The...Κόπανοι (1987)

Όντως απίστευτη ταινία, παιδιά. Την έχω δει κι εγώ πολλές φορές και δεν έχω βαρεθεί ούτε λεπτό. Νομίζω πάντως ότι ο Κωνσταντίνου με αυτήν ουσιαστικά επεδίωξε να "εκμεταλλευτεί" (χωρίς καμία δόση ειρωνείας ή "μπηχτής") την τεράστια επιτυχία της τηλεοπτικής -κι αγαπημένης μου- σειράς "Τρεις κι ο κούκος". Δεν πιστεύω να είναι τυχαίο ότι στην ταινία παίζει σχεδόν το μισό καστ του "Κούκου" (Βούρος, Καραγιώργης, Παληός, Αρβανίτη, Βασματζής και φυσικά ο ίδιος ο Κωνσταντίνου...).
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Όντως απίστευτη ταινία, παιδιά. Την έχω δει κι εγώ πολλές φορές και δεν έχω βαρεθεί ούτε λεπτό. Νομίζω πάντως ότι ο Κωνσταντίνου με αυτήν ουσιαστικά επεδίωξε να "εκμεταλλευτεί" (χωρίς καμία δόση ειρωνείας ή "μπηχτής") την τεράστια επιτυχία της τηλεοπτικής -κι αγαπημένης μου- σειράς "Τρεις κι ο κούκος". Δεν πιστεύω να είναι τυχαίο ότι στην ταινία παίζει σχεδόν το μισό καστ του "Κούκου" (Βούρος, Καραγιώργης, Παληός, Αρβανίτη, Βασματζής και φυσικά ο ίδιος ο Κωνσταντίνου...).
Την εποχή που γυρίστηκε η ταινία, είχε ήδη παιχτεί και το μεταγενέστερο "Μη μου γυρνάς την πλάτη" και όλοι αυτοί οι ηθποιοί ανήκαν στο θίασο του Κωνσταντίνου. Ειδικότερα με τον Παληό, νομίζω ότι τους συνέδεε και μια κουμπαριά, αλλά δεν το έχω διασταυρώσει.
 
Επειδή κάποιος ρώταγε και πιο πάνω, η σκήνη της ληστείας ειναι γυρισμένη στη Νίκαια τώρα η τράπεζα έχει γίνει σουπερμαρκετ
 
Αυτη η ταινια ειναι πραγματικα σημειο αναφορας.

Θυμαμαι οτι δεν ειχα καταφερει να παω στο σινεμα να την δω (ημουν και σχετικα μικρος τοτε, 7-8 χρονων, αν και με παιρνανε τα μεγαλυτερα ξαδερφια μου που και που), αλλα μολις την εφερε ο βιντεοκλαμπας την πηρα την πρωτη στιγμη που την ειδα (μου ειχαν πει οτι ειχε πολυ γελιο).

Μια εποχη μου ειχε μεινει η ατακα ''αφεντικο, να με δειρει?'', που ελεγε ο Μακεδος παιζοντας τον μπραβο του Παληου, και την ελεγα συνεχεια στο ασχετο....
 
Μια ταινία που την έχω περάσει και στο φορητό μου MP4 και την βλέπω συχνά πυκνά γιατί πραγματικά γελάω πολύ. Μια αξέχαστη σκηνή είναι όταν ο Κώστας Μακέδος τρώει την μπανάνα και πετάει τη φλούδα και περνάει ο Τούφας με τη μηχανή γλυστράει, πέφτει κάτω και ρίχνει μια ξεγυρισμένη μούντζα στο Μακέδο.
 
Η σκηνή είναι σίγουρα γυρισμένη στην Νίκαια στην πλατεία Αγίου Νικολάου. Η εθνική τράπεζα ήταν πριν καμιά 5ετία αγροτική τράπεζα. Σήμερα είναι super market Lidl. Για του λόγου το αληθές ανεβάζω και μια εικόνα.1.jpgΔεξιά από το Lidl το διόροφο που φαίνεται είναι το σπίτι που είχε νοικιάσει η συμμορία.
 
stayros είπε:
Για το Βουρο και τον Πετροχειλο που το παιζουν ντε και καλα τα πανκ ροκαμπιλια της εποχης?
attachment.php
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=aFAC6QJCQZ0
Επειδη το βιντεακι που ειχα βαλει επεσε.... :( ...το ξαναβαζω! :)

Μιλαμε για ΤΙΣ ατακες .... :rofl:

[h=1]THE ΚΟΠΑΝΟΙ(1987)ΜΙΚΥ VS ΓΚΟΓΚΟ-ΝΤΙΣΚΟΤΕΚ




[/h]
 
[edit]

