Superman: The Movie (1978)

Καλοκαίρι του ΄85. Είχαμε κατέβει για διακοπές στη Ν.Αρτάκη,στην Εύβοια , στο εξοχικό των θείων μου. Ένα από τα βράδια εκείνα,πήγαμε στο τοπικό σινεμά με τα ξαδέρφια μου και την αδερφή μου. Έπαιζε αυτή την ταινία. Εντάξει, ήξερα για Σούπερμαν από κόμικ ή κινούμενα σχέδια,αλλά ταινία πρώτη φορά έβλεπα.
Πω,πω..Απολαυστικότατη ταινία, ενθουσιαστήκαμε όλοι μας,βγήκαμε υπερευχαριστημένοι στο τέλος από το σινεμά. Και βγαίνοντας έξω,έγινε και αυτό: Όταν τελείωσε η ταινία και βγήκαμε έξω,ο δρόμος είχε γεμίσει κόσμο,άλλοι πήγαιναν δεξιά,άλλοι αριστερά,ένας μικρός χαμός όπως γίνεται στα πανηγύρια.Ξαφνικά,ένα ποδήλατο με χτυπάει και με ρίχνει κάτω. Σταμάτησε η κοπέλα,όλοι φοβήθηκαν μήπως χτύπησα,αλλά..ΟΧΙ! Σηκώθηκα αμέσως,δεν ένιωθα κάπου πόνο!Όλα καλά.
Φυσικά τα πειράγματα " Ο Σούπερμαν,ο Σούπερμαν" ήταν αμέτρητα από τα ξαδέρφια μου! Σίγουρα δεν ένιωσα ντροπή που ξαπλώθηκα στο δρόμο,αλλά στεναχωριόμουν που δεν είχα μία κάπα να φορέσω,να τους πάρω όλους στα χέρια μου και να πάμε πετώντας σε μια κοντινή παραλιακή ψαροταβέρνα που μας περίμεναν οι γονείς μας!
Ένας ακόμη λόγος που μου έμεινε αξέχαστη η συγκεκριμένη ταινία!
 
superman.jpg


Ο Σούπερμαν επιστρέφει σε μία καινούρια κινηματογραφική περιπέτεια. Η νέα ταινία με τον τίτλο «Superman: Legacy» θα είναι σε σενάριο και σκηνοθεσία του Τζέιμς Γκαν και θα κυκλοφορήσει το 2025.


 
Τελευταία επεξεργασία:
Το ντοκιμαντέρ για τον «Superman» Κρίστοφερ Ριβ που συγκίνησε το Sundance

«Ήρωας», είχε πει, «είναι ένα συνηθισμένος άνθρωπος που βρίσκει τη δύναμη να επιμείνει και να αντέξει παρά τα συντριπτικά εμπόδια».


 
Πίσω
Μπλουζα