Tι ψάχναμε και βρήκαμε στο Retromaniax

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.098
Αφού έφαγα τα μάτια μου να ψάχνω αν υπάρχει ήδη το θέμα, είμαι έτοιμη :) Νομίζω ότι ταιριάζει κιόλας τώρα που είναι οι τελευταίες μέρες του χρόνου, να θυμηθούμε και να γράψουμε εδώ όλα εκείνα τα πράγματα που ψάχναμε και τα είχαμε για χαμένα, αλλά τα βρήκαμε χάρη στο εκπληκτικό μας φόρουμ. Δεν αναφέρομαι σε πράγματα που πέσαμε τυχαία πάνω τους εδώ μέσα και τα ξαναθυμηθήκαμε, αλλά σε εκείνα που ψάχναμε ήδη , και είτε τα βρήκαμε σε έτοιμα ανοιγμένα θέματα, είτε τα βρήκε κάποιο μέλος ειδικά για μας. Ταινίες, παιχνίδια, σειρές, οτιδήποτε. Ξεκινάω με τα δικά μου:

1) Την ταινία τρόμου Scorched Heat (1987): Είχα φάει όλο τον κόσμο να τη βρω, και είχα ρωτήσει σε σάιτ γνώστες των ταινιών τρόμου απ'όλο τον κόσμο, μάταια όμως. Όντας Σουηδική b-movie, ήταν σχεδόν ακατόρθωτο να την πετύχω. Μέχρι που, αυτό που δεν μπόρεσαν να βρουν γνώστες απ'όλο τον κόσμο το βρήκε ένας Έλληνας, ο Pinhead στο Retromaniax :flower:

2) To παιδικό Locke the Superman (1984): Το μόνο που θυμόμουν ήταν τα μαλλιά του Locke. Άρχισα να ψάχνω ένα-ένα πολλά παιδικά που υπάρχουν εδώ μέσα, και προς μεγάλη μου έκπληξη το βρήκα.

3) Την παιδική εκπομπή της ΕΡΤ Παίζουμε (περίοδος 90-93)

4) Το παιδικό The Land Before Time (1988)

5) To παιδικό Jem and the Holograms (1985)

6) Tη γαλλική σειρά με τα παραμύθια Les Mille et une Nuits (δεκαετία ΄90)

7) Το παιδικό Beverley Hills Teens (1987)

8) To παιδικό The Brave Little Toaster (1987)

9) Την κωμική σειρά The Kids in the Hall (1988)

10) Το παιδικό Maple Town Monogatari (1986)

11) To παιδικό Gargantua (1993)
 
1) To Σοβιετικό παιδικό Conflict με τα σπίρτα.

2) Tο κομμάτι La serenissima από Rondο Veneziano που το έψαχνα για πόσα χρόνια.

3) Το παιδικό ο Βασιλιάς και το πουλί

 

 


4) Το Hold the Line από Toto

5) Την ταινία The Day the Earth caught Fire (1961)

6) Την παρωδία Cracking Up (1977)
 
Παρα πολλα ειναι αλλα για εμενα:

1)τον ΚΑΤ της Γιγατρονικς και φυσικα τους δημιουργους του (κ.Μηλατο και κ.Χρονη)

2)Foundation της Γιγατρονικς

3)Pixel

4)ολους και ολες εσας!!!
 
@perlastar, τον Locke τον έψαχνα κ'εγω! Τον είχαμε αναφέρει στην 1η ρετροσυνάντηση στην οποία είχα πάει, ένα φθινόπωρο του 2007 στο Θησείο και τον είχε θυμηθεί η Candy :D Από τότε κύλησε πολύ νερό....
 
Ειναι τοσα πολλα που ειμαι σιγουρος οτι καποια απο αυτα θα τα ξεχασω.... #)

Λοιπον,για να δουμε....

1) Ο Ιπποτης της Ασφαλτου (Εκδ. Ολυμπιαδα).....Πεταχτηκε.... :( ....ευτυχως,το ξαναειδα εδω!!!! :happyjump:

2) Αυτοκολλητα Καρολαιν,Μπουμερ,Αλεξια.Μπατμαν.....πεταχτηκαν,ομοιως..... :( ....ευτυχως, τα ξαναειδα εδω!!!!! :happyjump:

3) Transformers (PANINI 1986) - Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Panayiotis,

που χαρη σε εκεινον, μετα απο μετα απο πολλα χρονια καταφερα επιτελους να βρω το αλμπουμ!!! :flower:

4) MAC (Mobile Action Command) Matchbox Ευχαριστω την Ευη μας (krios) για τις φωτο

που ειχε ποσταρει και εμαθα πως και τι!!! :flower:

5) KIBI (Αφοι Βασιλειαδη) κυλινδροι / σωληνες....πεταχτηκαν.... :( .....Η χαρα που τα ξαναειδα.....απεριγραπτη!!!! :happyjump:

6) TOMY Waterfuls Games ....Tα εδωσε η μανα μου στα ανηψια μου.... :( ....ευτυχως το ενα απο τα δυο, το ξαναβρηκα, το αλλο....

