The first Retromaniax Terminator thread

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Ε, χεχε, ο τιτλος ειναι λιγο πλακατζιδικος... :D μολις τωρα σκεφτηκα να ανοιξω συζητηση για τον Εξολοθρευτη, αλλα λεω κατσε, θα υπαρχει ηδη... αλλα μετα απο ψαξιμο 10 λεπτων, ανακαλυψα οτι εδω και τοσα χρονια το Retromaniax δεν εχει thread για τον Εξολοθρευτη!! :p Η μαλλον δεν ειχε, γιατι μολις απεκτησε.

Τον πρωτο Εξολοθρευτη τον ειχα δει μονο 2,5 φορες, πολυ μικρος στην τηλεοραση (τα μεγαλυτερα ξαδελφια μου ηθελαν να με τρομαξουν με αυτο αλλα οκ). Τη δευτερη το ειδα γυμνασιο αλλα και παλι δεν συγκρατουσα φατσες και ονοματα, ουτε τι ειναι ο Skynet, η Cyberdyne και τα H/K. Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι δεν αναγνωριζα την εικονικη φιγουρα του Αρνι με τα δερματινα, το γυαλι, τη μηχανη και την καραμπινα :armed:

Το 2 το ειδα αργοτερα σε τηλεοραση και βιντεο και απο τοτε το ειχα ξαναδει πολλες φορες (μιας και την κασετα την ειχαμε απο προσφορα σε περιοδικο :cool: ). Η ατμοσφαιρα και τα εφφε ηταν φοβερα ενω με ειχε καθηλωσει οτι τελικα ειχε καποιο "μηνυμα". Ο Τζων διεταξε τον Εξολοθρευτη να γινει μη-φονικη μηχανη :eek:

Φυσικα απο τοτε εχω δει, παιξει και διαβασει αρκετα για το συμπαν του Εξολοθρευτη καθως και τις 2 προσφατες ταινιες, αν και δεν μου προκαλουσε ποτε το ενδιαφερον η πρωτη για να την ξαναδω

Review

Χτες επεσαν στα χερια μου τα director's cut οποτε αποφασισα μετα απο χρονια να ξαναδω τις 1 και 2 με τις σκηνες που δεν ειδα ποτε, αλλα και με πιο ωριμο ματι ;) Πρωτη φορα παρατηρησα τον Reese σαν χαρακτηρα-πρωταγωνιστη και οχι σαν τον "αντιπαλο του Αρνι", τον ψυχιατρο που εμφανιζεται και στο 1 και στο 2 (και που δινει τη φωνη του LeChuck στα προσφατα Monkey Island), το οτι ολο το κεφαλι του Αρνι ειναι ψευτικο στη σκηνη οπου βγαζει το ματι... αλλα και τα απαισια ηχητικα εφφε και κιτς μουσικη υποκρουση που μου ενοχλουσαν την οπτικοακουστικη εμπειρια. Επισης σε μια σκηνη προσεξα οτι ο Reese δενει την καραμπινα στον ωμο του, και θυμιθηκα ενα σημειο στο Salvation, οπου ο Μαρκους του δειχνει πως να το κανει

Το 2 (το ειδα αμεσως μετα) μου φανηκε οτι απεχει ετη φωτος απο το 1, παροτι γυριστηκε μονο 7 χρονια μετα. Προφανως μεταξυ 84 και 91 ο Καμερον "βρηκε τον εαυτο του". Η σκηνοθεσια, η ατμοσφαιρα, ο ρυθμος ειναι ωριμα και φουτουριστικα και σε αντιθεση με το "ανωριμο" 1, ποτε δεν με ενοχλησε κατι αισθητικα στο 2. Επισης πρωτη φορα ανακαλυψα οτι παροτι γυριστηκε το 91, υποτιθεται οτι διαδραματιζεται το 95!!! Αποκαλυψη αποτελεσαν οι κομμενες σκηνες, οπως οταν η Σαρα βλεπει τον Reese σε ονειρο, η οταν ο Τζων βλεπει τον Εξολοθρευτη να "κοιμαται" :)

Οταν ξαναδω τις επομενες προσφατες ταινιες, σιγουρα θα ειναι με αλλο ματι, και θα προσεξω για τυχον σημεια οπου δεν κολανε με τις παλιες!! :)

ΥΓ. ο τιτλος ειναι πλακιτσα προφανως.. καντε rename αν νομιζετε οτι χρειαζεται
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ, πρώτα είχα δει το 2 και μετά το κανονικό. Στην αρχή, υπήρξα φανατικός υποστηρικτής της συνέχειας, λόγω εφε (η σκηνή όπου το Τ-1000 βγαίνει από το πάτωμα, μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση). Μεγαλώνοντας όμως και βλέποντας αρκετες φορές το πρώτο, άρχισα να αλλάζω γνώμη. Πιο ρεαλιστική δράση, 80ς ατμόσφαιρα και ο Άρνι απλά να πυροβολεί, χωρίς να προσπαθεί να παραστήσει τον ηθοποιό :D . Ειδικά αν σκεφτεί κανείς, πόσο πρωτότυπο ήταν για την εποχή του το νούμερο ένα, τότε κερδίζει και άλλους πόντους. Πάντως και οι δυο είναι απολαυστικές ταινίες και κάθε φορά ανακαλύπτεις και κάτι καινούργιο...
 
Παντως οι δυο ηθοποιοι που παιζουν τον Ρις μοιαζουν πολυ φυσιογνωμικα. Ειδικα ο πιτσιρικας Γιελτσιν (δεν ξερω αν τον επελεξαν επειδη εμοιαζε στο παλιο) ειναι ηθοποιαρα.

Για οσους δεν τον θυμουνται ειναι ο μικρος απο τις "Καρδιες στην Ατλαντιδα".
 
ο ρομπερτ πατρικ τα εσπαγε σαν τ-1000 η εκφραση οι κινησεις επισης μου χε κανει εντυπωση που ο σβαρτζενεγκερ απο κακος στο 1 εγινε καλος στο 2 επισης κατι που πιστευα μετα και απο μια σκηνη στο terminator 1 ειναι οτι ο καιλ ρις ειναι πατερας του τζων κονορ ομως δεν ξερω αν ισχυει παντως γενιακ το terminator ειναι απ της λιγες ταινιες που το 2 ειναι καλυτερο απ το 1
 
Θανο, αν καταλαβα καλα αυτο που ρωτας (προσπαθησε αν μπορεις να βαζεις κομματα και τελειες για να ξεχωριζουν οι προτασεις και να ειναι πιο κατανοητο το κειμενο), ο Ρης ειναι οντως ο πατερας του Τζων, κατι που αναφερεται ξεκαθαρα σε ολες τις ταινιες
 
Αγαπώ Εξολοθρευτή και έχω κλάψει γοερά στο τέλος του 2 το οποίο και ειδα στο σινεμά, παρακάλεσα τον ιδιοκτητη να μου δώσει την αφίσα με τον Αρνι στην μηχανή με το γνωστό δερμάτινο και μου την έδωσε για να την πετάξει η μαμά όταν έφυγα για σπουδές (κλάψ). Μετά βεβαια έγινε ανέκδοτο αλλά τα δυο πρώτα ειναι τέλεια. Εχω δει το καθένα 4-5 φορές.
 
Μετα απο πολυ πιεση(καθολου δηλαδη) εκ μερους του Σταυρου

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?551-Schwarzenegger-vs-Stallone&p=441153&viewfull=1#post441153

Οριστε ο Terminator(απo πακετο Salvation blu-ray)

Το καπελο για να καταλαβετε το μεγεθος

Τον εχω μονιμα στο κουτι του, αλλα δεν ειναι και τοσο κακο αυτο. Δε λεει να ξυπνας πρωι-πρωι και να τον βλεπεις!

Στην τελευταια φωτο "πειραξα" τα ματια, ευτυχως δεν ζωντανεψε ακομα

"How are you? It doesn't matter, you will soon be terminated" :D

P1110044.jpg

P1110046.jpg

P1110048.jpg

P1110051 22.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki είπε:
Μετα απο πολυ πιεση(καθολου δηλαδη) εκ μερους του Σταυρουhttp://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?551-Schwarzenegger-vs-Stallone&p=441153&viewfull=1#post441153
Καλε τα παραλες...δεν πιεσα καθολου!!!! :D :p

pardalotzatziki είπε:
Τον εχω μονιμα στο κουτι του...
Βρες μια γωνιτσα και βαλτον,ειναι κριμα να μενει στο κουτι...τετοια κομματια θελουν μονιμο display!!! ;)

pardalotzatziki είπε:
"How are you? It doesn't matter, you will soon be terminated" :D
:biglaugh:

Ωραιο κομματι παντως...:dribble:...respect!!! :bow: :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραιο , παντως αυτο που σκεφτηκα με το που ειδα ειναι πω καθε μερα βλεπει αυτη την "φατσα" αλλα μετα διαβασα οτι το εχεις σε κουτι :D .
 
stayros είπε:
Βρες μια γωνιτσα και βαλτον,ειναι κριμα να μενει στο κουτι...τετοια κομματια θελουν μονιμο display!!! ;)
Ωραιο κομματι παντως...:dribble:...respect!!! :bow: :bow:
Θενξ Σταυρο. Τον ειχα εξω, αλλα για την ωρα στο κουτι. Στο μελλον βλεπουμε.

Ajax87 είπε:
Πολυ ωραιο , παντως αυτο που σκεφτηκα με το που ειδα ειναι πω καθε μερα βλεπει αυτη την "φατσα" αλλα μετα διαβασα οτι το εχεις σε κουτι :D .
Σοβαρα μιλαω οτι σε αγριευει λιγο ωρες-ωρες....
 
pardalotzatziki είπε:
Μετα απο πολυ πιεση(καθολου δηλαδη) εκ μερους του Σταυρουhttp://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?551-Schwarzenegger-vs-Stallone&p=441153&viewfull=1#post441153

Οριστε ο Terminator(απo πακετο Salvation blu-ray)

Το καπελο για να καταλαβετε το μεγεθος

Τον εχω μονιμα στο κουτι του, αλλα δεν ειναι και τοσο κακο αυτο. Δε λεει να ξυπνας πρωι-πρωι και να τον βλεπεις!

Στην τελευταια φωτο "πειραξα" τα ματια, ευτυχως δεν ζωντανεψε ακομα

"How are you? It doesn't matter, you will soon be terminated" :D

Τι να λέμε τώρα! Αρρώστια κακιά αυτό το franchise και οι ταινίες δεν ξεχωρίζω καμμία τις αγαπάω όλες με ή χωρίς Arnie. Λίγο ο ψευδός ο Bale (με το ζόρι να τον κάνουν action hero τον πουθενά) μου τη σπάει στο τελευταίο αλλά το ξεπερνάω...

Το είχα πάρει κι εγώ το κεφάλι από το eshop.gr αλλά με ψιλοχάλαγε η πλαστικούρα και το έκανα δώρο σ' ένα ξάδερφο. Πήρα από το γερμανικό ebay το μεταλλικό (6kg!!) μαζί με τα μπλέ δισκάκια σε steelbook και τα έχω σε ραφάκι στο playroom για να γουστάρω...εξακολουθώ να κυνηγάω το κορεάτικο steelbook του Τ2 που δεν λέει να πέσει η τιμή του με τίποτα...374564_491254774225634_2105085761_n.jpg
 
Pinhead είπε:
Το είχα πάρει κι εγώ το κεφάλι από το eshop.gr αλλά με ψιλοχάλαγε η πλαστικούρα και το έκανα δώρο σ' ένα ξάδερφο. Πήρα από το γερμανικό ebay το μεταλλικό (6kg!!) μαζί με τα μπλέ δισκάκια σε steelbook και τα έχω σε ραφάκι στο playroom για να γουστάρω...εξακολουθώ να κυνηγάω το κορεάτικο steelbook του Τ2 που δεν λέει να πέσει η τιμή του με τίποτα...
Με τρελανες τωρα, θα το ηθελα και γω. Υπομονη ισως καποτε το αποκτησω. Το κακο ειναι οτι ειναι πιο τρομακτικο απο το δικο μου..

Το Τ2 εχει Ελληνικους υποτιτλους?

Παντως δεν ξερει αν τραβαει αλλο η ιστορια terminator. Το Τ2 ειναι το καλυτερο και πιστευω οτι αλλο ενα(Νο5) δεν θα ειναι ενδιαφερων.

Ειδικα με τον Βαν Νταμ! :p Terminator=Arnie.-
 
pardalotzatziki είπε:
Σωστος!!! :thumbup:

Τerminator χωρις Arnold = Σουπα χωρις αλατι.... :eviltongue:

Εδω ακομα και στο Salvation εκανε cameo και ας ηταν CGI... :headbang:

 
pardalotzatziki είπε:
Με τρελανες τωρα, θα το ηθελα και γω. Υπομονη ισως καποτε το αποκτησω. Το κακο ειναι οτι ειναι πιο τρομακτικο απο το δικο μου..Το Τ2 εχει Ελληνικους υποτιτλους?

Παντως δεν ξερει αν τραβαει αλλο η ιστορια terminator. Το Τ2 ειναι το καλυτερο και πιστευω οτι αλλο ενα(Νο5) δεν θα ειναι ενδιαφερων.

Ειδικα με τον Βαν Νταμ! :p Terminator=Arnie.-


Εχει ξεφύγει η τιμή του μεταλλικού, είναι και out of stock παντού, και λογικό αφού πριν τρία χρόνια βγήκε και όλα τα fan boys τρέξαμε να το πάρουμε :rofl: ...εδώ έχει ξεφύγει η τιμή του πλαστικού που το είχα πάρει 18 ευρώ και τώρα ξεπερνάει τα 70 (!!!!)...Το Τ2 Blu Ray δεν έχει σε καμμία έκδοση ελληνικούς υπότιτλους δυστυχώς, το έχω υποτιτλίσει βέβαια στο Director's Cut, αλλά χρειάζεται κάποιο player που να μπορεί να παίξει εξωτερικούς υπότιτλους σε BD (μόνο τα Oppo και τα PCH το κάνουν)...
 
Pinhead είπε:
Το Τ2 Blu Ray δεν έχει σε καμμία έκδοση ελληνικούς υπότιτλους δυστυχώς
Δεν ειχα βρει ουτε εγω αλλα ειπα να ρωτησω...μπας και...

Δεν πειραζει, πολλες ταινιες τις βλεπω κι ετσι. Ειδικα το Τ2 που το εχω δει Χ(ουτε ξερω ποσες) φορες... :D
 
Αφού σας αρέσει το κεφάλι του terminator τότε καλύτερα να μην δείτε αυτό..

Enterbay-Endoskeleton-734x310.jpg
Enterbay-Endoskeleton-734x310.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μια σκηνή από τα γυρίσματα, όπου μάλλον δεν είναι ο Άρνολντ και ο μικρός... ;)

Terminator-.jpg

πηγή whatculture.com
 
Ο Εξολοθρευτής- The Terminator 1984

Ένας άνθρωπος - μηχανή από το έτος 2029, γνωστός και ως "ο Εξολοθρευτής", θα σταλθεί στο έτος 1984 ώστε να βρει και να σκοτώσει την Sarah Connor. Ο λόγος αυτής της αποστολής είναι ότι η Sarah θα γεννήσει τον John, ο οποίος το 2029 θα είναι ο αντίπαλος ηγέτης των ανθρώπων - μηχανών και θα νικήσει στον πόλεμο ανάμεσα τους. Η Sarah, που δεν έχει ιδέα για όλα αυτά που θα γίνουν, θα βρεθεί να προσπαθεί να γλιτώσει από τον "Εξολοθρευτή" με κάθε μέσο αλλά ευτυχώς γι' αυτήν, σύμμαχο σε αυτό το κυνηγητό επιβίωσης θα είναι ο Kyle Reese, ένας άνθρωπος και αυτός από το μέλλον, που στάλθηκε από το γιο της Sarah για να την προστατεύσει...

πηγή

Μια αρκετά καλή ταινία με πρωταγωνιστή τον Άρνι, η οποία έβαλε τα θεμέλια για το καλύτερο sequel (κατά τη γνώμη μου) που δεν είναι άλλο από το Terminator 2 Judgement Day.

Terminator.jpg

 
Πίσω
Μπλουζα