The Humble Bundle και λοιπά game bundles

Το weekly της Telltale αγοράστηκε με συνοπτικές διαδικασίες. Ήμουν μάλιστα και χουβαρντάς, έδωσα 6.5 ολόκληρα δολλάρια. :p

Αυτή την εβδομάδα είναι μάλλον αδιάφορο για εμένα, έχει ένα κάρο Serious Sam. Ποτέ δεν μου άρεσαν τα μπιστολίδια...
 
Νέο πολύ ενδιαφέρον πακέτο στο Humble Bundle!

Pay what you want για Saint's Row The Third, Saint's Row 2, Risen 2-Dark Waters και Sacred 2 Gold.

Με above average πληρωμή (αυτή την στιγμή στα $4.69) παίρνετε επιπλέον το πλήρες Saint's Row the Third με όλα τα DLC και το Dead Island-Game of the Year Edition.

Όλα σε Steam keys φυσικά.

http://www.humblebundle.com/
 
Δεν αναφέρθηκε ένα πολύ σημαντικό Bundle που "τρέχει" εδώ και αρκετές ημέρες και έχει σπάσει καθε ρεκόρ πωλήσεων.

Humble Origin Bundle λοιπόν...

Pay what you want για τα Dead Space, Burnout Paradise Ultimate Box, Mirror's Edge, Crysis 2 Maximum Edition, Medal of Honor και Dead Space 3, ενώ με above average που τώρα είναι στα $4.82 παίρνετε και Battlefield 3 και The Sims 3. 5 δολλαριάκια για 8 κορυφαία παιχνίδια είναι απλά no brainer...

Όλα σε Origin keys, ενώ για όσα από αυτά είναι διαθέσιμα στο Steam, μπορείτε να πάρετε και Steam keys.

Και το κερασάκι εδώ είναι ότι η Electronic Arts, η εταιρία που λατρεύουμε να μισούμε, δίνει όλα τα κέρδη από το συγκεκριμένο bundle (που ήδη ξεπερνούν τα 8 εκατομμύρια δολλάρια!) για charity. Ας της πούμε και ένα μπράβο λοιπόν και +1 karma. :)
 
Maddog είπε:
Δεν αναφέρθηκε ένα πολύ σημαντικό Bundle που "τρέχει" εδώ και αρκετές ημέρες και έχει σπάσει καθε ρεκόρ πωλήσεων.Humble Origin Bundle λοιπόν...

Pay what you want για τα Dead Space, Burnout Paradise Ultimate Box, Mirror's Edge, Crysis 2 Maximum Edition, Medal of Honor και Dead Space 3, ενώ με above average που τώρα είναι στα $4.82 παίρνετε και Battlefield 3 και The Sims 3. 5 δολλαριάκια για 8 κορυφαία παιχνίδια είναι απλά no brainer...

Όλα σε Origin keys, ενώ για όσα από αυτά είναι διαθέσιμα στο Steam, μπορείτε να πάρετε και Steam keys.

Και το κερασάκι εδώ είναι ότι η Electronic Arts, η εταιρία που λατρεύουμε να μισούμε, δίνει όλα τα κέρδη από το συγκεκριμένο bundle (που ήδη ξεπερνούν τα 8 εκατομμύρια δολλάρια!) για charity. Ας της πούμε και ένα μπράβο λοιπόν και +1 karma. :)
Να προσθέσω απλώς πως οι τίτλοι που δεν έχουν Steam keys είναι -όπως αναμενόταν- οι τρεις πιο πρόσφατοι (Dead Space 3, Battlefield 3 και The Sims 3).

Ουσιαστικά αποτελεί μια απέλπιδα, πλην όμως ενδιαφέρουσα προσπάθεια της ΕΑ να καθιερώσει το Origin. Το θέμα είναι πόσος κόσμος θα κατεβάσει το Bundle ενεργοποιώντας μόνο τα παιχνίδια που είναι (και) στο Steam (όπως -προς το παρόν- έχω κάνει κι εγώ) και κυρίως πόσος κόσμος θα κάνει μεν λογαριασμό στο Origin, αλλά πέρα από τα παιχνίδια που πήρε μέσω του Bundle δεν θα ξανασχοληθεί μαζί του... Όπως και να'χει βέβαια, ακόμα και να μην αποδειχθεί ως ο Δούρειος Ίππος του Origin, κακό στην EA δεν νομίζω να κάνει, αφού αφενός οι περισσότεροι εξ αυτών των τίτλων δύσκολα θα πουλούσαν πολλά αντίτυπα ακόμα και αφετέρου οι περισσότεροι είναι να αποκτήσουν sequels στο άμεσο μέλλον, οπότε έτσι δημιουργεί πολλούς εν δυνάμει αγοραστές τους, αφού κάποιος που έχει παίξει ένα παιχνίδι μιας σειράς είναι προφανώς πιο πιθανό να αγοράσει και το sequel...
 
Μολις αφαιρέθηκε από το λογαριασμό μου το αστρονομικό ποσό των 3.90 ευρών. Νότη με προβλημάτισες όμως. Το Sims3 δηλαδή πώς θα παίξει; Εχω steam πάντως.

EDIT: Οκ, τώρα είδα ότι υπάρχει Origin client :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Μολις αφαιρέθηκε από το λογαριασμό μου το αστρονομικό ποσό των 3.90 ευρών. Νότη με προβλημάτισες όμως. Το Sims3 δηλαδή πώς θα παίξει; Εχω steam πάντως.
Είτε εγκαθιστάς Origin για να παίξει το Sims 3, είτε κάνεις ότι δεν υπάρχει στο πακέτο που αγόρασες...έτσι κι αλλιώς με το μυθικό ποσό που ξόδεψες, δεν πολυπειράζει. ;)

Σημειώνω επίσης ότι προστέθηκαν άλλα 2 παιχνίδια για τους above average, το Red Alert 3-Uprising και το Populous.
 
Ναι δόκτωρ, το είδα μολις τώρα. Ερώτηση, τί κακό έχει το Origin; Σαν το steam δεν είναι; Πρέπει να είσαι online για να παίξεις, σωστά; Εχω παρα πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω steam και δε θυμάμαι. Η μήπως το steam σου επιτρέπει offline σε σχέση με το origin; Τεσπα θα το πσαξω κι εγώ μεχρι να μου απαντήσει καποιος.
 
Να πω την αμαρτία μου, δεν μπορώ να το κρίνω το Origin από πρώτο χέρι, αφού δεν το έχω χρησιμοποιήσει ο ίδιος. Από την άλλη βέβαια και απέναντι στο Steam είχα αρχικά άκρως αρνητική στάση και ζήτημα αν είναι 1-2 χρόνια που πήρα απόφαση και το συνήθισα (κυρίως γιατί για αρκετές περιπτώσεις δεν είχα άλλες επιλογές).

Από την άλλη, πέραν του ότι το Origin μοιάζει σαν μια κάπως βεβιασμένη προσπάθεια να γίνει Steam στη θέση του Steam, με παρόμοιο τρόπο με αυτόν που το Google+ νόμζε ότι θα γίνει το νέο facebook, η αλήθεια είναι πως η αίσθηση που έχει αφήσει στους καταναλωτές είναι επί το πλείστον αρνητική: Από τις φήμες για παρακολούθηση των λογαριασμών μέχρι πάρα πολλά τεχνικά προβλήματα (που ακόμα το ταλανίζουν), ε, βάλε και το ότι όπως ανέφερε ο Βασίλης, η ΕΑ είναι η πιο μισητή εταιρεία του χώρου για τους περισσότερους gamers (άσχετο αν όλοι αγοράζουν τα παιχνίδια της), δεν θέλει και πολύ για να δημιουργηθεί ένα αρνητικό κλίμα εναντίον του.

Κι εδώ που τα λέμε, αυτό το αρνητικό κλίμα προσπαθεί να αντιστρέψει η ΕΑ (και) με αυτή την κίνηση...
 
Μαλιστα. Αν το client της origin δεν προκαλεί πρόβλημα ενόσω καποιος παίζει Sims3, δε βλεπω πρόβλημα. Αλλωστε όπως λεει εκεί πανω, beta είναι. Οταν το Gog βγήκε πριν 4-5 χρόνια, εγραφε beta για χρόνια, το ίδιο και το GMAIL. Το Gog πολλοί το βρίζουν για τις τιμές του, όμως οι περισσότεροι αγοράζουν. Αυτα ειναι γνωστά θέματα. Θα δοκιμάσω να κατεβάσω καποιο απ'τα παιχνίδια μεσα στο ΣΚ και θα δω πως παει. Δεν είναι και μικρά σε μέγεθος :D .
 
Νομίζω ότι η "απέχθεια" προς το Origin είναι βασικά απέχθεια προς την ΕΑ.

Δεν υπάρχουν και τρομερές διαφορές επί της ουσίας σε σχέση με τo Steam που πολύς κόσμος φαίνεται να το "αγαπά" (ή να το συνήθισε...) περισσότερο.

Εγώ προσωπικά ως κύριο πρόβλημα με αυτές τις υπηρεσίες θεωρώ ότι απλά δεν σου ανήκει ότι αγόρασες με την λογική που σου ανήκει κάτι από το GOG (όπου έχεις .exe installer που τον κάνεις ότι θέλεις). Αν σου κλείσουν πχ το account, τα έχασες όλα οριστικά.

Όταν πρόκειται για πενταροδεκάρες όπως στα Humble Bundles, μου είναι αδιάφορο γιατί ακόμα και αν τα χάσω κάποτε, τι είχαμε τι χάσαμε...αλλά δεν θα πλήρωνα ποτέ 20+ ευρώ για Steam/Origin game, όσο καλό και αν είναι.
 
Παντως εγω μονο και μονο για να κανω redeem τα παιχνιδια στο origin μου εφυγε ο πατος. Ειδικα εκεινα τα Sims, πρεπει να εχεις γαιδουρινη υπομονη για να τα καταφερεις.

Αντιθετως στο steam θελει περιπου 30 δευτερολεπτα η ολη υποθεση.
 
Ναι κι εγώ παιδεύτηκα. Μεσα από το σάιτ εβγαζε συνεχώς μήνυμα λαθους, με τα πολλά δέχτηκε όλα τα κλειδιά. Τα υπόλοιπα γινονται register μεσα από το client.
 
Για 5$ ας παιδευτούμε και λιγάκι! :)

By the way στο steam έχει προσφορά τα τρία πρώτα fallout με 5 ευρω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sine Mora στο Humble Bundle αυτης της εβδομαδας!

Duke Nukem 1,Duke Nukem 2,Oknytt,Cloudphobia,Frogatto & Friends στο Groupees
 
Άρχισαν κι άλλες μεγάλες εταιρείες να μπαίνουν στο τριπάκι του ΗΙΒ. Μετά τις THQ, ΕΑ κ.λπ. σειρά έχει η WB για το δικό της Humble WB Games Bundle.

  • Batman: Arkham Asylum (Game of the Year Edition)
  • F.E.A.R. 2: Project Origin
  • F.E.A.R. 3
  • Lord of the Rings: War in the North


  • Batman: Arkham City (Game of the Year Edition)
  • Scribblenauts Unlimited


(όσα είναι με κόκκινο ξεκλειδώνουν μόνο αν ξεπεράσετε τον μ.ο.)


Γιατί έχω νεύρα; Όχι (μόνο) γιατί (ως συνήθως) έχω ήδη σχεδόν όλα τα παιχνίδια του ΗΒ (μόνο το FEAR 2 δεν έχω), αλλά γιατί ορισμένα από αυτά (Scribbleanuts, LotR, FEAR 3) τα αγόρασα σχεδόν full-priced πριν καιρό και δεν τα έχω καν ξεκινήσει ακόμα, ενώ τώρα θα μπορούσα να τα πάρω -που τα (ξανα)πήρα βασικά- (σχεδόν) τσάμπα... :angry:
 
Olorin είπε:
Γιατί έχω νεύρα; Όχι (μόνο) γιατί (ως συνήθως) έχω ήδη σχεδόν όλα τα παιχνίδια του ΗΒ (μόνο το FEAR 2 δεν έχω), αλλά γιατί ορισμένα από αυτά (Scribbleanuts, LotR, FEAR 3) τα αγόρασα σχεδόν full-priced πριν καιρό και δεν τα έχω καν ξεκινήσει ακόμα, ενώ τώρα θα μπορούσα να τα πάρω -που τα (ξανα)πήρα βασικά- (σχεδόν) τσάμπα... :angry:
Γι'αυτό και εγώ "ψωνίζω" μόνο στις εκπτώσεις. Από αυτά δεν έχω κανένα, οπότε θα πιάσει τόπο το 5ευρο! :)
 
Πίσω
Μπλουζα