το ζαχαρωνω απο την φωτο του nwntas... :D

7) The Long Ships (1964) ....ειχα φαει χοντρη φλασια..... :banghead: ....ευτυχως, εκεινο το βραδυ μεσα σε 1' ειχα 2 απαντησεις στο κολλημα μου!!!! :D

Βασιλη (RIO), Φιλιππε (phil_vr)....σας ευχαριστω για το αμεσο "ξεκολλημα"!!! :thanx2:

8) Νεκρανασταση Game Gear!!! ...και ο λογος που γνωρισα και τον Mr. KAT Ressurector....(angel_grig) κατα κοσμον....Γρηγοριος ο επιδιορθωτης!!!! :D

Γρηγορη.... :thanx2: ....για ολα φιλαρακι!!!!!!!!! :flower:

9) Τον Παπα Gamer!!! Ισως το πιο αλανι μελος του φορουμ μας!!!! :D

Εχω θυμηθει μεσα απο τα review του δεκαδες arcade παιχνιδια που ειχα ξεχασει,

επισης εχω μαθει τις πιο αγνωστες,τις πιο low budget, τις πιο αιματηρες splatterιες.... :D

Να τον ευχαριστησω που ανεχεται τα πειραγματα μου και δεν παρεξηγιεται!!! :flower:

Αμα αλλαξει και ενα - δυο πραγματακια, ισως να γινει και μελος επι των τιμων..... :p

Π.χ. : Να απαρνηθει την Nintendo, τον (Μ)ΠΑΟΚ, τις ρετσινες και τα πιτογυρα..... :tease:

Ξεχασα κατι? :wait2:

Α ναι....το ονομα του..... :D

Βασιλη (metalcandyman) σε ευχαριστω πολυ που εισαι μελος εδω φιλαρακι!!!!!! :thanx2:

10) Και βεβαια, ολους και ολες εσας που πλεον ειστε το παρεακι μου!!!!! :flower:

11) Οχι,τιποτα....απλα ηθελα να κλεισω ενδεκαδα!!!!!!!!:biglaugh:
 
Παρα πολλά) ωραιο θέμα

1. Την βασιλισσα του χιονιου, τελευταια ανακάλυψη από τον filmmusic

2. Την συνέχεια της κάντυ, δεν θα ηξερα καν ότι υπήρχαν γραμματα μεταξυ Αλμπερτ και καντυς

3. Την λαγουδενια πολιτεια

4. Εφτα γαμπροι και εφτα νύφες με τον μαγκαιβερ που μου ειχε γραψει υπόθεση η ρετροφαν

5. το σηριαλ μάρκο-πολο με τον κεν μαρσαλ

5. την μις petticoat , sarah key, τα αλμπουμ κτλ που τα εψαχνα ακομα πριν μπω ρετρο

6. Την σειρα Ντολυ

7. τους ντιουκς

θα ξαναεπανερθω να θυμηθώ γιατι είναι πολλα

είναι και αλλα που δεν βρηκα δυστυχως
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ απλώς έψαχνα παλιά περιοδικά για υπολογιστές και videogames. Εδώ είχε τα Pixel κι έτσι...
 
Εγω θυμαμαι εψαχνα κατι για κασσετες Snes (καθαρισμος ,αλλαγη μπαταριων κατι τετοια ). Μετα σιγα σιγα βρηκα και θυμηθηκα πολλα αλλα πραγματα μεσα στο φορουμ :D
 
Παντα αναζητουσα να δω τα γαριδακια "Τολμη και γοητεια" με τους ηρωες της ομωνυμης σειρας που ετρωγα μικρος μεχρι που ενας φιλος ανοιξε ενα πολυ ωραιο θεματακι εδω.
 
Βρήκα διάφορα θέματα όσον αφορά τα βιντεοπαιχνίδια.

Επίσης στην κατηγορία παιχνιδιών νομίζω βρήκα το παιχνίδι με τον Καραγκιόζη που στηρίζεται σε ένα σωλήνα γεμισμένο μα καραμελάκια.

Και φυσικά πολλές ωραίες διαφημίσεις της εποχής που είμασταν παιδιά.
 
domniki είπε:
@perlastar, τον Locke τον έψαχνα κ'εγω! Τον είχαμε αναφέρει στην 1η ρετροσυνάντηση στην οποία είχα πάει, ένα φθινόπωρο του 2007 στο Θησείο και τον είχε θυμηθεί η Candy :D Από τότε κύλησε πολύ νερό....
Επιτυχία λοιπόν ο Locke! Ήταν κάτι που με τίποτα δεν περίμενα να βρω, Domniki, καθώς το θυμόμουν αμυδρά να το δείχνουν σε παλιά, μικρά κανάλια.

Eπίσης, βλέπω ότι και με την Αριάδνη έχουμε κοινό την εύρεση της Λαγουδένιας Πολιτείας. A, από τον Johnny θυμήθηκα ότι κι εγώ έψαχνα παλιές διαφημίσεις, που επίσης βρήκα εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η περιπλάνηση στο χώρο του Retromaniax ξεκίνησε από αναζήτηση της κωμικής σειρά του MEGA CHANNEL ''Πατήρ, υιος και πνεύμα'', αυτή ήταν η πρώτη μου αναζήτηση...

Από τότε βρήκα πολλά θέματα, μερικά από αυτά είναι

-Παλιες διαφημίσεις στο αντίστοιχο θέμα, μου αρέσουν πολύ οι παλιές διαφημίσεις, κυρίως με παιχνίδια...

-παλιές τηλεοπτικές σειρές, με ιδιαίτερη προτίμηση Αυθαίρετοι, Τρεις Χάριτες, Απαράδεκτοι...

-Επιτραπέζια παιχνίδια...

-Ρετρό σχολικά είδη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έψαχνα ότι ακριβώς λέει ο τίτλος του φόρουμ... Ρετρομανιακούς, σαν κι εμένα, που αρνούνται πεισματικά να μεγαλώσουν....

Βρήκα ακριβώς αυτό!

Επίσης, έψαχνα και παλαβούς σαν κι εμένα, με την καλή έννοια... Και απ'αφτό βρήκα! ;)

Εν τέλει, χαίρομαι που δεν είμαι μόνος! :)
 
DINO είπε:
Έψαχνα ότι ακριβώς λέει ο τίτλος του φόρουμ... Ρετρομανιακούς, σαν κι εμένα, που αρνούνται πεισματικά να μεγαλώσουν....Βρήκα ακριβώς αυτό!

Επίσης, έψαχνα και παλαβούς σαν κι εμένα, με την καλή έννοια... Και απ'αφτό βρήκα! ;)
Για ποιον να χτυπαει αραγε η γκαμπανα???!!!
smiley-music037.gif
"]
smiley-music037.gif
[/url]

DINO είπε:
Εν τέλει, χαίρομαι που δεν είμαι μόνος! :)
We are not alone....
 
Ωραίος ο Σταύρος! :thumbup:

 
Δεν μου λέει τίποτα αυτό που ψάχνεις Αριάδνη, γενικά δεν είμαι καλή στο να βρίσκω τέτοια, μάλλον άλλοι όπως ο Rio θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν περισσότερο :)
 
Λοιπον, η 1η μου αναζητηση εγινε αρχες 2013, καθως αρχισα να συλλεγω αυτοκολλητες συλλογες Panini.

Ηθελα να βρω φορουμ ανταλλαγων για να συμπληρωσω.

Στην μηχανη αναζητησης Google πατησα:

Φορουμ ανταλλαγης αυτοκολλητων.

Η αναζητηση με εφερε εδω..Ειδα βασικα οτι γενικα δεν ανταλλαζετε, απογοητευτηκα φυσικα στην αρχη, αλλα καθως εψαχνα σιγα-σιγα ολο και περισσοτερο τα εκατομυρια κυριολεκτικα θεματα του ρετρομανιαξ, ολο και πιο πολυ δενομουν.

Πλεον, δεν υπαρχει μερα που να μη μπω εδω, υπαρχει μονιμως ενα ετοιμο παραθυρο στον browser μου και σας ευχαριστω γι αυτο!! :)

Και μετα απο την καταθεση ψυχης, συνεχιζω με τα πραγματα που εψαξα και βρηκα στο αγαπημενο μας φορουμακι:

2. Locke the Superman. Θυμομουν μονο την γυμνη σκηνη στο ντους με την κοπελα και στο τελος που το ρομποτ καρφωσε τον Locke και εβγαινε απειρο αιμα απο την κοιλια του.. Μπρρρ.

3. Νajuta. Παιδικο που μολις εγραψα τις κωδικες λεξεις Ναγιουτα (βασικα θυμομουν αρκετα ο αθεοφοβος, χαχα), διαδημα, εξωγηινοι κτλ.αμεσως βρεθηκε φιλος να με παραπεμψει σε video youtube.

4. Η Κοιλαδα των Ανεμων. Manga (ή μηπως anime, παντα τα μπερδευω αυτα) :p

Ομοιως με το 3, αμεση ανταποκριση

5. Θεματα σχετικα με φτιαξιμο arcade cabinet (αν και τελικα μετα απο ψαξιμο εντατικο 2 μηνων, βρηκα ετοιμο, μιας και δε πιανουν τα χερια μου..

6. Blackstar/ masters of the Universe/ Thundercats/ Bravestarr/ Silverhawks.

Τα γραφω ολα μαζι, καθως ανηκουν σε ιδια κατηγορια/ εταιριες παραγωγης κτλ.και επισης για να μη πιανω παρα πολυ χωρο για ενα-ενα.

Ολα πολυ αγαπημενα παιδικα της εποχης που ημουν μικρος.

7. Μπουγελοφατσες

8. Εξωγηινοι τερατομαχοι/ muscle/ και ολα τα ζελεδοειδη παιχνιδακια τα οποια βρισκαμε σε σακουλακια.

Τα μαζευα ανελλειπως, κριμα που γενικα δεν εσωσα ΤΙΠΟΤΑ απο την παιδικη ηλικια!! ΚΛΑΨ!! :(

Μεσα απο το φορουμ ομως τα αναπολω και τα θυμαμαι ξανα κι αυτο ειναι κατι..

9. Sega Game Gear. Ειχα ενα παλια μαζι με περιπου 10 παιχνιδια, μου το ειχε κανει δωρο ενας ξαδερφος μου, ηταν δικο του και το βαρεθηκε.

10. Atari ST 1040. Μ'αυτο ξερω οτι θα χαρει ο DINO, χαχα!!! :p

Το μοναδικο home micro (ετσι δε λεγονται ρε παιδια?) που ειχα ποτέ..

Θυμαμαι να με πηγαινει η μαμα μου καπου στο κεντρο της Θεσσαλονικης, σε ενα μαγαζι κι εγω δε ξερω τι ηταν, ημουν αρκετα μικρος. Το θεμα ειναι οτι εκει ηταν ενας τυπος, μας εδειχνε καποια παιχνιδια (συνηθως scrolling beat'm'up τυπου Golden Axe) που ειχε περασμενσ σε ενα "κομπιουτερ", ή μας εδειχνε μονο καποια κουτι. ΑΝ μας αρεσε το απο πισω εμενα και του αδερφου μου, του διναμε το ΟΚ κι αυτος αρχιζε να τα αντιγραφει σε αρκετες δισκετες.. Πειρατης για!! Χαχα!!

Στο σπιτι μετα γινοταν χαμος απο την ανυπομονησια μας να το παιξουμε..

Ωραιες αναμνησεις!!! :)

11. Μetalcandyman!

Ενα θα πω, το εχω ξαναπει..

Αν και δε τον ξερω απο κοντα, και δε νομιζω να γνωριστουμε ποτέ, νιωθω περηφανος που τον ξερω.

Ειδικα σε θεματα arcades, record και γνωσεων σε καθε θεμα σχεδον παιχνιδιων, ο ανθρωπος δε παιζεται!!

Επισης, χαιρομαι οποτε βλεπω οτι εγραψε καποιο καινουργιο review.. Απλα, ο τροπος που τα λεει, χυμα (2 βιβλια πρεπει να γραψεις φιλε, ενα για arcades κι ενα για ρετροτρομακτικες ιστοριες, χαχα!!), ειναι ολα τα λεφτα!! ;)

Οπαδος σου..

12. Τελος, ΟΛΑ τα παιδια που γνωρισα εδω ειναι απισυευτα, πνευμα αλληλοβοηθειας, ευγενικα ειναι η ΑΞΙΑ αυτου του φορουμ. Για ολους εσας αξιζει να ειναι καποιος σ αυτο το υπεροχο φορουμ!!

Σας ευχαριστω για ολα!! :)
 
viking4a είπε:
10. Atari ST 1040. Μ'αυτο ξερω οτι θα χαρει ο DINO, χαχα!!! :p
Μπα... Εγώ, γιατί;

:d@redevil :clap: :hurrah: :headbangdude: :gdance: :happyjump: :acoustic: :beerz: :beer: :cheers: :award: :bow:

Μου'χει βγει το όνομα τελικά...
 
DINO είπε:
Μπα... Εγώ, γιατί;
:d@redevil :clap: :hurrah: :headbangdude: :gdance: :happyjump: :acoustic: :beerz: :beer: :cheers: :award: :bow:

Μου'χει βγει το όνομα τελικά...
Σου λεει κατι αυτο?? :p

Χαχα!!

Do I hate the Amiga? Hell no. They're fantastic machines! JuST not quite as good ;-)
 
Πίσω
Μπλουζα