Tηλεοπτικές διαφημίσεις με ρετρό επιτραπέζια παιχνίδια

@ διαφημιση "στρουμφοτσουληθρες" (1985) :


uploader Akis Papadopoulos: "Διαφήμιση του παιχνιδιού "Στρουμφοτσουλήθρες" με τον Κώστα Βουτσά που προβλήθηκε στην περίοδο των εορτών του 1985"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωωω, δεν θυμόμουν ότι ο Βουτσάς είχε πρωταγωνιστήσει και σε άλλη διαφήμιση παιχνιδιού της LYRA, εκτός από τους "Μικρούς Ψαράδες' !!! Απλά .... υπέροχος :flower: :flower: ....

Θυμάμαι, πάντως, ένα παιχνίδι της LYRA παρεμφερές με τις Στρουμφοτσουλήθρες [το οποίο είχε κι αυτό διαφημιστεί αλλά δεν θυμάμαι το σποτάκι του] !!! Σε αυτό πρωταγωνιστούσαν όχι Στρουμφάκια αλλά ... πιγκουινάκια !!! Αυτά ανέβαιναν μια σκαλίτσα [σαν κι αυτή που ανεβαίνουν τα στρουμφάκια] και μετά γλιστρούσαν από μια τσουλήθρα !!! Το "σκηνικό" για τα πιγκουινάκια θύμιζε παγόβουνο !!! Πολύ γλυκούλι παιχνιδάκι κι αυτό, ΄πολύ όμορφα "σκηνοθετημένο" για τα παιδικά μάτια [οπως, άλλωστε, τα περισσότερα παιχνίδια που έβγαζε εκεί στα 80ς η LYRA .... ] ......
 
Rinus Cesar είπε:
Ωωω, δεν θυμόμουν ότι ο Βουτσάς είχε πρωταγωνιστήσει και σε άλλη διαφήμιση παιχνιδιού της LYRA, εκτός από τους "Μικρούς Ψαράδες' !!! Απλά .... υπέροχος :flower: :flower: ....
Θυμάμαι, πάντως, ένα παιχνίδι της LYRA παρεμφερές με τις Στρουμφοτσουλήθρες [το οποίο είχε κι αυτό διαφημιστεί αλλά δεν θυμάμαι το σποτάκι του] !!! Σε αυτό πρωταγωνιστούσαν όχι Στρουμφάκια αλλά ... πιγκουινάκια !!! Αυτά ανέβαιναν μια σκαλίτσα [σαν κι αυτή που ανεβαίνουν τα στρουμφάκια] και μετά γλιστρούσαν από μια τσουλήθρα !!! Το "σκηνικό" για τα πιγκουινάκια θύμιζε παγόβουνο !!! Πολύ γλυκούλι παιχνιδάκι κι αυτό, ΄πολύ όμορφα "σκηνοθετημένο" για τα παιδικά μάτια [οπως, άλλωστε, τα περισσότερα παιχνίδια που έβγαζε εκεί στα 80ς η LYRA .... ] ......
Rinus Cesar προκειται για το παιχνιδι "πιγκουινοτσουληθρες" ,αγαπημενο μου :)

σημερα,το μονο που απεμεινε απ αυτο το παιχνιδι πρεπει να ειναι καποιο πιγκουινακι ξεχασμενο σε καποιο κουτι..

Θυμαστε αν ειχε βγει τοτε τηλεοπτικη διαφημιση και για τις "πιγκουινοτσουληθρες" ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Θυμαστε αν ειχε βγει τοτε τηλεοπτικη διαφημιση και για τις "πιγκουινοτσουληθρες" ;
Ναι, υπήρξε σποτάκι στην τηλεόραση και για τις Πιγκουινοτσουλήθρες, αλλά δεν το θυμάμαι !!! Άλλωστε ... εμείς τα τόοοτε παιδάκια πώς μαθαίναμε για τα παιχνίδια που κυκλοφορούσαν και μετά ζητούσαμε απ' τους γονείς μας να μάς τα πάρουν ;) ;)????
 
Rinus Cesar είπε:
Ναι, υπήρξε σποτάκι στην τηλεόραση και για τις Πιγκουινοτσουλήθρες, αλλά δεν το θυμάμαι !!! Άλλωστε ... εμείς τα τόοοτε παιδάκια πώς μαθαίναμε για τα παιχνίδια που κυκλοφορούσαν και μετά ζητούσαμε απ' τους γονείς μας να μάς τα πάρουν ;) ;)????
ευχαριστω πολυ για την απαντηση Rinus Cesar!!!

αφου το θυμασαι ,σιγουρα θα υπηρχε :) μακαρι να βρεθει κι αυτη η διαφημιση

εγω παντως δεν την ειδα ποτε στην τηλεοραση,απλα ετυχε και μου αγορασαν οι γονεις μου ή ο θειος μου τις "πιγκουινοτσουληθρες"

Για να πω την αληθεια: ειδα μονο τη διαφημιση με τους "μικρους ψαραδες"
 
Το επιβεβαιώνω και εγώ. Θυμάμαι τη διαφήμηση από τις πιγκουινοτσουλίθρες. Είχα και το παιχνίδι :D
 
@ monopoly junior :


ευχαριστουμε πολυ cauldron!!
 
@ επιτραπεζιο " Zorro " :

ευχαριστουμε πολυ cauldron!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θανος είπε:
αυτο μου θυμιζει ενα αλλο παιχνιδι στο ιδιο στυλ με φιγουρες ομως που λεγοταν karate fighters
την ιδια περιοδο κυκλοφορησε κι αυτο το παιχνιδι που λες ;
 
επιτραπεζιο "ο χειρουργος δοκτωρ ωχ" της el greco (1984) :


σχολιο του uploader MrRetromemories : "H " El Greco " προετοιμαζει τη νεα γενια χειρουργων ιατρων με το νεο ,εκπαιδευτικο ,επιτραπεζιο παιχνιδι " Χειρουργος Δοκτωρ Ωχ " που εκανε θραυση στα μεσα της δεκαετιας του 80 .. "
 
Πραγματικά οι παλιές τηλεοπτικές διαφημίσεις με παιχνίδια είχαν κάτι το ξεχωριστό...!
 
@ trivial pursuit : [video=youtube;-xnKZ8pBufU]

 
Η διαφημιση με το επιτραπεζιο "ΚΟΑΛΑΣ" - Αφοι Πανταζοπουλοι (1981) που ανεβασε ο MrRetromemories στο καναλι του υπαρχει ηδη στη λιστα σε πακετακι διαφημισεων

Προσθετω μονο το σχολιο του: "Τα " Κοαλας " με την τσουληθρα ειναι το νεο παιχνιδι των 80s που ξετρελαινει τα μικρα παιδια . Το προιον ειναι παραγωγης των αδελφων " Πανταζοπουλοι " , οι οποιοι δραστηριοποιουνταν στον κλαδο των παιχνιδιων απο το 1946 με πολλα καταστηματα στην Αθηνα και τον Πειραια , και σημερα τα βρισκουμε με την επωνυμια " Toys academy " "
 
§ επιτραπεζιο "Πυργολεξο" και § Jenga :


οι διαφημισεις προερχονται απο βιντεο του καναλιου :http://www.youtube.com/user/retrospecTV , εγω απλα απομονωσα αυτες τις δυο για να τις προσθεσω στο παρον θρεντ
 
@ επιτραπεζιο "πολιορκια" ,η διαφημιση βρισκεται στο πακετακι (08:45-08:55)
 
@ επιτραπεζιο "μην ξυπνησεις το μπαμπα" , η διαφημιση βρισκεται σ αυτο το πακετακι (00:37-01:06)
 
§ ιπταμενα δελφινια της Lyra (1986) :


σχολιο του uploader MrRetromemories : "η εταιρεια παιχνιδιων " Lyra " πρωτοτυπει με το νεο παιχνιδι " Ιπταμενα Δελφινια ", οπου αγορια και κοριτσια βοηθανε τα εξυπνα θηλαστικα να " πετανε " στον αερα περνωντας μεσα απο μικρες πλαστικες θαλασσιες " κουλουρες " ".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα