The Storyteller (1988)

vaszio

Retro Member
Joined
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
148
Αντιδράσεις
19
Παιδιά θυμάται κανείς τους γερμανικούς μύθους με ηθοποιούς που μεταδιδόταν κυρίως πρωί με την εκπαιδευτική τηλεόραση μεταγλωτισμμένοι;
 
Καλά αυτό το θυμάμαι και εγώ!!! απίστευτο ήταν ωραίες ιστορίες και μεταγλωττισμένο...
 
[Edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί.[edit]

Παιζότανε από ετ-2 γύρω στα 1989 και η μεταγλώτιση ήτανε αρκετά καλή...υπέυθυνο για τα animatronika puppets το στούντιο Jim Henson Creature Shop (καημένε Henson μας άφησες νωρίς)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες; Θυμάσαι κάτι ιδιαίτερο από τη σειρά, ή μήπως κάτι από το title sequence της εκπομπής;
 
Ονομα σειρας [Τhe Storyteller]

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΠΑΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΤΑΝ ΠΑΛΙΑ ΣΤΟ ΕΤ1 Η ΝΕΤ...ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ.ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 90...ΤΕΣΠΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΛΑΣΙΚΑ ΕΝΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΕΠΑΙΖΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΦΑΣΗ ΨΙΛΟΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΑΓΓΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΑΠ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΝΑ ΣΚΗΝΙΚΟ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΣΤΡΟ ΜΕ ΚΑΤΙ ΝΕΚΡΟΚΕΦΑΛΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΙΣΤΟΡΙΕΣ,ΧΜΜ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΒΑΛΤΟ ΜΕΤΑ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ...ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ

ΠΟΛΛΑ :precry: :what:..ΟΠΟΙΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΑΣ ΠΕΙ...
 
Πρώτα φτιάξε το πληκτρολόγιο σου, φαίνεται ότι έχει κολλήσει το caps lock. Μετέπειτα αν θέλεις άλλαξε και browser γιατί έκανε το post σου δύο φορές σε δύο διαφορετικές κατηγορίες.
 
Αλλαξα τον τιτλο του thread σε μικρα Ελληνικα.

Σε παρακαλω χρησιμοποιησε και εσυ μικρα Ελληνικα - τα κεφαλαια σημαινουν οτι φωναζεις, και δεν θελουμε φωνες εδω. Τωρα, για τη σειρα που ψαχνεις δεν εχω ιδεα αλλα μιας και μονος σου λες οτι ειναι των 90s προφανως δεν εχει σχεση με το subforum που postαρες μιας και εδω μιλαμε για 80s (και πισω).

Αν γραψεις περισσοτερες λεπτομερειες ισως βρεθει κανας Χρστιανος να βοηθησει.
 
Αν δεν κανω λαθος ο γερακος που ηταν ο αφηγητης ηταν καθησμενος μπροστα σε ενα τζακι με εναν σκυλο στα ποδια του. Ηταν και οι δυο κουκλες και οι ιστοριες που διαδραματιζονταν ηταν με ηθοποιους. Η σειρα προβαλοταν στις αρχες του 90... τον τιτλο δεν τον θυμαμαι δυστυχως αν και θα ηθελα πολυ να τον μαθω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε συ panos83,πρώτα γράφεις με κεφαλαία ελληνικά και μετά με μικρά greeklish...;!;;!;!;;!

Γράφε σε παρακαλώ με ελληνικά,μικρά γράμματα....
 
Πωπω 1000 ευχαριστω ρε παιδια και σορρυ για τα γραμματα...νταξει τωρα δεν εχουν τονους δεν πειραζει ...αυτη ειναι παντως τελειαααα
 
Γεια χαρά!

μήπως αυτό που ψάχνεις είναι αυτό που ψάχνω και εγώ;Προκειται για μια σειρά που παιζότανε παλιά από την ΕΡΤ (2 νομίζω) , όπου ένας γκριζομάλλης με περίεργα ρούχα , καθόταν δίπλα στο τζάκι με το σκύλο του (που δεν ηταν αληθινός ) και έλεγε κάθε φορά ένα παραμύθι.Χαρακτηριστικά θυμάμαι 2: Τον Αφόβητο, και την Πετρόσουπα.Η σειρά ήταν μεταγλωτισμένη και ήταν καταπληκτική.Παιζόταν με κανονικούς ηθοποιούς και κάποιες φορες είχε και κούκλες.Πρέπει να ήταν γερμανική σειρά.Παρακαλώ αν γνωρίζει κανείς κάτι ας μου στείλει 'ενα mail στο [edited]

Ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προφανως λες γιαυτο φιλε Λυγκέα

http://www.imdb.com/title/tt0092383/

Για τη συγκεκριμενη σειρα εχουμε αναφερει σε αυτα τα threads και ισως σε ενδιαφερουν να ριξεις μια ματίτσα

Μονο επιτρεψε μου να σου πω οτι δεν ειναι 'σωστο' καποιος να ερχεται σε ενα φορουμ, να ρωταει κατι δημοσια και μετα να ζηταει προσωπικη απαντηση σε μαιλ για να μη κανει ο ιδιος τον 'κοπο' να ξαναπερασει. :) Η λογικη των φορουμ ειναι ακριβως η δημοσια συζητηση

Αλλωστε θα σου αρεσε να απαντουσαν 20 διαφορετικα ατομα στην ερωτηση σου, χωρις να ξερει ο καθενας οτι καποιοι αλλοι πριν απο αυτον ηδη σου εστειλαν την απαντηση;; :Ρ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jim Henson's Storyteller. [edit] copyrights [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτη ηταν σειρα!! ο παραμυθαs νομιζω λεγοτανε στην ελληνικη!

storyteller1.jpg
 
Προβλήθηκε από ετ-2 το 1989 μεταγλωτισμένο.

Φοβερή σειρά και ατμοσφαιρική

και ναι λεγόταν Ο ΠΑΡΑΜΥΘΑΣ στα ελληνικά
 
Πίσω
Μπλουζα