Tάκα τάκα

blonde

RetroN00b
Joined
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
29
Αντιδράσεις
5
Θυμόσαστε το τάκα τάκα με τις δύο μπάλες που κρέμονταν η κάθε μία σε σχοινί και τις κουνούσαμε με το μεσαίο δάχτυλο που είχε κάτε σαν θηλιά ή κρίκο για να κάνουν τάκα τάκα;Που και που βαρούσαμε και κάνα δάχτυλο.
 
Φωτογραφία του τάκα τάκα

Για να θυμηθούν οι παλιοί του φόρουμ και να μάθουν οι νέοι. Αυτό το παιχνίδι το είχαμε στη δεκαετία του '70 και καταργήθηκε λόγω θορύβου. Οι πιο επιδέξιοι έκαναν πολλές φιγούρες με αυτό. (Φαντάζομαι πως είχαν και πολλά ατυχήματα μέχρι να τις καταφέρουν) :precry:

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπααααα..απλα καποιοι κοντοφθαλμοι πηραν στα σοβαρα το ρητο για το παιδι και τις συνεπειες του πολυ του τακα τακα.... :D :D:D
 
Krios να ρωτήσω αν το τακα τακα ήταν αυτό το παιχνίδι που έμοιαζε σαν μπεγλέρι και το έβαζες ανάμεσα στα δάχτυλα και συγκρούονταν οι μπάλες καθώς κουνούσες το χέρι η' ειναι εκείνο (που ειχε η αδερφή μου και θυμάμαι βασικά) οπου το έβαζες στο ένα ποδι και έπρεπε να πηδούσες για να αποφύγεις την μπαλα;
 
circleag είπε:
οπου το έβαζες στο ένα ποδι και έπρεπε να πηδούσες για να αποφύγεις την μπαλα;
Και είχες και το άλλο πόδι στην πίσω τσέπη δεξιά τσέπη για μεγαλύτερη δυσκολία;;; Ρε τι λετε δω!! :D :D
 
@circleag

Όπως λέει και ο Saulot το πρώτο και μάλιστα στην αρχή ήταν ξύλινα και όχι κεχριμπαρένια.

(Ο Rygar μας κάνει το μωρό που δεν πρόλαβε τέτοια παιχνίδια και δεν τα ξέρει ούτε τα έχει καν ακουστά.... :) )
 
krios είπε:
Για να θυμηθούν οι παλιοί του φόρουμ και να μάθουν οι νέοι. Αυτό το παιχνίδι το είχαμε στη δεκαετία του '70 και καταργήθηκε λόγω θορύβου. Οι πιο επιδέξιοι έκαναν πολλές φιγούρες με αυτό. (Φαντάζομαι πως είχαν και πολλά ατυχήματα μέχρι να τις καταφέρουν) :precry:
Η μανα μου που τα προλαβε μου ειχε πει παλια οτι τα ειχαν καταργησει γιατι πολλα παιδια εσπαγαν καρπους και δαχτυλα και δεν μου φαινεται απιθανο. οι μπαλες αυτες ηταν συμπαγης και μεγαλες σαν μπαλακια του ping pong...

εγω ειμαι περισοτερου του μπεγλεριου παντως...
 
don dokken είπε:
μπααααα..απλα καποιοι κοντοφθαλμοι πηραν στα σοβαρα το ρητο για το παιδι και τις συνεπειες του πολυ του τακα τακα.... :D :D:D


Rygar είπε:
Και είχες και το άλλο πόδι στην πίσω τσέπη δεξιά τσέπη για μεγαλύτερη δυσκολία;;; Ρε τι λετε δω!! :D :D
κλαιω απο τα γελια....σταματηστε......:biglaugh: :rofl:
 
ενα παιχνιδι με μπαλες και σχοινι

θυμαται κανεις ενα παιχνιδι που κυκλοφορουσε που ηταν 2 μπαλες ενωμενες με ενα σχοινι που το κραταγες απο ενα δαχτυλιδι και εκαναν τακ τακ?ειχε απαγορευτει νομιζω δεν θυμαται καν το ονομα του ειχε πολυ πλακα παντως
 
και εγω με αυτο το ονομα το θυμαμαι μια φορα μου χε φυγει και ειχα ανοιξει το κεφαλι του ξαδερφου μου με αυτο
 
θανοε υπάρχει η επιλογή ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ. Σε παρακαλώ πριν ανοίξεις κάποιο θρεντ κάνε μια αναζήτηση και δες αν υπάρχει αυτό για το οποίο θες να γράψεις.
 
Άντε πάλι ο ρετροΜαθουσάλας να θυμηθεί τα νιάτα του.

Λοιπόν, αυτό το παιχνίδι με τις δύο μπάλες, το σκοινάκι και τους κρίκους, επικράτησε να λέγεται τάκα-τάκα αν και αρχικά είχε βγει στην αγορά με το αγγλικό του όνομα όνομα "κλικ-κλακ". Είχε γίνει φοβερή μόδα, αφού και μας μας πήρε η μητέρα μου παρόλο που ούτε εμείς από μικρά είχαμε μανία να ακολουθούμε τις μόδες ούτε, αν την είχαμε, θα μας έκαναν οι γονείς μας το χατήρι. Αλλά όλα τα παιδιά είχαν. Το δικό μου το σετ ήταν "αγορίστικο", οι μπάλλες ήταν βαρύτερες (και μπλε), της αδερφής μου ήταν μικρότερες και κόκκινες. Το πρόβλημα ήταν ότι όταν έχανα τον έλεγχό του (πράγμα που συνήθως γινόταν μετά 3-4 "τάκα" - δεν ήμουν καλός) οι μπάλλες μού χτυπούσαν το κόκκαλο στον καρπό και πονούσεεεε... έτσι άρχισα να χρησιμοποιώ κι εγώ της αδερφής μου (που το βαρέθηκε γρήγορα) που ήταν λιγότερο οδυνηρό. Αλλά σύντομα το βαρέθηκα κι εγώ. Διότι το μόνο που μπορούσες να κάνεις ήταν να κοπανάς τα μπαλλάκια όσο περισσότερες φορές μπορούσες... δεν είχε φιγούρες όπως το γιο-γιο. Άλλωστε οι γονείς που έπαιρναν το παιχνίδι στα παιδιά τους σύντομα καταλάβαιναν το λάθος τους, όταν το αδιάκοπο σφυροκόπημα τους έφερνε πονοκέφαλο. Σύντομα οι δικοί μου μας απαγόρεψαν να παίζουμε μέσα στο σπίτι. Μόνο στον κήπο επιτρεπόταν. Αλλά κι εκεί ήταν φοβερά ενοχλητικό και για τους γείτονες. Δεν θυμάμαι να είχε απαγορευτεί επίσημα, αλλά δεν θα με παραξένευε. Η δική μου η μανία κράτησε κανα-δυο βδομάδες και μετά έπαψα να ασχολούμαι και να με ενδιαφέρει.

Πριν χρόνια είδα μια πιο σύγχρονη μετενσάρκωσή του, που κρατούσε μόνο τον ενοχλητικό θόρυβο αλλά δεν χρειαζόταν πολλή τεχνική ούτε κινδύνευαν τα κοκκαλάκια σου, αφού τώρα πια οι κάθε μπάλλα κρατιόταν από δύο πλαστικά "ραβδάκια" που σχημάτιζαν γωνία μεταξύ τους και στην άλλη άκρη τους ήταν περασμένα σε ένα οριζόντιο ραβδί.
 
Εγω για τάκα-τάκα θυμάμαι αυτό εδώ πάντως! Απο θόρυβο έσκιζε! Χιχιχι!

Clackers!!! ( real! old ones!)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, ναι, αυτό είναι. Αλλά τότε δεν το κρατούσαμε μπροστά από το χέρι. Βάζαμε τον κρίκο στο μεσαίο δάχτυλο σαν δαχτυλίδι και η παλάμη έμενε ίσια
 
Βρεθηκε με σερφαρισμα πριν λιγο... :)

fetch


πηγη

Καραρετρο ετσι; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το παλιό "τάκα-τάκα"

Θυμάστε το "τάκα-τάκα";

Πόση φασαρία έκανε; Όχι από μόνο του.... αλλά περισσότερο επειδή το έπαιζαν πολλοί μαζί. Τρέλα ... Μάλιστα είχε απαγορευτεί.

Επειδή λοιπόν απαγορεύτηκε, το έκρυψε η μάνα μου σε ένα κουτί (συγκεκριμένα στο κουτί του Diaskop Bajka που ακόμα έχω) και σκέφτηκα να το φωτογραφήσω και να σας το ... θυμίσω.


tiki taka.jpg




Το έχω ξαναπιάσει αρκετές φορές. Δυσκολεύτηκα στην αρχή ... αλλά του πήρα τον αέρα ... χτύπησα και λίγο το δάχτυλό μου .... αλλά άξιζε!

tiki taka2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To ΤΑΚΑ ΤΑΚΑ μου με μαύρες μπίλιες..
 
Πίσω
Μπλουζα