Tίτλοι τέλους και για το PC MASTER (303 τελευταίο τεύχος)

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.409
Καλησπέρα σε όλους. Εν όψει του τελευταίου τεύχους PC Master που θα κυκλοφορήσει (το οποίο, πληροφοριακά, μάλλον θα είναι τελικά το 304 και δεν θα υπάρξει 305), θα θέλαμε ν' αφιερώσουμε λίγο χώρο από την ύλη σ' εσάς, τους αναγνώστες.
Όποιος θέλει λοιπόν να πει δύο λόγια για το πως έζησε το περιοδικό τα 26 αυτά χρόνια, τον παρακαλούμε να απαντήσει σε αυτό το θέμα με μία σύντομη, περιεκτική, αποχαιρετιστήρια ανάρτηση.
Όχι δακρύβρεχτα, όχι μοιρολατρικά, όχι κακόβουλα, αλλά με τον τρόπο που θα αποχαιρετούσε έναν παλιό φίλο, ακόμη και αν είχε διαφωνήσει μαζί του πολλές φορές. Ο διαθέσιμος χώρος για δημοσίευση είναι, φυσικά, περιορισμένος οπότε δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι θα δημοσιευτούν τα πάντα, αλλά θα κάνω ότι μπορώ επάνω σε αυτό το θέμα.
 
Ευχαριστώ.
 
ΥΓ. Αναρτήσεις σε greeklish ή με flaming διάθεση θα διαγράφονται πάραυτα. Και, παρακαλώ, όχι σχολιασμός σε αναρτήσεις άλλων ή στο ίδιο το περιοδικό, εδώ θέλουμε τ' αποχαιρετιστήρια μηνύματά σας και μόνο, προκειμένου να δημοσιεύσουμε όσα περισσότερα μπορούμε στο τελευταίο τεύχος.
 
ΥΓ2. Επειδή ο χρόνος πιέζει, το περιθώριο εξαντλείται το ερχόμενο σαββατοκύριακο .

>>> http://www.pcmaster.gr/forum/viewtopic.php?f=13&t=39327

Αν κάποιος έχει την διάθεση (με αυτά που συμβαίνουν γύρω μας) κι επιθυμεί να κάνει κάποιο σχόλιο στο τελευταίο τεύχος του PC MASTER - διαδόχου του PIXEL-

,το οποίο και μας συντρόφευσε για ~26 χρόνια ,

προλαβαίνει οριακά .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να πω...Αναμενόμενο μεν αλλά είναι κρίμα αφού ήταν από τα ιστορικότερα περιοδικά του χώρου με παρουσία άνω των 25 χρόνων. Οι εποχές είναι δύσκολες και ιδίως για τα έντυπα μέσα που σιγά σιγά ρίχνουν τίτλους τέλους.
 
RIP PC Master. Θα το πάρω για συναισθηματικούς λόγους και όχι πλέον για τα reviews του και την συντροφιά που κρατούσε. Μέχρι στιγμής κανένα ελληνικό online μέσο για gaming δεν είχε τον ξεχωριστό χαρακτήρα του PC-Master. Ο καιρός περνάει και το μέλλον έφθασε. Να ζήσουμε να το θυμόμαστε!
 
αναμενομενο

κριμα για το αγαπημενο περιοδικο αλλα δυστυχως η κριση δεν αφησε τιποτα ορθιο..
 
Είναι γνωστό σε όλους εδώ μέσα ότι λατρεύω τα έντυπα... Η σχέση μου με τα περιοδικά αγγίζει τα όρια του παρανοϊκού...

Το ξεφύλλισμα ενός κόμικ ή ενός περιοδικού (που έχει σχέση με τα ενδιαφέροντά μου, πάντα), είναι η καθημερινή μου συνήθεια... Δε μπορώ να αφήσω από τα χέρια μου κάποιο τεύχος του PIXEL ενώ βλέπω τηλεόραση, ή κάποιο "Μίκυ Μάους" (γενικός όρος για τα εικονογραφημένα), ενώ "σερφάρω" στο διαδύκτιο...

Με το PC Master, ποτέ δεν είχα πολλά πολλά και αυτό γιατί δεν είχα ποτέ μου PC, εκτός από τα τελευταία 7-8 χρόνια. Όμως, μετά από το "Game Over" του θρυλικού PIXEL, είχα την ανάγκη ενός εγχώριου εντύπου, για να καλύψει το κενό και έπιασα τον εαυτό μου να αγοράζει κάποια πρώτα τεύχη...

Σιγά σιγά, αυτό δεν οδήγησε πουθενα (αφού όπως είπα δεν είχα PC), οπότε και διέκοψα την αγορά του, για να επιστρέψω μετά από χρόνια, αγοράζοντας αποσπασματικά κάποια τεύχη.

Όταν ο manos426f (οι παλαιοί τον θυμάστε), έγινε συντάκτης στο περιοδικό, το υποστήριξα αρκετά, αφού ένα "δικό μας παιδί" (του retromaniax αλλά και του Phoenix) μετακινήθηκε εκεί. Η χαρά μου ήταν μεγάλη, αφού ήταν αυτός που έγραφε και τη στήλη "Retro Gaming", όπου μέσα από τις σελίδες της ανέφερε συχνά-πυκνά το forum αλλά και τα projects που ξεκίνησαν από αυτό ( βλέπε Ηλ. περιοδικό Phoenix), κάτι που είχε ξεκινήσει να κάνει ο Νότης (Olorin).

Με την αντικατάστασή του Μάνου από τον (εξίσου δικό μας) alkis21, συνέχισα να στηρίζω το περιοδικό, αφού ο Άλκης, συνέχισε τις αναφορές και τα αφιερώματα στις ρετρο-κοινότητες...

Φυσικά δεν έπαιρνα μόνο γι'αυτό το PC Master... Διάβαζα όλα τα reviews ξέροντας οτι δεν επρόκειτο να παίξω ποτέ αυτά τα παιχνίδια όντας ΜΗ PC Gamer... Όμως, θες η σχέση μου με τα έντυπα, θες η θεματολογία, το απολάμβανα πραγματικά...

Και τώρα έφτασε η στιγμή να πούμε αντίο σε ένα ακόμα περιοδικό με τεράστια ιστορία...

Δυστυχώς περάσαμε ξανά τέτοιες στιγμές στο παρελθόν με το PIXEL, το USER και με άλλα περιοδικά... Μένει μια πίκρα και ένα "γιατί ρε γαμώτο"...

Ευελπιστώ οτι ο έντυπος ειδικός τύπος, θα ανακάμψει κάποια στιγμή (έχουν ήδη αρχίσει τα κόμικς να ξανακυκλοφορούν στη χώρα μας) και γιατί όχι, να δούμε ξανά στα περίπτερα τέτοιους τίτλους.

Φυσικά και δε θα είναι όπως στο παρελθόν, φυσικά και δε θα αρέσει σε όλους... Όμως, όσον αφορά εμένα (τον παρανοϊκό των εντύπων):

Δε με νοιάζει τι θα δω στην TV! Δε με νοιάζει τι θα βλέπω στο Internet! Αρκεί να έχω κάτι να ξεφυλλίζω...

Ευχαριστώ από καρδιάς για τη συντροφιά που μου κράτησαν όλα αυτά τα χρόνια, όχι μόνο το PC Master, αλλά και τα υπόλοιπα περιοδικά της εταιρίας (PIXEL, Millenium κ.α.)...

Εις το επανιδείν...
 
Κριμα κ παλι κριμα πρεπει να εχω πανω απο 100 τευχη ωρες ατελειωτες χαζευοντας ξανα κ ξανα τις εικονες των παιχνιδιων μιας κ δεν ειχα λεφτα τοτε για να εχω ενα καλο pc θα το θυμομαστε παντα!!!
 
Το Pc-Master εδώ και πάρα πολλά χρόνια, κοσμεί τις βιβλιοθήκες και τις καρδιές χιλιάδων ελλήνων gamer κι αυτό δεν θα αλλάξει! Δεν λέω, στενάχωρο το γεγονός του game over (αναμενόμενο 100%), αλλά το Pc-master δεν πέθανε κι ούτε πρόκειται να πεθάνει όπως δεν πέθανε και το Pixel! Καλύτερα να αποσύρεσαι παρά να διασύρεσαι! Απλά πράματα!
 
Παιδιά, μεγαλώσαμε πια. Θελω να πω, αυτά τα περιοδικά ζούσαν από τους ανθρώπους που ζούσαν από το πισί. Η τωρινή γενικά των >=30 δεν ενδιαφέρεται να πιάσει χαρτί στα χέρια της από τη στιγμή που μπορεί να διαβάζει τα πάντα από το κινητό/ταμπλετ. Ελάχιστα ενδιαφέρεται για το τί γράφει ενα έντυπο περιοδικό για το Χ/Ψ παιχνίδι ή hardware από τη στιγμή που τα πάντα τα βρίσκει στο ιντερνετ. Παλια περναμε το Πίξελ στην τουαλέτα, τώρα εχουμε (όσοι το κάνουμε :D ) αυτές τις δυο συσκευές. Λυπάμαι που φεύγει κι ο τελευταίος των Μοικανών, όμως με την ταχύτατη ροή της τεχνολογίας, αυτό κάποτε θα γινόταν. Τα εντυπα μεσα μειώνονται συνεχώς και για να είμαι και ειλικρινής, καλό το βρίσκω υπό την έννοια ότι χρησιμοποιείται λιγότερο χαρτί. Ομως εγώ προσωπικά θελω να πιάνω χαρτί στα χέρια μου, να ξεφυλλίζω.

