TENTE

Καλησπέρα...

Μετά από καθυστέρηση πολλών μηνών (μισού χρόνου δηλαδή :xm: ) ποστάρω τις φωτό από το τελευταίο μου απόκτημα που ανακάλυψα όλως τυχαίως ξεχασμένο από Θεό και ανθρώπους σε κάποιο παιχνιδομάγαζο της Αθήνας. :D

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Οι υπόλοιπες φωτό εδώ:

Είναι το αεροπλανοφόρο Nimitz και είναι μεν μάρκας Tente αλλά από το εργοστάσιο της BORAS.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ η μεγάλη μου απογοήτευση ήταν τα αεροπλανάκια που είχε μέσα τα οποία είναι κάκιστες προσπάθειες απομίμησης των ποιό σύγχρονων F35 (αν δεν κάνω λάθος).

Η ποιότητα των κομματιών και οι οδηγίες συναρμολόγησης ήταν πολύ καλά γενικά εκτός όπως ήδη είπα από τα αεροπλανάκια που είναι εντελώς διαφορετικά από ότι φαίνεται στο κουτί. Στα αυτοκόλλητα υπήρχαν ακόμα οι μαύρες καλύπτρες των παλιών αεροπλάνων που όμως δεν ταιριάζουν στα καινούργια. Ή κάποιο μπέρδεμα έγινε στο εργοστάσιο ή απλά η αλλαγή ήταν της τελευταίας στιγμής... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dpol είπε:
Καλησπέρα...Μετά από καθυστέρηση πολλών μηνών (μισού χρόνου δηλαδή :xm: ) ποστάρω τις φωτό από το τελευταίο μου απόκτημα που ανακάλυψα όλως τυχαίως ξεχασμένο από Θεό και ανθρώπους σε κάποιο παιχνιδομάγαζο της Αθήνας. :D
Σιγά την καθυστέρηση :) Σημασία έχει ότι βρήκες το χρόνο να το συναρμολογήσεις. Λυπηρό που δεν ανταποκρίθηκε πλήρως στις προσδοκίες σου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι χάνει και την αξία του!

Με πρόλαβες για το άλμπουμ στο προφίλ σου. Τώρα φαίνεται πολύ καλύτερα. Τελικά τα αυτοκολλητάκια δεν ταίριαζαν καθόλου ε;

Υ.Γ.

Αυτό που κείτεται ανάσκελα πίσω στο ράφι είναι Bionicle???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διάφορα Lego από τα πιτσιρίκια αλλά δεν τα προσέχουν καθόλου... :(
 
ΔΥΣΤΥΧΩΣ η μεγάλη μου απογοήτευση ήταν τα αεροπλανάκια που είχε μέσα τα οποία είναι κάκιστες προσπάθειες απομίμησης των ποιό σύγχρονων F35 (αν δεν κάνω λάθος).
Μάλλον το υποτιθέμενο F-19 Stealth Fighter (που αργότερα αποκαλύφθηκε ότι ήταν το F - 117A Nighthawk ). Τα πρώτα σύγχρονα αεροπλανάκια της TENTE έμοιαζαν με το F-14 Tomcat.
 
Captain Kal είπε:
Μάλλον το υποτιθέμενο F-19 Stealth Fighter (που αργότερα αποκαλύφθηκε ότι ήταν το F - 117A Nighthawk ). Τα πρώτα σύγχρονα αεροπλανάκια της TENTE έμοιαζαν με το F-14 Tomcat.
Τα αεροπλανάκια που είχε παλαιότερα η TENTE ήταν αντιγραφή του F7U Cutlass ;)



Aυτό που βρήκα τώρα μέσα στο κουτί ήταν όντως το F19 όπως υποτίθεται ότι θα έμοιαζε εκείνη την εποχή.

[edit] dead photo [edit]

Cutlass_FSX2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα αεροπλανάκια που είχε παλαιότερα η TENTE ήταν αντιγραφή του F7U Cutlass
Τα F7U ήταν επιχειρησιακά στις δεκαετίες 50 - 60 (αρχές ψυχρού πολέμου), οπότε πιο πολύ μου έφερναν σε F-14, αφού αν θυμάμαι καλά οι αεραγωγοί ήταν τετράγωνοι στα πρώτα αεροπλανάκια.

Αυτό που βρήκα τώρα μέσα στο κουτί ήταν όντως το F19 όπως υποτίθεται ότι θα έμοιαζε εκείνη την εποχή.
Βρήκα χρόνο και έπαιζα τα F-19 Stealth Fighter, και Night Hawk: F-117A Stealth Fighter 2.0 στο DosBox χτες. Σήμερα λέω να δοκιμάσω τις εκδόσεις της Amiga σε πραγματικό μηχάνημα :) .
 
Captain Kal είπε:
Τα F7U ήταν επιχειρησιακά στις δεκαετίες 50 - 60 (αρχές ψυχρού πολέμου), οπότε πιο πολύ μου έφερναν σε F-14, αφού αν θυμάμαι καλά οι αεραγωγοί ήταν τετράγωνοι στα πρώτα αεροπλανάκια.
Mάλλον κάποιο μπαστάρδεμα έκαναν.

Στο F14 τα κάθετα σταθερά βρίσκονταν πάνω από τους κινητήρες οι οποίοι είχαν και μια σχετική απόσταση ο ένας από τον άλλον σε αντίθεση με το F7.

Τα πρώτα αεροπλανάκια είχαν όντως τετράγωνους αεραγωγούς, οπότε το ποιό πιθανό είναι οι σχεδιαστές της TENTE να έκαναν μία μίξη με τα σχέδια των 2 αεροσκαφών για να τους βγεί ποιό απλό και ποιό οικονομικό το καλούπι... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τωρα διαβασα το θεμα που πραγματικα με ενδιαφερει.Το μαγαζι που τα βρηκες ηταν στην Αθηνα ειχε και αλλα η ηταν τα τελευταια κομματια που βρεθηκαν κατα τυχη εκει
 
Τωρα διαβασα το θεμα που πραγματικα με ενδιαφερει.Το μαγαζι που τα βρηκες ηταν στην Αθηνα ειχε και αλλα η ηταν τα τελευταια κομματια που βρεθηκαν κατα τυχη εκει
Καλύτερα να μην μας πεί, γιατί από χρήματα...
 
Τωρα διαβασα το θεμα που πραγματικα με ενδιαφερει.Το μαγαζι που τα βρηκες ηταν στην Αθηνα ειχε και αλλα η ηταν τα τελευταια κομματια που βρεθηκαν κατα τυχη εκει
Καλύτερα να μην μας πεί, γιατί από χρήματα...
 
Να και τα δικα μου μοντελα ΤΕΝΤΕ. :)





TENTE-SCORPIO Series (Helicopter).jpg

TENTE-TIGRE.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οριστε και μερικα δικα μου ,
attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κουτί το πέταξα πριν μερικούς μήνες... είχε κατασαραβαλιάσει.... αν και λείπουν 5 κομμάτια (ελικόπτερο, κατάρτι, σημαία, 1 τετράγωνακι και ένα μικρό πλαϊνό) τελικά κατάφερα να το συναρμολογήσω... Tente 0605 Cisterna de Escolta

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τα αγαπημένα μου παιχνίδια! Έχω κρατήσει και τους καταλόγους! Έχω αξιοποιήσει εδώ και χρόνια τα περισσότερα κομμάτια, φτιάχνοντας ένα μεγάλο πυραυλοφόρο καταδρομικό, με βάση φωτογραφίες και σχέδια αληθινών πλοίων! Δεν σκοπεύω να το διαλύσω... Για όποιον ενδιαφέρεται από τους κατοίκους της Αθήνας, τελευταία φορά που είδα Tente σε κατάστημα ήταν στη βιτρίνα ενός βιβλιοπωλείου/παιχνιδοπωλείου στην οδό Αυξεντίου στου Ζωγράφου, αλλά και στο κέντρο των Αθηνών, σε ένα παιχνιδοπωλείο σε πάροδο της Σόλωνος (δεν θυμάμαι που ακριβώς) πριν από 3-4 χρόνια...
 
Καλώς ήρθες panc.

Καμια φωτογραφία να χαζέψουμε και μεις έχεις από το πυραυλοφόρο καταδρομικό? :)
 
Βρισκόμουν χθες στο βιβλιοπωλείο στην οδό Αυξεντίου μιας και βρίκεται το πατρικό της γυναίκας μου πολύ κοντά.Το μόνο κομμάτι ΤΕΝΤΕ που έχει μείνει είναι μία μικρή σεληνάκατο-διαστημικό εργαλείο .Το κομμάτι μάλιστα είναι σε προσφορά νομίζω 10ή 15 ευρώ.

Μάλιστα με ρώτησαν αν υπάρχει η συγκεκριμένη εταιρία στην Ελλάδα και αν ξέρω ποιος την έχει.

Οι πιστοί προσέλθετε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΕΠΕΙΔΗ ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΙΛΙΣΙΩΤΗΣ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΥΞΕΝΤΙΟΥ ΑΡΙΣΤΕΑ???ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ(ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ "ΖΑΒΟΡΙΤΗ" 'Η "ΚΟΤΣΑΥΤΗ" )

Υ.Γ. ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ Ε/Γ-Ο/Γ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ "ΙΝΤΕΡΜΑΡ" ΜΕ ΟΝΟΜΑ PALMA TO OΠΟΙΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΜΕΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΦΟΡΕΣ.
 
Μια παράκληση: γράφε με μικρά γράμματα - στο ίντερνετ τα κεφαλαία είναι σα να φωνάζεις! Επιπλέον είναι κουραστικά για όσους παρακολουθούν τη συζήτηση! :)

 


Όσο για το πλοίο, αν μπορέσεις να βάλεις φωτός, θα είναι σούπερ!
 
Με αυτα που διαβαζω εδω μεσα με πιανει εκτος απο νοσταλγια και μελαγχολια.Γιατι τετοια καραβια με τον ξαδερφο μου ειχαμε απειρα και παιζαμε μικροι.Μεγαλωνοντας ομως οι δικοι μας τα πεταξανε λογω ελειψης χωρων ο ξαδερφος μου απιο Ν Σμυρνη μετακομισε Μυτιληνη και ολα αυτα μειναν μια μικρη αναμνηση.Ριχνοντας μια ματια στο ισπανικο ebay εκτος απο κανα 2 κομματια σε λογικη!!!!!(για 35 με 50 ευρω μιλαμε που για τα σημερινα δεδομενα ειναι υπερβολικη) τιμη τα αλλα ειναι απλισιαστα.Σκεφτομαι οτι αν ειχα κρατησει ολα τα παιχνιδια τον 80s θα ελυνα το οικονομικο μου προβλημα πουλωντας τα.Μονο που αυτο δεν θα το εκανα ποτε και ευτυχως κατι επιτραπεζια παιχνιδια το subbuteo κασετες ηχου και διαφορα αλλα τα εχω κρατησει ακομα...
 
Πίσω
Μπλουζα