The first Retromaniax Terminator thread

johnny19818 είπε:
Μια αρκετά καλή ταινία με πρωταγωνιστή τον Άρνι, η οποία έβαλε τα θεμέλια για το καλύτερο sequel (κατά τη γνώμη μου) που δεν είναι άλλο από το Terminator 2 Judgement Day.
Με καλυψες πληρως με το σχολιο σου!
 
Ο Εξολοθρευτής 2 Ημερα της Κρίσης. Terminator 2 Judgement Day.

Η πλοκή της ταινίας τοποθετείται χρονικά στο 1995, έντεκα χρόνια μετά τα γεγονότα της πρώτης ταινίας. Ο Τζον Κόνορ, σε ηλικία έντεκα ετών, ζει με τους κηδεμόνες του στο Λος Άντζελες. Η μητέρα του, Σάρα Κόνορ (Λίντα Χάμιλτον), προετοίμαζε τον Τζον ώστε να εκπληρώσει το μελλοντικό του καθήκον. Συνελήφθη ωστόσο, μετά από απόπειρά της να βομβαρδίσει ένα εργοστάσιο με υπολογιστές και στη συνέχεια μεταφέρθηκε σε ψυχιατρική κλινική.

Μετά την πρώτη, ανεπιτυχή απόπειρα του υπερυπολογιστή Skynet να εξοντώσει την Σάρα Κόνορ, στέλνει πίσω στο χρόνο έναν νέο, ακόμα πιο εξελιγμένο, σάιμποργκ εξολοθρευτή, τύπου Τ-1000 (Ρόμπερτ Πάτρικ), προκειμένου να εξοντώσει αυτήν τη φορά, τον ίδιο τον Τζον Κόνορ (Έντουαρντ Φερλόνγκ). Παράλληλα, ο μελλοντικός Τζον Κόνορ, στέλνει έναν επαναπρογραμματισμένο εξολοθρευτή τύπου Τ-800 (Άρνολντ Σβαρτζενέγκερ), όμοιο με αυτόν που καταδίωκε την Σάρα Κόνορ στην πρώτη ταινία, αυτήν την φορά για να προστατεύσει τον ίδιο (ακόμη σε νεαρή ηλικία) και την μητέρα του

πηγή

Επική ταινία και κατά τη γνώμη μου το καλύτερο sequel που έχει κυκλοφορήσει. Τα λόγια είναι περιττά για να περιγράψω το πόσο ωραία μου φάνηκε η ταινία όταν την πρωτοείδα αλλά και τώρα. Ο Άρνολντ αν και δεν τον θεωρώ και φοβερό ηθοποιό εδώ δίνει ρέστα. Όσοι δεν την έχετε δει απλά δείτε την. Όσοι την έχετε δει, δείτε την ξανά :) . Αξίζει.

t2.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=eajuMYNYtuY
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έπος...ταινία που έφτιαξε δικό της είδος. Πιστεύω ότι δεν θα γεράσει ποτέ...

Πολύ καλή περιπέτεια με απίστευτα εφέ, αν και πάντα προτιμώ την πρώτη ταινία ( πιο σκοτεινή). Σαν παιδί μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση, η σκηνή όπου ο κακός βγαίνει σιγά σιγά μέσα από το πάτωμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απορω πως και δεν υπαρχουν threads για καποιες ταινιες σαν και αυτη!! :eek: . (Μπραβο Johnny για τα θεματα που εχεις ανοιξει τις τελευταιες μερες :) ).

Η ταινια απλα συνουσιαζει και ραπιζει! :p Δεν εχω να πω κατι αλλο...

Και ενα πολυ ωραιο Cover απο το theme της ταινιας :

Velocity: Terminator Theme Metal Cover
 
Ajax87 είπε:
Απορω πως και δεν υπαρχουν threads για καποιες ταινιες σαν και αυτη!! :eek: . (Μπραβο Johnny για τα θεματα που εχεις ανοιξει τις τελευταιες μερες :) ).Η ταινια απλα συνουσιαζει και ραπιζει! :p Δεν εχω να πω κατι αλλο...
Ναι πραγματικά κι εγώ απορώ. Ποτέ δεν είναι αργά όμως. Ευχαριστώ συνονόματε! Ωραία το θέτεις στην τελευταία σου πρόταση χαχαχα.
 
Πώς μου ξέφυγε το θέμα;;;; :xm:

 


Πολύ καλές οι ταινίες με τον Εξολοθρευτή...


 


Είχα δει στο βίντεο τη δεύτερη ταινία
O Eξολοθρευτής 2 Η Ημέρα της κρίσης της οποίας την υπόθεση δεν κατάλαβα αλλά μου άρεσε ο νεαρός Edward Furlong...και η φράση Hasta la vista baby...(!)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλεπω δεν εγραψε κανενας για την καινουργια ταινια. Δεν την ειδα ακομα αλλα διαβασα διαδραματιζεται το 1984 με σκοπο να rebootάρει το συμπαν του Εξολθρευτη, ενω ενας μποντιμπιλντεράς υποδύεται τον "νέο" Τ800 (με τη βοήθεια CGI). Το ειδε κανενας; Τι λεει; :)

Με αφορμη αυτο, ανεβαζω ενα βιντεακι που ανακαλυψα προσφατα, και αποτελουσε ενα extra στο DVD του T3. Εχει πολλή πλάκα και ενδιαφερον γιατι παρουσιαζει τη δημιουργία του Τ800. Παρατηρείστε το αστείο με τη φωνή και την προφορά του "μπαμπά" του Τ800, δηλ. του Άρνι. :D

[video=youtube;kayFrIR-Qfw]

 
Εγω την ειδα καλη ηταν, στην αρχη ειναι στο 1984 μετα παει στο 2017.Η ταινια γενικα κινειται σε παραλληλο timeline. Οταν εχεις δει το 2 ειναι λογικο οτι αλλο δεις να σου φαινεται λιγο .

Θα βγει και sequel αφου το τελος μενει "ανοιχτο".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Με αφορμη αυτο, ανεβαζω ενα βιντεακι που ανακαλυψα προσφατα, και αποτελουσε ενα extra στο DVD του T3. Εχει πολλή πλάκα και ενδιαφερον γιατι παρουσιαζει τη δημιουργία του Τ800. Παρατηρείστε το αστείο με τη φωνή και την προφορά του "μπαμπά" του Τ800, δηλ. του Άρνι. :D
ΠΛακα ειχε χαχα...φρικη η φωνη...

Ajax87 είπε:
Εγω την ειδα καλη ηταν, στην αρχη ειναι στο 1984 μετα παει στο 2017.Η ταινια γενικα κινειται σε παραλληλο timeline. Οταν εχεις δει το 2 ειναι λογικο οτι αλλο δεις να σου φαινεται λιγο Θα βγει και sequel αφου το τελος μενει "ανοιχτο".
Πραγματικα μετα το 2 δεν υπαρχει κατι αλλο να το ξεπερασει. Το καινουριο χρησιμοποιει ολες τις κλασσικες ατακες και δε μου αρεσε το trailer.

Υποθετω καποια στιγμη θα λυγισω και θα το δω λογω κολληματος με το Τ2 αλλα μαλλον θα μου ειναι αδιαφορο οπως το Τ3 και το Salvation.
 
Εγώ θα σταθώ στην 4η ταινία (Salvation) , η οποία είχε κακές κριτικές , αλλά εμένα μου άρεσε πάρα πολύ . Οι λόγοι ήταν οι εξής :

- Διεξάγεται εκεί που θα έπρεπε . Στο Μέλλον . Ναι , δηλαδή πώς να το κάνουμε ; Αρκετά διεξάχθηκε η υπόθεση στο παρόν . Εξάλλου για χρόνια περίμενα να γίνει αυτό , ιδίως μετά το τέλος της 2ης ταινίας . Μπράβο λοιπόν στους δημιουργούς-της που μετέφεραν τη δράση εκεί που θα έπρεπε .

- Εξυψώνει την ανθρωπινη αξία . Κάνει σκληρή σύγκριση μεταξύ ανθρώπου και μηχανής και θεωρώ πως το καταφέρνει καλλύτερα και από τις δύο πρώτες (όσο αφορά τη 3η και την 5η δε το συζητάμε καν) .
 
Κι εμενα μου αρεσε και κριμα που δε θα συνεχιστει η σειρα (λογω reboot)

Ελπιζω να μη το εχω ξαναπει, αλλα νομιζω οτι ηταν η μοναδικη ταινια που ειναι ταυτοχρονα σικουελ και πρικουελ :p
 
Σε ότι έχει να κάνει με το terminator genisys όσοι παρακολουθούν με προσοχή την σειρά θα τους αρέσει χωρίς να ενθουσιαστούν αλλά ούτε θα απογοητευθούν. Η πλοκή είναι ωραία και έχει μια συνέχεια με προϋπόθεση να μη πάρετε τα μάτια σας από την οθόνη. Όπως και να χει ότι και να σας έχουν πει δείτε την :)
 
Αυτο που θελει να πει ο φιλτατος Τζεχος ειναι.....Arnold και τα μυαλα στα καγκελα!!!!!!!! :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
Rakeesh είπε:
Κι εμενα μου αρεσε και κριμα που δε θα συνεχιστει η σειρα (λογω reboot)
Ελπιζω να μη το εχω ξαναπει, αλλα νομιζω οτι ηταν η μοναδικη ταινια που ειναι ταυτοχρονα σικουελ και πρικουελ :p
εχω μεινει λιγο πισω αλλα δεν ειχα ιδεα οτι εχει κανει reboot η σειρα ταινιων. Μα γιατι το εκαναν αυτο;;;

Κριμα
 
24 χρονια μετα...The Reunion of the Machines!!!
planete-smiley_emoticone.488.gif


attachment.php


Πηγη:facebook/arnold
 
Ναι φυσικα και θα κατσω να δω το 5ο, τι να κανουμε...κολλημα ειναι αυτο. Αλλα βλεπω στο trailer οτι χρησιμοποιουν ολες τις κλασσικες αττακες των αλλων ταινιων

και αυτο δε μου αρεσει. Ντε και καλα να πουλησουμε ετοιμη συνταγη που εχει ηδη πετυχει.

Θα το δω και μαλλον δε θα μου αρεσει και πολυ....οταν το παρατραβανε ετσι γινεται...

iliekater είπε:
Εγώ θα σταθώ στην 4η ταινία (Salvation) , η οποία είχε κακές κριτικές , αλλά εμένα μου άρεσε πάρα πολύ . Οι λόγοι ήταν οι εξής :- Διεξάγεται εκεί που θα έπρεπε . Στο Μέλλον . Ναι , δηλαδή πώς να το κάνουμε ; Αρκετά διεξάχθηκε η υπόθεση στο παρόν . Εξάλλου για χρόνια περίμενα να γίνει αυτό , ιδίως μετά το τέλος της 2ης ταινίας . Μπράβο λοιπόν στους δημιουργούς-της που μετέφεραν τη δράση εκεί που θα έπρεπε .

- Εξυψώνει την ανθρωπινη αξία . Κάνει σκληρή σύγκριση μεταξύ ανθρώπου και μηχανής και θεωρώ πως το καταφέρνει καλλύτερα και από τις δύο πρώτες (όσο αφορά τη 3η και την 5η δε το συζητάμε καν) .
Ναι αλλα η ολη ιδεα ειναι τι κανουν οι μηχανες για να φανε τον Κοννορ σε μικρη ηλικια...

Σε 3 ταινιες αυτο ειδαμε. Σιγουρα τραβουσε και μια ταινια στο μελλον και πιστευω το καλυτερο θα ηταν να την γυριζανε μετα το 2 και τελος.

Το 5ο μερος ειναι απλα εμπορικο.
 
Και *εγώ είχα δημιουργήσει κακή εντύπωση από την επανάληψη των ρητών , όταν είδα τη διαφήμιση . Ωστόσω τα έχουν ταιριάξει τόσο καλά στην ταινία που μου άρεσαν . Ο σκοπός-τους ήταν να προκαλέσουν αστειότητα διαμέσου μίας σάτυρας , και πιστεύω πως τα κατάφεραν . Πολύ καλλύτερα απ'όσο το κατάφεραν στους Αναλώσιμους .

@ΠαραδαλόΤζατζίκι :

Η αρχική ιδέα ήταν πράγματι το τι έκαναν οι μηχανές στο παρόν . Αλλά εμένα με κούρασε αυτό το πράγμα . Ήθελα διακαώς να δω τι θα γίνει στο μέλλον . Το φαϊ αυτό το έχουμε αναθερμάνει και ξαναφάει πολλάκις . Μάλιστα ακόμα και στο 2 , που υποτίθεται πως διαξάγεται στο μέλλον , ουσιαστικά στο *παρόν διαγραμματιζόταν ... Και συμφωνώ μαζί-σου : θα έπρεπε να είχε γυριστεί μετά το 2 . Ίσως δε γινόταν επειδή θα χρειαζόντουσαν εξειδικευμένα εφέ . Όπως και να έχει , κάλιο αργά παρά ποτέ !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως στο "μελλον" διαδραματιζονται αρκετα Terminator video games. Για παραδειγμα στο Sega παιχνιδι Terminator (πανω στην πρωτη ταινια), ακολουθουμε την πορεια του Reese: οι πρωτες αποστολες ειναι εναντιον των μηχανων, κατοπιν βλεπουμε την αποπειρα του να χρησιμοποιησει τη χρονομηχανη, και οι υπολοιπες ειναι στο 1984.
 
Παντως στο "μελλον" διαδραματιζονται αρκετα Terminator video games. Για παραδειγμα στο Sega παιχνιδι Terminator (πανω στην πρωτη ταινια), ακολουθουμε την πορεια του Reese: οι πρωτες αποστολες ειναι εναντιον των μηχανων, κατοπιν βλεπουμε την αποπειρα του να χρησιμοποιησει τη χρονομηχανη, και οι υπολοιπες ειναι στο 1984.
Και να συμπληρώσω, το The Terminator: Future Shock, και το Terminator:SkyNet, και τα δύο από την Bethesda, έχουν σενάριο στο μέλλον!! (Και ελπίζω να τα δούμε και στο GoG, κάποια στιγμή). Όπως και to tie in videogame του Salvation!!
 
Πίσω
Μπλουζα