The X-Files (1993–2002)

Κλασσικο XFiles επεισοδιο το τεταρτο οπως και το δευτερο και τριτο καπως γλυκαναλατο σε καποιες φασεις και με καποιες μικρες αναδρομες στο προσωπικο παρελθον της skully.Δεν μπορω να πω πως ηταν ασχημο αλλα προσωπικα δεν περιμενα τα 4 απο τα 6 επεισοδια να ειναι σαν να βλεπω ενα κλασσικο ΧFiles επεισοδιο με μια περιεργη υποθεση δηλαδη κλπ ηθελα να ειναι πιο ιντριγκαδορικο οπως ηταν το πρωτο επεισοδιο και περιμενα και τα υπολοιπα ετσι.Δεν πηραζει ομως γιατι και που εχουμε και παλι XFiles ηταν ενα ονειρο μου που εγινε πραγματικοτητα ασχετα που ειναι μολις για 6 επεισοδια.
 
metalcandyman είπε:
Κλασσικο XFiles επεισοδιο το τεταρτο οπως και το δευτερο και τριτο καπως γλυκαναλατο σε καποιες φασεις και με καποιες μικρες αναδρομες στο προσωπικο παρελθον της skully.Δεν μπορω να πω πως ηταν ασχημο αλλα προσωπικα δεν περιμενα τα 4 απο τα 6 επεισοδια να ειναι σαν να βλεπω ενα κλασσικο ΧFiles επεισοδιο με μια περιεργη υποθεση δηλαδη κλπ ηθελα να ειναι πιο ιντριγκαδορικο οπως ηταν το πρωτο επεισοδιο και περιμενα και τα υπολοιπα ετσι.Δεν πηραζει ομως γιατι και που εχουμε και παλι XFiles ηταν ενα ονειρο μου που εγινε πραγματικοτητα ασχετα που ειναι μολις για 6 επεισοδια.
Ε, το πάνε σιγά-σιγά, θα ξετυλίξουν τι έγινε δηλαδή αυτά τα ~10 χρόνια που πέρασαν σε δόσεις. Καλύτερα έτσι. Όπως π.χ. για το παιδί που λένε ότι έχουν μαζί.

Μόνο 1ο επεισόδιο έχω δει βέβαια, δε ξέρω τι έχει αποκαλυφθεί στα επόμενα, βασικά.

Παρ' όλα αυτά, ωραίο το 1ο επεισόδιο των Ξουτ Φάϊλς, ο κύριος Μαλντερ και η κυριά Σκούλη ήταν υπέροχοι :)
 
Mια πατατα και μιση το πεμπτο και προ τελευταιο επεισοδιο που αν δεν επαιζαν οι skully και Mulder κανεις δεν θα επερνε πρεφα πως ηταν επεισοδιο των XFiles.Ενας συνειρμος που εκανα με το μυαλο μου με καποια γεγονοτα και χαρακτηρες που παιζουν στο επεισοδιο με εκανε να αναφωνησω ''ρε λες να σχεδιαζουν τιποτα τετοιο μετα απο τα 6 αυτα επεισοδια'' ηταν το μονο που αξιζε για μενα απο αυτο το πραμα που και καλα ειναι XFiles.Mε πολυ μεγαλη ανυπομονησια περιμενω το εκτο και τελευταιο επεισοδιο που στην ουσια ειναι η συνεχεια του πρωτου γιατι το πρωτο με δημιουργησε μεγαλες προσδοκιες που χαθηκαν μολις ειδα και τα επομενα 4 επεισοδια.Μακαρι το τελευταιο να ειναι οπως το πρωτο και να γουσταρω οπως γουσταρα και μαυτο.
 
Eνταξει μας δουλευουν κανονικα.Μολις τελειωσα το εκτο και τελευταιο επεισοδιο και πραγματικα το τελος ενοειται πως μας δεινει να καταλαβουμε πως θα υπαρξει και συνεχεια και αλλος κυκλος δεν εξηγητε διαφορετικα και εχεις και τον chris carter να λεει πως αν τα παει καλα αυτος ο κυκλος μπορει να σκεφτουν να φτιαξουν και αλλον.Ρε μεγαλε μας δουλευεις εδω εκανες εναν κυκλο που στην ουσια δεν τελειωνει και στο τελος επρεπε να εμφανιστει και ενα to be continued και μας λες πως αν παει καλα θα βγουν και αλλα επεισοδια.Ε δεν παιζονται με τιποτα ξενερωσε η ψυχη μου με το τελος.
 
Για oσους δεν το πηραν χαμπαρι εχει ξεκινηση ο 11ος κυκλος των X-Files και εχουν παιχτει μεχρι τωρα 3 επεισοδια.Προσωπικα αν και ξενερωσα με το τελος του εκτου κυκλου ενθουσιαστηκα με τον 11ο και τα 3 επεισοδια μεχρι τωρα ειναι πραγματικα εξαιρετικα.
 
Επεσα πανω του χτες στο Fox και νομισα οτι ηταν καποιο επεισοδιο που δεν ειχα δει απο το προηγουμενο season!

Ηταν αυτο με τα διδυμα και μου αρεσε.

Παρα τα χρονια της (48 νομιζω) η Gillian Anderson ειναι στα γοητευτικοτερα της...
 
Το πρωτο επεισόδιο ηταν απογοητευτικο, με την εννοια οτι χρησιμοποιεί το παλιο κολπο "ηταν ολα ενα ονειρο" (ή στην περίπτωσή μας, οραμα)...

Προσωπικά συγκινήθηκα παρα πολυ με το δευτερο επεισόδιο, οταν θυμούνται τον Deep Throat και την εποχη εκεινη.

Fox Mulder:

"1994. He's dead because the world was so dangerous and complex then.

Who'd have thought we'd look back with nostalgia and say, "That was a simpler time," Scully?

Everything we feared came to pass. How the hell did that happen?"
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το τρίτο επεισόδιο μου θύμισε λίγο παλιές καλές εποχές X-Files. Κατά τα άλλα δείχνει πολλά υποσχόμενος ο 11ος κύκλος.
 
Παροτι δεν ημουν θεατης της σειρας, ειχα κατσει με παρεα και ειδαμε το τελευαιο επεισοδιο της παλιας σειρας σε DVD. Εκει ο Cancer Man ντυμενος ινδιανος αποκαλυπτει οτι οι εξωγηινοι σχεδιαζουν εισβολη στις 21 Δεκεμβριου του 2012 (ημερομηνια βασισμενη στο παραμυθι της "προφητειας" των Μαγια). Τελικα, πως το διαχειριζονται αυτο οι νεοι κυκλοι που διαδραματιζονται μετα το 2012?
 
Δες θα να ξέρεις... ☹️Το spoilers σου πάντως είναι σοβαρό. Μήπως να το έβαζες μέσα σε κάποιο κουτάκι ή κάτι;
 
οπως το ειχα δει το επεισοδιο δεν μου φανηκε καποιο ιδιαιτερο σποιλερ, ποσο μαλλον εφοσον εχει παρελθει η ημερομηνια! Οπως και να χει δεν μπορω να κανω επεξεργασια πλεον ^^
 
Καλή σειρά, η οποία αντανακλούσε το πνεύμα εκείνης της εποχής, δηλαδή των αρχών της δεκαετίας του 90. Είχαν προηγηθεί μια σειρά ταινίες με θεματολογία την εξωγήινη ζωή και παραφυσικά φαινόμενα τη δεκαετία του 80, και η σειρά αυτή ήρθε να ενοποιήσει όλες αυτές αντιλήψεις. Σωστά κατα τη γνώμη μου γράφτηκε κάπου περί αχταρμά. Η άποψή μου συμπίπτει με το σχόλιο νούμερο δύο του θέματος.

Από κει και πέρα, όπως οι περισσότεροι, είχα δει την σειρά από το star και κάποια στιγμή περί το 2000 την ταινία του 98. Αυτή την περίοδο βλέπω τον πρώτο κύκλο και για να πω την αλήθεια δε με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Θέλω να πω ότι τόσο οι ιστορίες, όσο και το σενάριο για τις μέρες μας είναι απλοϊκά και δυστυχώς μαντεύω την εξέλιξη από τα 5 πρώτα λεπτά.

Ας πούμε στο επεισόδιο με την τεχνητή νοημοσύνη, τη στιγμή που το σύστημα ανοίγει τον υπολογιστή της Άντερσον και διαβάζει τα δεδομένα θα μπορούσε να διέκοπτε την επικοινωνία βγάζοντας το τηλεφωνικό ή ηλεκτρικό καλώδιο από την πρίζα.

Ελπιζω να βγω λάθος στους επόμενους κύκλους γιατί θυμάμαι ότι μου είχε τραβήξει το έντονο ενδιαφέρον ως μαθητή τότε. Αν συμβεί αυτό, ο πρώτος κύκλος πρέπει να διαχωρίζεται από τους υπόλοιπους σαν απλά το ιντρο, η παρουσίαση στο κοινό.

Το ενδιαφέρον για την εξωγήινη ζωή και το διάστημα ήταν στα φορτε του το 80 και κορυφώθηκε το 90 στον κόσμο του θεάματος και έπειτα το πλάκωσε το matrix, το internet και οι υπολογιστές....τελευταία δυνατή ταινία που θυμάμαι, το interstellar
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το ενδιαφέρον για την εξωγήινη ζωή και το διάστημα ήταν στα φορτε του το 80 και κορυφώθηκε το 90 στον κόσμο του θεάματος και έπειτα το πλάκωσε το matrix, το internet και οι υπολογιστές....τελευταία δυνατή ταινία που θυμάμαι, το interstellar

Έτσι ακριβώς!

Και το Contact με την Φοστερ ήταν πολύ καλό. Καλα το interstellar είναι το κάτι άλλο.. Σε πάει σε άλλο επίπεδο ή μάλλον σε άλλη... διάσταση! ;)
 
Βέβαια, ταινίες όπως η επαφή, το Apollo 13, η ταινία X files, Τα τρία νέα επεισόδια του πολέμου των άστρων που εμφανίστηκαν στα τέλη της δεκαετίας του 90, έκλειναν τον κύκλο της άντλησης θεμάτων από το διάστημα και την εξωγήινη ζωή. Κύκλο, τον οποίο άνοιξε κατά τη γνώμη μου ο Στάνλεϊ Κιούμπρικ με την θρυλική ταινία 2001: Οδύσσεια του διαστήματος.
 
Εχω να πω οτι οι πρωταγωνιστες εχουν aged gracefully οπως λεμε στο χωριο μου, αν σκεφτεις οτι περασανε 30 χρονια
 
How The X-Files foresaw the chaos of our post-truth times!

Δείτε το βίντεο:

 
Πίσω
Μπλουζα