The wild ones (1999)

alexis

RetroNoob
Joined
29 Σεπ 2024
Μηνύματα
8
Αντιδράσεις
6
Όχι τελείως ρετρό λόγω ημερομηνίας αλλά το "the wild ones" (ή όπως θα λέγαμε εν συντομία two) νομίζω αξίζει μια αναφορά εδω διότι ήταν σειρά ψυχαγωγίας-παιδικό ντοκιμαντέρ της παλιάς σχολής, με χαρακτήρες μαριονέτες και κυκλοφόρησε σε κασέτες. Η βασική ιδέα είναι η εξής: δύο δεινόσαυροι ο Χαμπάμπ (ο πιο έξυπνος από τους δύο) και ο Σκουάκ (ο πιο χαζούλης και πειναλέος) ζουν σε ένα απομονωμένο νησί. Άλλοι κάτοικοι του νησιού είναι ένας ποντικός, η Ινόρ (η σοφή του νησιού), η οπόια ζει σε ένα περισκόπιο ένα τέρας, ονόματι Τζανκ Μάντσερ, που ζει σε σπηλιά, του οποίου φαίνονται μόνο τα μάτια του να λαμπιρίζουν στο σκοτάδι της σπηλιάς και εμφανίζεται καταχθόνιο και μυστηριώδες, ένας δεινόσαυρος που μοιάζει με τυφλοπόντικα και ζει στο έδαφος, η Έρτα και ένα γιγάντιο μύδι που είναι πάντα κακόκεφο και στριμμένο. Η σειρά δεν είχε κάποια συγκεκριμένη υπόθεση, απλώς κάθε επεισόδιο ξεκίναγε με μία φαεινή ιδέα ή ένα γεγονός. Με αφορμή αυτό, οι δύο δεινόσαυροι αναρωτιόντουσαν τι έκαναν άλλα όντα σε αυτή την περίπτωση και ζητούσαν τη βοήθεια της Ινόρ, η οποία τους έδειχνε μέρη από όλο τον κόσμο για να βρουν απάντηση στο δικό τους πρόβλημα. Καθε επεισόδιο της σειράς δείχνει να περιλαμβάνει δύο επεισόδια των 25 περίπου λεπτών.
Μέχρι στιγμής έχουν βρεθεί τα ακόλουθα επεισόδια:
Home sweet home + A desert expendition (τα συγκεριμένα υπάρχουν σε δύο μέρη το κάθε επεισόδιο, οι χαρακτήρες μιλάνε τα πρωτότυπα αγγλικά, υπάρχουν όμως επιπλέον φωνές μάλλον στα πολωνικά)
Solid as a rock + Now you see me now you don't (στα ελληνικά)
Ear to the ground + Another year colder (στα ελληνικά)

Εδώ είναι και η αρχή και το κλείσιμο κάθε επεισοδίου της σειράς, όπως διατέθηκε στο youtube, για υπενθύμιση
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστούμε για αυτή την ανάρτηση!!!! Φαίνεται ότι έχετε εντοπίσει αυτήν την εξαιρετικά σπάνια και δυσεύρετη σειρά που έψαχναν τουλάχιστον δύο χρήστες στα παρακάτω threads:



Ελπίζω να δουν την απάντησή σας σύντομα καθώς αυτό θα τους κάνει πολύ χαρούμενους.
 
Χαίρομαι για αυτό. Ήταν το αγαπημένο μου οπτικοακουστικό υλικό ως μικρός (οπως επίσης και το η χώρα των γνώσεων ή learning land επί εποχής dvd) και η πρώτη μου επαφή με τον κόσμο της φύσης. Είχα 4 επεισόδια σε 2 βιντεοκασέτες και τα είχα δύο τόσες φορές που μολόντι πέρασαν χρόνια από τότε θυμόμουν έντονα τους χαρακτήρες και την πλειονότητα των διαλόγων. Με τα χρόνια αναζητούσα στο ίντερνετ πληροφορίες για αυτή αλλά δεν ήξερα ούτε τον τίτλο και προσπαθουσα να βγάλω άκρη με τίτλους επεισοδίων, ονόματα χαρακτήρων κλπ. Τελικά εντόπισα ότι πωλούνται 2 βιντεοκασέτες (οι οποίες περιείχαν τα επεισόδια που είχα) και λίγες μέρες πριν είδα ότι ανέβηκαν στο youtube 2 επεισόδια από το greek dub που από ότι φαίνεται έχει δικαιώματα από παλιές παιδικές σειρές και ντοκιμαντέρ. Έχω προσέξει ότι τελευταία την αναζητούν και γράφουν για αυτήν οι κάτοικοι του εξωτερικού και ίσως η ασφαλέστερη πηγή (και προσθήκη) πληροφοριών θα είναι κάποιος ξένος (εφόσον δεν υπάρχει αναφορά της σειράς ούτε σε wikipedia). Εύχομαι να βρεθούν και άλλα επεισόδια σταδιακά έστω και στα αγγλικά γιατί ήταν μία ευχάριστη παρέα των παιδικών χρόνων και παράλληλα εκπαιδευτικού χαρακτήρα.
Την εντόπισα τυχαία βρίσκοντας κασέτες της σειράς στη σελίδα της Vendora και παραθέτω δείγμα εικόνας για να φαίνεται πιο άμεσα από ότι με ένα βίντεο


1727975630494.png
Μάλιστα το επεισόδιο με τους τάρανδους και τις μαϊμούδες είναι ακριβώς ένα από αυτά που κυκλοφόρησαν στο youtube μαζί με το άλλο που μιλούσε για τα αυτιά των ζώων (με γενικό τίτλο "ταξίδι στα μυστικά της γης")
Για συμπλήρωμα σημειώνω ότι το περιοδικό που μοίραζε τις κασέτες λεγόταν "το παιδί μου και εγώ"
Επί τη ευκαιρία, σύμφωνα με το greek dub, αναφέρεται ότι τον ρόλο του Σκουάκ ερμηνεύει ο Περικλής Λιανός και τους ρόλους της Έρτα και της Ινόρ η Λένα Φραγκούλη. Στο greek dub επιτρέπεται η κοινοποίηση σε facebook και twitter οπότε ίσως το δουν κι άλλοι κα βρουν και άλλα στοιχεία άμα μπορέσουν. Πάντως πρόσεξα ότι ο χρήστης Melista απάντησε σε ανάρτηση ενός που βρήκε τα επεισόδια στα πολωνικά και εγώ πρόσεξα ότι η πολωνική "wikipedia" είναι η μόνη ευρύτερη πηγή που αναφέρει τη σειρά (με τίτλο Czarodziejski peryskop) καθώς ήταν εντεταγμένη στο πρόγραμμα ενός πολωνικού καναλιού
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα