To πιο παλιό gaming item της συλλογής σας

Νομίζω ότι το πιό παλιό που έχω είναι ένα arcade board Tournament Table της Atari από το 1978. Δυστυχώς δεν ξέρω αν είναι λειτουργικό.

Όποιος είναι περίεργος να το δει, υπάρχει στο ΜΑΜΕ.

Πρέπει να βγάλω καμμία φωτογραφία το board για να το δείτε, με μια γρήγορη ματιά δεν υπάρχει πουθενά φωτογραφία του στα συνήθη sites (System16, KLOV κλπ)
 
Nintendo TV-Game 15 CTG-15V του 1978

Επειδή εκεί που βρίσκεται είναι δύσκολο να το φωτογραφήσω σας παραθέτω εικόνα του απο το διαδίκτυο

CTG%2015V.jpg
 
Δεν έχω κάτι τόσο παλιό,τα πια παλιά που έχω είναι ο P200MMX κι η Amiga 1200,κι αυτά δεν ήταν δικά μου από παλιά καν! :p
 
Παιδια νομιζω οτι το thread ειναι για τα πιο παλια, δικα μας απο τοτε, gaming items...
 
Δεν γράφει κάτι τέτοιο, τουλάχιστον όπως το κατάλαβα εγώ.

Αφού το θέλεις έτσι πάντως...

Τα παλιότερα που έχω "από ανέκαθεν" (sic) είναι κάποια handheld games με LED οθόνες που μου είχε στείλει ο θείος μου από το Αμέρικα, κατασκευής χοντρικά 1979-1980. Ήταν -και καλά- "αθλητικά" παιχνίδια όπου οι "παίχτες" αντιπροσωπεύονταν από κόκκινα φωτάκια στην οθόνη. Μπορεί αύριο να σας βάλω φώτο, αυτά τα έχω εύκολα προσβάσιμα.
 
Επιτραπέζιο μπορώ να βάλω?
 
Θα εισαι offtopic και θα σε μπαναρει ο Ηρακλης χαχαχαχαχα
 
Εχω ενα ZX81, μετράει; #)

Wally είπε:
Παιδια νομιζω οτι το thread ειναι για τα πιο παλια, δικα μας απο τοτε, gaming items...
Βρε,το 80% τα απέκτησε τα τελευταία 2-3 χρόνια! :D

(ας είναι καλά το GRM;))
 
To πιο παλιο gaming item που δεν εχω πια ειναι ενα tvgame τυπου pong που μου εφερε ο πατερας μου το 1976 αλλα δεν εζησε πολυ...ευτυχως δεν αντεξε κανεις τη γκρινια μου και τον επομενο χρονο μου πηραν το TOMY blip που ζει μεχρι σημερα.

Μιας και ειναι στο παταρι η φωτο ειναι απο το internet

picture.php
 
Λοιπόν, εμένα το πιο παλιό item της συλλογής μου, φαίνεται πως είναι αυτή η κονσόλα Pong, από το 1980.

Δεν την έχω από τότε... Την παρέλαβα πριν λίγες μερες...

picture.php


picture.php


Είναι φτιαγμένη στην (πρωην) Ανατολική Γερμανία .

Πληροφορίες γι'αυτήν θα βρείτε εδώ και εδώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Παιδια νομιζω οτι το thread ειναι για τα πιο παλια, δικα μας απο τοτε, gaming items...
Δεν το διευκρινίζει αλλά τέλος πάντων. Το πιο παλιό δικό μου gaming item είναι ο Amstrad CPC-464!
 
Πολλα game & watch απο το πρωτο μισο του 80.

Παραθετω φωτο απο το πρωτο που απεκτησα (κυκλοφορησε 1981)

game_watch_mickey_mouse.jpg
 
Το πιο παλιό gaming item της συλλογής μου είναι τα χέρια μου. Έχουν παίξει εκατοντάδες χιλιάδες ώρες με παιχνίδια.......
 
Σε λειτουργία είναι λογικά η πρώτη μου amiga 500...κατακίτρινη αλλα λειτουργεί, αγορασμένη με χαρτζηλίκι και κουμπαράδες όταν πήγαινα τετάρτη δημοτικού ! Σε ημι-λειτουργία είναι ο Amstrad 1512 που είχα πρίν πάρω την Amiga, ενώ έχω κρατήσει ενθύμιο τον γομολάστιχα spectrum που δέν δουλεύει, που ήταν και ο πρώτος υπολογιστής που είδαν τα τρυφερά τότε ματάκια μου...Ήταν του πατέρα μου φυσικά, καθώς τότε ήμουν δέν ήμουν 4 χρονών..Είχαμε στο σπίτι τότε και ένα Atari αλλά ποτέ δέν το ξαναβρήκα ! (λογικά θα το σκότωσε ο πατέρας μου άν και λέει οτι δέν θυμάται !!!)
 
Εγώ είμαι της άποψης οτι και τα επιτραπέζια πιάνονται δεν είναι απαραίτητο να είναι κονσολοειδές , έτσι κι αλλιώς gaming item λέει ο τίτλος...Για παιχνίδι ήταν κι αυτά...
 
Η συζητηση ειναι σε κατηγορια gaming/computing :D
 
Δεν αναφέρεται όμως , gaming item θεωρείται και η μπάλα ποδοσφαίρου...

Εγώ πχ έχω μια τόμπολα απ'το 1960 περίπου χεχε κι αυτό gaming item θεωρείται...
 
Έχω ένα CONIC TVG 204-4 του 1977, μας το έκαναν δώρο τότε, λειτουργεί ακόμα.

DSCF3880.jpg
 
kuv είπε:
Σίγουρα υπάρχουν threads ποζεριάς και μάλιστα πολύ εντυπωσιακά, αφού κάποια μέλη έχουν μαζέψει μικρούς θησαυρούς. Ποιο όμως είναι το ΕΝΑ αντικείμενο του οποίου η προέλευση χάνεται σε αρχαίες δεκαετίες;
Ποιό είναι το πιο ΠΑΛΙΟ gaming item που έχετε;

Να το δικό μου που το ξέθαψα τις προάλλες, αν δεν απατώμαι είναι του 1978...

picture.php


picture.php
Το κουτάκι μυρίζει πραγματικά 70s !
 
Πίσω
Μπλουζα