TENTE

Captain Kal

RetroNuts!
Joined
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.708
Αντιδράσεις
170
Τα ΤΕΝΤΕ ήταν παιχνίδια με τουβλάκια, σε στυλλ Lego. Είχαν μία πολύ ωραία σειρά με πλοία, εμπορικά και πολεμικά. Ξέρει κανένας που μπορούμε να τα βρούμε σήμερα? :help: (Τα είχε πάρει το μάτι μου σε ένα μαγαζί στην Κώ, πριν τέσσερα χρόνια. )
 
Ειχα και εγω! Ηταν κατι αναμεσα σε "τρισδιαστατο παζλ" και Lego.

Αν θυμαμαι καλα ειχα ενα ναυαγοσωστικο. Υπηρχαν και διαστημοπλοια αλλα μαλλον θα ηταν ακριβοτερα!
 
Είχα ΤΕΝΤΕ Transformer!!! Πραγματικά ήταν ένα φορτηγό που γινόταν ρομπότ! Παιδιά μου το είχε φέρει η μητέρα μου Πρωτοχρονιά κι όσην ώρα το έφτιαχνα, δεν είχα ιδέα τί θα γινόταν. Νόμιζα ότι με τα ίδια κομμάτια έφτιαχνες ή φορτηγό ή ρομπότ. Και (παρά τη χαζομάρα μου - τσακάλι ο δικός σου στην κατασκευή), το τελειώνω (το φορτηγό) και ΤΣΑΚ! Αν το κάνεις λέει έτσι κι έτσι... καλά.. είχα μείνει. Πραγματικά ευφυέστατο. Το συγκεκριμένο μόνο έβαζε κάτω τα Lego μου!
 
Χαίρομαι που αναφέρθηκαν τα TENTE, ήθελα κάποια στιγμή να πω γι αυτά.

Ήταν τα αγαπημένα μου παιχνίδια, μου αρέσανε παρισσότερο από τα Lego ή τα αεροπλανάκια που κατασκεύαζες μόνος σου από έτοιμα κομμάτια.

Τα περισσότερα που είχα ήταν διαστημόπλοια, ρομπότ και τέτοια, παρά πλοία.

Καίγομαι να ξαναβρώ τέτοια, οι γιοί μου θα τα λάτρευαν. Εννοώ σε μαγαζί, γιατί στο eBay υπάρχουν.
 
Καμιά φωτό ρε παιδιά ...
 
Είχα και εγώ δυο η τρία τέτοια πλοία..φανταστικό παιχνίδι ήταν πολύ όμορφα και τα παίζαμε στις αλάνες που είχαν τότε ακόμη χώμα!
 
To site της εταιρείας είναι εκπληκτικό. Έχει αρχείο με όλα τα παλιά μοντέλα, χρονολογίες κυκλοφορίας, τους καταλόγους ανα έτος από το 1976 σε pdf, τις τότε οδηγίες σε pdf, ακόμα και τα αυτοκόλλητα!!!... Τους αξίζουν συγχαρητήρια. Δυστυχώς στα ισπανικά.

Πολύ χαρακτηριστικά τα αεροπλανοφόρα



Ναι και το transformer μου (στην τελευταία σελίδα ήταν - παναθεμα τους!)



Αξίζει να δείτε τις οδηγίες τους, το πως γινόταν η μετατροπή.

Και η αρχική σελίδα

http://www.latenteteca.net/index.php

Mar_0711_Portaaviones.jpg

Roblock_0791_Thor.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το μόνο κακό είναι ότι, τα βρίσκεις μόνο στο ισπανικό ebay, και με τιμές που έχουν ξεφύγει λίγο. :icon_cry:
 
καλα ειχα απο δαυτα καμποσα πλοια!!που πηγαν?

good times!! τωρα μαζευω υπολογιστες!(ρετρο)! :)
 
Ελεγα να γραψω κατι για τα Τεντε, αλλα ειπα να ψαξω πρωτα ;)

Δεν ειχα κανενα πλοιο Τεντε αλλα ειχα διαφορα αλλα αυτης της γραμμής. Ειχα ομως ενα ρομποτακι που γινοταν διαστημοπλοιο!!

Βασικη διαφορα τους με των Λεγκο, ηταν η τρυπουλα στα "μπιμπικια" στις οποιες μπορουσες να χωσεις ψιλά πραγματάκια, οπως πχ κεραίες.

Επισης τα μπιμπικια ηταν πιο χοντρα απο των Λεγκο, κανοντας τα ασυμβατα (επιτηδες προφανως ;) )
 
Αγαπημένα παιχνίδια τα ΤΕΝΤΕ, υπήρξε εποχή που ήταν πραγματικά πολύ δημοφιλή. Στην παρέα μου γενικά κυκλοφορούσαν νομίζω πιο πολύ από τα Lego. Η σειρά τους με τα μεγάλα ρομπότ που μεταμορφώνονταν ήταν φοβερή, δυστυχώς μου έχουν μείνει μόνο υπολείμματα από κομμάτια και όχι κάτι ολοκληρωμένο.
 
Μετά από χρόνια αποθήκευσης με έπεισε ο γιός μου να τα φτιάξουμε μαζί.

Φυσικά έφαγα ένα γεμάτο 3ωρο να τα ξαναστήσω αλλά άξιζε τον κόπο. :D

[edit] dead imagehosting photo [edit]

 


[edit] dead imagehosting photo [edit]


 


[edit] dead imagehosting photo [edit]


 


[edit] dead imagehosting photo [edit]


 


[edit] dead imagehosting photo [edit]


Τρελές αναμνήσεις.... :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευγε παρα πολυ ωραια ..κριμα που τα πεταξε και εμενα ο πατερας μου..
 
ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Ειχα σκεφτει πριν λιγες μερες να ανοιξω εγω το θεμα αλλα με προλαβατε. Αγοραζα με μανια πλοια (εχω και μερικα διαστημοπλοια) και ειχα περιπου 20 πλοια, τα περισσοτερα πολεμικα. Ειχα και ενα pack, με 6 πλοια, ενα νοσοκομιακο και τα αλλα εμπορικα. Τωρα τα εχω ασυρναμολογητα. Ειναι τα μονο απο την τεραστια συλλογη παιχνιδιων μου, που εχουν σωθει (μου εχουν πεταξει: κονσολες, παλια κομπιουτερ, αυτοκινητακια matchbox, στρατιωτακια κυριως airfix-mathcbox, playmobil, transformers, gi-joe, μοντελα αεροσκαφων matchbox-reval-airfix και απειρα αλλα παιχνιδια). Αυτα τα εσωσα, αν και λειπουν κομματακια. Ομως το καλο ειναι οτι συρναμολογουνται με φιαφορους τροπους, φαντασια να εχεις.
 
20 καράβια βρε θηρίο ;;;;;;
 
Και μερικά δικά μου που έχω φυλάξει από τη δεκαετία του 80

[edit] dead imagehosting photo [edit]

 


[edit] dead imagehosting photo [edit]


 


[edit] dead imagehosting photo [edit]


 


[edit] dead imagehosting photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίες φωτογραφίες ,ευχαριστούμε παιδιά!!

Το αεροπλανοφόρο φοβερό!
 
Το αγαπημενο μου ηταν μια "κανονιοφορος" (ετσι την εγραφε το φυλαδιο με ολα τα πλοια) που λεγοταν "tornado".

Δεν θυμαμαι ολα τα πλοια μου, αλλα εχω τις πλωρες, που γραφουν τα ονοματα, και ετσι ξερω οτι ειχα περιπου 20.
 
Τι μου θυμίσατε! Είχα τα παρακάτω:

- Το καράβι με το ελικοδρόμιο

- Ένα Ποστάλι

- Δύο ρομπότ - διαστημόπλοια (ένα κόκκινο κι ένα κίτρινο)

- Ένα στρατιωτικό ΤΟΜΠ

- Ένα αεροπλανάκι

- μπορεί και κάνα ακόμα

... και τα έχω ακόμα, σε μια κούτα στην αποθήκη μου. Δεν τα πέταξα ποτέ και πολύ χαίρομαι μιας και ήρθε κι ο διάδοχος.

Γούσταρα πολύ να κάνω πατέντες, είχα φτιάξει κάτι απίστευτα οχήματα. Α ρε φαντασία. Κλάσης καλύτερα από τα Lego (τότε).

Υπάρχουν ακόμα, αλλά κάτω από τη σημαία της Lego. Νομίζω τα κουτιά γράφουν Lego - Tentex.
 
ΦΥΣΙΚΑ και περιμενουμε φωτογραφιες!!!
 
Πίσω
Μπλουζα