Tutti-Open-Look

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
exetlaios είπε:
Θυμάται κανείς τη σειρά περιοδικών COLOR-CLIMAX ?
Από τα πρώτα "σκληρά" περιοδικά με φωτογραφίες που ήταν σε χαρτί πολυτελείας και φουλ έγχρωμα.
εννοείται! το χαρτί ιλλουστρασιόν αλλά κάπου έχαναν στο χρώμα. από αυτό δεν ξεπήδησε και η ομώνυμη σειρά με τις ταινίες;
 
Open και Look τα θυμάμαι. Για αυτά είχα το γείτονα μου. Είχε βρει αρκετά στου πατέρα του το δωμάτιο και τα διαβάζαμε παρέα. Μια εποχή κάθε Παρασκευή απόγευμα είχαμε επιμορφωτικά σεμινάρια :) !!
 
Ιστορικά περιοδικά... :cool:

Αν δεν κάνω λάθος το Open είχε περισσότερο βάρος στις ιστορίες, το Tutti στις φωτογραφίες, και με το Look που ήταν για πιο "ιδιαίτερο" να το πω... "χαρούμενο" να το πω... "πεταχτό" να το πω... τέλος πάντων.. ας μην το πω... κοινό, και για ευνόητους λόγους δεν είχα καμία επαφή πέρα από το ότι μία φορά του είχα ρίξει μία ματιά για να δω τι είναι.. :p

Και κάπου πρέπει να έχω ακόμα κάποια τεύχη. #)

Υ.Γ.:Τότε υπήρχαν και άλλα περιοδικά που κάποια ακούστηκαν και πιο πάνω, και άλλα που ήταν πολύ πιο "σκληρά", όμως αυτά τα 3 ηταν στην ίδια εταιρία (Δεν θυμάμαι αν είχε και κάποια ακόμα.), και ήταν περίπου στο ίδιο στιλ και "φιλοσοφία", με κάποιες αλλαγές στο είδος και το περιεχόμενο.

Υ.Γ.2: Θυμάται κάποιος πότε περίπου κυκλοφορούσαν;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχχχ, πως θυμάμαι αυτές τις ιστορίες που διάβαζα στο Open πιτσιρικάς και τις φωτό από το Tutti...!!! Κι εγώ μια φορά είχα δει ένα Look για να δω τι έχει μέσα...

Θυμάμαι τα είχα αγοράσει γύρω στο 90-91. Το Tutti ξεκίνησε τον Ιούνιο του 1988 από την Πολυεκδοτική ΕΠΕ και έφτασε τα 96 τεύχη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τούττι κυκλοφορούσε σιγουρα παντως ακόμα και στα τελη της δεκαετίας του 90.
 
τι θυμηθηκα βραδυατικα περιοδικο tutti ειχε πεσει στα χερια μου οταν ημουνα δημοτικο ξεχασμενο σε μια ντουλαπα απο την μητερα μου ομολογω οτι απ τις ιστοριες που διαβασα τωρα που το σκεφτομαι δεν καταλαβα και πολλα απο αυτα που περιγραφανε (αθωο παιδακι ακομα τοτε βλεπετε) οντως σιγουρα εβγαινε μεχρι τα τελη του 90 με αρχες 2000 αλλα δεν θυμαμαι τι εκδοσεις ηταν ουτε απο ποτε ξεκινησε το συγκεκριμενο που θυμαμαι εγω πρεπει να ηταν απο τα μεσα της δεκαετιας του 80
 
Πω καλα, μολις χτες ηθελα να ξεκινησω ενα θρεντ τυπου "το πρωτο μου τσοντοπεριοδικο" και σημερα πρωι βρισκω αυτο εδω απο τοσο παλιο. :D

Ηθελα να ανοιξω το θρεντ βεβαια οχι για συγκεκριμενους τιτλους, αλλα για συγκεκριμενες εμπειριες και αναμνησεις. Πχ. ποτε αρχισαμε να ενδιαφερομαστε, πως πηραμε το θαρρος να αγορασουμε τα πρωτα μας περιοδικα, που τα κρυβαμε, αν ποτε μας τσακωσανε κλπ κλπ :D εχουν αναφερθει καποια τετοια περιστατικα εδω, οποτε συνεχιζω.