Αφτα.
 
Τα έγραψα πριν μερικές μέρες αναλυτικότερα και στο forum του περιοδικού (στο οποίο ξαναμπήκα μετά από 5-6 χρόνια και με λύπη είδα να έχει μετατραπεί σε ένα ψηφιακό νεκροταφείο), οπότε δεν θα επεκταθώ πολύ εδώ.

Αυτό που με στεναχώρησε ακόμα περισσότερο κι από το -ας είμαστε ειλικρινείς, κάτι παραπάνω από αναμενόμενο- τέλος του, ήταν η στάση που τηρήθηκε σε ό,τι έχει να κάνει με το τελευταίο τεύχος. Όπως έγραψα και στο forum, απογοητεύτηκα γιατί θεωρούσα αυτονόητο πως το τελευταίο τεύχος θα ήταν ένα χορταστικό αντίο σε ένα από τα μακροβιότερα και σημαντικότερα ελληνικά περιοδικά ανεξαρτήτως χώρου ("μια μεγαλοπρεπής viking funeral", όπως την χαρακτήρισα), παρόμοιο με το ιστορικό τελευταίο τεύχος του Pixel, με αφιερώματα, δηλώσεις παλιών και νυν συντελεστών, αναδημοσίευση ιστορικών άρθρων κ.λπ. Tελικά όμως από ό,τι φαίνεται, θα είναι ένα συνηθισμένο τεύχος με ένα μικρό άρθρο που θα αναφέρεται στο κλείσιμο του περιοδικού. Και μου κάνει εντύπωση ακόμα και από επιχειρηματικής πλευράς, αφού κανείς δεν πρόκειται να αγοράσει το τελευταίο τεύχος για να διαβάσει το review ενός παιχνιδιού που βγήκε πριν από 3-4 μήνες ούτε κείμενα "ψυγείου". Αλλά αντίθετα γνωρίζω πολύ κόσμο, ακόμα και αρκετούς που έχουν σταματήσει να το αγοράζουν εδώ και πολλά χρόνια, που θα το αγόραζαν αν επρόκειτο για ένα "κανονικό" αποχαιρετιστήριο τεύχος.

Όπως και να'χει όμως, μόνο σεβασμό μπορώ να τρέφω για το PC master. Άλλωστε, όπως έχω δηλώσει πολλάκις, αν υπάρχει ένα άτομο που να έχει περάσει από τις σελίδες του και να μπορεί να ισχυριστεί ότι του άλλαξε τη ζωή, τότε αυτός είμαι εγώ. Και δεν το εννοώ μόνο για τα 6,5 χρόνια που πέρασα ως συντάκτης του, με τα ξενύχτια, τα ταξίδια, τις φιλιές κ.λπ., αλλά και για το ότι αποτέλεσε την αφορμή να δω πιο σοβαρά (κι εγώ κι οι τριγύρω μου) κάτι που μέχρι να απαντήσω (για πλάκα, αρχικά) σε εκείνη την αγγελία, αποτελούσε ένα απλό χόμπι και σήμερα, 12 χρόνια μετά, να έχω την τύχη να ζω και να εργάζομαι στην άλλη άκρη της Ευρώπης και να βλέπω το όνομά μου στα credits του πιο επιτυχημένου παιχνιδιού όλων των εποχών...
 
Ποιο ειναι το παιχνιδι που λες Olorin?

Δεν πηρα ΠΟΤΕ (25 χρονια τωρα) το PC-MASTER..!!

Για την ακριβεια κι ολας οποτε το εβλεπα μπροστα μου μου γυρνουσαν τ'αντερα..

Eιμαι της ακριβως αντιθετης σχολης οσον αφορα τη σχεση "computer-παιχνιδια" (PS only) :p

Γεννημενος κονσολάς!

P.S. Οταν σταματησε btw το Playstation Magazine στεναχωρηθηκα λιγο, γιατι ημουν συλλεκτης..

