Symbiface III

Τουλάχιστον το προτζεκτ δεν ειναι νεκρό, γιατί θα'ταν κρίμα. Τόση δουλειά κανανε, ο ενας με την κάρτα ο άλλος με το λειτουργικό που εχει μπαγκάκια που πρέπει να φιξαριστούν. ΕΛπίζω να ξεκινήσει γρήγορα. Από την άλλη τον καταλαβαίνω απόλυτα που ασχολήθηκε με αλλο χόμπι. Ολοι καποτε πνιγόμαστε όταν ασχολούμαστε με τα μούτρα με ενα και μόνο χόμπι, και θέλουμε να ξεσκάσουμε με κάτι αλλο.

Αυτό το :Visit now!: στην υπογραφή σου, πότε άραγε θα το διορθώσεις; :p :D
 
E, ντάξει, ο άνθρωπος είχε πάντα κι άλλα χόμπυ, απλά προφανώς κάποια στιγμή του τη βάρεσε κι αφιερώθηκε. Όντως πάντως το project δεν είναι νεκρό αλλά ψιλοπροχωράει...

Ηuh???????
 
Λεω, κατω στην υπογραφή σου βλέπω ενα :Visit now!:. Αυτό αν θυμαμαι ηταν λινκ για το cpcwiki και με τη μεταβαση στο νεο GRM χαθηκε ως emoticon. Ε; Καλα δε λεω;
 
Mα εγώ το βλέπω κανονικά...???
 
Βασικά από το σπίτι το βλέπω το εικονιδιάκι, από τη δουλειά όχι λόγω προξυ. Απλώς νομιζα ότι το :Visit now!: έπρεπε να αντικατασταθεί απο καποιο εμοτικό. Τεσπα.
 
Εμετικό; :D

Χμ, καλά που μου τό'πες, να το μεταφέρω από Imageshack...
 
Εγώ πάντως δε μπορώ να καταλάβω τι παίζει με αυτό το symbios και τα άλλα που αναφέρεται. Σορρυ έλειπα και μερικά χρόνια από την πιάτσα των ρετρό εξαιτίας σοβαρών προβλημάτων υγείας.

Θέλω να ρωτήσω τα εξής. Αυτά καταρχάς είναι addon modules που τοποθετούνται στον ήδη υπάρχον 6128 ?? Που και πως συνδέονται?? Αναβαθμίζουν τα ήδη υπάρχοντα παιχνίδια ή πρέπει να ξαναγραφεί λογισμικό για τα συγκεκριμένα hardware??

Δώστε μου ένα short briefing παρακαλώ και όχι links γιατί δε θέλω πολλές τεχνικές λεπτομέρειες σε πρώτη φάση.
 
Αφου είσαι καλά αυτό μετράει. ;) Στο θέμα μας. Ειναι μια κάρτα που συνδέεται στο expansion port του 6128 και τον ενισχύει με real time clock, ide θύρα για σύνδεση δίσκου μεχρι 128GB, ποντίκι ps/2 , έξτρα 512KB μνήμης RAM και 512ΚΒ επνανεγγράψιμης μνήμης ROM όπου μπορείς να φορτώσεις έξτρα λειτουργίες πάνω από το AMSDOS (π.χ. CPM ή PARADOS). Με εξαίρεση τη χρήση της ROM, όπου όπως είπα, το AMSDOS ενισχύεται με νέες λειτουργίες, η κάρτα αυτή είναι στην ουσία άχρηστη εάν δεν τρέχεις το λειτουργικό SYMBOS το οποίο, αυτό το διάστημα, είναι σε χειμέρια νάρκη (αλλα όχι παρατημένο). Υπάρχουν ακόμα κάποια κομμάτια με κόστος 120 ευρω μαζί με τα μεταφορικά. Να πω ότι έχει υποδοχές για την μελλοντική Symbiface III η οποία θα προσθέτει δίκτυο, USB και MP3 player με hardware decoder χωρίς να χρησιμοποιείται ο Ζ80. Αυτά εν ολίγοις. Ισως να εκανα και κανα λάθος, ας με διορθώσουν τα υπόλοιπα παιδιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ξεθάβω το thread για να ρωτήσω αν έχουμε καμία εξέλιξη στο θέμα....
 
Το project δεν έχει σταματήσει, αλλά τελεί εν υπνώσει...
 
κατάλαβα...μάλλον δε βλέπω εξελίξεις... :(
 
Δεν είναι σίγουρο, αλλά σίγουρα όχι σύντομα... :(
 
Πίσω
Μπλουζα