6. Aπαγορεύονται αυστηρά τα αντιαισθητικότατα GREEKLISH, δηλαδή τα Ελληνικά γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες. Μηνύματα που θα είναι γραμμένα σε φραγκοχιώτικα θα διαγράφονται ΑΜΕΣΑ από τους διαχειριστές & τους συντονιστές χωρίς δεύτερη προειδοποίηση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ τους μεγέθους τους ή της ποιότητας του περιεχομένου τους. Εξαιρέσεις δε θα γίνονται για κανέναν. Ο συγκεκριμένος κανόνας αποτελεί μια άριστη ευκαιρία να αποδειχθεί ποιοί πραγματικά νοιάζονται για την εμφάνιση και την ποιότητα αυτού του δικτυακού τόπου, για την οποία τόσο έχουν κοπιάσει οι συντελεστές του.
[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παίζεται αυτή τη στιγμή στο STAR
 
Tην έχω αγοράσει,σε αυτή την ταινία που είναι τίγκα στη βωμολοχία,άλλα πράγματα μου αρέσουν...ατάκες όπως"χέεεεεεελι"και πολλοί από τους ηθοποιούς.Όχι για το τι κάνουν,αλλά για το οτι είναι όλοι μαζί ένας κι ένας αχαχα.Και σε μενα δεν άρεσε σε σχέση με άλλες,αλλά είναι "cult".
 
Ερχεται το sequel!

Με το που βγαίνει ο Λεωνίδας από τη φυλακή, όπου έχει μπει για 2-3 χρόνια για μια μικροαπάτη που έχει διαπράξει, τον πιάνει μια συμμορία με επικεφαλής μια νταρντανογυναίκα και τον ψιλο-βασανίζει. Αυτό που θέλουν είναι να τους αποκαλύψει αν, πριν πεθάνει, ο συγκρατούμενος του στο κελί, και σύζυγος της νταρντανογυναίκας, του εκμυστηρεύτηκε που έχει κρύψει τα διαμάντια που είχε κλέψει.Ο Λεωνίδας τελικά ομολογεί ότι τα διαμάντια είναι κρυμμένα στα θεμέλια μιας οικοδομής η οποία τώρα πια έχει χτιστεί και έχει γίνει οίκος ευγηρίας. Πως όμως θα καταφέρουν να μπουν και να τα πάρουν χωρίς να τους πάρουν είδηση; Ο μόνος τρόπος είναι η νέα συμμορία που φτιάχνει, και στη οποία συμμετέχουν και κάποιοι παλιοί δικοί του, να μεταμφιεστούν σε υπαλλήλους, νοσοκόμους και γιατρούς. Και μετά ξεκινάει η τρέλα.
Πηγη
 
  • Like
Reactions: PT8
Διατηρω μια μικρη ελπιδα οτι αυτο το sequel εχει πιθανοτητες να βγει καλο.

Τρελη ευκαιρια (σεναριακα) να μαζεψει ο Κωνσταντινου ολο το παλιο καστ...

Οπως και να ναι, η πρωτη ταινια θα παραμεινει στις καρδιες μας. Τι να μας πουν τα γατακια του Oceans's Eleven?
 
Η υπόθεση θυμίζει πολύ το ΝΗΣΟΣ 2, όπου στην φυλακή ακούνε συνομιλία για κάποια κλοπιμαία, μαζί με το ΜΠΑΤΣΟΣ ΔΙΑΜΑΝΤΙ με τον μαύρο, όπου πριν 2 χρόνια είχε κλέψει ένα διαμάντι κι επειδή χάλασε η δουλειά και τον έπιασαν, είχε κρύψει το διαμάντι στον αεραγωγό και όταν βγήκε,πήγε να το ξαναπάρει,για να διαπιστώσει ότι στον ίδιο χώρο τώρα βρίσκεται ένα αστυνομικό τμήμα (ούτε μήνας που το είδα ξανά)..
 
Όλα τα περίμενα να διαβάσω ανοίγοντας το thread για τα new posts, εκτός το ότι θα βγει sequel :p

Απίστευτο.
 
Wally είπε:
Διατηρω μια μικρη ελπιδα οτι αυτο το sequel εχει πιθανοτητες να βγει καλο.
«ΟΙ ΠΟΝΤΙΟΙ»(1986) - Pontioi New Generation / Πόντιοι Νέα Γενιά (2011)

«Ρόδα, Τσάντα και Κοπάνα» (1982) - Ρόδα τσάντα και κοπάνα (2011)

«The...Κόπανοι (1987)» - .......

με βαση την προιστορια ?

Aυτο που εχει φοντα για κατι αξιοπρεπεστερο (κατα την ταπεινη μου γνωμη)

>>> https://www.indiegogo.com/projects/w...vros-tsiolis#/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι κριμα που απετυχε το campaing του Τσιωλη αλλα ειναι περισσοτερο κριμα που ο Τσιωλης αναγκαστηκε να προβει σε campaign για να χρηματοδοτησει την ταινια του. Mου φαινεται τρελο οτι καμια Ελληνικη εταιρια παραγωγης ή το ΕΚΚ δεν ενδιαφερθηκε (?). Εκτος αν ο Τσιωλης ηθελε να αποφυγει την "παπατημενη"

Ευχομαι ο ανθρωπος να τα καταφερει διοτι ειναι ενα δημιουργος που μας δινει ταινιες οταν εχει κατι να πει.
 
drspiros είπε:
Την εποχή που γυρίστηκε η ταινία, είχε ήδη παιχτεί και το μεταγενέστερο "Μη μου γυρνάς την πλάτη" και όλοι αυτοί οι ηθποιοί ανήκαν στο θίασο του Κωνσταντίνου. Ειδικότερα με τον Παληό, νομίζω ότι τους συνέδεε και μια κουμπαριά, αλλά δεν το έχω διασταυρώσει.

ηταν κολλητοι φιλοι βασικα ,κουμπαροι δεν ειμαι σιγουρος,ο κωντσαντινου παντα εβαζε η προτεινε τον παληο

και ναι ο μαρκος λεζες ειναι καρατεκα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από συνέντευξη του Γ. Κωνσταντίνου στη lifo:

Ακόμα παίζεται από την τηλεόραση, αν δεν το έχετε δει ήδη στο Διαδίκτυο. Τεράστια επιτυχία ήταν αυτή. Ατάκες ακούγονταν στον δρόμο. Με χαροποιεί πολύ όλο αυτό, αλλά εκείνο που δεν με χαροποιεί είναι που κανένας παραγωγός δεν το πίστεψε για να μου πει «έλα να κάνουμε το Νο 2». Λάθος ήταν! Πιστεύω ότι θα δούλευε πάρα πολύ και θα το έβλεπε όλη η νεολαία. Πληγώθηκα απ' αυτό, δεν σας κρύβω. Πηγή: www.lifo.gr
 
PT8 είπε:
Από συνέντευξη του Γ. Κωνσταντίνου στη lifo:
πιστευω οτι εχει δικιο

αν γυριζοταν το νο2 2 με 3 χρονια μετα

αν και ακομη δεν ειχε αποκτησει φανατικους η ταινια ,εγινε με το περασμα του χρονου
 
  • Like
Reactions: PT8
Ερχεται το sequel!
Με το που βγαίνει ο Λεωνίδας από τη φυλακή, όπου έχει μπει για 2-3 χρόνια για μια μικροαπάτη που έχει διαπράξει, τον πιάνει μια συμμορία με επικεφαλής μια νταρντανογυναίκα και τον ψιλο-βασανίζει. Αυτό που θέλουν είναι να τους αποκαλύψει αν, πριν πεθάνει, ο συγκρατούμενος του στο κελί, και σύζυγος της νταρντανογυναίκας, του εκμυστηρεύτηκε που έχει κρύψει τα διαμάντια που είχε κλέψει.

Ο Λεωνίδας τελικά ομολογεί ότι τα διαμάντια είναι κρυμμένα στα θεμέλια μιας οικοδομής η οποία τώρα πια έχει χτιστεί και έχει γίνει οίκος ευγηρίας. Πως όμως θα καταφέρουν να μπουν και να τα πάρουν χωρίς να τους πάρουν είδηση; Ο μόνος τρόπος είναι η νέα συμμορία που φτιάχνει, και στη οποία συμμετέχουν και κάποιοι παλιοί δικοί του, να μεταμφιεστούν σε υπαλλήλους, νοσοκόμους και γιατρούς. Και μετά ξεκινάει η τρέλα.

Πηγη
Θα προτιμούσα κάτι πιο σύγχρονο(*) π.χ. με Μ.Κ.Ο αντί για οίκο ευγηρίας , με ιδεολογικές συγκρούσεις των απογόνων τους αλλά και των ίδιων λόγω του διχασμού του 2015 ,μέχρι που λίγο η παλιά φιλία τους και κυρίως η προοπτική της κοινής κονόμας γεφυρώνει τις διαφορές όλων .....

Δηλαδή ένα αλά ~ "Μετά από 20 έτη/Δουμά"(**) The...Κόπανοι αλλά με αναφορά στο σήμερα .

Και να μην γράψει ο ίδιος μόνος του το σενάριο αλλά να συνεργαστεί με κάποιον νεότερο /φρέσκο σεναριογράφο .

(*) , (**) ::)

Τώρα θα πει κάποιος πιο σύχρονο και συγχρόνως "Μετά από 20 έτη" λίγο οξύμωρο δεν είναι ?

:animlaugh: :supergrin:

Αν μείνει κάποιος στο γενικό σκελετό της πλοκής ίσως όχι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα