The...Κόπανοι (1987)

ΤΑΚΗΣ

Retro Member
Joined
18 Ιουν 2010
Μηνύματα
141
Αντιδράσεις
75
The...Κόπανοι (1987)


Retrodb:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/The...%CE%9A%CF%8C%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%B9

Είναι ιδέα μου ή δεν υπάρχει ακόμη θέμα για μια απο τις πιο cult ταινίες των '80ς;

Ο Γιώργος Κωνσταντίνου έγραψε και σκηνοθέτησε , το 1987, τη παρακμιακή απόπειρα μιας ομάδας loosers να οργνώσουν μια ληστεία της προκοπής. όλος ο καλός κόσμος μαζεύεται:Βούρος, Λεζές, Μακέδος (''φούσκας''), Παληός , Πετρόχειλος , ο μακαρίτης ο Καραγιώργης.

Η καμπαρτίνα του Κωνσταντίνου όλα τα λεφτά, μαζί με τη Λίντα Γίγα να φοράει ζαρτιέρες και τη Φρύνη Αρβανίτη να προσπαθεί να διπλαρώσει Κων/νου κραυγάζοντας '' χέλι μου'' κτλ.

must see...

[edit]"THE...KOPAN..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκτιμώ τις σκηνοθετικές απόπειρες του Κωνσταντίνου (κυρίως αυτές των 60ς).

Προσπάθησε να εισαγάγει ένα νέο στύλ χιούμορ, όπως και ο Βέγγος, εντελώς ατομικό και προσωπικό. Αλλά και στα 80ς μας χάρισε το The Kopanoi και τον Ποντικοκυνηγό (aka Ντετέκτιβ Για Κλάμματα)
 
Λοιπόν, δεν το πιστεύω ότι επιτέλους έχω άποψη για βιντεοκασσέτα των 80's, αλλά τελικά έζησα να το δω και αυτό! :p

Είναι από τις ταινίες που διατηρώ πολύ ζωηρή τη θύμισή τους. Για ένα περίεργο λόγο, μου έχει μείνει σαν ταινία στο μυαλό, παρά το γεγονός ότι τη δεκαετία του '80, διάνυα την 1η δεκαετία της ζωής μου!

Καταρχάς, cult δεν ξέρω αν είναι, αλλά ότι είναι διαφορετική από τις όσες είχα δει μέχρι τότε, είναι! (κακά τα ψέμματα!).

Το χιούμορ της ταινίας, για τα δικά μου κριτήρια, είναι ανύπαρκτο! Γενικά οι ερμηνίες μου φάνηκαν τότε (αλλά και τώρα, αν το ξαναδώ) μέτριες και άνοστες...

Αν θα της έδινα ένα thumb up, θα είναι αποκλειστικά και μόνο γιατί την έχω συνδέσει άρρηκτα με τα 80's! :D
 
Πολυ πολυ αγαπημενη ταινια των 80's με τον γιωργο κωνσταντινου που τον γουσταρω τρελα σαν ηθοποιο γιαυτο και μεσα στο top 3 μου απο σειρες εχω τα 7 κακα της μοιρας μου.ταινια με πολλες ατακες και απο της αγαπημενες μου την ατακα που πεταει ο μαρκος λεζες οταν σηκωνεται απο της καμψεις που περνει στο γυμναστηριο ;)
 
Είναι μία πρωτότυπη (σεναριακά κλπ) κωμωδία των 80s. Κινηματογραφική ταινία,πολύ μπροστά από την εποχή της. Από την αρχή μέχρι το τέλος με εντονα στοιχεία σουρρεαλισμού, η υπόθεση είναι τελείως προσχηματική. Φαινεται ότι ο Κωνσταντίνου μάζεψε τους ηθοποιούς του "Τρεις κι ο Κούκος" (1986) και γυρισαν αυτήν την ταινία ... Βλέπεται με ευχαρίστηση πάνω από μία φορά ;) . Με λίγα λόγια, ταινία σταθμός πολύ ανώτερη σαν καλλιτεχνικό αποτέλεσμα (και όχι σαν επίπεδο παραγωγής) από αρκετές κωμωδιες των 00s !
 
το σκεφτομουν κι εγω να το ανοιξω θεμα

μαρεσει πολυ αυτη η ταινια

Thekopanoi2.jpg
 
Κάθε σκηνή και ατάκα. Κάποιοι την χαρακτηρίζουν ως το ελληνικο "Reservoid dogs"
 
Τελικά είμαι η μόνη που δεν της άρεσε η ταινία? :D

Πολύ με προβληματίσατε!!! Θα την ψάξω να την ξαναδώ οπωσδήποτε!
 
παιδες και αγαπημενη ειναι και καλτ και κουλη σεναριακα..

μην αναλωνεστε σε αναλυσεις..οπως οι πιο πολλες της εποχης..

για αυτο γουσταρουμε..να βλεπουν οι σινεφιλ και να βγαζουν φλυκταινες..
 
Ίσως η τελευταιά καλή ταινιά των 80ς...
 
Kαι εγω δηλωνω fan επειδη τη βρισκω πολυ εξυπνη και ξεχωριστη!

Μου αρεσε και το οτι γυριστηκε σε φιλμ γιατι οσο να ναι της δινει αλλη αισθητικη!!

Προσφατα παρακολουθησα μια αλλη ταινια του Γιωργου Κωνσταντινου και συγκεκριμενα ηταν το "Kυριε Καθηγητα Που Κοιμηθηκατε Χτες;" 1989. Και ηταν πολυ καλη με ωραιο χιουμορ (κυριως στις πρωτες ιστοριες,διοτι ηταν σπονδυλοτη!)
 
Οι τίτλοι αρχής της ταινίας

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Μουσική: Γιώργος Κατσαρός": ο γνωστός να είναι;
 
Η πιο αγαπημενη μου Ελληνικη κωμωδια ολων των εποχων, με μεγαλη διαφορά απο την δευτερη!

http://www.imdb.com/title/tt0201976

http://www.themoviedb.org/movie/38038

Ωραιο σεναριο, καλος ρυθμος, φοβερες ατακες, κεφατες ερμηνειες, αψογο καστινγκ.

Ευτυχως ειχε δωθει σε αξιοπρεπες DVD πριν χρονια απο καποιο περιοδικο.

Θα ειχε ενδιαφερον πιστευω ενα remake.

Πιθανως το αποτελεσμα να ηταν κατωτερο της αυθεντικης ταινιας, αλλα θα προτιμουσα να δω "Κοπανους" του 2011 παρα ολες αυτες τις αθλιες συγχρονες Ελληνικες "κωμωδιες".

3xFZ6Yz6FUkPaWfW7AgE3EZfC2x.jpg
 
Eίμαι κατά των ριμέηκ και σίκουελ (των ελληνικών). Εκτός αν πρόκειται για μια ταινία Inspired of ή Spin OF με έξυπνο σενάριο.
 
D@redevil είπε:
Τελικά είμαι η μόνη που δεν της άρεσε η ταινία? :D
Μαζί σου κι εγώ! Και σίγουρα φταίει που δεν την είχα δει τότε που είχε βγει. Την είδα στα τριάντα μου. Στο πρώτο μισό ψιλογέλασα, αλλά στο δεύτερο ψιλοξέρασα. :p Αν την είχα δει στην εφηβεία, προφανώς θα έπαιζε ρόλο και ο συναισθηματικός παράγοντας, και θα είχα πιο ευνοϊκή γνώμη.
 
Sofologiotatos είπε:
Μαζί σου κι εγώ! Και σίγουρα φταίει που δεν την είχα δει τότε που είχε βγει. Την είδα στα τριάντα μου. Στο πρώτο μισό ψιλογέλασα, αλλά στο δεύτερο ψιλοξέρασα. :p Αν την είχα δει στην εφηβεία, προφανώς θα έπαιζε ρόλο και ο συναισθηματικός παράγοντας, και θα είχα πιο ευνοϊκή γνώμη.
A, να γειά σου! :) Κι εγώ κάπως έτσι ήμουν... Κάτι μεταξύ του να γελάσω ή να κλάψω...

Τέλος πάντων, τελικά την έχω κιόλας την ταινία σε DVD από κάποιο περιοδικό (ιδού και μερικές φωτός):

Εξώφυλλο: (σαν του Imperium! ;) )

thekop_cov.jpg

Οπισθόφυλλο:

Προβολή συνημμένου 40163

Εσωτερικό prospectus (στο τουμπαρισμένο του! :p )

Προβολή συνημμένου 40164

Κι επειδή μπορεί να την αδίκησα, θα της δώσω άλλη μια ευκαιρία το Σ/Κ που δε θα έχω διαβάσματα και υποχρεώσεις & θα επανέλθω!... :)

thekop_back.jpg

thekop_inside.jpg
 
argy είπε:
Προσφατα παρακολουθησα μια αλλη ταινια του Γιωργου Κωνσταντινου και συγκεκριμενα ηταν το "Kυριε Καθηγητα Που Κοιμηθηκατε Χτες;" 1989. Και ηταν πολυ καλη με ωραιο χιουμορ (κυριως στις πρωτες ιστοριες,διοτι ηταν σπονδυλοτη!)
Γιώργος Κωνσταντίνου For ever! Tι μου θύμησες τώρα ,στην εν λογω βιντεοταινία κατα τη γνώμη μου η 1η ιστορία η καλλήτερη ,οπου ο πατέρας μιας μικροαστικής οικογένειας βλέποντας τα "κατορθόματα" του έφιβου γιού ,αποφασίζει να τον παει σε οίκο ανοχής! Ανεπιτιχώς βέβεα!

Με τον Νίκο Μαγδαλινό οπου είχε άψογες συνεργασίες με τον Κωνσταντίνου.
 
Λατρεμένη ταινία και για μένα...

Οπωσδήποτε σημείο αναφοράς όσον αφορά τις βιντεοταινίες των '80s...
 
Πίσω
Μπλουζα