The secret of Monkey Island

Συγχαρητηρια για το πολυ καλο review...

Δεν χρειαζεται να πω την γνωμη μου για το παιχνιδι...Το αβαταρ μου τα λέει ολα!!
 
Happy Monkey Island Music Day!

Και για όσους δεν το γνώριζαν, το περασμένο Σαββάτο 13 Οκτωβρίου ήταν η Monkey Island Music Day, όπως μας πληροφόρησε ο ίδιος ο Ron Gilbert (δημιουργος των καλών MI - δηλαδη του 1 και του 2) απο το blog του.

Saturday was Monkey Island Music Day and I hope everyone celebrated it with the respect that such a long standing and culturally entrenched holiday tradition deserves. History has it that Monkey Island Music Day began over 400 years ago deep in pirate waters. For one day each year, pirates would stop plundering, drop an anchor and sing sea shanties while challenging each other to stimulating mind puzzles. Every time a pirate mispronounced the captain's name, they had to down a grog. There might even have been something about a local towns person asking a pirate to the dance, but I might be wrong about that. Someone should start a wikipedia page, you know, to get the facts straight.

Για περισσότερα περι του εορτασμόυ καθώς και βίντεο απο την γιορτή εδώ ;)
 
keeper7k είπε:
...όπως μας πληροφόρησε ο ίδιος ο Ron Gilbert (δημιουργος των καλών MI - δηλαδη του 1 και του 2)
Αδικο σε βρισκω εδω,το Νο3 ηταν επισης παρα πολυ καλο...!
 
Απλά καλό ίσως :tease:

Monkey Island χωρις Gilbert δεν νομίζω οτι είναι Monkey Island παρα μόνο στο όνομα ;)
 
keeper7k είπε:
Απλά καλό ίσως :tease:
Διαφωνω,αλλα γουστα ειναι αυτα και σεβαστες ολες οι γνωμες... :)

keeper7k είπε:
Monkey Island χωρις Gilbert δεν νομίζω οτι είναι Monkey Island παρα μόνο στο όνομα ;)
Ναι,κατα κανονα μαλλον ετσι ειναι,αλλα το Νο3 παραδοξως καταφερε για πολλους,μεταξυ των οποιων κι εγω,εν πολλοις να ''κρυψει'' την ελλειψη του Gilbert...!!
 
Ειχα λιωσει με το 3.Εφευγα απο τη καρεκλα απο τα γελια. It rockz!!
 
To 3 ηταν οτι πιο εξυπνο σε χιουμορ εχω παιξeι ποτε adventure.
 
Συνέντευξη Ron Gilbert στο World of MI

Όπως λέει και ο ίδιος στο blog του, ούτε τώρα αποκάλυψε το μυστικό του Monkey Island στου φορείς του World of MI:

I am a little upset with them because I begged and begged them to ask me about the secret so I could finally reveal it, but they refused. Oh well, maybe on their 20th anniversary.
Επίσης, αναφέρει οτι αν του δοθεί ποτέ ευκαιρία να φτιάξει το Monkey Island 3, θα μάθουμε την πραγματική ιστορία της Elaine, του LeChuck και του Guybrush όπως την είχε στο κεφάλι του originally ;)

Ολόκληρη η συνέντευξη του εδώ.

Enjoy :thumbup:
 
Αν φτιαξει συνεχεια του MI ο Gilbert,καλο θα ειναι να ειναι το MI5,κι οχι βεβαια το Νο 3,καθοτι ετσι θα ακυρωνονται αυτοματως τα υπαρχοντα Νο 3 και Νο 4 και αυτο δεν ειναι καθολου,μα καθολου καλη ιδεα....!

Παντως,γεγονος ειναι οτι ο Gilbert τωρα τελευταια σε συνεντευξεις του ολο κανει αναφορες στα MI και σε ενδεχομενη μελλοντικη συνεχεια τους,με αλλα λογια ριχνει το γαντι στην Lucasarts για πιθανη επανασυνεργασια τους (;;; ),τουλαχιστον οπως το βλεπω εγω,αλλα μαλλον η Lucasarts η κανει την κουφη επειδη δεν ειναι στα πλανα της τωρα μια συνεχεια του MI,η δεν τον γουσταρουν πλεον τον Gilbert και δεν ασχολουνται μαζι του...

Ελπιζω να ειναι το πρωτο....
 
Το θέμα είναι το εξής (όσον αφορά την αρίθμηση): Το όλο story του τι θα γινόταν στα επόμενα MI (μετά το 2) ήταν μόνο στο κεφάλι του δημιουργού τους (του Gilbert), πράγμα που σημαίνει οτι ο τυπάς που έφτιαξε το 3 και το επόμενο ξέρασμα, δεν είχε ιδέα ποια θα ήταν η τύχη του Guybrush, ή ακόμα χειρότερα ποιό ειναι το Μυστικό του Monkey Island. Οπότε, αν δεχόταν ποτέ ο Gilbert να κάνει MI, αυτό θα ήταν το 3 και όχι το 5 καθώς η τροπή που έχει πάρει η ιστορία είναι ξένη προς το δημιουργό της ;)

Αρα, υποθέτω οτι ο κύκλος των MI έχει κλείσει για τα καλά ... :(
 
Για να δούμε....Ποιός θυμάται με νοσταλγία εκείνες τις ημέρες;

 
πόσο μου άρεσε αυτή η σειρα adventure...ακόμα και το 3 και το 4 ήταν καλά δεν συμφωνώ που τα θάβετε...
 
Το #3 δεν το "έθαψε" κανείς νομίζω,για το #4 υπάρχουν κάποιες διαφωνίες

(ε,κακά τα ψέμματα,δεν έπιασε τα στάνταρ των προηγουμένων....)
 
μάλλον μας έσπαγε η τρισδιάστατη απεικόνιση...μόλις την συνήθιζες καταλάβαινες ότι είχε την ατμόσφαιρα των 3 πρωτων παιχνιδιών...ειδικά η μάχη με τα ρομποτ στο τελος είχε πλάκα και είχα λιώσει στο γέλιο...για τα πρώτα βέβαια ουδεν σχόλιο...αριστουργήματα
 
Ευχαριστώ manos426f για το blast from the past :) αχχχχ...το ξανακατεβάζω τωρα. :)
 
Ωραίο review;)

Aν και δε το έχω τερματίσει είναι κορυφή..

Εμένα πρωσωπικά μου άρεσε πολύ το Curse of Monkey Island(απο αυτό άρχισα τη σειρά) και πιστεύω πρέπει να γίνει και γι αυτό ενα review...
 
sahasrahla είπε:
πρωσωπικά μου άρεσε πολύ το Curse of Monkey Island(απο αυτό άρχισα τη σειρά) και πιστεύω πρέπει να γίνει και γι αυτό ενα review...
Και δεν έχεις καθόλου άδικο ! ;)
 
Hear, hear. Από τα κορυφαία παιχνίδια όλων των εποχών...
 
Για μένα το Monkey Island 2 είναι το κορυφαίο adventure όλων των εποχών. Εχτές πάντως τερμάτισα το 1 σε παλιό Mac. Υπάρχουν πολλές εκδόσεις με κορυφαία για μένα εκείνη του PC CD κυρίως λόγω της ποιότητας του ήχου. Μετά είναι η έκδοση floppy για Mac όπου έχει τα καλύτερα γραφικά απ΄όλα τα μηχανήματα. Επίσης στην έκδοση αυτή το inventory είναι σε μορφή γραφικών και όχι λέξεων (όπως εκείνη του PC CD δηλαδή). Γενικότερα τα adventure της Lucasarts έχουν καλύτερα γραφικά και ήχο σε Mac απ΄ ότι σε dos. Βλέπε Monkey Island 1 & 2, Fate of Atlantis, Day of the Tentacle, Sam And Max κλπ.
 
Πίσω
Μπλουζα