Terminator Salvation (2009)

Λοιπόν, το είδα με ένα φιλαράκι χτές στο σινεμά, και είμασταν μόνοι μας στην αίθουσα λόγω ...άδειας Αθήνας. Για πάρτη μας δηλαδή...Φοβερά εφφέ, ζόρικη ατμόσφαιρα, τρομερός ήχος, γενικά η ταινία τα σπάει. To συνδέσανε φοβερά με τα προηγούμενα Terminator, και γενικώς το φχαριστήθηκα. Σε πολλές σκηνές μου μύρισε λίγο Half Life 2 !
 
Είδα τη ταινία εχθές.

Πραγματικά η ταινία ζωγραφίζει, ειδικά έπειτα από όλα τα πρόσφατα ξεθάματα θεμάτων ταινιών από τη δεκαετία του '80 ( έλλειψη ιδεών;;;;; )

Ο ψηφιακός Άρνι υπέροχος αλλά λίγος ρε παιδιά. Περισσότερο ήθελα, αλλά μάλλον θα έκλεβε αυτός την παράσταση.

Δράση, εφέ και δομή πολύ όμορφα.

ΑΛΛΑ........

Η ταινία είχε να σηκώσει στις πλάτες της την κληρονομιά του Σβάρτζ, πράγμα που έκανε, αλλά αναμφίβολα οι συγκρίσεις ήταν αναπόφευκτες, ακόμα και από τους μη πωρωμένους.

Το πόσο το κατάφερε, δεν ξέρω, thuth (like everything else) is in the eye of the beholder.
 
Pooky είπε:
Πραγματικά η ταινία ζωγραφίζει, ειδικά έπειτα από όλα τα πρόσφατα ξεθάματα θεμάτων ταινιών από τη δεκαετία του '80 ( έλλειψη ιδεών;;;;; )
Να μια πολύ ωραία ιδέα για poll ! ;)

Καλύτερο πρόσφατο sequel παλιού franchise ταινιών ! :p

Συμμετέχουν:

-Rocky

-Rambo

-Indy

-Terminator

-Batman

-Star Trek

και όποιο άλλο ξεχνάω τώρα/έχει να συμπληρώσει κάποιος... :)

Mr. Wally,keep that in mind ! ;)
 
Εγώ σήμερα έκλεισα στο Mall παρέα με κάποιους συναδέλφους. Για να δούμε....
 
manos426f είπε:
Να μια πολύ ωραία ιδέα για poll ! ;) Καλύτερο πρόσφατο sequel παλιού franchise ταινιών ! :p

Συμμετέχουν:

-Rocky

-Rambo

-Indy

-Terminator

-Batman

-Star Trek

και όποιο άλλο ξεχνάω τώρα/έχει να συμπληρώσει κάποιος... :)

Mr. Wally,keep that in mind ! ;)

Και μη ξεχνάμε τα σήριαλ:

Dukes.

Terminator.

K.I.T.T.

Άγγελοι του Τσάρλι.

Galactica.

και δεν εννοώ μόνο τα σήριαλ που άρχισαν ξανά, αλλά και τις ταινίες που "εμπνεύστικαν" κάποιοι από τα παλιά.

Βέβαια και το ανάποδο. Τα σήριαλ που βγήκαν από τις ταινίες.
 
Aρκετα καλο το εργο, ολα τα λεφτα ο αρνι,αλλα οπως ειπε και ο pooky πολυ λιγος ηθελε περισσοτερη μαχη σε αυτην την σκηνη,πωρωση στην σκηνη με το κασσετοφωνο στο δρομο να παιζει you could be mine :) και μου αρεσε πολυ η φαση με τα Α10 στο φαραγγη, πολυ καλο!
 
vagosgta3 είπε:
Aρκετα καλο το εργο, ολα τα λεφτα ο αρνι
Bασικά εδώ,κατά μία έννοια,θα διαφωνήσω λίγο.

Καλώς ή κακώς,η ταινία αυτή απέδειξε ότι μπορεί τελικά να υπάρξει πολύ καλή Terminator ταινία χωρίς Arnie.Σίγουρα όχι του επιπέδου των #1 και #2,το είπαμε αυτό,αλλά,αν μη τι άλλο,μια αξιόλογη και σωστή συνέχεια της σειράς.Το στοίχημα αυτό το κέρδισαν οι τύποι της Halcyon,όταν αγοράζανε τα δικαιώματα για τη νέα τριλογία,γνωρίζοντας ότι ο Arnie έχει μεγαλώσει πολύ πλέον για να μιλάμε για κανονική συμμετοχή του στις 3 νέες ταινίες...

Κι εγώ αναρωτιόμουν πώς θα μου φαινόταν μια Terminator ταινία χωρίς συμμετοχή Arnie,εντάξει,εκτός από την -πολύ επιτυχημένη- ψηφιακή,cameo εμφάνισή του.Τώρα ξέρω ότι μπορώ να περιμένω άλλες 2 ταινίες της σειράς δίχως να προβληματίζομαι που δε θα παίζει κι εκεί επίσης.

Αυτό το θεωρώ μεγάλο κατόρθωμα της τέταρτης αυτής Terminator ταινίας...! ;)
 
Εμένα πολλές σκηνές μου θύμιζαν Fallout :p Αφου έλεγα πότε θα εμφανιστεί και το vault boy απο μια μερία :D

Σχετικά με τον 'Αρνι. Εγώ ελπίζω να τον δούμε περισσότερο στις επόμενες ταινίες. Οπως και να το κάνουμε, ο άνθρωπος έχει ταυτιστεί με αυτό το ρόλο... Και του πηγαίνει κίολας.
 
Ναι,αλλά σου θυμίζω το T3,όπου σε κάποιες -ελάχιστες έστω- σκηνές,έμοιαζε με..........γηραιό T-800 !!!

Βάλε λοιπόν κι άλλα 8 χρόνια από τότε (αφού το Τ5 θα βγει περί το 2011),ε,δε νομίζω ότι είναι σε θέση να συμμετάσχει κανονικά.

Βέβαια,τα computers κάνουν θαύματα,αλλά εκεί ξεφεύγουμε από την "κανονική" συμμετοχή για την οποία συζητάμε... ;)
 
Δεν νομίζω πως υπάρχει σειρά ταινιών με ποίο μπερδεμένο timeline απο τα Terminator :D
 
Εγώ πάλι δε νομίζω ότι έχει και τόσο μπερδεμένο timeline.

Αρκεί να μη τα κάνει θάλασσα ο McG στο #5,όπου μιλάει για..pre-Judgment day περιβάλλον εν έτει.....2011 !!!

Ας σοβαρευτεί καλύτερα....
 
Το είδα κι εγώ...ούτε κρύο ούτε ζέστη...ένα 6/10.

Πολύ καλά εφέ και πολύ καλή ατμόσφαιρα. Το στόρυ όμως κατά τη γνώμη μου δεν ήταν τόσο δυνατό...φοβάμαι ότι σε μία εβδομάδα δε θα μου έχει μείνει τίποτα. Η ιστορία θα δείξει ;)
 
Ομολογώ οτι εμένα μου άρεσε σαν χαρακτήρας ( αλλά πιστεύω και οτι ο ηθοποιός έκανε πολύ καλή δουλεία ) ο Marcus Wright. Ελπίζω να παίξει και στο 5 και 6.

Αν και δεδομένου του τέλους της ταινίας αυτό μάλλον είναι κάτι δύσκολο
 
Πάντως,αν το καλοσκεφτούμε,το σενάριο του #6 είναι εν πολλοίς ήδη έτοιμο,απ' όσα έχουν εξιστορηθεί στα προηγούμενα μέρη!

Μ' άλλα λόγια,το #6 θα πρέπει να μας δείξει όσα έχουμε μάθει ότι θα συμβούν στο μέλλον,μέσα από τις άλλες ταινίες,κάνοντας έτσι την εξαλογία ένα κλειστό κύκλο !

Ο τρόπος για το ταξίδι στο χρόνο έχει βρεθεί,ο John Connor στέλνει τον Kyle Reese στο παρελθόν για να τον γεννήσει και να προστατεύσει τη Sarah Connor από το πρώτο T-800 που πάει στο παρελθόν για να την σκοτώσει (T1),στη συνέχεια ο Connor στέλνει κι ένα T-800 που αιχμαλωτίζουν και επαναπρογραμματίζουν οι άνθρωποι,για να προστατεύσει τον ίδιο μετά τον θάνατο του Reese,από τον T-1000 που έχουν στείλει οι Terminators (Τ2),εξολοθρεύεται τελικά ο ίδιος ο Connor από ένα τρίτο Τ-800 λίγα χρόνια αργότερα,τo 2032,και το οποίο T-800 το αιχμαλωτίζουν επίσης οι άνθρωποι και αφού το επαναπρογραμματίσει η Kate Connor κι αυτό,το στέλνει πάλι πίσω στο παρελθόν για να προστατεύσει την ίδια και τον John Connor λίγο πριν την ημέρα της κρίσης από την Τ-Χ (T3),ώστε να είναι σίγουρη ότι και η ίδια,αλλά και ο άντρας της θα επιβιώσουν εκεί,και θα ηγηθούν της επαναστάσεως,έως ότου τελικά πεθάνει ο John Connor το 2032...(Τ3)

Μη ξεχνάμε επίσης ότι,σύμφωνα με το Τ4,

θα υπάρξει και υιός ( ; ) του Connor μέχρι τότε,ο οποίος,όταν θα πεθάνει ο John,θα είναι περίπου 14 χρονών.

Λογικά,θα ετοιμαστεί να αναλάβει τα ηνία του αγώνα των ανθρώπων εναντια στις μηχανές,άρα η Kate Connor θα έχει ένα ρόλο σαν της Sarah,δηλαδή να τον προστατεύσει από τους Terminators,έως ότου είναι έτοιμος να το κάνει αυτό...

Δε μπορώ να φανταστώ ότι θ' αλλάξουν την πορεία των γεγονότων,διότι κάτι τέτοιο θα έκανε θάλασσα όλη τη σειρά !Απλά ο McG με ανησυχεί λίγο με τις περίεργες σκέψεις του.

Εγώ προτιμώ να τα δω αυτά κι ας ξέρω την υπόθεση της έκτης ταινίας,παρά να τα αλλάξουν όλα και να πάει κατά διαόλου το story !

Έχουν άλλωστε το #5 μπροστά τους για να εξιστορήσουν όσα ίσως αυτοί θέλουν,πριν το φινάλε της εξαλογίας ! :)
 
το ειδα αρκετα καλο αλλα το τελος λιγο βιαστικο ..cgi ARNIE RULEZ!!!!!
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλο :D :D o skynet στις υπηρεσιες της microsoft
 
Πίσω
Μπλουζα