Tρέξιμο Dreamcast ISO απο SD CARD adapter!

Μην ειμεθα και πλεονεκτες. Απο τα 11kb/sec πηγαμε στα 650!

Θα την "ακουνε" ασχημα τα driving games αλλα κατι ΒΕU, κατι JRPG δεν θα εχουν τρελο προβλημα.
 
Πολύ ωραία όλα αυτά, αλλά για να παίξει η sd δεν θα πρέπει να τρέχει κάποιος loader; Αυτός δεν θα φορτώνεται από το gd-rom (υπάρχει άλλος τρόπος ;) ; Άρα δε γλιτώνουμε και πολλά (θα συνεχίσει να ισχύει το "χαλασμένο gd-rom" = dead dc).
 
το βλέπω σαν μια λύση ανάγκης αν έχει χαλάσει το GDROM η για κάποιο λόγο θέλεις να έχεις emulators και roms σε μια καρτούλα.
 
Shinobi είπε:
το βλέπω σαν μια λύση ανάγκης αν έχει χαλάσει το GDROM η για κάποιο λόγο θέλεις να έχεις emulators και roms σε μια καρτούλα.
Μα αν έχει χαλάσει το GDROM δεν θα μπορείς να τρέξεις το loader για να φορτώσεις από την κάρτα το οτιδήποτε. Αυτό προσπαθώ να πω στο προηγούμενο ποστ.
 
Ο Elefas σε αυτο που λεει εχει δικιο,γιατι για να φορτωσεις το DreamShell θελει να βαλεις το CD πρωτα.
 
Καλά σίγουρα χρειάζεται το cd του dreamshell για να φορτωθεί ο kernel. Αλλά σε κάθε περίπτωση το χρησιμοποιείς μόνο για μισό λεπτό. Πιό ξεκούραστο από το να χρησιμοποιείς το drive συνέχεια για να παίζεις.

Το μόνο που μένει να δούμε είναι κατά πόσο θα είναι ικανοποιητικές οι ταχύτητες στο Loading...
 
Ναι αλλα για ατομα που εχουν Dreamcast και το μηχανημα τους πλεον δεν μπορει να διαβασει ουτε τα CD μουσικης ειναι παλι αχρηστο.(Μιλαμε παντα για πεθαμενες κεφαλες)
 
Και ναι, εφτασε απο την μακρινή Κινα, ο Dreamcast SD adapter. Ομολογουμένως περασε απο σαραντα κυματα, αλλα πλεον ειναι εδω! :cheers:

Οδηγιες για να τον αποκτησετε εδω. Προσοχη, θελει υπομονη και επιμονη. Εκανε σχεδον 3 μηνες για να φτασει! :precry:

Μερικες φωτογραφιες:

2011-04-13-20h43m18.JPG2011-04-13-20h43m40.JPG2011-04-13-20h45m02.JPG

Απ'οτι φαινεται ειναι ενας εγχειρισμένος sd usb adapter. :xm:

Καποια στιγμη στο μακροπρόθεσμο μελλον θα δοκιμαστει και με το Dreamcast (απ'οτι λενε παιζει και iso - αργα ή γρηγορα λιγο με νοιαζει, φτανει να μην γεμιζει ο τοπος cd!).
 
Τελευταία επεξεργασία:
πολύ ενδιαφέρον, θα το παραγγείλω να υπάρχει, ευχαριστώ για την πληροφορία freaktmp!
 
εγω τον εχω εδω και ενα μηνα σπιτι και καθετε δυστηχως..Δεν εχω παει ακομα να παρω μια Sd καρτα να τρεξω καποιο ιso ακομα..εχω μια 64 mb και δν μπορω να βαλω και τιποτα της προκοπης μεσα...Σκεφτομαι να παρω μια 8 giga μια μεγαλη και να βαλω μεσα ολλα τα emulators του Chui μιας και αναβαθμισε τους ποιο πολους emus του..θα ειναι κομπλε πιστευω!!!!!
 
Εχθες το βραδυ ειχα μια συζητηση με εναν φιλο απο Βραζιλια,ο οποιος συνεργαζετε με την TecToy και μου αποκαλυψε οτι η TecToy ετοιμαζει να κυκλοφορησει καινουργια Dreamcast με DVD player και ενσωματωμενη θυρα SD. Επειδη γνωριζουν και ιδιοι οτι εχει σταματησει η παραγωγη του GD σκεφτονται να κυκλοφορησουν τα παιχνιδια σε official SD cards με το πρωτο παιχνιδι να ειναι το Sonic Adventure.Τον ρωτησα σχετικα αμα τους δινει η SEGA την σχετικη αδεια για να το κανουνε αυτο μου απαντησε οτι η Sega δεν ειπε ποτε οχι σε οτιδηποτε κανουνε γιατι ακομα πουλανε κονσολες Sega στην Βραζιλια.Αμα γινει κατι τετοιο πιστευω οτι ΤecToy θα βγαλει πολυ φραγκο αλλα θα δειξει στο μελλον κατα ποσο θα τελειοπηθει αυτο το project και τη συμβατοτητα θα υπαρχει.
 
Αυτο θα ειναι τρελη φαση!!!

Viva Brazil!
 
DarkSynbios είπε:
Εχθες το βραδυ ειχα μια συζητηση με εναν φιλο απο Βραζιλια,ο οποιος συνεργαζετε με την TecToy και μου αποκαλυψε οτι η TecToy ετοιμαζει να κυκλοφορησει καινουργια Dreamcast με DVD player και ενσωματωμενη θυρα SD. Επειδη γνωριζουν και ιδιοι οτι εχει σταματησει η παραγωγη του GD σκεφτονται να κυκλοφορησουν τα παιχνιδια σε official SD cards με το πρωτο παιχνιδι να ειναι το Sonic Adventure.Τον ρωτησα σχετικα αμα τους δινει η SEGA την σχετικη αδεια για να το κανουνε αυτο μου απαντησε οτι η Sega δεν ειπε ποτε οχι σε οτιδηποτε κανουνε γιατι ακομα πουλανε κονσολες Sega στην Βραζιλια.Αμα γινει κατι τετοιο πιστευω οτι ΤecToy θα βγαλει πολυ φραγκο αλλα θα δειξει στο μελλον κατα ποσο θα τελειοπηθει αυτο το project και τη συμβατοτητα θα υπαρχει.
Πραγματικα υπεροχα νεα.. Το πολεμαμε διαφοροι εδω και χρονια.. Μεχρι που σε καποια φαση, ειχα βαλει ενα φιλο και τους εστειλε μηνυμα στα Βραζιλιανικα για το οτι υπαρχει ενεργη κοινοτητα στην Ελλαδα και πολυ θα θελαμε να δουμε επανακυκλοφορια του μηνανηματος.. Αρκει να μην ειναι "one in all chip" και ολα τα αλλα προβληματα λυνοντε..
 
Εχθες το βραδυ ειχα μια συζητηση με εναν φιλο απο Βραζιλια,ο οποιος συνεργαζετε με την TecToy και μου αποκαλυψε οτι η TecToy ετοιμαζει να κυκλοφορησει καινουργια Dreamcast με DVD player και ενσωματωμενη θυρα SD. Επειδη γνωριζουν και ιδιοι οτι εχει σταματησει η παραγωγη του GD σκεφτονται να κυκλοφορησουν τα παιχνιδια σε official SD cards με το πρωτο παιχνιδι να ειναι το Sonic Adventure.Τον ρωτησα σχετικα αμα τους δινει η SEGA την σχετικη αδεια για να το κανουνε αυτο μου απαντησε οτι η Sega δεν ειπε ποτε οχι σε οτιδηποτε κανουνε γιατι ακομα πουλανε κονσολες Sega στην Βραζιλια.Αμα γινει κατι τετοιο πιστευω οτι ΤecToy θα βγαλει πολυ φραγκο αλλα θα δειξει στο μελλον κατα ποσο θα τελειοπηθει αυτο το project και τη συμβατοτητα θα υπαρχει.
Που κάνουμε προ παραγγελίες είπαμε?
 
Πολυ καλα νεα αυτα μακαρι να κυκλοφορησει και γρηγορα μαλιστα.Θα το βαλω διπλα στο κανονικο dreamcast.
 
ανασκαφές :)

είδα ότι αυτό ακριβώς το adapter το πουλάνε και στο ebay σε καλή τιμή ,αξίζει η αγορά του ? τι ποσοστό συμβατότητας έχει με τα κανονικά παιχνίδια ? υπάρχουν κάποιοι αξιοσημείωτοι τίτλοι που δεν λειτουργούν ?
 
[video=youtube;c3s-EGSdiyA]

 
Κατευθειαν απο την GD board πλεον;
 
Εντάξει αυτό ήταν...

...ακονίστε τα Dremel και τα κολλητήρια, διότι ένα Dreamcast με έξοδο IDE, θα είναι ένα αθάνατο Dreamcast!
 
Πίσω
Μπλουζα