Turok Dinosaur Hunter (παρουσίαση)

....παντως εμένα δεν με πείραζε και τόσο πολύ όταν έπαιζα Goldeneye, Banjo, Zelda, F-Zero κλπ, το οτι το μηχάνημα έχει τάδε bandwidth, τάδε texture cache και ότι 4KB texture cache had to be explicitly loaded from main RAM κλπ κλπ. Ουτε καν ξεραμε οι περισσότεροι gamers αυτές τις λεπτομέρειες μεχρι πρόσφατα.

Εγώ εμαθα περισσότερες λεπτομέρειες για το μηχάνημα, μετά από πολλά χρόνια αφού σταμάτησα να ασχολούμαι με αυτό, όταν άρχησα να ασχολουμαι με emulators ή στο wikipedia. Και τώρα που τα έμαθα, το ίδιο μου αρέσουν αυτά τα παιχνίδια, δεν εγιναν χειρότερα δια μαγειας. Θα μπορουσαν να είναι καλύτερα? Ναι. Αλλά αυτό ισχυει για όλα τα μηχανήματα.

Που λες λοιπόν, το Turok...........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε Πανο - ποιον ενδιαφερει αν το παιχνιδι ειχε 4kb textures ? εν ετη 1995 ηταν μια πολυ καλη επιλογη - και καμια αμεση συγκριση δεν μπορει να γινει με το Quake που και μονο το κοστος για να το παιξεις εκεινη την εποχη στο pc σου ηταν υπερβολικοτατο.

Ας κανουμε ενα νεο thread για ολα αυτα.
 
εγώ το ξεκίνησα αυτό σαν σχόλιο για την χαμηλή ανάλυση του Ν64 .... ::) : :) ::)
 
Συγγνώμη για τον εκτροχιασμό, όπως συνήθως, δεν έγινε εσκεμμένα, απλά από περιέργεια για να μάθω μια λεπτομέρεια.

Το Turok λοιπόν είναι το Mortal Kombat των FPS. Έκανε μεγάλη αίσθηση στην εποχή του, με την βία και την χρήση κάποιων καινούριων τεχνολογιών, αλλά δεν γέρασε καλά, οι συνεχειές του ήταν για γέλια και ο κόσμος παίζει ακόμα Duke Nukem 3D, Quake κ.λ.π. και το Turok έχει μείνει καλή ανάμνηση. Επίσης το level design του Duke Nukem είναι κλάσεις ανώτερο, απλά δεν το άφηνε η μηχανή να πάει παραπάνω.
 
Το ξέρατε ότι η Acclaim είχε βγάλει και μια μεγαλούτσικη σειρά με κόμικς Turok; Κάπου τα έχω παρκαρισμένα, αν τα βρω θα ποστάρω μερικά εξώφυλλα...
 
Τι μου θύμισες φίλε...

Μία πολύ όμορφο παρουσίαση για ένα άψογο παιχνίδι. Ήταν ένα από τα πρώτα μου παιχνίδια για το Nintendo 64 και πιστεύω πως ένα από τα καλύτερα της κονσόλας. Υπάρχουν πολλά διαμάντια στο Nintendo 64 αλλά ίσως η έλλειψη ποικιλίας έκανε τους παίκτες να προτιμούν το PSX.
 
Φίλε Imgema εξαιρετική η παρουσίαση σου! Το Turok ήταν πραγματικά ένα από τα καλύτερα fps στο n64 (το goldeneye κατέχει την κορυφή, τα έχουμε ξαναπεί σε άλλο thread!) και ένας καλός λόγος γα κάποιον που λάτρευε το συγκεκριμένο είδος να αγοράσει την κονσόλα... Να προτείνω και μια παρουσίαση του Turok 2; Το συγκεκριμένο sequel έθεσε πολύ υψηλά στανταρ τόσο σε γραφικά (ποιος ξεχνάει την χρήση της επέκτασης μνήμης; ;) όσο και σε gameplay (ειδική αναφορά αξίζει στο cerebral bore!)... Στα μείον του ο εξαιρετικά υψηλός βαθμός δυσκολίας και τα απομακρυσμένα save (τουλάχιστον στην n64 έκδοση...) που αποθάρρυναν αρκετούς gamers από την αγορά του...
 
ωραια παρουσιαση φιλε, και οσον αφορα το παιχνιδι θεωρώ επιτυχια που κυκλοφορησε στο N64 μας.

Μαλιστα απεκτησα το εν λογω cartridge προσφατα. Κι εμενα με προβληματισε το drawing distance παντως, αλλα ναι λογω περιορισμού στην χωρητικοτητα των textures στο N64, μην περιμενουμε και περισσοτερα.

Επίσης με εκνευρισε αρκετα το θεμα του χειρισμου με το pad (αντε να σκοπευσεις με το τοξο!!!), κατι που δεν συναντησα σε αλλα FPS του N64.

Να κλεισω λέγοντας ότι, για μένα το κορυφαιο FPS στο N64 αποτελει το Perfect Dark. Θεωρώ οτι ειναι πολυ καλυτερο ακομα και απο το Golden Eye (ποσο μαλλον απο το Turok).
 
Turok Dinosaur Hunter! Τι λιώσιμο back in the days!!

Δηλαδή τι back? Θα το ξαναξεκινήσω σύντομα! :cool:

Όμορφη παρουσίαση!

Το παιχνίδι μέσα σε όλα τα προβλήματα του (από τα πρώτα παιχνίδια του Ν64 και η Acclaim κατάφερε να χωρέσει το παιχνίδι σε μόλις 8 megabyte cartridge συμπιέζωντας τα πάντα και μειώνοντας την ποιότητα της μουσικής) έχει cult χαρακτήρα!

Είχε γίνει Player's choise και πούλησε τουλάχιστον 1,5 εκατομμύριο..

Kαι συνοδεύτηκε από ένα ΤΡΟΜΕΡΟ sequel.. (+ το φοβερό Rage Wars)

Από το Turok 3 και μετά άρχισε να τα χαλάει η Acclaim με αποκορύφωμα το Turok Evolution μέχρι που την χάσαμε τελικά :p

Λάθος ήταν και το game του 2008 από την Propaganda Games.. όλα αυτά έχουν οδηγήσει στο να μην υπάρχει Turok πλέον..

Αλλά ποιος ξέρει?

Αν κάποια εταιρία εμφανιστεί και κάνει ένα σωστό και υπέροχο reboot στο διαμαντάκι που μας έχει παρουσιάσει ο Imgema, προβλέπω ο Turok να επιστρέφει δριμύτερος!
 
Καιρός να επιστρέψει το θέμα στην επικαιρότητα! Έστω και 3,5 χρόνια μετά! :D

Turok Dinosaur Hunter! Τι λιώσιμο back in the days!!

Δηλαδή τι back? Θα το ξαναξεκινήσω σύντομα! :cool:

Όμορφη παρουσίαση!

Το παιχνίδι μέσα σε όλα τα προβλήματα του (από τα πρώτα παιχνίδια του Ν64 και η Acclaim κατάφερε να χωρέσει το παιχνίδι σε μόλις 8 megabyte cartridge (!) συμπιέζωντας τα πάντα και μειώνοντας την ποιότητα της μουσικής) έχει cult χαρακτήρα!

Είχε γίνει Player's choise και πούλησε τουλάχιστον 1,5 εκατομμύριο..

Kαι συνοδεύτηκε από ένα ΤΡΟΜΕΡΟ sequel.. (+ το φοβερό Rage Wars)

Από το Turok 3 και μετά άρχισε να τα χαλάει η Acclaim με αποκορύφωμα το Turok Evolution μέχρι που την χάσαμε τελικά :p

Λάθος ήταν και το game του 2008 από την Propaganda Games.. όλα αυτά έχουν οδηγήσει στο να μην υπάρχει Turok πλέον..

Αλλά ποιος ξέρει?

Αν κάποια εταιρία εμφανιστεί και κάνει ένα σωστό και υπέροχο reboot στο διαμαντάκι που μας έχει παρουσιάσει ο Imgema, προβλέπω ο Turok να επιστρέφει δριμύτερος!

Το Τurok Dinosaur Hunter κυκλοφόρησε στην Ευρώπη 1 Μαρτίου 1997 (Τέλη Φεβρουαρίου και τέλη Μαϊου σε Αμερική και Ιαπωνία αντίστοιχα. Ιανουάριο του 1999 κυκλοφόρησε και σαν Player's choise στην Αμερική).

4.jpg

"Official Nintendo Magazine" score: 87%

"N64 Magazine": 91%

"N64 Gamer" score: 88%

Αν υπάρχει ενδιαφέρον θα ανέβουν και μερικά scans από το Gamepro! Να δούμε τι έγραφαν τότε!

Αν δεν υπάρχει δεν θα ανέβουν να μην κουράζομαι κιόλας :p

1.jpg

2.jpg

3.jpg
 
Απ ότι βλέπω κανείς δεν ενδιαφέρεται για scans!

Οπότε θα σας πάω κόντρα και θα τα ανεβάσω! :D

Μάϊος 1997 και έχουμε proshots!

1.jpg

Ιούνιος 1997 και έχουμε δισέλιδο review.. Δείτε την πρώτη σελίδα..

2.jpg

Ιούλιος 1998..ένας χορταστικός 12σέλιδος οδηγός στρατηγικής.. δείτε ένα μέρος..

6.jpg

Αυτά!

Δεν σας ενδιαφέρουν αλλά δεν πειράζει! :D

3.jpg

4.jpg

5.jpg
 
Φυσικά και μας ενδιαφέρουν!! Θα μου άρεσε να το κάναμε αυτό για κάθε game που παρουσιάζεται εδώ και να το προσθέταμε στο πρώτο ποστ.
 
borellus είπε:
Απ ότι βλέπω κανείς δεν ενδιαφέρεται για scans!
Μας ενδιαφέρουν και μας παραενδιαφέρουν! Το ότι βαριόμαστε οι περισσότεροι να σκανάρουμε είναι άλλο θέμα :p

Αλλά εσύ αν έχεις όρεξη και το κάνεις εμάς μια χαρά μας έρχεται :p
 
Απλά είχα αφήσει ένα σχόλιο ότι αν υπάρχει ενδιαφέρον θα ανέβουν και scans..

Αλλά δεν απάντησε κανείς..

Αλλά τελικά τα ανέβασα από μόνος μου :p
 
Πίσω
Μπλουζα