Trilogy: Mad Max I, II, III (1979, 1981, 1985)

Scatman

Retro Member
Joined
28 Σεπ 2012
Μηνύματα
205
Αντιδράσεις
9



Έψαξα στο forum και δε βρήκα thread για την περίφημη τριλογία του George Miller. Oπότε είτε εμένα μου ξέφυγε κάτι είτε απλά ξεχάστηκε!

Όπως και να έχει, φαντάζομαι οι περισσότεροι γνωρίζετε τι εστί Mad Max. Εάν όχι ...υπάρχει η Wikipedia :)

Λογικά τα 2 πρώτα έχουν παίξει στην Ελληνική TV. Το 2ο μέρος είχε και την ιδιαίτερη ονομασία, Εκδικητής πέρα απ'το νόμο!

Τώρα σχετικά με τις ταινίες, η πρώτη δε με ενθουσίασε. Απλοϊκή παραγωγή που δεν έχει κάτι άξιο αναφοράς πέρα των συγκρούσεων και μεγάλων ταχυτήτων στο δρόμο.

Στη δεύτερη, το franchise απογειώνεται κυριολεκτικά κι αποκτά μία μοναδική ταυτότητα. Διαφέρει ολοκληρωτικά απ'το πρώτο μέρος και η ταύτισή τους εντοπίζεται...στον πολύ (!!) Mel Gibson! :p

Eίναι ο ορισμός των ταινιών post apocalyptic με wasteland, εξαθλίωση και συγκρούσεις. Μέχρι σήμερα δεν έχει βγει κάτι ανάλογα καλό/προσεγμένο στην κατηγορία.

Η wasteland (έρημοι στην Αυστραλία) και οι ιδιαιτερότητές της με τις συμμορίες, τα συμφέροντα πετρελαίου, τις αστείες προσωπικότητες και φυσικά τον αντι-ήρωα Max είναι τουλάχιστον ενδιαφέρουσες.

Η τρίτη ταινία παρότι διατηρεί την ατμόσφαιρα, δυστυχώς μπήκε στο "τρυπάκι" της εμπορικότητας. Κατά την άποψή μου, ο λόγος που δε φτάνει τα επίπεδα της 2ης είναι η περιττή πρωταγωνιστική παρουσία της Tina Turner. Έχω την αίσθηση πως ο George Miller προσπάθησε περισσότερο να πουλήσει Tina Turner παρά να επικεντρωθεί στην σωστή εξέλιξη σεναρίου. Ιδιαίτερα το τέλος... σε αφήνει με ένα απελπιστικό "μα γιατί" ?

Φημολογείται πως εδώ και πολύ καιρό ετοιμάζεται το 4ο μέρος. Διαβάστε εδώ.

Το τραγικό της υπόθεσης είναι πως ο Mel Gibson δε θα κάνει τον Max... όπως θα είδατε θα συμμετέχει και η Charlize Theron....

Mad Max όμως χωρίς Mel Gibson είναι τουλάχιστον ιεροσυλία.
 
Το πρώτο είναι πολύ "αντρική ταινία".

Το δεύτερο, από τις αγαπημένες μου περιπέτειες.

Το τρίτο, ας μη σχολιάσω ...
 
Προσωπικά, τα δυο πρώτα τα βρίσκω εξίσου καλά, για διαφορετικούς λόγους το καθένα. Αγαπημένες ταινίες. Το τρίτο αν και μέχρι τη μέση μου άρεσε αρκετά, από το σημείο που εμφανίζονται τα παιδιά και μετά με κούρασε. Μια γοητεία την έχει πάντως
 
To πρώτο είναι εξαιρετική ταινία. Το δεύτερο δεν με ενθουσίασε και τόσο, ενώ το τρίτο ήταν εντελώς " χολυγουντιανό "...
 
To πρωτο δεν με ενθουσιασε αλλα το ειδα ανετα,το δευτερο μαρεσε παρα πολυ και στο τριτο εκανα αγγαρεια γιατι δεν μαρεσε καθολου και απλα το ειδα για να συμπληρωσω την τριλογια.
 
Εχω να τα δω απο τοτε,απο εποχη 80ς και βιντεοκλαμπς,αρκετες θεασεις τοτε σημερα το post apocalyptic wasteland σκηνικο δεν μου λεει τιποτα και πηρε και αυτο η μπαλα.


Πρεπει να τα ξαναεπισκεφτω επειγοντως οι αναμνησεις με περιμενουν.
 
Οριστε και τα trailer :D

 
Το πρωτο ειναι απλα καλο χωρις να εχω τη νοσταλγια να το ξαναδω.Πανε και 20 χρονια απο τοτε.

Το δευτερο ειναι σαφως καλυτερο και βλεπουμε πως ''εσπασε'' τη λογικη οτι η συνεχεια μιας ταινιας δεν ειναι καλυτερη απο την πρωτη.

Η τριτη μου φανηκε μετρια αλλα οπως και να το κανουμε μας αποζημιωνει η εμφανιση της Τινα Ταρνερ οπου εδω ειναι ακρως ελκυστικη.
 
εγω εχω δει μονο το 3!! εχω και τα αλλα, δεν βρηκα χρονο να τα δω ακομα. εμενα το 3 μου φανηκε νορμαλ. το εβλεπες ευχαριστα.
 
Kανοντας ενα προσφατο rewatch στις δυο πρωτες μετα απο παρα πολλα χρονια εχω να πω πως ειναι ταινιαρες.

Στην πρωτη οταν ξεκινα με ενα αργο πλανο πανω σε εναν τοιχο οπου την εχει αραξει ο αστυνομος σκοπευοντας με το οπλο του, προσπαθηστε να διαβασετε τι γραφει με σπρευ σε ανορθογραφα κεφαλαια ελληνικα.Σα να μην μας τα λενε καλα...:mad:.Μολις το πηρα χαμπαρι εμεινα παγωτο.Και η πλακα ειναι πως ξερω ατομα τσιτα πορωμενα με το franchise και δεν το ειχαν παρει χαμπαρι μεχρι τωρα.

Στη δευτερη να πουμε πως ο ηθοποιος που ενσαρκωνει το ρολο του μασκοφορου κακοποιου ''Ηumungus'' ηταν επαγγελματιας wrestler.Επισης οι πασιγνωστοι στο NWA/AWA wrestlers Road Warriors δανειστηκαν το gimmick απο την ταινια.Το ιδιο συνεβει και με τους Demolition στο WWF νυν WWE και με την εισαγωγη των πρωτων στο ροστερ του WWF ως Legion of Doom επαιξε κοντρα με τους οπαδους των δυο tag teams για το αν οι Demos ηταν rip-offs των Hawk και Αnimal.
 
Τώρα το είδα και γω για πρώτη φορά... :eek: :tsktsk: :armed:
 
Θα μας πειτε και εμας τι γραφει μιας και δεν εχουμε ευκαιρη τη ταινια για να το δουμε;
 
Deathshadow είπε:
Στην πρωτη οταν ξεκινα με ενα αργο πλανο πανω σε εναν τοιχο οπου την εχει αραξει ο αστυνομος σκοπευοντας με το οπλο του, προσπαθηστε να διαβασετε τι γραφει με σπρευ σε ανορθογραφα κεφαλαια ελληνικα.Σα να μην μας τα λενε καλα...:mad:.Μολις το πηρα χαμπαρι εμεινα παγωτο.Και η πλακα ειναι πως ξερω ατομα τσιτα πορωμενα με το franchise και δεν το ειχαν παρει χαμπαρι μεχρι τωρα.
Δε μας λες τι είναι, μη μας βάζεις στον κόπο, να την ξαναψάχνουμε ;

Deathshadow είπε:
Στη δευτερη να πουμε πως ο ηθοποιος που ενσαρκωνει το ρολο του μασκοφορου κακοποιου ''Ηumungus'' ηταν επαγγελματιας wrestler.
Ποιός ήταν; Δε μου θυμίζει κάποιον "γνωστό".
 
Tη φραση οποιος θελει σε πμ αλλιως αν την ποσταρω...... :ban: και το κοβω για μονιμο.

@exetlaios-Δεν ειναι καποιος γνωστος παλαιστης.Απο οσο θυμαμαι εκανε καριερα σε πολυ μικρα promotion.
 
Scatman είπε:
Eίναι ο ορισμός των ταινιών post apocalyptic με wasteland, εξαθλίωση και συγκρούσεις. Μέχρι σήμερα δεν έχει βγει κάτι ανάλογα καλό/προσεγμένο στην κατηγορία.
To the postman (1997) κυρίως, και ενδεχομένως και το Waterworld (1995) θεωρώ είναι εξίσου καλά και προσεγμένα. Ειδικά το πρώτο θεωρώ κοιτά τον Μαντ Μαξ κατάματα. Και υπάρχουν κι άλλα βέβαια, αλλά αν μιλάμε απλά για προσεγμένες προσπάθειες...
 
Hellraiser είπε:
Θα μας πειτε και εμας τι γραφει μιας και δεν εχουμε ευκαιρη τη ταινια για να το δουμε;

exetlaios είπε:
Δε μας λες τι είναι, μη μας βάζεις στον κόπο, να την ξαναψάχνουμε ;
Θα προσπαθησω να το πω οσο πιο κομψα γινεται γιατι οπως πολυ σωστα ειπε και ο φιλτατος Deathshadow....

Deathshadow είπε:
αλλιως αν την ποσταρω...... :ban: και το κοβω για μονιμο.
Eχει να κανει με την ερωτικη πραξη αναμεσα σε ενα πολυ παθιασμενο και ερωτευμενο ζευγαρι και με την χωρα μας!

Οποιος το πιασε,το πιασε... ;)
 
Ελπίζω να μην την πληρώσω εγώ επειδή το έβαλα... :fafoutis:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gademosauros είπε:
To the postman (1997) κυρίως, και ενδεχομένως και το Waterworld (1995) θεωρώ είναι εξίσου καλά και προσεγμένα. Ειδικά το πρώτο θεωρώ κοιτά τον Μαντ Μαξ κατάματα. Και υπάρχουν κι άλλα βέβαια, αλλά αν μιλάμε απλά για προσεγμένες προσπάθειες...

Συμφωνώ, επίσης και τα Book of Eli και Doomsday είναι εξαιρετικές post apocalyptic παραγωγές.

Στα του Mad Max τώρα, μ' αρέσουν και οι τρείς, λίγο πιο πολύ μ' αρέσει η τρίτη συνέχεια λόγω της πιο πλούσιας παραγωγής και των εφέ, αλλά και για την Τάρνερ.
 
Remake και ναι το Trailer ειναι καλο,πολυ καλο.




[h=1]Mad Max: Fury Road - Comic-Con First Look [HD][/h]

 

 

 


Παιζει και η Σαρλιζ.
 
Πίσω
Μπλουζα