'thanked'

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.732
Παιδια τι ειναι το 'thanked x times' κατω απο τα ονοματα μας; πως μπορουμε να κανουμε στους αλλους και πως μπορουμε να βρουμε ποιοι και σε ποια ποστς μας εκαναν 'thanks'? :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο παρόν φόρουμ από ότι έχω αντιληφθεί, αφορά μόνο την δημιουργία θέματος και όχι οποιοδήποτε post. Οπότε εάν κοιτάξεις κάτω δεξιά από το πρώτο μήνυμα σε κάποιο θέμα που έχει ξεκινήσει κάποιο άλλο μέλος, θα δεις 4 κουμπιά. Το τελευταίο στα δεξιά είναι το THANKS, το οποίο και πατάς εάν πιστεύεις ότι κάποιο θέμα που ξεκίνησε ένα μέλος είναι αξιόλογο, σου πρόσφερε κάποια βοήθεια και σου αρέσει να ανταποδώσεις τον κόπο του με κάποιον τρόπο και εσύ. Το ποιοι σε έχουν ευχαριστήσει, θα το δεις μόνο σε κάποια δικιά σου παρουσίαση - θέμα, μετά το πέρας του οποίου και πριν την πρώτη απάντηση αναγράφει ποια μέλη σε ευχαρίστησαν για το θέμα αυτό. Συγκεντρωτικά δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να το δεις, απλά γνωρίζεις ότι σε Χ θέματα που έκανες, δέχτηκες Χ ευχαριστίες - επίσης κάποιο μέλος μπορεί να σε ευχαρίστησε σε δύο ή περισσότερα διαφορετικά θέματα. Αυτά, ελπίζω να σε βοήθησα.
 
Οταν καποιο μελος μας ευχαριστει, ειναι σωστο να ανταποδιδουμε ξεχωριστα η' ειναι αυτονοητο?
 
Δεν χρειαζεται ουδεμια ανταποδωση. Δεν αποτελει ευγενικη χειρονομια αλλα αναγνωριση προσφορας
 
Δεν θα ηταν λογικοτερο να ειναι per post και οχι per thread τα thanks; Ειναι καποιος περιορισμος του software του forum;
 
freaktmp είπε:
Δεν θα ηταν λογικοτερο να ειναι per post και οχι per thread τα thanks; Ειναι καποιος περιορισμος του software του forum;

Πιο λογικο δεν ειναι να ανοιγεις ενα ωραιο θεμα και να σου δινουν συγχαρητηρια?

Αν λαβαινες για καθε αναρτηση, θα εχανε την αξια του. Φαντασου σε ενα θεμα να απαντησεις 4 φορες και απο πισω, να εχεις κοσμο να σε ευχαριστει καθε φορα, με συγχαρητηρια του τυπου : μπραβο.. τι ειπες παλι, συνεχισε :D
 
Λορένα είπε:
Πιο λογικο δεν ειναι να ανοιγεις ενα ωραιο θεμα και να σου δινουν συγχαρητηρια?
Αν λαβαινες για καθε αναρτηση, θα εχανε την αξια του. Φαντασου σε ενα θεμα να απαντησεις 4 φορες και απο πισω, να εχεις κοσμο να σε ευχαριστει καθε φορα, με συγχαρητηρια του τυπου : μπραβο.. τι ειπες παλι, συνεχισε :D
Δες το εξης συχνα επαναλαμβανομενο σεναριο:

Κανει ο Α μια ερωτηση, ανοιγοντας καινουριο thread. Απανταει ο Β με κατι που οχι μονο βοηθαει τον Α, αλλα ειναι και γενικοτερα χρησιμο. Ο κοσμακης θελει να ευχαριστησει τον Β, αλλα αν πατησει thanks τα ευχαριστω θα τα παρει ο A.

Για να χαρακτηρισουμε την γενικη αξια ενος thread εχουμε ηδη το rating με τα αστερακια. Το thanks δεν θα ηταν καλυτερο να τονιζει την προσωπικη συνεισφορα καθενος;
 
freaktmp είπε:
Δες το εξης συχνα επαναλαμβανομενο σεναριο:
Κανει ο Α μια ερωτηση, ανοιγοντας καινουριο thread. Απανταει ο Β με κατι που οχι μονο βοηθαει τον Α, αλλα ειναι και γενικοτερα χρησιμο. Ο κοσμακης θελει να ευχαριστησει τον Β, αλλα αν πατησει thanks τα ευχαριστω θα τα παρει ο A.

Για να χαρακτηρισουμε την γενικη αξια ενος thread εχουμε ηδη το rating με τα αστερακια. Το thanks δεν θα ηταν καλυτερο να τονιζει την προσωπικη συνεισφορα καθενος;
θα μπορούσες βέβαια να πατήσεις thanks σε κάποιο thread του Β,αν έχει κάποιο.
 
Λορένα είπε:
Πιο λογικο δεν ειναι να ανοιγεις ενα ωραιο θεμα και να σου δινουν συγχαρητηρια?
Αν λαβαινες για καθε αναρτηση, θα εχανε την αξια του. Φαντασου σε ενα θεμα να απαντησεις 4 φορες και απο πισω, να εχεις κοσμο να σε ευχαριστει καθε φορα, με συγχαρητηρια του τυπου : μπραβο.. τι ειπες παλι, συνεχισε :D

Εδώ έχεις λάθος.

Όπως ισχύει και σε πάμπολλα forums , το "thanks" υπάρχει σε κάθε post. Αν δηλαδή κάποιος πχ. απαντήσει σε ένα πρόβλημα/ερώτηση thread δεν αξίζει ευχαριστίας; Το αρχικό post ενός thread δεν είναι πάντα το πιο σημαντικό....

Φυσικά μπορεί να γίνει ανούσια χρήση του feature αυτού, όπως στα πάντα....

τεσπα

edit: ΛΟΛ με προλάβανε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krem13 είπε:
θα μπορούσες βέβαια να πατήσεις thanks σε κάποιο thread του Β,αν έχει κάποιο.
Αυτο γενικα ειναι αβολο και χρονοβορο.

Εξαλλου με αυτον τον τροπο αντιμετωπιζουμε τα thanks μονο σαν karma points για τον χρηστη (που ΙΜΟ εχει περιορισμενη αξια ετσι κι αλλιως) και οχι σαν ενδεικτικο της αξιας ενος συγκεκριμενου posting. Ετσι χανει το νοημα της η λειτουργια "find all thanked posts" που βοηθαει να διαβασει κανεις πολλα "διαμαντακια" σε συντομο χρονικο διαστημα και να αποφυγει τον θορυβο.
 
Θα μπορουσαμε με ενα κλικ να το γυρνουσαμε per-post αλλα μετα θα ειχαμε το 80% των posts με thanx οποτε και θα εχανε ακομα πιο πολυ το νοημα του...
 
Φαντάσου να έβαζες και αρνητική αξιολόγηση!!!!!

Θα παιζόταν πάλι το σκηνικό με την "αύρα" και τα πράσινα τετραγωνάκια και οι τσακωμοί της προ B2R εποχής!!!!

Κόλαση! Εγώ θα έβαζα πρώτος αρνητική αξιολόγηση στον εαυτό μου και θα σε έπαιρνα τηλέφωνο να κάνω παράπονα για το άσπλαχνο και ποταπό μέλος που δεν με γουστάρει!!!!!!!!!!!!!!! :p :p:D:D
 
Αααααα...εδώ είναι το τόπικ του THANKS! Όταν έκανα την εγγραφή μου στο retromaniax έψαχνα (και στο ψαχτήρι) να βρω ένα θέμα που να αναφέρεται στο thanks button γιατί έβλεπα ότι κανένα ποστ δεν μπορούσε να είναι thanked και δεν είχα προσέξει ότι μόνο το αρχικό μήνυμα ενός θέματος το είχε. Έβλεπα χρήστες που τους είχαν κανει thanks και νόμιζα ότι τα έχω χάσει.:animeek:

freaktmp είπε:
Δεν θα ηταν λογικοτερο να ειναι per post και οχι per thread τα thanks; Ειναι καποιος περιορισμος του software του forum;
Κατά την ταπεινή μου άποψη αυτό θα ήταν πιο σωστό. 'Οταν ήδη υπάρχει ένα θέμα για κάτι και κάποιος θέλει να ανεβάσει πχ φωτογραφίες από την συλλογή του που να αφορά αυτό καλό θα ήταν να μπορούσε να γίνει thanked ούτως ώστε να μην ανοίγονται πολλαπλά θέματα με το ίδιο αντικείμενο (κάτι που στο retromaniax ευτυχώς δεν το έχω συναντήσει και αυτό τιμά τους χρήστες του - δεν είναι thanxivorous mammals.:biglaugh:)

Αυτό που αναφέρει ο Wally βέβαια έχει μια βάση.
 
Μα που είναι ο exetlaios;;;;;;;; :D
 
Wally είπε:
Θα μπορουσαμε με ενα κλικ να το γυρνουσαμε per-post αλλα μετα θα ειχαμε το 80% των posts με thanx οποτε και θα εχανε ακομα πιο πολυ το νοημα του...
Agreed,per post θα ειχαμε thanks σε καθε πετυχημενο αστειο κατι που δεν γινεται στο θρεντ-starter,ετσι παραμενουν ας πουμε Pure και to the point.

ούτως ώστε να μην ανοίγονται πολλαπλά θέματα με το ίδιο αντικείμενο
Aυτο δεν συμβαινει γιατι δεν το αφηνουν οι συντονιστες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα :worship:

ή ένα :bow:

ή ένα :thanx2:

ή ένα "Ωραίος ο DINO!"

ή ένα "DINO είσαι Θεός!!!" ,

μετά από κάποιο post μου, εμένα με καλύπτουν σαν το thanks! :D :D:D
 
efharisto.......

(Κέρδισα, ε, κέρδισα φανταστικοαπίστευτε DINO;;;; Ε;;;; )
 
picture.php


Το σκίσαμε πάλι...
 
Όλα παίζουν παιδιά - σε πολλά boards είναι per post, σε κάποια που είναι καθαρά business από το downloading δεν υπάρχει καθόλου (αλλά υπάρχουν link wars, DMCA complaints, spamming, flaming και πολλά άλλα δεινά του Internet).

Νομίζω ότι per thread μόνο άλλη μια φορά είχα ξαναδεί πριν χρόνια. Πάντως κατά τη γνώμη μου το να κάνεις thank είναι θέμα κουλτούρας - δεν είναι κάτι που επιβάλλεται με το ζόρι. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το σίγουρο είναι πως ορισμένα μέλη έχουν εμπλουτίσει - συμπληρώσει κάποια threads που έχουν ανοιχθεί από άλλα μέλη και είναι οφθαλμοφανές πως η προσφορά τους είναι εντελώς δυσανάλογη με τα thanks τους βάση του ισχύοντος συστήματος. Οπότε αν γίνει αυτό με τα post σίγουρα θα ''δικαιωθεί'' η προσφορά των παραπάνω ατόμων αλλά...μου φαίνεται και ότι αν συμβεί, σύντομα θα πέσει το φόρουμ :)

Η αίσθησή μου είναι πως τα μέλη που θέλουν να προσφέρουν το κάνουν χωρίς καν να ασχολούνται με το να μετράνε τις ευχαριστίες (πχ η ομάδα που ασχολείται με την βάση δεδομένων ή η ομάδα που ασχολείται με την τηλεόραση και τα τηλεοπτικά περιοδικά)
 
Πίσω
Μπλουζα