Super Mario Galaxy 2

divined, δεν θέλω να σου χαλάσω την έκπληξη αλλά δεν υπάρχουν extra πίστες με τον Luigi, πλην ενός extra στο τέλος που δεν θα στο χαλάσω φυσικά...
 
5 βδομαδες πριν το launch και τα preorders απο Αμερικη εχουν παρει φωτια

http://news.vgchartz.com/news.php?id=7965&mp=1

(απ την αλλη, το Halo ειναι δευτερο κι εχει ακομα μηνες ενω το ανεκδοτο ειναι και παλι το GT5)
 
Eχουν περιλαβει και μια ολοκληρη πιστα απο το N64 με την μουσικη της τα βουνα και ολα για τους νοσταλγους του Super Mario 64.

Whomp's something για τους γνωστες λεγεται η πιστα.

 
offtopic: Mario 64 - Το μόνο Mario game που με έκανε να αρρωστήσω. Αν και δεν είμαι της Nindy, οφείλω να ομολογήσω οτι είναι αριστούργημα.
 
Ωραία! Πάντα μου άρεσε το Super Mario 64. Το είχα παίξει αρχικά στο Project 64 αλλά μετά το τελείωσα στο DS (Super Mario 64 DS). Ιούνιο δεν έχει οριστεί για κυκλοφορία;
 
divined είπε:
Ωραία! Πάντα μου άρεσε το Super Mario 64. Το είχα παίξει αρχικά στο Project 64 αλλά μετά το τελείωσα στο DS (Super Mario 64 DS). Ιούνιο δεν έχει οριστεί για κυκλοφορία;
Στα μέρη μας κυκλοφορεί 11 Ιουνίου, αλλά Αμερική βγαίνει την Κυριακή...

(μήπως να πάω από εκεί να γιορτάσω τα γενέθλιά μου που πέφτουν την ίδια μέρα??? :cool: :p )
 
έγινε review από το ign και πήρε 10 σε όλες τις κατηγορίες,εν αναμονή λοιπόν και για την ευρωπα'ι'κή έκδοση...

(εντός και εκτός θέματος: πως γίνεται για άλλη μια φορά το mario να παίρνει 10? όσο τέλειο και να είναι το συγκεκριμένο,δεν είναι περίεργο,μία ολόκληρη σειρά να έχει πάρει το λιγότερο 9 σε κάποιο παιχνίδι? δηλαδή όλα είναι αψεγάδιαστα? [EDIT: ναι,το review το διάβασα] δε λέω,μου αρέσουν πολύ τα mario αλλά όταν βλέπω κάτι τέτοια reviews μου έρχεται να συγκεντρώσω όσα έχω και να τα καταστρέψω. ώρες-ώρες επίσης σκέφτομαι ότι, είτε η nintendo έχει ένα μεγάλο,κρυφό budget με το οποίο "ενισχύει" τα site που θα κάνουν review τα παιχνίδια της,και πιο συγκεκριμένα τα mario και zelda,είτε ότι η αντικειμενικότητα των reviewers πέφτει στο μηδέν όταν κάνουν κριτική λόγω των αναμνήσεων που τους ξυπνάει από τα παιδικά τους χρόνια.

Για να μην παρεξηγηθώ επαναλαμβάνω,μου αρέσουν πολύ τα mario και δε θα έβαζα σε κάποιο κακό βαθμό ,αλλά όταν βλέπω ότι οι reviewers έχουν το 10 για ψωμοτύρι εξοργίζομαι. και συγγνώμη για αυτή την έκρηξη :) απλώς το είχα πολύ καιρό μέσα μου,δεν περίμενα ότι θα ξέσπαγα εδώ οπότε και πάλι συγγνώμη :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως για να λέμε την αλήθεια, τα Mario ίσως είναι πλέον τα μοναδικά που προσφέρουν μια πολύ όμορφη και ξεκούραστη platforming εμπειρία απο όλες τις μαζικές σαχλαμάρες που κατακλίζουν κάθε πλατφόρμα.
 
παιδια, τα mario ειναι πραγματικα πολυ καλοφτιαγμενα με τρελλή προσοχη στη λεπτομερεια, design οσο δε παει και φαντασια σε gameplay + πιστες. Πως να μην παρει 10; Το Sunshine στο GC ηταν το μονο που ειχε απογοητευσει και πιστευω οτι ηταν κυριως επειδη το Mario64 ηταν τοσο καλο που ολοι περιμεναν κατι αναλογο. Αν και παιδικο σαν ατμοσφαιρα, ειναι απολαυστικοτατο παιχνιδι που εχει γραψει ιστορια.
 
