The Legend of Zelda: Skyward Sword - 4 και σημερα

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.883
4 και σημερα λοιπον μεχρι την κυκλοφορια του πιο πολυαναμενομενου παιχνιδιου της χρονιας,του εκπληκτικου The legend of zelda:Skyward sword.Παιχνιδι που εχει βαθμολογηθει απο τα μεγαλητερα μεσα του χωρου με 10/10 και ηδη αναφερεται ως το κορυφαιο zelda ολων τον εποχων και ενα απο τα κορυφαια παιχνιδια της δεκαετιας.Φετος ειναι και η επετειος των 25 χρονων κυκλοφοριας του πρωτου zelda για το nes.

Aπο ωσα εχουν γιννει γνωστα και εχω δει και γω τοσους μηνες που το περιμενω μανιοδως μιλαμε οντως για το κορυφαιο zelda ολων τον εποχων.Επιτελους η nintendo καταφερε να δωσει ενα απολυτα επιτυχημενο στυλ στα γραφικα του παιχνιδιου συνδιαζοντας δυο απο τα καλητερα zelda τα ''wind waker'' και ''Twilight princess''.To αποτελεσμα ειναι φανταστικο παρα την οχι και τοσο δυνατη επεξεργαστικη ισχυ του wii.Η μουσικη και η ηχοι ειναι κλασικοι zelda και γενικα ειναι υπεροχοι.Δεν υπαρχει ομιλια στους χαρακτηρες αλλα αυτο ειναι κατι που το εχουμε συνηθησει.Τεραστια διαφορα στο παιχνιδι κανει ο χειρισμος.Το παιχνιδι χρεισιμοποιη το καινουριο χειρηστηριο του wii το wii remote plus(που ωσοι δεν το εχουν θα πρεπει να το αγορασουν γιατι μονο μαυτο παιζεται το skyward sword.Δεν ξερω αν στην ελλαδα κυκλοφορησει μονο το παιχνιδι η αν κυκλοφορηση και το special edition που μαζι με το παιχνιδι υπαρχει και ενα χρυσο wii remote plus)που δεν χανει καμια απολυτως κινηση και ειναι κατα πολυ καλητερο του κλασικου wii remote.Oπως λενε αυτοι που το εχουν δοκιμασει παιζοντας το καινουριο zelda θα απορουμε πως παιζαμε τοσο καιρο zelda με το κλασικο gamepad η ακομα και με το κανονικο wii remote.

Το παιχνιδι γυρναει στης ριζες του και μας μιλαει για την φιλια μεταξυ του link και της πριγκιπισας zelda που κλασικα καποιος την απαγαγει και ο link θα ξεκινηση την περεπετεια του για να την σωσει.Το παιχνιδι θα ειναι πραγματικα τεραστιο με παρα πολλα side quests και φοβερη ιστορια με ανατροπες,χαρα,δραμα και γενικα με εντονα συναισθηματα.Τεραστια αλαγη της NINTENDO ειναι οτι αλαξε γενικα πολλα σε σχεση με προηγουμενα zelda.Το να πας κατα την διαρκεια της ιστοριας στα dungeons και στα tembles η διαδρομη δηλαδη πλεον διαρκει ωρες και υπαρχουν δεκαδες πραγματα που πρεπει να κανεις.Επισης η NINTENDO αλαξε καπως την φιλοσοφια της και οι κλασικοι γριφοι που συναντουσαμε σε παλαιοτερα zelda οπως το σπρωξιμο η τραβηγμα καποιον αντικειμενων η το να αναψουμε καποιες δαδες για να ανοιξη καποια πορτα η να παρουμε καποιο κλειδι εχουν γιννει πολυ λιγοτεροι και την θεση τους εχουν παρει πιο εφυοις και πολυ πιο δυσκολη και πολυπλοκοι γριφοι.Γενικα τα dungeons ειναι διαφορετικα απο προηγουμενα παιχνιδια και Οπως εχει αναφερθει το τελικο dungeon του παιχνιδιου ειναι το κορυφαιο που εχει φτιαξει η NINTENDO σε παιχνιδι zelda.Και υπαρχουν δεκαδες αλλες αλαγες απο τα προηγουμενα zelda.

Η NINTENDO για μια ακομα φορα βγαζει απο το σεντουκι της την μυστικη συνταγη της επυτηχιας και φτιαχνει εναν αριστουργημα με ολη την σημασια της λεξεως και μπορει να ειναι μακρινο αλλα δεν μπορω να φανταστω τι διαμανταρα θα βγαλει η NINTENDO σε κονσολα με πολυ μεγαλητερη ισχυ απο το wii.Yπομονη λιγες μερες ακομα μεχρι να παρουμε στα χερια μας το zelda skyward sword και να χαθουμε σε εναν υπεροχο κοσμο που μονο η μεγαλη NINTENDO και ο τεραστιος Shigeru Μiyamoto ξερουν να δημιουργουν.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν μπορει καποιος moderator ας διορθωσει το legeng σε legend στον τιτλο του θεματος.
 
Φιλε nemo πριν μια βδομαδα δοκιμασα το zelda skyward sword στο Dolphin και οντως ειναι αισθητη η διαφορα στα 1080p.Xρειαζεται ομως παρα πολυ καλο pc για να το τρεξει ικανοποιητικα.Να φανταστεις το ετρεξα σε pc I5-2500K 3.30GHZ με πανω την pny nvidia quadro 600 1gb και 8gb μνημης και το παιχνιδι δεν ετρεχε σε 100% πληρη ταχυτητα σε διαφορα σημεια υπηρχαν καποια ψιλα προβληματα που μπορει να ειναι ψιλα αλλα δεν παυουν να ειναι προβληματα.Οπως πχ καποια κοληματα πολυ σπαστηκα σε καποια σημεια και οτι το σπαθι ηταν αορατο.Οπως υπαρχουν και αλλα προβληματα βεβαια.Φυσικα ας μην μιλησουμε για τον χειρισμο που δεν συγκρινεται με το wii ασχετα που σε πιο προσφατες εκδοσεις του dolphin υπαρχει εξομοιωση του motion plus αλλα ειναι τραγικη.Φυσικα απλα και μονο ηθελα να το δοκιμασω.υπομονη λιγες μερες για να το αγορασω.
 
Θα περιμένω πως και πως να περάσει αυτή η βδομάδα για να έρθει η Πέμπτη, που θα το αγοράσω. Πρώτο Zelda game για κονσόλα, μετά απο 5 χρόνια δεν είναι και λίγο. Ήδη είδα διάφορα 10/10 σε reviews, αλλά θα περιμένω να κατασταλάξει το hype, πρωτού κρίνω πόσο καλό είναι και το σημαντικότερο εάν είναι το καλύτερο Zelda όλων των εποχών!!
 
φιλε divined μια βδομαδα που ασχολουμαι με το παιχνιδι μπορω να πιστοποιησω απο πρωτο χερι οτι ειναι το κορυφαιο zelda ολων τον εποχων.Το μονο κακο ειναι οτι αν κανει το παιχνιδι 60 ευρω π.χ θα χρειαστουν και αλλα 50 για το wii motion plus.Tι να κανουμε ομως τετοια παιχνιδια δεν χανονται.
 
freaktmp είπε:
Wii motion plus βρισκει κανεις απο 5 ευρω στο ebay!
Συμφωνω φιλε μου δεν ξερω αν εννοοις καινουρια βεβαια αλλα δεν εχω ιδεα απο Ebay δεν εχω παραγγηλη κατι ποτε.
 
Δεν είναι δύσκολο να μάθεις το Ebay. Υπήρχε και άρθρο του "δικού" μας manos426f σε πρόσφατο PC Master, που θα μπορούσες να αναζητήσεις. Ή να ρωτήσεις εδώ στο Retromaniax. ;)

Προσωπικά ως το μόνο σίγουρο θεωρώ ότι αξίζει να "επενδύσει" κάποιος τις 47.90 λίρες περίπου που ζητάνε στο Amazon.co.uk για την Limited Edition με το χρυσό Wiimote. Συνήθως τέτοια κολοκύθια (ειδικά με Nintendo προέλευση!) γίνονται ανάρπαστα και δεν χάνουν ποτέ την αξία τους στο μέλλον. Συχνά γίνονται και αρκετά ακριβότερα με τον καιρό...
 
Συμφωνω φιλε maddog και αφου λες οτι κοστιζει 47.90 λιρες πιστευω οτι θα βγει ποιο φθηνο απο το να αγορασεις απο δω το παιχνιδι και το wii remote plus που στο συνολο τους κοστιζουν 100 ευρω.

Μολις εκανα τον λογαριασμο.15 ευρω φθηνοτερα βγαινει αν το παρει καποιος απο το Αmazon.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφέρει και με το παραπάνω η παραγγελία απο amazon του special edition. Με 5? παραπάνω και free delivery βγαίνει μόλις 55?. Ενώ εδώ πουλάνε 50? την απλή έκδοση. Αν το δεις θετικά, έχουν μεγάλο κόστος εισαγωγής οι δικοί μας. :)
 
Φιλε divined επειδη ξερω ελαχιστα πραγματα απο amazon κτλ απ'οτι ειδα λεει 25 λιρες τα μεταφορικα για ελλαδα και free για αγγλια.μηπως διαβασα λαθος και τελικα ειναι free;
 
Εγω παντως εχω προπαραγγειλει στο πλαισιο 74,90ε την collectors με το χρυσο wii mote plus (δεν εχω wii mote plus) και νομιζω εχει μαζι μεσα και ενα Cd μουσικης . Το περιμενω την παρασκευη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε ajax ευχαριστω παρα πολυ για την πληροφορια. :D Θα δω να το παραγγηλω και γω.
 
metalcandyman είπε:
Συμφωνω φιλε μου δεν ξερω αν εννοοις καινουρια βεβαια αλλα δεν εχω ιδεα απο Ebay δεν εχω παραγγηλη κατι ποτε.
Αν δεις το link λεει για καινούριο με θήκη.

Στο amazon Αγγλίας ξεκινάνε απο ?12.
 
Τι γίνετε με τα reviews τελικά σε αυτό το παιχνίδι. Το IGN Και το EDGE το εκθειάζουν. Απο την άλλη το Gamespot το έχει ψιλοθάψει.

Παραθέτω τα reviews συγκεντρωτικά!!

http://www.gamespot.com/the-legend-of-zelda-skyward-sword/videos/video-review-the-legend-of-zelda-skyward-sword-6346095?tag=topslot;title;1

http://uk.wii.ign.com/articles/121/1212220p1.html

http://www.next-gen.biz/reviews/legend-zelda-skyward-sword-review
 
Το gamespot ειναι πασιγνωστο για τις anti nintendo/sega θεσεις του εδω και παρα πολλα χρονια. Δεν θα ελεγα πως ειναι αξιοπιστη πηγη για οτιδηποτε σε καμια περιπτωση.

Στο παιχνιδι τωρα.. Το εχω δει λιγο, δυστηχως δεν εχω καθολου χρηματα για να το παρω με το motion. Οσοι φιλοι το εχουνε παντως εχουνε παθει τραλαλα.. Κριμα παντως που κανανε τον Link αριστεροχειρα! Ειχαμε και εμεις ενα χαρακτηρα-προτυπο!
 
divined είπε:
Τι γίνετε με τα reviews τελικά σε αυτό το παιχνίδι. Το IGN Και το EDGE το εκθειάζουν. Απο την άλλη το Gamespot το έχει ψιλοθάψει.
Παραθέτω τα reviews συγκεντρωτικά!!

http://www.gamespot.com/the-legend-of-zelda-skyward-sword/videos/video-review-the-legend-of-zelda-skyward-sword-6346095?tag=topslot;title;1

http://uk.wii.ign.com/articles/121/1212220p1.html

http://www.next-gen.biz/reviews/legend-zelda-skyward-sword-review
Το παιχνιδι ειναι απλα απιστευτο και οι παντες το εχουν δωσει 10 το πολυ 9,5.Εγω σεβομαι την γνωμη του καθενος αλλα αυτο που γεινεται με το gamespot δεν εχει προηγουμενο.Δεν γεινεται να κατακρινει τον χειρισμο εννω η nintendo χρεισημοποιη τον motion plus για να κανει τον χειρισμο πολυ καλητερο απο οτι ηταν στο twilight princess και ολοι να αναφερονται γιαυτο με φρασεις οπως''θα απορησετε πως παιζατε τοσα χρονια zelda με το gamepad''.Aκομα και τα dungeons κατακρινουν,δεν εχουν τον θεο τους οι ανθρωποι.Αν το εβαζαν χαμηλο βαθμο και αλλα sites τοτε μπορει να ειχα αλλοι γνωμη αλλα οι παντες το εκθειαζουν και μονο το gamespot το θαβει.Και για να το πω και αλλιως εγω δεν πιστευω κανενα παρα μονο τα ματια μου και οπως ειπα παραπανω το παιχνιδι το παιζω εδω λιγο παραπανω απο μια βδομαδα στον υπολογιστη στο Dolphin μονο και μονο για να δω πως ειναι.Με μια λεξη ειναι Α-Ρ-Ι-Σ-Τ-Ο-Υ-Ρ-Γ-Η-Μ-Α και θεωρω οτι οντως ειναι το καλητερο zelda ολων τον εποχων.Οταν το παρεις στα χερια σου φιλε divined θα το καταλαβεις αυτο.Υπομονη λιγες μερες ωστε να το εχουμε στα χερια μας.
 
metalcandyman είπε:
Το παιχνιδι ειναι απλα απιστευτο και οι παντες το εχουν δωσει 10 το πολυ 9,5.Εγω σεβομαι την γνωμη του καθενος αλλα αυτο που γεινεται με το gamespot δεν εχει προηγουμενο.Δεν γεινεται να κατακρινει τον χειρισμο εννω η nintendo χρεισημοποιη τον motion plus για να κανει τον χειρισμο πολυ καλητερο απο οτι ηταν στο twilight princess και ολοι να αναφερονται γιαυτο με φρασεις οπως''θα απορησετε πως παιζατε τοσα χρονια zelda με το gamepad''.Aκομα και τα dungeons κατακρινουν,δεν εχουν τον θεο τους οι ανθρωποι.Αν το εβαζαν χαμηλο βαθμο και αλλα sites τοτε μπορει να ειχα αλλοι γνωμη αλλα οι παντες το εκθειαζουν και μονο το gamespot το θαβει.Και για να το πω και αλλιως εγω δεν πιστευω κανενα παρα μονο τα ματια μου και οπως ειπα παραπανω το παιχνιδι το παιζω εδω λιγο παραπανω απο μια βδομαδα στον υπολογιστη στο Dolphin μονο και μονο για να δω πως ειναι.Με μια λεξη ειναι Α-Ρ-Ι-Σ-Τ-Ο-Υ-Ρ-Γ-Η-Μ-Α και θεωρω οτι οντως ειναι το καλητερο zelda ολων τον εποχων.Οταν το παρεις στα χερια σου φιλε divined θα το καταλαβεις αυτο.Υπομονη λιγες μερες ωστε να το εχουμε στα χερια μας.
Εχασες την μαγεια ομως!! Εγω περιμενω την παρασκευη αλλα πρεπει να τελειωσω το xenoblade για να το αρχισω... θα το δοκιμασω λιγο βεβαια αλλα θα περιμενω να τελειωσω το xenoblade για να το αρχισω κανονικα..
 
καταρχην φιλε ajax μην παρατησης το xenoblade γιατι θα χασεις την μπαλα μετα.Κατα δευτερον δεν εχασα καποια μαγεια απλα ηθελα να δω κατι σε θεμα αναλυσης δεν το προχωρησα το παιχνιδι παρα ελαχιστα.Αν μπορουσες να δεις πως φαινεται το skyward sword στο Dolphin σε 1080p θα παθενες πλακα.Κριμα που δεν εχουμε αυτη την ''πολυτελεια'' στο wii.
 
Πίσω
Μπλουζα