telonio's Amstrad collection

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.505
Αντιδράσεις
2.347
Εδώ η δική μου φτωχή συλλογή από τους αγαπημένους Amstrad. Καταρχήν να αναφέρω πως στο παρελθόν έχουν περάσει από τα χέρια μου ουκ ολίγοι 6128 οι οποίοι φύγανε σε λογικές και φιλικές τιμές. Πλεόν 6128 βρίσκεις αυστηρά μόνο με την καραμπίνα και φυσικά σε διπλάσιες τιμές. Η συλλογή θα είχε ολοκληρωθεί χρόνια πριν, αν δεν είχα πέσει με τα μούτρα στην άλλη συλλογή που έχω και έχει πολύ περισσότερα μηχανήματα και τιμές στο τέλος του ουράνιου τόξου. Επίσης λυπάμαι που δεν αξιώθηκα ποτέ να βρω μια οθόνη για τους plus και δεν μπορώ να δω αν λειτουργούν πλέον. Το τραπεζομάντηλο είναι και αυτό ρετρό και πάει με τους Amstrad.

Ο κλασσικός μου 6128 με την color οθόνη (οθόνη για λίγους, εγώ είχα την πράσινη).

attachment.php


Έχω και το κουτί του.

attachment.php


Ο 464 παλιά ευγενική χορηγία ενός πολύ καλού μου φίλου. Συνοδεύεται με την πράσινη οθόνη.

attachment.php


ο 664 το πιο ακριβό μου απόκτημα όσο αφορά τους Amstrad. Έχει κάτι λευκά σημάδια δεξιά από το drive που δεν βγαίνουν

ότι και αν έχω δοκιμάσει.

attachment.php


Ο 464 plus κουτάτος σε ισπανική έκδοση, copia, intro, mays, fija mays και τα ρέστα. Τον είχα κερδίσει σε bid στο ebay σε ξεφτίλα τιμή.

attachment.php


Εδω το GX4000 και αυτό με κούτα. Αυτό το made in Japan του δίνει άλλο αέρα.

attachment.php


Παιχνίδια κασέτας του 464 με δυνατούς τίτλους, τα περισσότερα σφραγγισμένα ακόμη καινούρια.

attachment.php


Λοιπόν μάγκες 1850 δραχμές το Savage, 1550 δραχμές το Zynaps, 1450 δραχμές το Trantor και το Northstar.

attachment.php
attachment.php
[/img]

attachment.php


attachment.php


Δισκέτες του 6128, έχουμε και από αυτές. Μερικά γνήσια ανάμεσα στα υπόλοιπα.

attachment.php


Αυτά τα ολίγα. Τα έχετε ξαναδεί και από τον μυρμηγκοφάγο και δεν σας τρέχουν τα σάλια.
 
ωραία κομμάτια!!!

Ευχαριστούμε!!!
 
Πολυ ομορφα ολα τα αμστραντακια ιδιως ο 664,το GX4000 Ιαπωνια λες, μου κανει εντυπωση για βρετανικο μηχανημα.


Εχει και το δικο σου αμστραντοκονσολι scart;; μηπως μονο τα γαλλικα ητανε γιατι οι παριζιανοι ειχανε μια αγαπη για το scart.
 
Mπράβο telonio !!

Πανέμορφα τα μηχανάκια (άλλωστε δεν υπάρχει amstrad που να μην είναι όμορφος :D ), και πολύ "δυνατά" τα games που συνοδεύουν. :headbangdude:
 
Ναι made in Japan γράφει στο αυτοκόλλητο στο κάτω μέρος. Τώρα να σου πω τον είχα αγοράσει από Αγγλία, δεν ξέρω αν ο πρώτος ιδιοκτήτης είχε βάλει έξτρα το καλώδιο scart ή ήταν μέσα στο κουτί εξ'αρχής, θα σε γελάσω.

Βασίλη και να φανταστείς μόλις χτες έπαιζα το trantor (θα συμφωνείς φαντάζομαι πως έχει πολύ μεγάλο κεντρικό sprite και προσεγμένο animation).
 
Ρε συ Μαριε....τι ειναι αυτα που μας κανεις βραδιατικα...:burn:...εχουμε και μια Α ηλικια!!!!! :p

Ωραια συλλογη παντως!!! :thumbup:

Τα εξωφυλλα απο τις κασετες αρκετα ψαρωτικα και full 80ιλα!!! :cool:
 
telonio είπε:
Βασίλη και να φανταστείς μόλις χτες έπαιζα το trantor (θα συμφωνείς φαντάζομαι πως έχει πολύ μεγάλο κεντρικό sprite και προσεγμένο animation).
Συμφωνώ απόλυτα !! :) Oι εντυπωσιακές spritάρες ήταν απο τα πολύ δυνατά "ατού" αρκετών παιχνιδιών του δίδυμου Perry / Bruty (Savage, Dan Dare 3, Extreme, κ.α.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι γνήσιες δισκέτες είναι μόνο αυτές.

Quattro supersport δεν το έχω δει ποτέ, δεν έχω ιδέα τι είναι. Cabal και Klax είναι γνωστά.

attachment.php


Το μοναδικό γνήσιο boxed παιχνίδι που έχω για τον 6128. Μικρός είχα πολλά γνήσια αλλά ο cpc πήγε για πούλημα

μαζί με τα παιχνίδια, για να αγοράσω τότε την εντυπωσιακή 500αρα. Το Nightbreed μόλις είδα το κουτί έπρηξα τον

πατέρα μου να το αγοράσει. Moυ το είχε αγοράσει από εκείνο το γωνιακό μαγαζί στον Κορυδαλλό που πουλούσε

μουσικά όργανα και computer games (ο τυπάς με το άσπρο μαλλί μου το έδωσε από την βιτρίνα).

Παραδόξως το Nightbreed βασίζεται στη ταινία που σκηνοθέτησε ο Clive Barker και η οποία βασίζεται στο βιβλίο του.

Νομίζω κάπου εδώ μέσα υπάρχει και ένα thread για την συγκεκριμένη ταινία (ο boone στο κέντρο προκαλεί για γερές

δόσεις τρόμου και ο peloquin αριστερά είναι φοβερός, ο τέρμα δεξιά ποτέ δεν κατάλαβα ποιος χαρακτήρας είναι).

attachment.php
 
Eξαιρετικη συλλογη με top κομματι τον 664!!
 
Ευχαριστώ γείτονα!

Όντως ο 664 ήταν αρκετά δύσκολο να βρεθεί (πλέον όλα είναι δύσκολα και σε πολύ μεγαλύτερες τιμές) και τότε είχα δόσει αρκετά για να τον αποκτήσω.

Η ιστορία του συγκεκριμένου 6128 είναι η εξής. Πριν πολλά χρόνια έψαχνα απεγνωσμένα έναν 6128, βάζω λοιπόν μια αγγελία ζήτησης στην εφημερίδα. Προς μεγάλη μου έκπληξη, με παίρνει τηλέφωνο ένας μπάρμπας από την πετρούπολη και μου λέει, έχω έναν 6128 έλα να το πάρεις. Την επόμενη πήγα σπίτι του και μου έδωσε τον 6128, τη έχρωμη οθόνη, 2 joystick και αρκετές δισκέτες όλα δωρεάν. Πήγα να βγάλω να του δώσω ένα 50αρικο γιατί δεν μου πήγαινε καρδιά να τα πάρω τσάμπα. Δεν το δεχόταν με καμία δύναμη, μάλιστα μου είπε θα με πληρώσεις που μου πέρνεις τα σκουπίδια; :supergrin:
 
Μπράβο Μάριε ! Πανέμορφα αποκτήματα και φυσικά TOP, ο σπάνιος 664...μήπως να τον έβαζες σε θυρίδα ?? LOL !!!
 
Zynaps, Exolon, Cybernoid, Beyond the Ice Palace... παιχνιδιάρες.

Πειράζει που εγώ γουστάρω και ρετρο σεμεδάκια; :)
 
Πολύ ωραία τα κομμάτια σου Μάριε. Να τα πληθύνεις εύχομαι. Από αυτά που έχει μόνο τον CPC 464 ξέρω που είχε ένας συμφοιτητής μου και έβγαζε πότε πότε από την ντουλάπα του και τον περιεργαζόταν. Μου είχε φανεί τότε περίεργο που τα παιχνίδια ήταν σε κασέτα...
 
Μαλλον ακριβος ειναι και αυτο τον κανει κατι τις σπανιο.
 
Παιδιά να κανουμε εναν έρανο για το Μάριο, το παιδί δεν έχει τίποτα, είναι πτωχό κι έρημο :p :p:D. Πάρα πολύ ωραία συλλογή! Χρόνο χρήμα και χώρο να'χετε, για να το γεμίζετε με μηχανάκια που γουστάρετε.

Πάντα πίστευα ότι ο πιο ωραίος Άμσταρντ είναι ο 664 και μετά ο 464 (που ορισμένα πλήκτρα του είναι σα καραμέλες :D ).
 
που ορισμένα πλήκτρα του είναι σα καραμέλες
Το έχεις ξαναδηλώσει αυτό και με έκανες να πάρω κι εγώ 464 ....Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο ;) :D
 
Rygar είπε:
Παιδιά να κανουμε εναν έρανο για το Μάριο, το παιδί δεν έχει τίποτα, είναι πτωχό κι έρημο :p :p:D.

Καλά και που να δείτε την συλλογή με τις Amiga..

Γιώργο αν πρέπει να βάλω τον 664 σε θυρίδα, την Α1000 να την βάλω σε θυσαυροφυλάκιο; :)

Ηλία σεμεδάκια; Είσαι hardcore retro αδελφέ. ;)

Γιάννη σε ευχαριστώ αλλά δεν υπάρχει πλέον χώρος. Κοντεύω να βγω εγώ έξω από το σπίτι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
theoritikos είπε:
Ο 664 γιατί είναι σπάνιος;
664 κυκλοφόρησε για μικρό χρονικό διάστημα, περίπου 6 μήνες αν θυμάμαι καλά. Πολύ γρήγορα αντικαταστάθηκε από τον 6128. Λογικό να κυκλοφορούν πολύ λιγότεροι από τα άλλα μοντέλα.
 
theoritikos είπε:
Ο 664 γιατί είναι σπάνιος;
664 κυκλοφόρησε για μικρό χρονικό διάστημα, περίπου 6 μήνες αν θυμάμαι καλά. Πολύ γρήγορα αντικαταστάθηκε από τον 6128. Λογικό να κυκλοφορούν πολύ λιγότεροι από τα άλλα μοντέλα.
 
Πίσω
Μπλουζα