Top 5 Arcade Games

5 μόνο απλά δεν γίνεται... Θα τσεκουρώσω, θα κλαδέψω, θα κόψω, θα ρίξω, θα κάψω και (με τρομερές απώλειες) το αποτέλεσμα που θα βγει είναι αυτό:

1. "Wonderboy In Monsterland"

2. "Golden Axe"

3. "Bubble Bobble"

4. "Karnov"

5. "Shinobi"

6. "Ghouls 'n' Ghosts"

7. "The Punisher"

8. "Captain America And The Avengers"

9. "Double Dragon"

10. "1942"

11. And last but not least είναι ένα επικό platform παιχνίδι όπου στο ξεκίνημά του ο πολεμιστής πέφτει όρθιος κρατώντας το σπαθί του, προσγειώνεται και ξεκινάς! Αργότερα παίρνεις τσεκούρια, φλόγινα σπαθιά που πετάνε για λίγο μπάλες από φωτιά και maces! Θυμάται κανείς γιατί έχω κολλήσει; :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Υ.Σ. Δε μπορείς κύριε σε χιλιάδες να ζητάς μόλις 5... :)
 
Sorry για το spam αλλά μόλις το θυμήθηκα! Πρόκειται για το "Rastan Saga"!!
 
Τα δικά μου είναι:

1) BOMB JACK

2) CRAZY KONG (ALCA BOOTLEG + PART II)

3) MS PACMAN

4) SUPER BOBBLE BOBBLE

5) KUNG FU MASTER - LADY BUG - EXERION - GALAGA - PENGO

κλπ κλπ.. 5 μόνο? τί να πρωτοπείς.. arcanoid, ghosts'n goblins, outrun, pinball action, virtual fighterII, puzzle bobble,.. και άλλα πολλα

όλα αγαπημένα .. 5... μόνο ούτε για ορεκτικό δέ φτάνουν.. :D :D: :D
 
1 boble boble 2 arcanoid 3mspacman 4autrun 5mad dog και εκατονταδες αλλα παιχνιδια τα οποια μεγαλωσαν γενιες πιτσιρικαδων καιυστερα ηρθαν οι τηλεανακριτες να σβησουν με στημενους μαρτυρες την ομορφη αυτη εποχη .
 
δεν μπορώ να διαλέξω μονο 5, για το Νο 1 ειμαι σίγουρος για ολα τα υπόλοιπα ειναι Νο2

1.Sunset Riders

2.Bubble bobble

2.Arcanoid

2.Tetris

2.Street fighter II

2.Pacman

2.Pang
 
ξέρει κανείς για ένα arcade που μοιάζει με το Cosmic Avenger; Έτσι πάλι με διαστημοπλοιάκι από πλάγια που πυροβολεί μπροστα και ρίχνει βόμβες κάτω στα βουνά...θυμάμαι μια σκηνή που σκάνε κάτι μετεωρίτες και προσπαθείς να τους αποφύγεις... Το έπαιζα πολύ μικρός...

Να πω και γω το τοπ 5

1.Shinobi (ποτέ μου δεν το ξεπέρασα)

2.Final Fight

3.Shadow Dancer

4.Dragon Ninja

5.Double Dragon I , II

6. αυτό που λέω πάνω αν το βρεί κανείς του είμαι υπόχρεος...
 
cutlaroc είπε:
ξέρει κανείς για ένα arcade που μοιάζει με το Cosmic Avenger; Έτσι πάλι με διαστημοπλοιάκι από πλάγια που πυροβολεί μπροστα και ρίχνει βόμβες κάτω στα βουνά...θυμάμαι μια σκηνή που σκάνε κάτι μετεωρίτες και προσπαθείς να τους αποφύγεις... Το έπαιζα πολύ μικρός....
Πιθανώς μιλάς για το Scramble: http://www.arcade-gameover.com/scramble.asp

Top 5:

1. Moon Cresta

2. Wonder Boy in Monster Land

3. Shinobi

4. Wardner

5. Tehkan World Cup & NBA Jam (το 1ο, πριν το ΤΕ)

Όλα τα παραπάνω τα τελείωνα με 1 credit στα νιάτα μου. Το ΝΒΑ Jam δεν τελειώνει, αλλά για καιρό είχα Νο1 θέση στο "ουφάδικο" που πήγαινα.
 
εμένα είναι τα

centipede

bosconian

galaga

metal slug 3

ένα beat em up με τους x-men,δεν θυμάμαι ονομασία
 
Uninvited είπε:
Ναι ρε συ αυτό είναι!!!! Δε μπορείς να φανταστείς πόσο μου φτιαξες τη μέρα!!! Thanks!!!!!!! :)

Uninvited είπε:
Κι αυτό αγαπητό!! αυτο το τελείωνα με ένα τάληρακι (τόσο έπαιρναν τότε χεχεχε)
 
1. "Golden Axe"

2. "Bubble Bobble"

3. "The Punisher"

4. "Double Dragon"

5. "1942"
 
Λοιπόν...

1.Bubble Bobble

2.Tetris

3.Arkanoid

4.Golden Axe

5.Double Dragon
 
1.bubble bobble

2.golden axe

3.final fight

4.shinobi

5.pang

Η σειρά δεν εχει καμια σημασια..

Θα ηθελα να προτεινω (αν γινεται με καποιο τρόπο) να ποσταρουμε την favorite list μας στο ΜΑΜΕ.

Πιστευω μεσα απο την favorite list που θα ποσταρει ο καθενας, θα μπορουμε να δουμε παιχνιδια που ισως να μην τα γνωρίζουμε είτε τα έχουμε αδικήσει.

Γνωριζει καποιος πως μπορει να γίνει ευκολα και γρηγορα?Θα κοιταξω και εγω μπας και βρω κατι.
 
dkssprs είπε:
Θα ηθελα να προτεινω (αν γινεται με καποιο τρόπο) να ποσταρουμε την favorite list μας στο ΜΑΜΕ.Πιστευω μεσα απο την favorite list που θα ποσταρει ο καθενας, θα μπορουμε να δουμε παιχνιδια που ισως να μην τα γνωρίζουμε είτε τα έχουμε αδικήσει.

Γνωριζει καποιος πως μπορει να γίνει ευκολα και γρηγορα?Θα κοιταξω και εγω μπας και βρω κατι.
+1000

Εγώ τράβηξα ένα screenshot από τα δικά μου favorites:

favoritesmame.JPG

Σίγουρα θα λείπουν πολλά...
 
μια ανασκαφή :D

τα δικά μου είναι ( δυστυχώς στη δική μου περίπτωση το ότι μου αρέσουν δεν σημαίνει και καλές επιδόσεις :( )

bosconian

centipede

qix

metal slug x

raiden
 
Ε, αφού ξανασυζητιέται! :D

1.Puzzle Bobble + Bubble Bobble (ξέρω, κλέβω, αλλά είναι τα ίδια τα μπαρμπαδάκια που πρωταγωνιστούν και στα 2 παιχνίδια! #) )

2.Street Fighter II

3.Arkanoid

4.Double Dragon

5.Tetris

Εν τω μεταξύ, είμαι η μόνη που της άρεζε το Puzzle Bobble? Μέχρι και 3 σελίδες πίσω που διάβασα, δεν είδα κάποιον άλλο!...
 
Το puzzle bobble είναι όντως απ τα αξιολάτρευτα παιχνίδια και το 1 και το 2 , αλλα όταν ζητάει μόνο 5.. ποιό να πρωτοβάλεις.. Μιά και εγώ τουλάχιστον.. ξεκίνησα κάπου στο 79-80.. παροτι είναι απ τα αγαπημένα μου, μου είναι αδύνατον να προλάβω να το βάλω μέσα στα πρώτα 5 :)

Είναι πάντως απ τις κορυφές.. και μιά και το είτα τώρα που το ανέφερες.. κάτσε να πάω παίξω λίγο puzzle bobble... :p
 
D@redevil είπε:
Εν τω μεταξύ, είμαι η μόνη που της άρεζε το Puzzle Bobble? Μέχρι και 3 σελίδες πίσω που διάβασα, δεν είδα κάποιον άλλο!...
Εγώ το έβαλα στο top5 μου, απλά με τον τίτλο bust a move! Παιχνιδάρα, από τα καλύτερα puzzle games και από τα λίγα που τερμάτησα στα arcades και το μοναδικό που το κατάφερα με ένα κατοστάρικο!
 
Με κάνατε και χαμογέλασα! :)

Ξέρατε ότι το Puzzle Bobble υπήρξε το πιο "διδακτικό" παιχνίδι για μένα? Προφανώς όχι!

Κάθε Παρασκευή έπαιρνα ως χαρτζηλίκι το αστρονομικό ποσό των 5.000 δρχ / εβδομάδα! Όταν άρχισα να συχνάζω στα ουφάδικα έπαιζα νορμάλ σαν όλον τον κόσμο! Σταδιακά, ξόδευα όλο και περισσότερα χρήματα, μέχρι που υπήρξε 1 μήνας, όπου έτσι όπως έπαιρνα το χαρτζηλίκι, πήγαινα και το έτρωγα... Μόλις συνειδητοποίησα ότι έπρεπε να περάσω άφραγκη όλη την εβδομάδα (και κατ' επέκταση όλον το μήνα!), σταμάτησα μαχαίρι!.....

Το συγκεκριμένο παιχνίδι, χρειάστηκε να περάσουν 10 χρόνια για να το ξαναπιάσω - όταν ήμουν σίγουρη ότι μπορούσα να ελέγξω το πάθος μου! ;)

(Παιχνιδάρα πάντως! :D )
 
Αυτά που θυμάμαι να έχω "κάψει" στα arcades σε πολύ νεαρή ηλικία είναι τα

Shinobi (άπειρα 20άρικα-τα ασημί με τον Περικλή)

Gi Joe (θυμάμαι σε μια γωνιά να τρελαίνομαι στο μονό, παίζει να μουν 4η ή 5η δημοτικού)

Out Run (το χα μάθει αρκετά καλά και σε διακοπές στη Χαλικιδική είχαν μαζευτεί αρκετοί πιτσιρικάδες και μπαμπάδες και βλέπαν :) )

Sunset Riders (μονό ωραίο, διπλό ακόμη πιό ωραίο, τριπλό απόλαυση!)

και σε μεγαλύτερη ηλικία

NBA Hangtime (μονό πορωνόμουν, διπλό σε κόντρα ή αν μαζευόμασταν φιλαράκια 4πλό μπασκετικό mayhem)
 
Πίσω
Μπλουζα