Tutorial for BASIC in GREEK

skylas

Retro Member
Joined
20 Mαϊ 2020
Μηνύματα
116
Αντιδράσεις
329
Χωρίς να είμαι ειδικός, καθώς σίγουρα δεν ξερω και πολλά, οργάνωσα αυτά που ξέρω στη BASIC, και έφτιαξα κάτι σαν tutorial, ίσως βοηθήσουν κάποιον που θελει να ασχοληθεί.

https://amstradsakis.blogspot.com/2021/04/tutorial-for-basic-in-greek.html


Εξηγεί περίπου 30 εντολές, έχει και 3 παραδειγματάκια, ενώ έχει και μαζεμένα κάποια χρήσιμα παραρτήματα.
 
Κάποτε που ήμουν μικρός είχα φτιάξει ένα παιχνίδι στον 6128 adventure με στατικές εικόνες από το art studio και εντολές όπως go east, west, pickup key, unlock door, look into κλπ. Του είχα δώσει τον τίτλο The feast in abbey από το ομώνυμο βιβλίο του Robert Bloch. Φυσικά το έφαγε η μαρμάγκα με τα χρόνια.
 
Κάποτε που ήμουν μικρός είχα φτιάξει ένα παιχνίδι στον 6128 adventure με στατικές εικόνες από το art studio και εντολές όπως go east, west, pickup key, unlock door, look into κλπ. Του είχα δώσει τον τίτλο The feast in abbey από το ομώνυμο βιβλίο του Robert Bloch. Φυσικά το έφαγε η μαρμάγκα με τα χρόνια.

Κρίμα φίλε... :( Πολύ θα ήθελα να το δω.

Υπαρχει περιπτωση να το βρεις ή να έχεις κάποιο αντίγραφο της basic ρουτίνας που είχες φτιάξει?
 
Νομίζω το pixel είχε κάτι παρόμοιο σε listing ή σε άρθρο , σχετικό με κατασκευή ενός text adventure με στατικές εικόνες, και είχα προσπαθήσει να φτιάξω κάτι στο spectrum 128K που είχα τότε, τελικά τα παράτησα, η basic, όταν το μέγεθος του προγράμματος άρχισε να μεγαλώνει, ο editor γινόταν όλο και πιο αργός.
 
Κάποτε που ήμουν μικρός είχα φτιάξει ένα παιχνίδι στον 6128 adventure με στατικές εικόνες από το art studio και εντολές όπως go east, west, pickup key, unlock door, look into κλπ. Του είχα δώσει τον τίτλο The feast in abbey από το ομώνυμο βιβλίο του Robert Bloch. Φυσικά το έφαγε η μαρμάγκα με τα χρόνια.
Δυστηχώς το έδωσα μαζί με όλες τις δισκέτες και τον 6128 που πούλησα τότε για να πάρω την Amiga 500.
 
@skylas κατέβασα τα προγράμματα σου από το drive σου, είδα video, screenshots και κώδικες. Προσεγμένα όλα, καλογραμμένα, φουλ retro με ωραίο χιούμορ. Εξαιρετικό υλικό. Μπορεί κάποια στιγμή να μεταφέρω το Heart Chacer στην Hobby.
 
@skylas κατέβασα τα προγράμματα σου από το drive σου, είδα video, screenshots και κώδικες. Προσεγμένα όλα, καλογραμμένα, φουλ retro με ωραίο χιούμορ. Εξαιρετικό υλικό. Μπορεί κάποια στιγμή να μεταφέρω το Heart Chacer στην Hobby.
Ευχαριστω, να σαι καλα!
Ναι, οτι θελετε κανετε με τους κωδικες, ειναι free!
 
Πίσω
Μπλουζα