα ζηλέψεις και το κάνεις και εσύ δεν θα πιάνει γιατί είναι αντιγραφή ή επανάληψη ? :p (jk)
 
Dimitrios είπε:
Γι΄αυτό και εξακολουθώ να πιστεύω πως κάθε αγορά μας, είναι στην ουσία μια "ψήφος" προς την εκάστοτε εταιρία που δείχνει φανερά την προτίμησή μας. Είμαστε διατεθειμένοι να δώσουμε πολλά λεφτά για μια θήκη (όπου btw geo2004z συμφωνώ μαζί σου πως είναι πολύ όμορφη), με μηδενικό όμως περιεχόμενο; Αυτό είναι οπωσδήποτε ένα σήμα στην εταιρία. Και αυτό θα συνεχίσει να πράττει (πως να μη το κάνει άλλωστε αφού εμείς της δίνουμε αυτό το ερέθισμα; )
Όταν πρωτοδιάβασα περι κυκλοφορίας αυτής της συλλογής ήταν ασυναίσθητα must buy για μένα. Θέλησα όμως να το ψάξω περαιτέρω για να δώ άν αξίζει.

Όταν λοιπόν με το καλό κυκλοφορήσει στην αγορά, η δική μου ψήφος θα είναι "όχι", θέλοντας να δείξω με τη σειρά μου, πως συμβιβάζομαι με κάτι πολύ καλύτερο.
Αν είχες γράψει αυτό εξαρχής, θα είχαμε συμφωνήσει 100% γιατί έτσι δηλώνεται η καταναλωτική συνείδηση του καθενός. Και για να μην λένε κάποιοι ότι τα λέω μόνο για την Nintendo, τα ίδια λέω και για την Sega που έχει βγάλει 50 εκδοχές των ίδιων Megadrive roms σε όλα τα πιθανά format.
 
Paspartoo είπε:
Λες και η Sega δεν εχει βγαλει συλλογες με τα παλια της παιχνιδια για τις συγχρονες κονσολες.
Δεν ξερω αν διαβάστηκε καθόλου το προηγούμενο post μου, αλλά ανέφερα ήδη την συλλογή της Sega στις συγχρονες κονσόλες. Μονο που αυτό το πακέτο εχει 50 κλασσικά παιχνίδια και πολύ "backstage" υλικό. Στην ίδια τιμή (και μικρότερη) των ψίχουλων της Nintendo. Απλά δεν υπάρχει συγκριση και φαινεται ποσο σεβεται τους gamers η μία εταιρία και πόσο η άλλη. Kαι περιμένω ακόμα μια λογική εξήγηση για τα sound effects που πιανουν την μιση λίστα στο "soundtrack" CD του πακέτου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως και να έχει είναι απλά ένα επετειακό πακέτο... άμα θέλει το παίρνει κάποιος.

Προσωπικά θα το πάρω γιατί 20 ευρώ για κάτι τέτοιο (βλέπε amazon) μια χαρά μου φαίνονται.

Δεν βλέπω να υπάρχει πουθενά εξαπάτηση η το στοιχείο της υπερβολής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://retromaniax.gr/member.php?u=4465

Δεν ξερω αν διαβάστηκε καθόλου το προηγούμενο post μου, αλλά ανέφερα ήδη την συλλογή της Sega στις συγχρονες κονσόλες
Εδωσα μια απαντηση στον Wally για το στιψιμο των brands που ανεφερε - και εγραψα τη φραση που εκανες quote - δεν επρεπε να το γραψω επειδη το ειχες ηδη αναφερει εσυ σε προηγουμενο post ?

Απλά δεν υπάρχει συγκριση και φαινεται ποσο σεβεται τους gamers η μία εταιρία και πόσο η άλλη.
Αλλα λεγατε περσι οταν εβαλε τους ηρωες της να "παιζουν" μαζι με χαρακτηρες της Nintendo. Τοτε διαβαζα για καταντια και ελλειψη σεβασμου προς τους fan της.

Kαι περιμένω ακόμα μια λογική εξήγηση για τα sound effects που πιανουν την μιση λίστα στο "soundtrack" CD του πακέτου.
Ελπιζω οχι απο μενα, φιλε μου.
 
Εγώ δίχως να επεκταθώ κατάλαβα ότι ο φίλος Dimitrios, θεωρεί ότι το πακέτο προσφέρει λίγα για τα λεφτά του και ότι αγοράζοντας είναι σαν να δίνουμε ψήφο εμπιστοσύνης στην Nintendo να βγάζει τέτοια πακέτα.

Σύμφωνοι, αλλά όπως ειπώθηκε υπάρχουν χιλιάδες κάτοχοι Wii, οι οποίοι έπαιξαν Mario για πρώτη φορά με το Galaxy. Για αυτούς απευθύνεται καθώς βέβαια και σε καμένους Big N Fans όπως εμείς!!

Το αν θα καταψηφισθεί απο τον κόσμο θα φανεί στην αγορά!!
 
Paspartoo είπε:
Εδωσα μια απαντηση στον Wally για το στιψιμο των brands που ανεφερε - και εγραψα τη φραση που εκανες quote - δεν επρεπε να το γραψω επειδη το ειχες ηδη αναφερει εσυ σε προηγουμενο post ?
Φυσικά όχι, δεν έκανα quote την φράση γι αυτο. Απλά το να λέμε οτι κανει κατι παρόμοιο και η Sega (στην συγκεκριμένη περίπτωση πάντα) είναι λάθος παράδειγμα γιατί το πακέτο της Sega στις τωρινές κονσόλες δεν έχει καμια απολύτως σχεση με αυτό της Nintendo και στο post μου εξηγούσα την διαφορά.

Paspartoo είπε:
Ελπιζω οχι απο μενα, φιλε μου.
Το post μου δεν απευθυνόταν σε σένα προσωπικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή αναφέρθηκε το όνομά μου, να διευκρινίσω απλώς πώς έχουν κάποια πράγματα, αφού -απόλυτα λογικό- δεν τα γνωρίζετε εκ των έσω...

Πράγματι, τόσο στις retro-στήλες των οποίων την επιμέλεια είχα περιλαμβάνονταν links rom-sites, όσο και σε συνοδευτικά δισκάκια του περιοδικού υπήρχαν αρκετές φορές ROMs.

Προσωπικά, ρωτούσα επαναλαμβανόμενα τους εκάστοτε υπεύθυνους αν ήταν σίγουροι ότι ήθελαν να προβούμε στις συγκεκριμένες ενέργειες και επέμεναν πως δεν υπάρχει πρόβλημα...

Θυμάμαι μάλιστα πως τη δεύτερη κιόλας βδομάδα μου ως συντάκτης (αρχές 2003, περίπου) μου είχε ανατεθεί να συγγράψω σχεδόν μισό περιοδικό σχετικά με retro gaming και emulators (ήταν το PC Master Gold #2) και να γεμίσω ένα δισκάκι με σχετικό υλικό. Όταν μου το ανακοίνωσαν, πρέπει να τους ρώτησα 3-4 φορές "Μα, είστε σίγουροι;", "Θα μας πάνε μέσα όλους..." και μου απαντούσαν πως έχει ξανασυμβεί πολλές φορές, τόσο από περιοδικά της ίδιας εταιρείας όσο και άλλων -ανταγωνιστικών- εταιρειών...
 
25 χρόνια κλείνει ο Μάριο, 25 χρόνια και τα Windows. Τυχαίο; Νομίζετε;
 
30804657.jpg




Ο Super Mario έγινε 25 και το γιορτάζει με ένα μοναδικό Road Show!Έλα κι εσύ στο πάρτι του Super Mario!

Ο αγαπημένος μας υδραυλικός γίνεται 25 και το γιορτάζει με ένα μοναδικό Road Show σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Για όλο το Δεκέμβριο, ένα ειδικά διαμορφωμένο φορτηγό Super Mario θα μοιράζει διασκέδαση σε όλους τους φίλους του διάσημου ήρωα της Nintendo που θέλουν να συμμετέχουν σε αυτό το πρωτότυπο πάρτι γενεθλίων.

Το φορτηγό του Super Mario θα περιέχει κονσόλες Wii, όπου όσοι συμμετέχουν στο πάρτι θα μπορούν να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους σε μερικά από τα πιο δημοφιλή παιχνίδια του ήρωα, όπως τα Wii New Super Mario Bros., Wii Mario Kart, Super Mario Galaxy 2 και φυσικά το Super Mario All Stars, για αυτό προπονηθείτε κι ελάτε να δοκιμάσετε τις δυνάμεις σας ενάντια σε άλλους παίκτες από όλη την Ελλάδα.

Φυσικά, από το πάρτι δεν θα μπορούσε να λείψει και ο ίδιος ο Super Mario, ο οποίος θα μοιράζει συλλεκτικά δώρα και θα φωτογραφίζεται με το κοινό.

Ένα πάρτι γενεθλίων δεν θα μπορούσε ποτέ να είναι ολοκληρωμένο χωρίς μεγάλα δώρα, πόσο μάλλον όταν γίνεται την περίοδο των Χριστουγέννων. Για αυτό και όσοι παρευρεθούν στο πάρτι του Super Mario θα μπουν σε κλήρωση για να κερδίσουν πολλά διαφορετικά δώρα!

1 Συλλεκτικό κόκκινο DSi XL (25th Anniversary Edition).

1 Συλλεκτικό κόκκινο Wii (25th Anniversary Edition).

1 Συλλεκτικό μαύρο Wii (25th Anniversary Edition).

10 Wii Super Mario All Stars (25th Anniversary Edition).

Έλα κι εσύ στο μεγαλύτερο gaming πάρτι που έγινε ποτέ στην Ελλάδα!

333ft.jpg



Πέμπτη, 2 Δεκεμβρίου, 17:00 – 22:00. The Mall Athens


Παρασκευή, 3 Δεκεμβρίου, 17:00 – 22:00. The Mall Athens



Σάββατο, 4 Δεκεμβρίου, 10:00 – 22:00. The Mall Athens



Δευτέρα, 6 Δεκεμβρίου, 17:00 – 22:00. The Mall Athens



Τρίτη, 7 Δεκεμβρίου, 17:00 – 22:00. Γλυφάδα (Α. Μεταξά & Γ. Λαμπράκη, δίπλα στις καφετέριες).



Παρασκευή, 10 Δεκεμβρίου. 11:00 – 16:00. Μ. Αλεξάνρδου, Θεσσαλονίκη (στο ύψος του νέου Δημαρχιακού Μεγάρου και του Λευκού Πύργου).



Παρασκευή, 10 Δεκεμβρίου. 17:00 – 21:00. Media Markt Πυλαίας.



Σάββατο, 11 Δεκεμβρίου. 10:00 – 13:00. Carrefour Μακεδονία, Πυλαία.



Σάββατο, 11 Δεκεμβρίου. 14:00 – 21:00. Mediterranean Cosmos.



Τρίτη, 14 Δεκεμβρίου. 17:00 – 22:00. Χαλάνδρι (Β. Γεωργίου Βʼ & Ανδρέα Παπανδρέου, στη κεντρική πλατεία).



Τετάρτη, 15 Δεκεμβρίου. 17:00 – 22:00. Χαλάνδρι (Β. Γεωργίου Βʼ & Ανδρέα Παπανδρέου, στη κεντρική πλατεία).



Παρασκευή, 17 Δεκεμβρίου. 10:00 – 21:00. Κατάστημα Public, Πειραιά (Γ. Λαμπράκη 152 – 154).



Σάββατο, 18 Δεκεμβρίου. 10:00 – 21:00. Κατάστημα Public, Σύνταγμα (Κ. Σερβίας & Πλατείας Συντάγματος).



Κυριακή, 19 Δεκεμβρίου. 10:00 – 21:00. Golden Hall



Δευτέρα, 20 Δεκεμβρίου. 17:00 – 21:00. Golden Hall



Τρίτη, 21 Δεκεμβρίου. 17:00 – 21:00. Golden Hall



Τετάρτη, 22 Δεκεμβρίου. 17:00 – 21:00. Golden Hall



Πέμπτη, 23 Δεκεμβρίου. 10:00 – 14:00. Κηφισιά (Οδός Κασσαβέτη).



Πέμπτη, 23 Δεκεμβρίου. 17:00 – 21:00. Golden Hall



Παρασκευή, 24 Δεκεμβρίου. 10:00 – 21:00. Golden Hall.


Μην ξεχνάτε να ελέγχετε συχνά τη λίστα με τα σημεία και τις διευθύνσεις του Road Show, καθώς μπορεί να υπάρξουν προσθήκες ή αλλαγές.

Πηγή
 
Μόλις το έλαβα και είναι τέλειο!!!!





 
Οντως κουκλι ! Καλοριζικο geo !
 
Πίσω
Μπλουζα