Εγω δεν εχω αγορασει ποτε στη ζωη μου τετοιο περιοδικο, και ειδικα μεχρι το γυμνασιο τα σνομπαρα. Ειχα τοτε συγκεκριμενη αποψη για τη γυναικεια ομορφια, οποτε το να βλεπω πχ. μια μετριοτατη, ακομα και ασχημομουρα γκομενα γυμνη, δεν μου ελεγε απολυτως τιποτα, και μαλιστα μου φαινοταν αποκρουστικο :p Απο το Open συγκεκριμενα θυμαμαι οτι το ειχαν παρει κατι παιδια στο φροντιστηριο, και αφου δεν ειχε καμια ομορφη μεσα, αναρρωτιομουν που εβρισκαν το ενδιαφερον :D Ομως παθαινα μεγαλο κολλημα οταν τυχαινε (οχι και τοσο συχνα) και επεφτε το ματι μου σε καποια πραγματικα ομορφη τυπισσα

Στο λυκειο ομως, ο κολλητός μου ειχε ενα ιδιωτικο δωματιακι/αποθηκη στον επαγγελματικο χωρο του πατερα του, οποτε ειχε σχετικη ελευθερια. Ειχε ενα μπαουλο γεματο τετοια περιοδικα που τα καβατζωνε απο τους υπαλληλους ή φιλους του. Μιλαμε ενα μπαουλο γεματο, απο Playboy μεχρι καποια αγνωστα κατευθειαν απο το εξωτερικο. Οποτε πηγαινα εκει επεφτε βαρια μελετη :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Πω καλα, μολις χτες ηθελα να ξεκινησω ενα θρεντ τυπου "το πρωτο μου τσοντοπεριοδικο" και σημερα πρωι βρισκω αυτο εδω απο τοσο παλιο. :D
Ηθελα να ανοιξω το θρεντ βεβαια οχι για συγκεκριμενους τιτλους, αλλα για συγκεκριμενες εμπειριες και αναμνησεις. Πχ. ποτε αρχισαμε να ενδιαφερομαστε, πως πηραμε το θαρρος να αγορασουμε τα πρωτα μας περιοδικα, που τα κρυβαμε, αν ποτε μας τσακωσανε κλπ κλπ :D εχουν αναφερθει καποια τετοια περιστατικα εδω, οποτε συνεχιζω.
Δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερο το να συνεχίσουμε εδώ και να ξεφύγει το θέμα, ή να άνοιγες ένα νέο θέμα... Πάντως θα είχε πλάκα, και θα ακούγαμε αρκετές ιστορίες... :p
 
ωχωωχωχ κοιτα τι θεμα υπαρχει!!!! Αυτο το φορουμ δε σταματαει να με εκπλησει!!

Ημουν τρομερα πιεσμενος απο γονεις με παλια μυαλα και γενικα τσοντες ειχα σπανια. Ασε που οταν ειχα τις εκρυβα μεσα απο μπλουζες πιασμενες στο σορτσακι, ή στο παταρι μιας παλιας οικοδομης κοντα στο σπιτι μου. Πηγαιναμε τα απογευματα βολτα και χαζευαμε τα περιοδικα μας στην οικοδομη και συζητουσαμε τι ηταν αυτα που βλεπαμε....Ολα αυτα οταν ημουν Ε Δημοτικου το 1988-1989 νομιζω. Βεβαια αρκετες φορες βρηκαν τα περιοδικα στο σπιτι καταλαθος και μου τα επαιρναν, πραγμα που με τρελενε γιατι τα επαιρνα με τρελες θυσιες.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα