The Legend Of Zelda: The Minish Cap (Review)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.316
Αντιδράσεις
5.862
The Legend Of Zelda: The Minish Cap

 


Προβολή συνημμένου 76749

Οταν ανακοινωθηκε οτι η capcom θα αναλαβει να φτιαξει παιχνιδι Zelda οι παντες ειχαν της επιφυλαξεις τους για το αν μπορεσει να τα καταφερει επειδη η σημα κατατεθεν στα παιχνιδια Zelda ειναι η NINTENDO και μονο αυτη.Τελικα οταν κυκλοφορησαν τα Zelda oracle of seasons και oracle of ages εφυγαν οι επιφυλαξεις γιατι και τα δυο παιχνιδια ηταν εξαιρετικα.Οταν ανακοινωθηκε το The Legend Of Zelda: The Minish Cap υπηρχαν ελαχιστες επιφυλαξεις γιατι ολοι ηταν σιγουροι οτι θα τα καταφερνε μια χαρα και τελικα δεν επεσε κανεις εξω γιατι η capcom τα καταφερε εξαιρετικα και σιγουρα μπορει να τολμησει να μπει διπλα στα επικα αριστουργηματα του Shigeru Miyamoto.

Προβολή συνημμένου 76750

Σε γενικες γραμμες το minish cap ακολουθει την βασικη δομη των παιχνιδιων Zelda.Μια δοσμη τοσο δυνατη και συμπαγης που δινει την εντυπωση οτι ενα παιχνιδι που βασιζεται σαυτην μπορει να δημιουργηθει απο μονο του.Με λιγα λογια συλεγουμε αντικειμενα,αντιμετωπιζουμετερατα,εξερευναμε το Hyrule,λυνουμε puzzles για να αποκτησουμε προσβαση στα Dungeons αλλα και φυσικα μεσα στα Dungeons και γενικα αντιμετωπιζουμε καθε ειδους κινδυνους με τελικο σκοπο την επιτυχη αντιμετωπιση του εκαστοτε Boss.Φυσικα η δομη αυτη δεν ειναι μια απο τα ιδια αλλα περιεχει μεγαλη εμπνευση και φρεσκαδα που θα συνανταμε σε ολο το παιχνιδι.Το gameplay του Minish cap βασιζεται στο καπελο που μιλαει και αν σταθουμε σε καποια portals μπορουμε να συρικνωθουμε και ολο αυτο παιζει πολυ σηματικο ρολο σε πολλους γριφους που θα λυσουμε.Απο την στιγμη που θα συρικνωθουμε την πρωτη φορα θα δουμε το Hyrule με διαφορετικο ματι απο οτι το βλεπουμε οταν εχουμε το κανονικο μεγεθος και δεν αποτελει αυτο απλα ενα διακοσμητικο στοιχειο στο backround.

Σε καθε σημειο θα μπορουσε να κατοικει ενα μικρο picori.Τα Picori ειναι μια φυλη τοσοδουλικων πλασματων που ειναι η μοναδικη ελπιδα για την σωτηρια της πριγκιπησας Zelda.H zelda εχει πετρωθει απο τον σατανικο μαγο Vaati ο οποιος ταυτοχρονα κατεστρεψε το μοναδικο οπλο που μπορει να τον νικησει και ειναι το ''Picori Blade''.H αποστολη μας λοιπον ειναι να βρουμε τα κομματια του σπασμενου picori blade ετσι ωστε τα μικρα picori να μπορεσουν να το ξαναφτιαξουν και να σωσουμε την Zelda αλλα και το Hyrule.Για να πετυχουμε κατι τετοιο θα πρεπει να βγαλουμε 6 Dungeons οπου θα βρουμε τα ''elements'' που ειναι απαραιτητα για να ξαναφτιαχτει το σπαθι.Η λογικη των Dungeons δεν εχει αλαξει και θα πρεπει να λυσουμε γριφους να βρουμε τα κλειδια να ανοιξουμε πορτες κλπ.Εκτος ομως απο ολα αυτα που θεωρουνται κλασικα υπαρχουν και πολλα νεα πραγματα που αλαζουν το gameplay οπως ενα σωρο ευφανταστα αντικειμενα που υπαρχουν στο inventory μας και δινει μια νεα διασταση στην επιλυση των γριφων του παιχνιδιου.Αυτο ειναι κατι που θα το καταλαβει καποιος απο το πρωτο κιολας αντικειμενο που θα βρουμε το Gust Jar που παιζει τον ρολο ηλεκτρικης σκουπας αλλα και μεσω προοθησης οταν βρισκομαστε πανω σε καποιο φυλο και ταξιδευουμε.Επισης στα Dungeons υπαρχουν ενα σωρο νεες ιδεες οπως για παραδειγμα το περιστρεφομενο βαρελι με τις τρεις πορτες οπου για να αποκτησουμε προσβαση σε αυτην που θελουμε θα πρεπει να τρεχουμε μεσα οπως τρεχει ενα χαμστερ στον σε περιστρεφομενο τροχο.Απο το πρωτο Dungeons μεχρι το τελευταιο θα δουμε ενα σωρο νεες και φρεσκιες ιδεες.

Προβολή συνημμένου 76751

Σε περιπτωση που θεωρησει καποιος μικρο το παιχνιδι κατι που ισχυει αν το συγκρινουμε με επικα zelda οπως το ocarina of time,majora's mask κλπ στην ουσια δεν ισχυει και πολυ γιατι μπορει να μην ειναι τεραστιο αλλα εχει παρα πολλα πραγματα που μπορουμε να κανουμε.Περα απο το βασικο παιχνιδι,τα Dungeons,τους γριφους,την ιστορια κλπ υπαρχουν και τα side quests που ειναι τοσο ενδιαφεροντα που μεγαλωνουν παρα πολυ την διαρκεια του παιχνιδιου.Βασικο στοιχειο γυρω απο τα side quests ειναι να βρουμε τα Kinstones.Θα βρισκουμε παντα το ενα μισο απο ενα Kinstone και θα προσπαθησουμε να το συνδεσουμε με το αλλο του μισο που θα βρισκεται στην κατοχη καποιου αλλου χαρακτηρα.Με αυτον τον τροπο καθε χαρακτηρας που συνανταμε αποκτα ιδιαιτερη σημασια αφου μπορει να αποτελεσει μεσω ολοκληρωσεις ενος side quest.Φυσικα η ενωση των Kinstones ειναι ποαντα ενδιαφερουσα γιατι οταν γιννει αυτη σε καποιο αλλο σημειο του χαρτη θα ανοιξη καποια μυστικη εισοδος,θα εμφανιστει καποιο σεντουκι αλλα και διαφορα αλλα με αποτελεσμα να βρισκομαστε παντα στην τσιτα.

Προβολή συνημμένου 76752

Στον τεχνικο τομεα το παιχνιδι χρησιμοποιη εναν συνδιασμο των γραφικων του Alink to the past και του Wind Waker και μια μεγαλη ποικηλια απο διαφορα αλλα εφε.Τα παντα ειναι ειναι πολυ ομορφα σχεδιασμενα και γεματα χρωμα ενω ειδικα οταν συρικνωνομαστε τα backrounds εχουν μια cartoon αισθηση με ομορφα σχεδιαμενα αντικειμενα και η κλιμακα αποδιδεται απολυτων επιτυχημενα. Γενικα τα γραφικα ειναι απο τα καλητερα που εχουμε δει στο GBA σε ολα τα επιπεδα.Το ιδιο συμβαινει και με τον ηχο ο οποιος ειναι αψογος απο καθε αποψη και θα ακουσουμε πολλους ηχους και μελωδιες απο το Wind waker και το ocarina of time αλλα και καινουργια γενικα ακουσματα.

Με το minish cap επιβεβεωνεται με τον καλητερο τροπο οτι οντως η capcom ανεβαινει επιπεδο και μπορει να δωσει την μαγεια σε ενα παιχνιδι Zelda που μονο η NINTENDO μπορει να καταφερει.Ειδικα αν εχει καποιος game boy player και παιξει το παιχνιδιστην τηλεοραση του θα παθει πλακα με την εμπειρια και το ποσο τελειο φαινεται το minish cap.H μαγεια της σειρας Zelda συνεχιζεται και ειναι εδω και οποιος δεν το εχει παιξει και τερματισει εχει χασει ενα απο τα καλητερα παιχνιδια της ζωης του.

 
Στην αρχή ήμουν κάπως επιφυλακτικός με το παιχνίδι αλλά τελικά ήταν πολύ καλύτερο από ότι φανταζόμουν. Τόσο καλό που δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο μου αρέσει περισσότερο, το Link's Awakening ή αυτό. Πάντως (να πω την αμαρτία μου) δεν έχω παίξει ακόμα το Seasons ή το Ages στο GBC (ντροπή). Τα έχεις παίξει αυτά Βασίλη? (τι ρωτάω τώρα... :p )
 
Και τα εχω τερματισει και τα εχω ακομα τασο.Τα ειχα αγορασει και τα δυο απο χαλκιδα οταν εβγαινα εξοδουχος απο των Αυλωνα οταν ειχα παρουσιαστει.Στης σκοπιες στο εβρο τα τερματισα και τα δυο :D
 
metalcandyman είπε:
Και τα εχω τερματισει και τα εχω ακομα τασο.Τα ειχα αγορασει και τα δυο απο χαλκιδα οταν εβγαινα εξοδουχος απο των Αυλωνα οταν ειχα παρουσιαστει.Στης σκοπιες στο εβρο τα τερματισα και τα δυο :D
Χαχα, τι λες τώρα κι εγώ τότε τερμάτισα το Links Awakening (το έπαιζα στο ολοκαίνουριο τότε GBA μου), θυμάμαι όλοι είχαν πάει για άσκηση και εμένα με είχαν ξεχάσει στην πρωινή σκοπιά για 6-7 ώρες, βάζω το παιχνίδι (στο οποίο ήμουν ακόμα στην αρχή) και το παίζω ΟΛΟ εκείνη την στιγμή και αφού το τερμάτισα με αλλάξανε μετά από λίγο, λες και με περίμεναν...

Ε, ρε τι μαχήμια ήμασταν... Ετσι και μου την έπεφτε Τούρκος (ήμουν Κύπρο) είχα έτοιμο το Master Sword :p
 
Imgema είπε:
Χαχα, τι λες τώρα κι εγώ τότε τερμάτισα το Links Awakening (το έπαιζα στο ολοκαίνουριο τότε GBA μου), θυμάμαι όλοι είχαν πάει για άσκηση και εμένα με είχαν ξεχάσει στην πρωινή σκοπιά για 6-7 ώρες, βάζω το παιχνίδι (στο οποίο ήμουν ακόμα στην αρχή) και το παίζω ΟΛΟ εκείνη την στιγμή και αφού το τερμάτισα με αλλάξανε μετά από λίγο, λες και με περίμεναν...
Ε, ρε τι μαχήμια ήμασταν... Ετσι και μου την έπεφτε Τούρκος (ήμουν Κύπρο) είχα έτοιμο το Master Sword :p
χαχαχαχαχαχαχαχαχα καλο :D Και γω δεν παω πισω γιατι αν με την επεφτε κανενας τουρκος θα τον εξολοθρευα με της δυναμεις των τεσσαρων εποχων απο το Oracle of seasons:p
 
metalcandyman είπε:
Και τα εχω τερματισει και τα εχω ακομα τασο.Τα ειχα αγορασει και τα δυο απο χαλκιδα οταν εβγαινα εξοδουχος απο των Αυλωνα οταν ειχα παρουσιαστει.Στης σκοπιες στο εβρο τα τερματισα και τα δυο :D
Καλά ρε Μπίλ, είχατε σκοπιές με πολυέλαιο;;; Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πως έπαιζες GBC στο σκοτάδι. :p

Στο θέμα μας τώρα, το Minish Cap το έχω original και είπα να προσπαθήσω να την παλέψω με κανά Zelda, αλλά μπαααα...

Αν θυμάστε, είχα πει τις εντυπώσεις μου εδώ. Οπότε σε πρόλαβα στο review! ;)
 
Ρε Doc οι σκοπιες δεν ειναι μονο νυχτα.Μερα επαιζα και οχι νυχτα :p

Ωσο για το παιχνιδι δεν ξερω αν με προλαβες η οχι πολυ απλα γιατι η αναφορα σου στο παιχνιδι στην ουσια ειναι ενα σχολιο θαψιματος αυτου του εκπληκτικου παιχνιδιου.Εξαλου η φραση που συμληρωνουν οι 6 τελευταιες λεξης στο κειμενο σου για το minish cap λενε ολη την αληθεια :p
 
metalcandyman είπε:
Ρε Doc οι σκοπιες δεν ειναι μονο νυχτα.Μερα επαιζα και οχι νυχτα :p
Ωσο για το παιχνιδι δεν ξερω αν με προλαβες η οχι πολυ απλα γιατι η αναφορα σου στο παιχνιδι στην ουσια ειναι ενα σχολιο θαψιματος αυτου του εκπληκτικου παιχνιδιου.Εξαλου η φραση που συμληρωνουν οι 6 τελευταιες λεξης στο κειμενο σου για το minish cap λενε ολη την αληθεια :p
Δηλαδή αν κάποιος άλλος γράψει την δική του αλήθεια για το minish cap, θα αντικαταστήσει το δίκό σου review;

Για να καταλάβω δηλαδη, τι παίζει με τα reviews.
 
metalcandyman είπε:
Ωσο για το παιχνιδι δεν ξερω αν με προλαβες η οχι πολυ απλα γιατι η αναφορα σου στο παιχνιδι στην ουσια ειναι ενα σχολιο θαψιματος αυτου του εκπληκτικου παιχνιδιου.Εξαλου η φραση που συμληρωνουν οι 6 τελευταιες λεξης στο κειμενο σου για το minish cap λενε ολη την αληθεια :p
It's a fact, σε πρόλαβα και είχα και το πιό αντικειμενικό review. :p

Για να μην κουράζεστε επαναλαμβάνω και τις λέξεις που αναφέρει ο Μπιλ:

Εντάξει, είμαι ένας στριμμένος παλιόγερος...το ξέρω.
:fafoutis:

@Saulot: τα reviews εξ'ορισμού είναι υποκειμενικά, αφού αντανακλούν την προσωπική άποψη αυτού που τα γράφει. Ειδικά όταν γράφονται από fans, αλλά ακόμα και εκείνα των "ειδικών" ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην επηρεάζονται από το προσωπικό γούστο του καθενός. Αλλά και ο κάθε αναγνώστης γνωρίζει μετά από ένα διάστημα "τι καπνό φουμάρει" ο εκάστοτε reviewer. Ξέροντας πχ τα γούστα του metalcandyman, δεν πρόκειται να λάβω πολύ επί πόνου τις απόψεις του για ότι περιέχει Mario, Zelda κλπ συρφετό, αφού εκεί μόνο κοινά δεν είναι τα γούστα μας. Προφανώς το ίδιο και εκείνος για τα δικά μου ανάλογα "reviews". Αλλά όταν γράφει για arcades τον λαμβάνω πολύ περισσότερο υπόψη αφού εκεί έχουμε αρκετά κοινά γούστα. Το ίδιο συμβαίνει παντού, αν δεν σου αρέσουν τα adventures δεν πα να δίνει ο Τσουρινάκης και ο Πολυράκης 95%, δεν νομίζω ότι θα ασχοληθείς και πάρα πολύ. Ούτε θα λάμβανες πολύ σοβαρά υπόψη review του Τσουρινάκη για το Halo 4!

Peace!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνω απολυτα με ολα ωσα λεει ο Doc και δεν υπαρχει κατι ιδιαιτερο που πρεπει να καταλαβει ο οποιοσδηποτε.Απλα με καθε ευκαιρια πειραζουμε ο ενας τον αλλον αυτο ειναι ολο :p
 
Άλλο ένα τρομερό παιχνιδάκι.. Συνιστώ σε όποιο δεν έχει ασχοληθεί να ξεκινήσει άμεσα όσο είναι καιρός. Έχω τη τύχη να παίζω στο PSP οπότε η όλη εμπειρία είναι αυθεντική θα έλεγα παίζοντας σε φορητό. Πάρα πολύ καλά γραφικά pixel art με φοβερά χρώματα, φανταστικός ήχος και πάρα πολλοί καλοφτιαγμένοι γρίφοι για να ασχοληθεί όποιος θέλει.

ΥΓ. Ο τύπος που έχει κάνει τα γραφικά είναι ο Sensei γνωστός από τις δουλειές του στη μεγάλη capcom της δεκαετίας του 90 (Street Fighter 2, Megaman X4 κλπ)!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εχω ασχοληθει ποτε με το Minish Cap , καποια στιγμη σιγουρα θα το κανω...

ps. Ωραιο Review Billy!

ps.2 @Shinobi ο emulator του PSP το τρεχει καλα δηλαδη;;
 
Μια χαρα μπορει να παιξει καποιος το Minish cap με τον gpSP στο psp αλλα οχι τελεια εχει διαφορα θεματα που μπορει να τα καταλαβει μονο οποιος εχει παιξει και τερματισει το παιχνιδι στο αυθεντικο hardware.Επισης υπηρχε και ενα προβλημα ενα bug που δεν σε επετρεπε να τερματισεις το παιχνιδι και παντα παγωνε η κολουσε στο Dark hyrule castle λιγο πριν το τελος δηλαδη.Δεν ξερω αν το διορθωσαν στην τελευταια εκδοση που ειναι η 0.9 απο το 2009 αλλα αν το διορθωσαν τοτε ανετα μπορει να παιξει καποιος το παιχνιδι.
 
Εγω χρησιμοποιω τον gpSP kai 3.4 test1 build2. Αλλα εχω αλλους 5-6 μεσα τους οποιους δεν θυμαμαι :p .
 
Δεν ξερω αν αυτος ειναι επισημος αλλα αν εχει διορθωσει τα προβληματα τοτε ειναι καλη επιλογη.
 
Imgema είπε:
Χαχα, τι λες τώρα κι εγώ τότε τερμάτισα το Links Awakening (το έπαιζα στο ολοκαίνουριο τότε GBA μου), θυμάμαι όλοι είχαν πάει για άσκηση και εμένα με είχαν ξεχάσει στην πρωινή σκοπιά για 6-7 ώρες, βάζω το παιχνίδι (στο οποίο ήμουν ακόμα στην αρχή) και το παίζω ΟΛΟ εκείνη την στιγμή και αφού το τερμάτισα με αλλάξανε μετά από λίγο, λες και με περίμεναν...
Ε, ρε τι μαχήμια ήμασταν... Ετσι και μου την έπεφτε Τούρκος (ήμουν Κύπρο) είχα έτοιμο το Master Sword :p
Ρε συ, και εγώ σε σκοπιά τερμάτισα το Link's Awakening!!!! Άνοιξη 2006 σε μονάδα της αεροπορίας παρακαλώ σε GBA SP!
 
Πειραχτήρια. Δηλώνω και εγώ φαν της σειράς Zelda πάντως και θεωρώ ότι παρόλο που έχει βαλτώσει λίγο σε παρόμομοιους μηχανισμούς κατά την πάροδο των ετών, αποτελεί μία απο τις κορυφαίες σειρές του gaming.

Το Minish Cap συγκεκριμένα δεν το έχω παίξει καθότι ασχολούμαι με το Oracle of Ages στο 3DS αυτή την περίοδο. Κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω!!
 
To Minish Cap θα μπορούσε άνετα να ήταν το πρώτο και καλύτερο φορητό Zelda αλλά αν είχε δύο-τρία μπουντρούμια παραπάνω. Η ιδέα του μικρού - μεγάλου είχε αποδωθεί πολύ καλά και το διαφοροποιούσε από ταυπόλοιπα της σειράς. Οπτικά παραμένει όμορφο μέχρι σήμερα και θα έλεγα το προτιμώ από το ALBW του 3D σε αυτό το κομμάτι τουλάχιστον.
 
Πίσω
Μπλουζα