Target Renegade

Το πρωτο παιχνιδι που επαιξα στον 6128 και απο τα πολυ αγαπημενα μου. Ατελειωτα ξενυχτια μπροστα στην οθονη...
 
...μόλις το τσάκισα στον emulator που μου πρότεινες...
 
Ααχχχχ! Εποχές!

Το έπαιζα στον Amstrad6128 ενός φίλου, σε πράσινο μόνιτορ...

Stanfromgreece, ότι και να πω για τα reviews σου είναι λίγο!
 
...για άλλη μία φορά ο Stan μας προσφέρει μία πολύ καλή παρουσίαση για ένα κλασσικό παιχνίδι του amstrad !!

Οπως είπε και ο Stan, τώρα τα χρώματα των sprites μοιάζουν να έχουν μειωθεί, αλλά σε γενικές γραμμές είναι υπέροχα. To διπλό και η δυνατότητα να μαζεύετε και να χρησιμοποιείτε όπλα, είναι φυσικά το νέο "δυνατό χαρτί" του Target Renegade. Προσοχή όμως, διότι το διπλό δεν σημαίνει ότι θα τελειώσετε το παιχνίδι πιό εύκολα (όπως συνηθίζετε στα arcades, όπου ο αριθμός των αντιπάλων μένει τις πιό πολλές φορές ο ίδιος). Στο διπλό του Target Renegade, οι αντίπαλοί σας θα διπλασιαστούν και αυτοί !!

Ενα άλλο στοιχείο είναι ο χρόνος, ο οποίος τώρα είναι λιγότερο περιορισμένος απο το πρώτο Renegade, με αποτέλεσμα να μπορείτε να τελειώσετε το παιχνίδι χαλαρά και άνετα !!

Στον Spectrum τα γραφικά φαίνεται να έχουν "ξεπατηκωθεί" απο το original Renegade - καμμία πρωτοτυπία. Πιό ενδιαφέρουσα είναι μία σύγκριση ανάμεσα στις εκδόσεις του amstrad και του commodore, όπου στον τελευταίο τα γραφικά έχουν μία πιό "καρτουνίστικη" και ελαφρώς πιό "εύθυμη" σχεδίαση, χωρίς φυσικά να γίνονται άσχημα - το αντίθετο μάλιστα.

Και στην μουσική όμως βλέπουμε αρκετές διαφορές ανάμεσα στους δύο υπολογιστές. Αυτή τη φορά η δουλειά στον commodore είναι φοβερή και το SID τα δίνει όλα, με μοναδικές εκτελέσεις των γνωστών κομματιών οι οποίες κατά τη γνώμη μου υπερέχουν ελαφρά απο εκείνες του amstrad.

Οπως έγραψε και ο Stan, τα μουσικά κομμάτια αυτή τη φορά δεν είναι τόσο "upbeat" όσο τα εξαίσια ροκ-εν-ρολ-ίστικα του αυθεντικού Renegade, αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί αυτό, καθώς πρόκειται για φοβερά κομμάτια.

Moναδική "παραφωνία" η μουσική της τρίτης πίστας (στο πάρκο) η οποία δεν δένει με το υπόλοιπο μουσικό ύφος.

Παρατηρήστε όμως πως στον commodore, οι μουσικές σε ορισμένες πίστες είναι διαφορετικές !! Τώρα έχουμε ένα νέο, υπέροχο κομμάτι, το οποίο ακούγεται για πρώτη φορά στην δεύτερη πίστα, ενώ το μοναδικό "upbeat" κομμάτι του παιχνιδιού (εκείνο του πάρκου), στον commodore ακούγεται (πολύ πιό ταιριαστά) στην τελική σκηνή της νίκης - όπου μυστηριωδώς, εμφανίζεται και η κοπέλα του ήρωα !!

Εχω την υποψία πως η μουσική δουλεύτηκε με βάση την έκδοση του commodore, και απλά επιλέχθηκαν κάποια κομμάτια για να μπούν και στις υπόλοιπες εκδόσεις !!
 
Amstrad:Ουτε καν αρχικη οθονη,lego graphics,screen flip!!

C64:Ωραια backgound κινηση,πεντελως ασαφη controls

Speccy:Μεγαλυτερα sprites,λιγοτερα χρωματα,αψογο control και playability
 
Wally είπε:
Amstrad:Ουτε καν αρχικη οθονη,lego graphics,screen flip!!
target_renegade_2.jpg


Σε ψαχνουν στο "dragon ninja",για πηγαινε να δεις. :D
 
AAAx τι του θυμισες τωρα ,το αγαπημενο του παιχνιδι.

Wally θελουμε review. :D

dfglk28l6be2ptyer53z.png
 
Βρε παλιοχαρακτηρα Aardvark μην κανεις hotlink! :D

Θελω ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ αποψη απο Billy για το ποια ειναι η πιο playble-constistant εκδοση...
 
Aardvark είπε:
AAAx τι του θυμισες τωρα ,το αγαπημενο του παιχνιδι.Wally θελουμε review. :D

dfglk28l6be2ptyer53z.png
έγραψες !! :rofl: :rofl:

Wally:

Kάτσε να δω αν κατάλαβα τι εννοείς με αυτό το "playable-consistent" (άρχισες τις ορολογίες για να με αποπροσανατολίσεις !! :D ). Υποθέτω ότι επιδιώκεις σύγκριση όλων των παιχνιδιών της σειράς.

Αν εννοείς γενικά τον τομέα του playability, όλες οι εκδόσεις είναι πάνω-κάτω consistent.

Aν εννοείς αποκλειστικά τα πλήκτρα που χρησιμοποιούνται, ο sepctrum χρησιμοποιεί πέντε πλήκτρα σε όλα τα Renegades, ενώ οι amstrad/commodore στο αυθεντικό Renegade χρησιμοποιούν επτά (πράγμα όμως που είναι καλύτερο. Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις τον όρο "arcade perfect" :D ).

Οπως βλέπεις η κριτική μου είναι αντικειμενικότατη !!

Δεν φταίω εγώ που τα τελευταία reviews του Stan έγιναν πάνω σε παιχνίδια που είναι καλύτερα στον amstrad :biglaugh: (επίσης δεν φταίω που ορισμένα καλά features εντοπίζονται μόνο στις 128k εκδόσεις του spectrum. You know, ο 128άρης. Αυτός που ΔΕΝ έχεις !! :diablotin: ).
 
Θα ανεβασω και τη γνωμη του RetroGamer ως scan (αφου συνενοηθω με τους υπολοιπους-μην φαμε καμια φυλακη) :D
 
IIIIIIII!!! O Wally δεν έχει 128κ Spectrum;;;:animeek: O Wally δεν έχει 128κ Spectrum;;;:animeek: O Wally δεν έχει 128κ Spectrum;;;:animeek:

Αυτό πραγματικά ΔΕΝ το ήξερα και ΔΕΝ το περίμενα! Εδώ εγώ... ο ταπεινός Amstrad,Amiga,Commodore 64,PC,user... σε λίγες μέρες (πρώτα ο θεός) θα έχω έναν Spectrum ψύκτρα 128Κ!!!

ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!
 
Wally είπε:
Θα ανεβασω και τη γνωμη του RetroGamer ως scan (αφου συνενοηθω με τους υπολοιπους-μην φαμε καμια φυλακη) :D
...ποιά scans, εκείνα που είχες παρουσιάσει και παλιότερα; (με το αφιέρωμα στο T.R)

Πριν προχωρησεις, πρέπει να σου δηλώσω πως θεωρώ ότι το Retrogamer αποτελεί προπύργιο φανατικών σπεκτρουμάδων, και ως εκ τούτου στερείται πάσης αντικειμενικότητος... :biglaugh:
 
Χαχαχαχαα

Οτι και να ειναι θα το παρουσιασω ως πειστηριο.

Δικαστα Gtsamour αρχεται η συνεδριαση :D

Ναι δεν εχω Speccy128 :(

Μεσα στη ρετρομανια μου εχω εναν κανονα->Δεν δινω για κατι μεταχειρισμενο πανω απο 100 ευρω

Απο τη μια με εχει σωσει,απο την αλλη μου εχει στερησει Ψυκτρα,QL και Archie
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ε...ναι...σε αυτό έχεις δίκιο... όσοι πουλάνε τον ψύκτρα...ζητάνε παλαβά λεφτά!
 
Stanfromgreece είπε:
Εδώ εγώ... ο ταπεινός Amstrad,Amiga,Commodore 64,PC,user... σε λίγες μέρες (πρώτα ο θεός) θα έχω έναν Spectrum ψύκτρα 128Κ!!!
...φίλε Stan, μην του τα λες έτσι απότομα, διότι μπορεί να μας μείνει κάποια ώρα, και να τον τρέχουμε στις κλινικές !! :D
 
Χαχαχαχα! Μιλάμε γέλασα με την ψυχή μου! Μπουχαχαχαχα!!
 
Πίσω
Μπλουζα