Συμφωνώ (λες και δεν το περιμένατε, άλλωστε...)

Από τι στιγμή που αποτελεί ό,τι τελειότερο στο είδος του, δεν είναι παράλογο να παίρνει άριστες βαθμολογίες... Εντάξει και αν όχι 10άρια, έστω πολύ υψηλούς βαθμούς...

Δεν έχω δει ακόμα την τελική έκδοση, αλλά έχοντας παίξει στο Λονδίνο καμιά 10αριά levels οι άνθρωποι έχουν κάνει απίστευτη δουλειά στο level design.

Κατά τ'άλλα βέβαια -πλην την προσθήκη του Yoshi- μην περιμένετε τρελές καινοτομίες, αλλά αν κάποιος είναι οπαδός των platform θα το λατρέψει...
 
το θεμα ειναι οτι ελαχιστα platform μ'εχουν κολλησει, τα περισσοτερα μ'εκνευριζουν γιατι ειναι ενα ατελειωτο ντου συγχρονισμου και επαναληπτικοτητας (50 jumps στον αερα μεχρι να φτασεις καπου, κι αν πεσεις παμε παλι απο την αρχη). Οχι οτι το mario δεν εχει τετοια, αλλα ειτε ειναι πιο περιορισμενα, ειτε ειναι τοσο καλοφτιαγμενο που δεν μ'ενοχλουνε καν.
 
Μόνο μεγαλύτερα (σε έκταση) επίπεδα να είχε... :(
 
ισα ισα, να σου πω, επειδη δεν εχω και πολυ χρονο προτιμω τα πιο μικρα με τακτικα checkpoints παρα τα αχανη και στο τελος ενα αστερι. Ισως αν ειχα περισσοτερο χρονο να μου φαινοταν, αλλα τωρα εκει που ειναι μου φτανει μια χαρα.
 
masbass είπε:
ισα ισα, να σου πω, επειδη δεν εχω και πολυ χρονο προτιμω τα πιο μικρα με τακτικα checkpoints παρα τα αχανη και στο τελος ενα αστερι. Ισως αν ειχα περισσοτερο χρονο να μου φαινοταν, αλλα τωρα εκει που ειναι μου φτανει μια χαρα.
Ακριβώς την ίδια άποψή έχω κι εγώ... Στα θετικά το θεωρώ το γεγονός ότι τα περισσότερα επίπεδα δεν είναι αχανή και δεν θέλουν 1 ώρα παιχνιδιού για να βγουν. Άλλωστε έτσι έχουμε περισσότερα επίπεδα και με μεγαλύτερη ποικιλία...
 
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.....ναι μεν μικρές περιοχές στα level του "αυστηρού platforminig" όπως πχ ο γαλαξίας με τα παιχνίδια, θα ήθελα και 1-2 πλανήτες απο το συμπαν του mario, που να προσφέρει και λίγο εξερεύνηση.

(λίγο είπα, δεν εννοούσα να γίνει και RPG)
 
Metacritic 98!+1 Και θα φτάσει το θρυλικό Ocarina Of Time^_^!Αν φέτος δεν βγει το New Zelda τότε πάει σίγουρα για Game Of Year 2010!
 
Ευτυχως που τα GOTY δεν βγαινουν απο MC και που στις 14 Σεπτεμβρη κυκλοφορει ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ωστε να κλεισει το θεμα του GOTY 2010 .
 
Tι εννοείς δεν σε πιάνω?Τι βγαίνει 14 Σεπτεμβρίου?
 
Mόλις το τερμάτησα με τα 120 stars. Η προσωπική μου άποψη για το παιχνίδι σε σχέση με το SMG1 είναι ότι είναι καλύτερο σε κάποιους τομεις και χειρότερο σε άλλους. Δεν μπορώ να πώ με σιγουριά ποιο ειναι καλύτερο, αλλά μπορώ να πώ ότι το 1ο το παράτησα στα 110 αστέρια ενώ το 2ο το συνεχίζω ακόμα γιατι εχει πολύ καλύτερο extra content μετά τα 120 αστέρια σε σχέση με το πρώτο (στο 1ο δεν με ενοιαζε να ασχοληθώ για το 100% completion).
 
Πίσω
Μπλουζα