Super Wonderboy

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
741
57892970uj9.jpg
 
με πώρωσες .. το βάζω να παίξω τώρα κιόλας..
 
Φιλε Shinobi.. welcome to the reviewers club!! Απιθανο παιχνιδακι και δεν το εχω παιξει ποτε σε spectrum.. ωρα για foon και φορτωμα στο Flash2Advance!! Megathanx για την προσθετη screenshot του ST.

Περνα μια βολτα και απο τα γραφεια του Phoenix!! ;)
 
καλά σε αταρι κα αμιγκα ήταν απόλαυση...

όμορφο ήταν και σε άλλα μηχανήματα.. επίτρεψε μου shinobi


commodore 64
Wonder_Boy_-_Monster_Land.png


sega master system

wonderboy22.jpg
 
Tο παιχνίδι λέγεται επίσης και Wonderboy in Monsterland.
 
Κλασσικότατο το "Wonderboy 2" όπως το αποκαλούσαμε και πολύ διαφορετικό από το πρώτο.

Θυμάμαι πως δεν πιστεύαμε πως το συγκεκριμένο παιχνίδι αποτελεί συνέχεια του πρώτου μέρους.

Κι όμως παρόλη την πρωτοτυπία του ήταν εξίσου καλού.

Μπράβο Shinobi. Είχαμε καιρό να δούμε review παιχνιδιού :thumbup:
 
Ώπ,τι review-έκπληξη ήταν αυτό ;

Μπράβο φίλε Shinobi !!!
 
Φοβερές και οι μελωδίες του Whittaker...
 
Μπράβο shinobi για το review.Άλλα έχω μια απωρία χρόνια τώρα.

Τo Wonderboy in Monsterland το είχα αγοράσει μέσω του pixel τότε. Είχα (και έχω) τρελή αγάπη για το παιχνίδι αλλά ποτέ μου δεν το τελείωσα γιατί ο δράκος στο τέλος δεν κάνει τίποτα απλά κάθεται στην πάνω δεξιά γωνία και το παιχνίδι τελειώνει όταν τελειώσει και ο διαθέσιμος ο χρόνος. Μήπως έπρεπε να είχα κάνει κατά την διάρκεια του παιχνιδιού που δεν το έχω κάνει τόσα χρόνια. Γνωρίζει κανείς;

Υ.Γ. Κάποιος πρέπει να rippaρει το ΑΥ soundtrack από τα cpc και να το βάλει remixaρει σε μία 128k έκδοση του παιχνιδιού για speccy
 
Anestis είπε:
Τo Wonderboy in Monsterland το είχα αγοράσει μέσω του pixel τότε. Είχα (και έχω) τρελή αγάπη για το παιχνίδι αλλά ποτέ μου δεν το τελείωσα γιατί ο δράκος στο τέλος δεν κάνει τίποτα απλά κάθεται στην πάνω δεξιά γωνία και το παιχνίδι τελειώνει όταν τελειώσει και ο διαθέσιμος ο χρόνος. Μήπως έπρεπε να είχα κάνει κατά την διάρκεια του παιχνιδιού που δεν το έχω κάνει τόσα χρόνια. Γνωρίζει κανείς;
αν δεν με απατα η μνημη μου, στον ST που το επαιζα μαζευα ενα σωρο κεραυνους και τους φυλαγα για το τελος. Μου φαινεται μονο αυτοι καταφερναν να τον βγαλουν εκτος (ισως και οι ανεμοστροβιλοι? Εδω η μνημη μου παραδιδει το πνευμα!)..
 
Δεν θα έπρεπε να κάνει κάποια κίνηση...αυτός είναι στατικός στην πάνω δεξιά γωνία...

Λες με αστραπο-πο-πο-πο-πο-ποποπο-πο-πο-βροντό να τελείωνε;

χμ....
 
Παιδιά εγώ θυμάμαι πως τον πολεμάω κανονικά! Απλά πέθαινα πριν προλάβω να πω κύμινο... Το κακό είναι πως δεν έβγαζε "continue" εκεί. Δεν κατάφερα ποτέ μου να το τερματίσω και ούτε είχα δει ποτέ κάποιον άλλον... :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" /> Κορυφαία παιχνίδια με ΠΟΛΥ δυσκολότερο το πρώτο αλλά καλύτερο το 2ο! Άξιος πρόγονος των R.P.G.!

Υ.Σ. Μιλάω για την έκδοση σε coin-ops βέβαια.
 
Πιο πολύ το έπαιζα στα ηλεκτρονικά, αλλά το είχα και για Amiga. Καλό παιχνίδι και είχε ενδιαφέρον ο platform/rpg συνδυασμός. Βέβαια είχε αρκετές αδυναμίες, όπως υπερβολική δυσκολία και κυρίως το ενοχλητικό time limit κάτι που είναι απαράδεκτο για RPGοειδές. (Προφανώς επειδή βγήκε στα arcades).

Με το πρώτο Wonderboy δεν έχει στην ουσία καμία σχέση αφού εκείνο ήταν ένα καθαρό arcade game.

Kαι ως συνήθως...η καλύτερη μεταφορά ήταν για το PC Engine παρόλο που για λόγους κλόπιραϊτ του αλλάξανε το όνομα και τα sprites!
 
Αν το καλοσκεφτείς όμως και στα καλοφτιαγμένα R.P.G. χρειάζεσαι "καύσιμα" όπως φαγητό για να επιβιώσεις. Ε στο συγκεκριμένο ήταν παραδόξως το αίμα σου που το ανέβαζες με κανένα ποτήρι κρασί και κάτι τέτοια, χαχα. Το πρώτο δεν έχει όντως καμία σχέση. Ανέφερα εγώ πως ήταν R.P.G.-like το πρώτο; Στο PC δεν ήξερα ΚΑΝ ότι υπήρξε! Και πως το λέγαν;
 
PC engine είπε φίλε Mandrake,όχι PC.... ;)
 
Τι είναι το PC Engine;
 
Leon είπε:
Kαι ως συνήθως...η καλύτερη μεταφορά ήταν για το PC Engine παρόλο που για λόγους κλόπιραϊτ του αλλάξανε το όνομα και τα sprites!
Όχι, δεν ήτανε κλοπιράιτ! Ο ίδιος developer ήταν (Westone). Ήταν καθαρά θέμα του τι επέτρεπε το deal που είχε κάνει με την Sega. Χοντρικά, η Sega είχε τα δικαιώματα για τους χαρακτήρες και το όνομα, αλλά η Westone είχε όλα τα υπόλοιπα δικαιώματα, οπότε απλώς εκμεταλλεύτηκε το "κενό" αυτό.

Η σειρά των Wonderboy είναι κυριολεκτικά ένα χάος από ονόματα και είναι δύσκολο να καταλάβεις τι ανήκει που, στο Retrogamer είχε φιλοξενηθεί ολόκληρο πολυσέλιδο άρθρο για το θέμα αυτό.

Mandrake είπε:
Τι είναι το PC Engine;
Παλιά κονσόλα, της εποχής του Megadrive και το SNES. Γνωστό και ως Turbografx.
 
kαλησπέρα. Να φανταστώ οτι ειναι το forun για το θρυλικο wonder boy ?

Δράπτομαι τις ευκερίας να σας ρωτήσω, τι hi-score έχετε στο ενεργητικό σας?
 
Καταπληκτικό review. Δάκρυσα από νοσταλγία.
 
Πίσω
Μπλουζα