Super Mario Galaxy

Οντως εχει τρομερα γραφικα!Το νερο του καταραχτη ειναι πολυ ρεαλιστικο!
 
Nα πως και εγώ πως μόλις τερμάτησα το παιχνίδι (120 αστέρια). Πολύ ωραίο πραγματικά, με όμορφους κόσμους και ωραίες αποστολές. Νομίζω κάθε Mario fun θα το έχει αγαπήσει.

Τώρα πλέον προσωπικά περιμένω εναγωνίως το Super Mario Galaxy 2. Ελπίζω να βρίσκεται στα ίδια επίπεδα με το 1.

Τέλος να πώ πως άν και πραγματικά πολύ καλό για game-Super Mario, νομίζω πως δεν είναι αξέχαστο σαν το Super Mario 64 όπου προσωπικά μου άρεσε περισσότερο. Κύριος λόγος για τη σύγκριση αυτή είναι πως το SMG δεν είχε "πίστες" μεγάλες σε διάρκεια και σε "χώρο" εν αντιθέση με το SM64 όπου περιλάμβανε μεγαλύτερα σε έκταση επίπεδα. Βέβαια συμπεριλαμβάνω και τον παράγοντα "περίοδος που κυκλοφόρησε το κάθε παιχνίδι". Δεν γίνεται να παραλείψουμε προφανώς το εκπληκτικό platforming του SMG κυρίως σε κάποια επίπεδα που πραγματικά ήταν ευφάνταστα! (αλήθεια αναρωτιέσαι ποιό μυαλό τα σκέφτηκε αυτά).

Αυτά τα όλίγα. Όσοι φάν του υδραυλικού δεν έχετε ασχοληθεί με το SMG (αν και αμφιβάλλω άν υπάρχει κανείς), κάντε το σύντομα!

ΥΓ: Γνωρίζετε πως υπάρχει και 121 αστέρι; Απ' ότι κατάλαβα απο βιντεάκια στο youtube, η αποστολή αυτή ενεργοποιήται μόνο όταν τελειώσεις ξανά ολοκληρωμένο το παιχνίδι (στα 120 αστέρια δηλαδή και όχι στα 50) και με τον Luigy (όπου ξεκλειδώνεται όταν τερματίσεις για πρώτη φορά με τον Μario-στα 120). Ύστερα πας σε ένα μικρό πλανήτη και σε μεταφέρει στο festival! Όσοι δεν το χετε δεί, ρίξτε μια ματιά στο youtube.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το εχω τελειώσει (ακόμα!) αλλά όντως οι συγκρίσεις με το Mario 64 είναι αναπόφευκτες. Έπαιξα πρόσφατα λίγο Mario 64 και οι πίστες του δεν είναι δα και τόσο μεγάλες σε μέγεθος απλά για πρώτη φορά έβγαιναν σε 3D όλα αυτά που παίζαμε σε 2D πιο παλιά. Αν και δεν ήμουν ποτέ αρκετά υπομονετικός με platform που θέλουν ακρίβεια κινήσεων και συγχρονισμό, το Mario Galaxy ειναι μοναδικο μείγμα platform με mini puzzles και πανεμορφο design.
 
Το SMG μου αρεσε παρα πολύ και πραγματικά σε κάποια σημεια ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Ομως σε ένα σημείο με απογοήτευσε. Στα ηχητικά εφέ. Ακούγεται σαν να παίζεις κάποιο μωρουδίστικο παιχνίδι (κατι σαν το Yoshi's Story).

ΝΑΙ, το ξέρω οτι τα παιχνίδια της Nintendo είναι χαρούμενα και πολλές φορές μοιάζουν πολύ παιδικά, όμως τα ηχητικά εφέ του SMG δεν περνάνε καν σαν παιδικα. Ειναι ΜΩΡΟΥΔΙΣΤΙΚΑ! Το SMG και το Yoshi's Story είναι τα μονα παιχνίδια που με κανουν να χαμηλώνω τον ήχο για να μην με ακούνε οι δικοί μου, κατι που δεν το έκανα ποτέ με άλλα παιχνίδια, ακόμα και αν ήταν χαρούμενα. Και είναι πολύ κρίμα γιατί το SMG εχει εκπληκτική μουσική.

Ελπίζω το SMG2 να μήν ακούγεται τόσο χαζοχαρούμενο. Στο παιχνίδι θα ταιριαζαν ηχοι χαρουμενοι μεν, αλλα με μια δόση χιούμορ όμως (κάτι σαν το Banjo - Kazooie πχ). Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ακουγεται σαν τα εκπαιδευτικά ηλεκτρονικα toys της Playskool.
 
masbass είπε:
Έπαιξα πρόσφατα λίγο Mario 64 και οι πίστες του δεν είναι δα και τόσο μεγάλες σε μέγεθος απλά για πρώτη φορά έβγαιναν σε 3D όλα αυτά που παίζαμε σε 2D πιο παλιά.
Ίσως να έχεις δίκιο τι να σου πώ...πάντως είχα αυτή την εντύπωση...
Εκεί όμως που θα επιμείνω, είναι πως το SM64 μου φάνηκε ποιό πολύ "Mario" απο το SMG (άν με καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ..)
 
Το μόνο σύγχρονο/πρόσφατο Mario που είναι Μario, είναι το New Super Mario Bros Wii....
 
keropi είπε:
Το μόνο σύγχρονο/πρόσφατο Mario που είναι Μario, είναι το New Super Mario Bros Wii....
Εσύ το θέτεις με την έννοια: "το μόνο σύγχρονο που είναι σαν το Super Mario Bros του ΝΕS", είναι το NSMB Wii.
 
Σχετικα με τους ηχους οντως δεν ειναι να το βαζεις στα ηχεια και να σε ακουει ολη η πολυκατοικια αλλα δεν ειναι ετσι σε ολους τους κοσμους. Προσφατα πετυχα καπου και το soundtrack και το κατεβασα και προσεξα ποσο ιδιαιτερο ειναι. Το ολο Mario συμπαν θα φαινοταν περιεργο αν μεγαλωνε και σοβαρευοταν, ισως και να το προτιμω ετσι παιδικο στη τελικη (και για ξεκαρφωμα βαζω Halo να τριξουν τα τζαμια).
 
Πίσω
Μπλουζα