Trackers

ChrisTOS

RetroJunkie™
Joined
5 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.213
Αντιδράσεις
68
Βέβαια ένας είναι ο tracker of choice! MaxYMiser!

[ame=http://youtube.com/watch?v=2QSAShwkmGg]YouTube - maxYMiser documercial part 1/3
 
Ναι αλλά αυτός είναι για ym based synthesis και όχι sample based όπως ο noisetracker. Πάντως, είναι όντως ο tracker of choise για όσους θέλουν να ξεζουμίσουν το ΥΜ.
 
Απλά, κανένας δεν ασχολείται πλέον με sample based synthesis στον ST. Πολύ σπάνια ο αγαπημένος μου composer - 505- και ο Yerzyemey. Από κει και πέρα μόνο σε falcon και μόνο στον ACE tracker...

[ame=http://youtube.com/watch?v=G7FAmsdL93c]YouTube - Ace Tracker by New Beat - Falcon 030. Calling by 505

[ame=http://youtube.com/watch?v=6IPYi8RjyQY]YouTube - Para by 505 (ACE Tracker)

[ame=http://youtube.com/watch?v=xxXCGSJ9nT0]YouTube - New 400 Beats by Thomas (ACE Tracker)
 
To 505 - Para, σπάει κόκαλλα! Τι φοβερα φίλτρα ήταν αυτα;! Τρελλό resonance!
 
Έτσι, έτσι....

@Turrican: Φοβερό το αφιέρωμά σου, φίλε! Μπράβο!!!!
 
Plink είπε:
Εξαιρετική παρουσίαση φίλε Turrican!!!Πολύ καλογραμμένο κείμενο και με σωστές εισαγωγικές πληροφορίες για τους αρχάριους στο χώρο!!!

:bow:
Σε ευχαριστώ φίλε!!! :cool:

Shock είπε:
Μπράβο ρε συ Turri, αλλά θα ήθελα να άκουγα και κάτι που να έχεις γράψει εσύ :) Εμπρος λαέ του GRM ανεβάστε τα modules που είχατε φτιάξει εκείνα τα πέτρινα χρόνια!
Λοιπόν αγαπητέ Shock ομολογώ ότι βρήκα κάποιες παλιές δημιουργίες μου που είχα γράψει εγώ στο γυμνάσιο και θα γελάς για 2 μέρες αν τα ακούσεις!!!

Για το ανέβασμα των mods οπωσδήποτε επιβάλλεται η δημιουργία θέματος καθώς διαπίστωσα ότι βρίσκονται πολλά ταλέντα στο forum μας , και ήταν στο μυαλό μου κατά τη δημιουργία αυτού του άρθρου. Δώστε μου 1-2 ημέρες και θα δημιουργήσω καινούριο thread! :cheers:

DINO είπε:
Turrican, φίλε μου.... ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ ΗΛΙΟΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟΣ!!! :D
Καταπληκτική παρουσίαση!!! :worship:

Ένα από τα δημοφιλέστερα προγράμματα για τον ST!!!

Και εγώ αυτό χρησιμοποιούσα κυρίως, για να σκαρώσω κάποιες μουσικούλες (με ''κλεμμένα'' samples βεβαίως βεβαίως)...

Ανέβασα και κάτι... :eek:

Λεβέντης, Βέγγος, Γιαννόπουλος (rip), είναι όλοι μέσα... :D

Σε ευχαριστώ falcon030gr!!!! Θα τα πούμε και από κοντά!!!! :cool:
 
Turrican με πηγες πολλααααα χρονια πισω με αυτο το αρθρο.

Θυμαμαι να ασχολουμαι με trackers απο τα 13 μου (περιπου απο το 1991), ξεκινησα απο το Scream Tracker, παρα πολυ δυσκολο προγραμμα, τοτε δεν υπηρχε ιντερνετ για τουτοριαλ και πηγες). Μετα δουλεψα λιγο το Fast Tracker και το Impulse Tracker. Αλλα το ST ητανε μακραν το καλυτερο.

Η μεγαλυτερη υποθεση με τα trackers ητανε (ειναι) οτι σου δινει εντελως διαφορετικο visualization τους κομματιου, των νοτων απο τα midi sequencers. Σε βαζει να ελεγχεις και να αλλαζεις παραμετρους που δε θα σκεφτοσουν αλλιως. Αν θελετε, κανει περισσοτερο μαθηματικα τη μουσικη, καθως δε βλεπεις νοτες, ή κυμματομορφες, αλλα αριθμιτικες αντιστοιχιες. Δηλαδη, ενα resonance sweep (αυτο που το αυτι ακουει ως "ιιιιιιιοοοοοοοοοοοοουυυυυυυυυυυυυ") θα ειναι ενα κατεβατο αριθμων, ενω στον midi + instruments κοσμο θα ητανε το γυρισμα ενος κουμπιου.

Anyhoo, λαστιχο το εκανα. Αν βρω κανενα απο τα παλια μου s3m αρχεια (εστω wave) θα το παραθεσω εδω :)
 
ChrisTOS είπε:
Απλά, κανένας δεν ασχολείται πλέον με sample based synthesis στον ST. Πολύ σπάνια ο αγαπημένος μου composer - 505- και ο Yerzyemey. Από κει και πέρα μόνο σε falcon και μόνο στον ACE tracker...

Χα! Χα! Δίκιο έχεις Static , είναι σαν να βλέπεις το Matrix !!! :D

Βλέπω ότι υπάρχουν ανάμεσα μας πολλοί βετεράνοι του είδους!!!!

Ετοιμαστείτε σήμερα το βράδυ που θα ανοίξω το thread να ανεβάσετε εκεί τα δείγματα της δουλειάς σας!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ίσως να πρέπει να τα βάλεις στο Dynamic Δημήτρη και να βάλεις ένα link εδώ μετά.
 
Αν μου επιτρέπεται, να κάνω μερικές επεμβάσεις/διορθώσεις πάνω στα λεγόμενα...

Turrican είπε:
Ο tracker είναι ένα μικρο πρόγραμμα -εργαλείο όπου μας επιτρέπει να φτιάχνουμε εύκολα μουσική στο Home micro μας. Είναι ένας απλός στην χρήση μουσικός editor που μας επιτρέπει να κάνουμε την δική μας μουσική σύνθεση χωρίς απαραίτητα να έχουμε ιδιαίτερες μουσικές γνώσεις.

Η μορφή του και ο τρόπος χειρισμού του ομοιάζει με ένα τυπικό midi pattern sequencer! Το πληκτρολόγιο του H/Y μας μεταμορφώνεται αυτομάτως σε synthy κλαβιέ από όπου μπορούμε να παίξουμε και να εισάγουμε τις συνθέσεις μας step by step ή σε πραγματικό χρόνο.
Το εύκολο ειναι πάντα σχετικό, έτσι; Αν έχεις ποτέ όρεξη, άνοιξε ένα .mod αρχείο με ένα hex editor και βρες την αρχή των patterns... θα σου θυμίσει κάποια πράγματα που βλέπεις στην οθόνη του tracker... ;)

Ναι, ο tracker είναι στην πράξη ενας ταρατατζούμ-ταρατατζούμ hex editor με ωραία γραφικούλια και μια replay ρουτινούλα καρφωμένη για να μπορεί ο μουσικος να παίζει αυτά που γράφει επιτόπου! Και btw, ξέρετε πόσοι trackers είχαν bugs στις replay ρουτίνες, ώστε όταν ερχόταν η ώρα να παίξει ο προγραμματιστής την μουσικούλα του ακουγόταν ένας οχετός; :Ρ

Turrican είπε:
Η ευκολία της μουσικής φιλοσοφίας που διαθέτουν αυτά τα προγράμματα πυροδότησαν σχόλια ότι ο εμπνευστής τους δεν πρέπει να ήξερε καθόλου μουσική! Κάτι τέτοιο όμως δεν νομίζω να είναι σωστό.
Σώπα βρε συ, αν ήταν έτσι τότε ο Scooter και άπειρα σκουπιδο-techno συγκροτήματα της εποχής θα είχαν πατώσει :Ρ

Turrican είπε:
Η ύπαρξη αληθινών ηχητικών δειγμάτων έδινε τον ρεαλισμό και την ευελιξία για να προστεθούν πρωτόγνωρα μέχρι τότε εφέ όπως ανθρώπινη φωνή δίνοντας εκπληκτικά αποτελέσματα!
Αυτό βέβαια δούλεψε και ως δίκοπο μαχαίρι, γιατί πολλοί μουσικοί ήθελαν ήχους από άλλα τσιπάκια όπως το AY/YM2149 ή Pokey ή SID κτλ. Στο τέλος αρκετοί μουσικοί ενσωμάτωσαν synthesiser ήχων μέσα στα mod players ώστε να έχουν chip ήχους (ο 4mat/anarchy και ο Chris Huelsbeck ήταν από τους πιονιέρους αυτού του κινήματος).

Turrican είπε:
Τα προβλήματα άρχιζαν από τα προφανή ότι πχ εδώ υπήρχαν 3 κανάλια ήχου και όχι 4 έως τα λιγότερα φανερά ότι πχ ο ΥΜ δεν έχει DA!
Κατ'αρχήν το YM δεν είναι stereo. Κατα δεύτερο λόγο, οι trackers στον ST δεν παίζουν τα mods όπως η amiga (λογικό ε ;) που είχε κάθε κανάλι του mod σε κανάλι του Paula. Έστω και 3κάναλα mods να είχες, αν πας να τα παίξεις το καθένα σε κάθε κανάλι του ΥΜ θα ακούσεις το σκουπίδι της ζωής σου! Άσε που ο ήχος θα ήταν πολύ χαμηλός. Οπότε στην πράξη πάιζεις και στα 3 κανάλια το ίδιο πράγμα.

Turrican είπε:
Αυτά όμως υπήρξαν απλώς λεπτομέρειες για τους τότε διψασμένους coders και σύντομα και ο ST είχε πρόσβαση σε αυτόν το θησαυρό με σχεδόν μηδενικές απώλειες στο τελικό αποτέλεσμα!
Εχμ, είπαμε, είμαστε ST fanbois, αλλά ΟΧΙ και μηδενικές απώλειες! Ειδικά στα πρώτα ξηκινήματα! Ήμαρτον! Και απο το noisetracker πήγαινε το φασόλι, δεν θα έλεγα σύννεφο, αλλά δεν ήταν και πολυ καθαρό ;)

Για ιστορικούς λόγους, ο πρώτος tracker (και ΟΧΙ mod player) για ST ήταν μάλλον ο Equinox Soundtracker.

Και τέλος, αν κάποιος θέλει ντε και καλά να κάνει tracking στον ST/E, θα πρότεινα να δοκιμάσει τον Protracker του Wizzcat, τον Octalyser, άν έχει πρόσβαση σε midi πληκτρολόγιο το Audio sculpture, και αν θέλει κάτι πιο εξωτικό (32 κανάλια ;) το DBE tracker. Κάντε μια βόλτα στο http://dhs.nu/files_msx_digi.php να τσιμπήσετε κανένα αρχείο, και η συμβουλή μου: εκτός από νοσταλγικούς λόγους ή περιέργεια, μακρυά από το noisetracker (όνομα και πραγμα :p )
 
Όσον αφορά τον ''καθαρό'' ήχο, εγώ την έβρισκα με το Quartet...

Άλλη φιλοσοφία εκεί βέβαια...
 
Ναι, εκεί έπρεπε να σκαμπάζεις από πεντάγραμμο και κλίμακες....
 
Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα από τον τρόπο της γραφής σου τι από όλα αυτά που είπες είναι διορθώσεις και τι δικές σου προσθήκες ή θεωρήσεις...

Θα προσπαθήσω να απαντήσω και να με συγχωρέσεις αν κάτι δε κατάλαβα καλά.

ggn είπε:
Αν μου επιτρέπεται, να κάνω μερικές επεμβάσεις/διορθώσεις πάνω στα λεγόμενα...Το εύκολο ειναι πάντα σχετικό, έτσι; Αν έχεις ποτέ όρεξη, άνοιξε ένα .mod αρχείο με ένα hex editor και βρες την αρχή των patterns... θα σου θυμίσει κάποια πράγματα που βλέπεις στην οθόνη του tracker... ;)

Ναι, ο tracker είναι στην πράξη ενας ταρατατζούμ-ταρατατζούμ hex editor με ωραία γραφικούλια και μια replay ρουτινούλα καρφωμένη για να μπορεί ο μουσικος να παίζει αυτά που γράφει επιτόπου! Και btw, ξέρετε πόσοι trackers είχαν bugs στις replay ρουτίνες, ώστε όταν ερχόταν η ώρα να παίξει ο προγραμματιστής την μουσικούλα του ακουγόταν ένας οχετός; :Ρ
Το εύκολο στην προκειμένη περίπτωση δεν νομίζω ότι είναι καθόλου σχετικό!

Για φαντάσου τον αρχάριο χρήστη να έγραφε μια σύνθεση σε ένα κλασικό πρόγραμμα μουσικής και να έπρεπε να μάθει τις νότες τα πεντάγραμμα , τις αξίες , παύσεις και δεν συμμαζεύεται.... στο τέλος θα πάει για δίπλωμα αντίστιξης!!!!!Εδώ τα πράγματα είναι απλά μπορεί και ένας που δεν έχει ξαναασχοληθεί με το αντικείμενο να παίξει με το πληκτρολόγιο του και να φτιάξει κάτι μέσα σε λίγα λεπτά!! Μετά μπορεί να το διωρθώσει και να το τελειοποιήσει!! Τώρα τα περί bugs και οχετού.....

ggn είπε:
Σώπα βρε συ, αν ήταν έτσι τότε ο Scooter και άπειρα σκουπιδο-techno συγκροτήματα της εποχής θα είχαν πατώσει :Ρ
:confused: :confused: :confused:

ggn είπε:
Αυτό βέβαια δούλεψε και ως δίκοπο μαχαίρι, γιατί πολλοί μουσικοί ήθελαν ήχους από άλλα τσιπάκια όπως το AY/YM2149 ή Pokey ή SID κτλ. Στο τέλος αρκετοί μουσικοί ενσωμάτωσαν synthesiser ήχων μέσα στα mod players ώστε να έχουν chip ήχους (ο 4mat/anarchy και ο Chris Huelsbeck ήταν από τους πιονιέρους αυτού του κινήματος).
Δίκοπο μαχαίρι δεν στέκει ο όρος! Τόσα χρόνια ο κόσμος είχε συνηθίσει να ακούει τα τετριμμένα chip tune. Δηλαδή χάλασε κανέναν όταν του δόθηκε η δυνατότητα να αποκτήσει μέσα απο τον υπολογιστή του ένα περιορισμένων δυνατοτήτων synth και να παίζει με ρεαλιστικούς ήχους και αληθινά κρουστά; Τώρα αν κάποιοι θέλησαν να κάνουν την τρέλα τους περί ορέξεως κολοκυθόπιτα! Δεν ακυρώνει τίποτα το ένα απο το άλλο.

ggn είπε:
Κατ'αρχήν το YM δεν είναι stereo. Κατα δεύτερο λόγο, οι trackers στον ST δεν παίζουν τα mods όπως η amiga (λογικό ε ;) που είχε κάθε κανάλι του mod σε κανάλι του Paula. Έστω και 3κάναλα mods να είχες, αν πας να τα παίξεις το καθένα σε κάθε κανάλι του ΥΜ θα ακούσεις το σκουπίδι της ζωής σου! Άσε που ο ήχος θα ήταν πολύ χαμηλός. Οπότε στην πράξη πάιζεις και στα 3 κανάλια το ίδιο πράγμα.
Το ότι ο YM δεν είναι stereo το ξέρω και δεν το ανέφερα πουθενά.Ο τρόπος που οι coders έβγαλαν 4 κανάλια ήχου στο noisetracker δεν αναλύθηκε από εμένα.Μένω στην ουσία ότι είχαμε 4 κανάλια που μπορούσαμε να τα ενεργοποιήσουμε - απενεργοποιήσουμε και να μοιράσουμε τα όργανα σε αυτά.

ggn είπε:
Εχμ, είπαμε, είμαστε ST fanbois, αλλά ΟΧΙ και μηδενικές απώλειες! Ειδικά στα πρώτα ξηκινήματα! Ήμαρτον! Και απο το noisetracker πήγαινε το φασόλι, δεν θα έλεγα σύννεφο, αλλά δεν ήταν και πολυ καθαρό ;)
Ομολογώ ότι δεν κατανοώ επαρκώς τον όρο οπότε δεν μπορώ να εκφέρω και άποψη.

Τα πρώτα ξεκινήματα ήταν πρώτα ξεκινήματα! Προσπαθούσαν να κάνουν κάτι που ήταν εκτός προδιαγραφών του ATARI.Έχω ακούσει κάποια samples που ακούγονται πολύ καλά από την Amiga και άλλα τα οποία παρουσίαζαν αυξημένο θόρυβο.Δεν μίλησα και για μεταφορά από Akai!!!

.

ggn είπε:
Και τέλος, αν κάποιος θέλει ντε και καλά να κάνει tracking στον ST/E, θα πρότεινα να δοκιμάσει τον Protracker του Wizzcat, τον Octalyser, άν έχει πρόσβαση σε midi πληκτρολόγιο το Audio sculpture, και αν θέλει κάτι πιο εξωτικό (32 κανάλια ;) το DBE tracker. Κάντε μια βόλτα στο http://dhs.nu/files_msx_digi.php να τσιμπήσετε κανένα αρχείο, και η συμβουλή μου: εκτός από νοσταλγικούς λόγους ή περιέργεια, μακρυά από το noisetracker (όνομα και πραγμα :p )
Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, όσο για την συμβουλή σεβαστή αλλά οι γνώμες διίστανται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό που πολύ απλά λέει ο ggn είναι: Ο noisetracker ήταν καλούτσικος όταν πρωτοβγήκε, αλλά με την εξέλιξη πλέον δεν έχει κανένα νόημα να ασχοληθεί κανείς μαζί του. Για την ακρίβεια μπορω να σκεφτώ μόνο δυο άτομα που θα μπορούσαν να το κάνουν, ο moredhel και ο charles...
 
Πολύ απλά το λέει; :confused:

Σίγουρο είναι ότι πράγματι ο Noisetracker ήταν σχετικά στην αρχή της εξελικτικής πορείας! :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Turrican είπε:
Πολύ απλά το λέει; :confused:
Ναι, ήταν σαφέστατος. Δυστυχώς το Harlekin δεν μου τρέχει κι έτσι δεν μπορώ να σου δείξω τι ακριβώς εννοεί. GGN, any ideas why?
 
Προφανώς είσαστε και οι δύο στο ίδιο μήκος κύματος ChrisTOS.

Καμία ιδέα περί αυτού!
 
Turrican είπε:
Προφανώς είσαστε και οι δύο στο ίδιο μήκος κύματος ChrisTOS.Καμία ιδέα περί αυτού!
Εχχμ, εγώ ρώτησα γιατι δεν μου τρέχει το harlekin... ;)
 
Πίσω
Μπλουζα