Tetris (Classic GB)

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Πρίν απο λίγο καιρό άνοιξα το κουτί με την μικρούλα Gameboy συλλογή μου, και έψαξα να βρώ, τι άλλο, το Tetris. Είχα το DX όμως δέν έβρισκα πουθενά το original. Σπάστηκα αρκετά, καθότι GB χωρίς classic Tetris δέν υπάρχει. Έτσι κατέφυγα στο internet να το βρώ και να το ξαναπάρω.

Έπεσα σε κάποιες boxed εκδόσεις, και να πώ την αλήθεια τις λιγουρέυτικα για συλλεκτικούς λόγους. Έτσι, για λίγα παραπάνω ευρά εξασφάλισα μία, με το κουτάκι, το cardboard και το manual.

Το ερώτημα είναι, εφόσον όλα τα gameboy που έχω δεί στη ζωή μου συνοδέυονταν όλα απο το Tetris, πώς στο καλό προέκυψε η "κουτάτη" έκδοση ; Προοριζόταν ας πούμε για όσους είχαν το GB Color ? H μήπως την έβγαλαν στην αγορά για όσους σάν και εμένα έχασαν κάποια στιγμή το cartridge ; Είναι ακριβώς ίδια ; Στο net δέν κατάφερα να βρώ απάντηση !
 
εγώ είχα πάρει GB και δεν είχε μέσα το Tetris, ήταν η προσφορά με τα Magnetic Soccer / R-Type / Gargoyle's Quest...
 
Ι see....οπότε τόσα χρόνια νόμιζα λάθος ότι κάθε gameboy το πουλάγανε με το tetris !! Kαι το Gargoyles quest πολύ κλασσικός τίτλος !
 
όπως είπε και ο keropi, υπήρχαν διάφορες προσφορές κατά καιρούς, ανάλογα με τη χώρα, τον αντιπρόσωπο, τις περιόδους κλπ κλπ....

Φυσικά, την πρώτη φορά που κυκλοφόρησε το GB συνοδευόταν από το tetris για αυτό και όλοι το έχουμε συνδυάσει ;)
 
Nαί, όπως φαίνεται ! Παρόλαυτά, θα ήθελα να μάθω άν την ξεχωριστή έκδοση την είχαν απο την αρχή, ή την προώθησαν αργότερα. Όπως φαίνεται, και εφόσον το πρώτο bundle το περιείχε, θα κυκλοφόρησε αργότερα, το θέμα είναι πόσο αργότερα. Εν ολίγοις, πρώτα βγήκε σκέτο το cart και μετά με το κουτί του, ή το ανάποδο (το αυγό έκανε την κότα κλπ.... :) )
 
99% πρώτα κυκλοφόρησε μαζί με το GB και μετά σκέτο ....
 
Το Tetris αρχικά κυκλοφορούσε μαζί με την κονσόλα, πακέτο μόνο.

Στη συνέχεια το Gameboy άρχισε να πωλείται χωρίς κασέτα, οπότε το Tetris κυκλοφόρησε και αυτόνομα.
 
Επίσης βρήκα:


"Nintendo purchased the license from Elorg to package Tetris with every new Game Boy system. An exception was Japan, where the system did not come bundled with any games."





Γιατί αυτός ο διαχωρισμός?

Εύκολοι πελάτες οι Ιάπωνες, ενώ στους Δυτικούς πρέπει να βάλουμε και κανένα δωράκι...??? :p
 
keropi είπε:
εγώ είχα πάρει GB και δεν είχε μέσα το Tetris, ήταν η προσφορά με τα Magnetic Soccer / R-Type / Gargoyle's Quest...
Κι εγώ το ίδιο είχα πάρει...ακόμα θυμάμαι τα λεφτά που μάζευα από κάλαντα. 29.900δρχ είχε νομίζω. Το Gargoyle's Quest φοβερό...
 
aseim είπε:
Κι εγώ το ίδιο είχα πάρει...ακόμα θυμάμαι τα λεφτά που μάζευα από κάλαντα. 29.900δρχ είχε νομίζω. Το Gargoyle's Quest φοβερό...
Εμένα μου έκατσε δωράκι απο θείο στην Γερμανία ! Το έχω ακόμα στο κουτί του, όπως όταν το πρωτοέλαβα ! Μέσα υπήρχε το Tetris (το οποίο και κάποιος θα μου καβάτζωσε απο τις 2-3 φορές που το δάνεισα μαζί με το GB :mad: ) και το πρώτο παιχνιδάκι που είχα πάει να αγοράσω ήταν το Kung Fu Master. To αγαπημένο μου παραμένει πάντως το Batman return of the joker !
 
Το gargoyle's quest ηταν παιχνιδαρα... Το λιωσα σε καλοκαιρινες διακοπες στην παραλια καπου middle 90s και ειμαι ενας υπερηφανος κατοχος!
 
Παιδες καλησπερα και χρονια πολλα ευχομαι σε ολους. Πριν λιγες μερες απεκτησα ενα GB pocket ασπρομαυρο με το τετρις πακετο σε αψογη κατασταση, που μπορω να κοιταξω για κανενα τιτλο, εχουν διαφορα με τα υλοιπα GB? λιγο που κοιταξα στο νετ. δεν μπορω να πω οτι εβγαλα και ακρη.
 
εσυ για το gameboy pocket θα παρεις αυστηρα τιτλους απο το gameboy classic.το παλιο το γκρι.δεν παιζει τπτ αλλο το pocket,ειναι ουσιαστικα η slim εκδοση του κλασικου.
 
Garrett156 είπε:
εσυ για το gameboy pocket θα παρεις αυστηρα τιτλους απο το gameboy classic.το παλιο το γκρι.δεν παιζει τπτ αλλο το pocket,ειναι ουσιαστικα η slim εκδοση του κλασικου.
Eυχαριστω για την διευκρινηση, το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω καπου εκτος απο ebay που δεν αγοραζω ποτε.
 
Ωραιο το Tetris στο GB αλλα τωρα που μεγαλωσα θα προτιμουσα αυτο


:)
 
Plink είπε:
99% πρώτα κυκλοφόρησε μαζί με το GB
Aυτό ισχύει 100% καθώς η Nintendo εξαρχής ήθελε να λανσάρει το Gameboy πακέτο με το Tetris προκειμένου να πουλήσει στο ευρύ κοινό, κάτι τ' οποίο και κατάφερε. Την ίδια τακτική που ακολούθησε χρόνια αργότερα και με το Wii λανσάροντάς το πακέτο με το Wii Sports.
 
Vetus είπε:
Aυτό ισχύει 100% καθώς η Nintendo εξαρχής ήθελε να λανσάρει το Gameboy πακέτο με το Tetris προκειμένου να πουλήσει στο ευρύ κοινό, κάτι τ' οποίο και κατάφερε. Την ίδια τακτική που ακολούθησε χρόνια αργότερα και με το Wii λανσάροντάς το πακέτο με το Wii Sports.
Ότι είχε γίνει με το Columns για το Game Gear... Κι εγώ είχα πάρει αρχές του 1994 το Game Boy με το Tetris ακουστικά καλώδιο και μπαταρίες.
 
Οτι και να πω για το TETRIS στο ασπρομαυρο πρωτο game boy θα ειναι λιγο .Ιδια περιπτωση και εγω με τον Other reality απο γερμανια μου το εφεραν και σε εμενα .Και βεβαια μετα απο το TETRIS ανοιξαν οι οριζοντες με τους παντες που ποτε ειχαν gameboy να ανταλασουν δεκαδε παιχνιδια αναμεταξυ μας .Φιλοι γνωστοι συμμαθητες οι παντες Game boy :p
 
Πίσω
Μπλουζα