Γι'αυτο δεν ειδα να ανοιγεται καποιο θεμα τοτε, γιατι?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
viking4a είπε:
Ποιο ειναι το παιχνιδι που λες Olorin?
Nemo είπε:
Ναι, όπως λέει ο Nemo (η παράδοση που σε θέλει να με προλαβαίνεις και να απαντάς στις ερωτήσεις συνεχίζεται μετά από πάνω από 10 χρόνια... :p ), εργάζομαι εδώ και 1,5 χρόνο στη Rockstar North και αναφερόμουν στο GTA V. :)
 
Το ειδα απ'τον Nemo.. ;)

Αν και ΔΕΝ το εχω παιξει (γιατι βαρεθηκα μετα απο τοσα GTA που επαιξα), σου αξιζουν συγχαρητηρια! :)
 
[b" είπε:
ShadowCaster[/b];http://www.pcmaster.gr/forum/viewtopic.php?f=13&t=39254&sid=5822216f81d5093c3136f9f708f88d2b&start=80]'>http://www.pcmaster.gr/forum/viewtopic.php?f=13&t=39254&sid=5822216f81d5093c3136f9f708f88d2b&start=80] » Fri Jul 31, 2015 1:00 pm Μόλις ενημερώθηκα ότι το τεύχος 304 ΔΕΝ θα κυκλοφορήσει. Σας ευχαριστώ όλους. Εις το επανιδείν...

http://www.pcmaster.gr/forum/viewtopic.php?f=13&t=39254&sid=5822216f81d5093c3136f9f708f88d2b&start=80

Καπως ετσι εκλεισε ο κυκλους του περιοδικου, στο 303 τευχος. Ζησαμε μαγικες στιγμες και εμπειριες, ας τις κρατησουμε στο σεντουκι των αναμνησεων μας.
 
Fri Jul 31, 2015 1:00 pm Μόλις ενημερώθηκα ότι το τεύχος 304 ΔΕΝ θα κυκλοφορήσει. Σας ευχαριστώ όλους. Εις το επανιδείν...

http://www.pcmaster.gr/forum/viewtopic.php?f=13&t=39254&sid=5822216f81d5093c3136f9f708f88d2b&start=80

Καπως ετσι εκλεισε ο κυκλος του περιοδικου, στο 303 τευχος. Ζησαμε μαγικες στιγμες και εμπειριες, ας τις κρατησουμε στο σεντουκι των αναμνησεων μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, όπως λέει ο Nemo (η παράδοση που σε θέλει να με προλαβαίνεις και να απαντάς στις ερωτήσεις συνεχίζεται μετά από πάνω από 10 χρόνια...), εργάζομαι εδώ και 1,5 χρόνο στη Rockstar North και αναφερόμουν στο GTA V.
Οπότε εσένα θα πρέπει να κατηγορήσω, για την αποστολή με την Νταλίκα, που έχω κολλήσει!!! :p
 
Getta Robo είπε:
http://www.pcmaster.gr/forum/viewtopic.php?f=13&t=39254&sid=5822216f81d5093c3136f9f708f88d2b&start=80
Καπως ετσι εκλεισε ο κυκλος του περιοδικου, στο 303 τευχος. Ζησαμε μαγικες στιγμες και εμπειριες, ας τις κρατησουμε στο σεντουκι των αναμνησεων μας.

Ωχ.... :(

Kρίμα για το περιοδικό που μoυ κράτησε συντροφιά επί σειρά ετών. (αν και απο τον καιρό που μας "άγγιξε" η κρίση δεν το αγόραζα πλέον σε μηνιαία βάση)

Λίγο-πολύ θα έλεγα πως την περιμέναμε αυτή την κατάληξη (...σημεία των καιρών...), όμως είναι δύο φορές κρίμα που δεν θα εκδοθεί σε έντυπη μορφή ούτε καν ένα "αποχαιρετιστήριο" (έστω και εν μέρει) τεύχος... :(

Captain Kal είπε:
Οπότε εσένα θα πρέπει να κατηγορήσω, για την αποστολή με την Νταλίκα, που έχω κολλήσει!!! :p
Ωστε λοιπόν "λιώνετε" το GTAV, φίλτατε Captain !! :)

Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να "κατηγορηθεί" ο Olorin για τυχόν δυσκολίες σε αποστολές, διότι μπορεί να μην είχε ασχοληθεί καν με το mission design, αλλά με κάτι άλλο πιό "τεχνικό". (π.χ. μπορεί να του ανέθεσαν να σχεδιάσει το 3d μοντέλο κάποιων χαρακτήρων, ή κάτι παρόμοιο...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποσο θα κοστιζε στην εκδοτικη εταιρεια να βγαλει ενα τελευταιο τευχος? Τοσο καταστροφικη οικονομικη ζημια θα προκαλουσε?

@Getta συφωνω με τα λεγομενα σου εκει
 
Πίσω
Μπλουζα