To μεγαλειο της Amstrad

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Amstrad ενα ονομα μια ιστορια.

Η εταιρια που εβγαλε μερικα απο τα πιο ομορφα μηχανηματα καθως και τον πιο δυνατο 8bito*.

Μερικα απο αυτα.

Amstrad CPC6128+

Ο πιο δυνατος που λεγαμε.

picture.php


Amstrad PC-20

Ιδιο με το Sinclair PC-200 αλλα πολυ πιο μουρατο.

picture.php


Amstrad PPC512

Βαρυς και ασηκωτος. :D

picture.php


* (τυρακι) :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και φυσικά μη ξεχνάμε τα video, στερεοφωνικά τα pcw και τα σπεκτρουμάκια που έβγαλε. καλό θα ήταν όμως για να μην απογοητευτείτε να μην περάσετε από την ιστοσελίδα της...
 
αντε παλι...σε καμια περιπτωση δεν ηταν το δυνατοτερο 8bit-o! ασε που μας πεθανες με τις κιτρινιλες πρωι-πρωι :D
 
Oχι μονο το δυνατοτερο 8bit αλλα και απο μερικα μερικα 16bit.:wave:

"Several new features were added: hardware scrolling, increased color palette (4096) , an enhanced sound chip, a cartridge port, and a redesigned keyboard. Some of these features were not even present (yet) on certain 16-bit computers (Atari STf didn't have hardware scrolling or sprites)."
 
AARDVARK είπε:
Oχι μονο το δυνατοτερο 8bit αλλα και απο μερικα μερικα 16bit.:wave:
"Several new features were added: hardware scrolling, increased color palette (4096) , an enhanced sound chip, a cartridge port, and a redesigned keyboard. Some of these features were not even present (yet) on certain 16-bit computers (Atari STf didn't have hardware scrolling or sprites)."
:eek:

Κι εγώ που τσακωνώμουνα με τους AMIGAδες... :p
 
Όμορφα μηχανάκια ,αλλά εγώ δεν μπορώ να φανταστώ Amstrad χωρίς πράσινα - κόκκινα - και μπλε πληκτράκια! :mad:
 
τελικά όλοι είχαν scrolling εκτός από τους Αταρι users xaxaxaxaxaxax
 
Ρε 'σεις, σε λίγο θα μου βγάλετε και το Spectrum , καλύτερο από τον ST!!!

Mh heso!!!
 
Οι speccy δεν μπαίνουν καν στην συζήτηση αγαπητέ DINO. :D
 
miko63 είπε:
καλό θα ήταν όμως για να μην απογοητευτείτε να μην περάσετε από την ιστοσελίδα της...
Προφανώς με το που το ανέφερες μπήκα στη σελίδα.

Αυτό εδώ εννοείς;

http://www.amstrad.com/press/news/latest_news.html

Άρα ουσιαστικά μάλλον θα περιοριστεί να φτιάχνει set-top boxes για το Sky;
 
Ναι γιατι ντροπη ειναι ,δορυφορικους δεκτες φτιαχνει και μαλιστα για εναν απο τους μεγαλυτερους παροχους.


Kαποιος ονοματι Sinclair αγνοειται.
:D
 
και παιρνει τα σωβρακα των επωνυμων στις βραδιες ποκερ του BBC :D

Clive rulez!
 
Γιατι εχω την εντυπωση οτι o Clive ειναι μακαριτης. :rip:
 
Αν και amstradας νομίζω πως είναι υπερβολικό να πούμε πως ξεπερνούσε τον atari st. Μπορεί σε κάποια specs να υπερτερούσε ο plus (ακόμα και ο σκέτος ο amstrad ας πούμε έχει μερικά πλεονεκτήματα όπως το overscan που είναι όμως εφικτό στον st αλλά με δυσκολότερο κώδικα από όσο γνωρίζω) αλλά αρκεί να δείτε μερικά demos για να καταλάβετε ότι ο st τα καταφέρνει και χωρίς τη βοήθεια hardware tricks βασιζόμενος στη δύναμη του 68000. Υπαρχούν demo screens στον st που ξέρω πως θα ήταν πολύ δύσκολο έως αδύνατο να αναπαραχθούν στον amstrad με την ίδια ταχύτητα και πολυπλοκότητα.

Και για να ολοκληρώσω (γιατί βγήκαμε στην αναφορά και έπρεπε να το κλείσω και να στείλω (πώπω, κούραση είναι να στέλνεις μήνυμα στο internet απ'το κινητό)) δεν είμαι σίγουρος για τον plus γιατί δεν έχουν βγει και πολλά demos που να εκμεταλεύονται πλήρως τις δυνατότητες ώστε να τα συγκρίνω με τον st, αν και νομίζω ότι και πάλι ο 68000 θα βγει μπροστά.

Κατά τα άλλα η παλέτα των 4096 χρωμάτων τα σπάει για 8bit!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειναι ομως MSX TurboR ;)
 
Oχι ειναι Amstrad 6128+ o δυνατοτερος 8bitos.:wave:
 
AARDVARK είπε:
Oχι μονο το δυνατοτερο 8bit αλλα και απο μερικα μερικα 16bit.:wave:
"Several new features were added: hardware scrolling, increased color palette (4096) , an enhanced sound chip, a cartridge port, and a redesigned keyboard. Some of these features were not even present (yet) on certain 16-bit computers (Atari STf didn't have hardware scrolling or sprites)."
Μάλλον τα έχουμε μπερδέψει λίγο παιδιά...Μη φρικάρω πρωί-πρωί....

CPC 6128+ | Atari ST

8-bit Zilog Z80@4MHz | 16-bit Motorola MC68000@8MHz

Μπορεί να υπάρξει σύγκριση σε τόσο διαφορετικές τεχνολογίες? Τι και αν είχε 4096 χρώματα παλέττα? Πόσα μπορούσε να δείχνει ταυτόχρονα? 16 σε 160x200? Ο ήχος ? 5-bit sample playback??? O Ste 8-bit@50KHz...Έχετε ακούσει ποτέ sample playback από τον STFM? Kαι δεν μιλάω για εφαρμογή sampler, αλλά για in-game fx....Να μην ξεχάσω και τα Sound/Noise Trackers που ΔΕΝ χρησιμοποιούσαν τον 68000 για playback, αλλά το YM2149.

Ο 6128+ μου άρεσε πολύ σαν μηχάνημα (με το ST, Amiga case styling) αλλά φοβάμαι πως δεν μπορούσε καν να συγκριθεί με τον ST. Μην τα κάνουμε και όλα ίδια ρε παιδιά....Αν το μηχάνημα είχε 16-μπιτο CPU, θα μπορούσαμε να συγκρίνουμε...

Αυτός που έγραψε το σχόλιο γιατί δεν σύγκρινε τον 6128+('90) με τον 1040STe('89) αλλά με τον STf('85)??? Αν δεν κάνω λάθος, μιλάμε για 1990, έτσι? Και όσο για hardware scrolling, o STe έχει hardware scrolling (Shifter) και έχει και BliTTer. Ο 6128+, τι από όλα αυτά έχει??? όσο για το hardware scrolling του 6128+, παραθέτω σχόλιο από το wiki:

"Splitting the display into separate modes and pixel scrolling both became full supported hardware features, although the former was easy, and the latter possible to some degree"

Χώρια τις δυνατότητες διαχείρησης μνήμης, λειτουργικού συστήματος κλπ. Η σύγκριση είναι άνιση και ο τύπος που έκανε το σχόλιο (δεν μιλάω για εσένα φίλε AARDVARK) είναι ΑΣΧΕΤΟΣ ή απλά "προκατειλημμένος" με τα Atari.
 
Οχι να μην φρικαρεις για "Home computers" μιλαμε.

Να μιλαγαμε για 360 να σου πω. :D

Και δεν ειναι πρωι πρωι ,μεσημερι προς απογευμα ειναι.

Κατα τα αλλα συμφωνω με τα παραπανω.

Αλλα μην ξεχναμε οτι

Amstrad 6128+ o δυνατοτερος 8bitos.:wave:
 
Πίσω
Μπλουζα