USB 3.0 με καλή ταχύτητα

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Θα ήθελα λίγο τα φώτα-σας σχετικά με τις μνημούλες USB 3.0 . Μέχρι σήμερα έχω αγοράσει 4 και όλες εκτός πό την πρώτη δουλεύουν με καθυστέρηση . Όταν πρόκειται για μεγάλα και ενιαία αρχεία (π.χ. ταινίες κτλ) δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα . Όμως όταν πρόκειται για πλήθος μικρών αρχείων ,τότε τα πράγματα είναι απελπιστικά αργά ... Για παράδειγμα , αν πάω να αντιγράψω 1000 αρχεί Word ή PDF κτλ , τότε μπορεί τα πρώτα 50 να τα πάει σφαίρα , μετά να περιμένει 30 δεπτερόλεπτα χωρίς να κάνει , τίποτα , μετά να αντιγράψει σφαίρα άλλα 100 , μετά πάλι παύση , μετά να αντιγράψη μόνο 20 και πάλι να απολαμβάνει τα αξιοθέατα κτλ ... ΔΗλαδή δε μιλάμε για μικρές παύσεις , αλλά για μεγάλες . Το ενδιαφέρον είναι πως η πρώτη μνημούλα που είχα αγοράσει πριν πολλά χρόνια , ακόμα και σήμερα "πετάει" . Δεν πτοείται καθόλου , ανεξαρτήτως μεγέθους και πλήθους αρχείων . Όλες οι μεταγενέστερες όμως είναι άσ'τα να πάνε ... Το περίεργο είναι πως και οι 4 είναι της ίδιας εταιρίας (Kingstone) ^. θα περίμενα λοιπόν να συμπεριφέρονται το ίδιο , παρότι πρόκειται για εντελώς διαφορετικά μοντέλα . Δεδομένου λοιπόν πως πρόσφατα μία από αυτές αποφάσησε να πνεύσει τα λοίσθια , θέλω να προβώ στην αγοράς καινουργίας . Όμως θέλω να πάρω κάποια που πραγματικά να είναι γρήγορη . ;Υπάρχει λοιπόν κάποιο χαρακτηριστικό που θα πρέπει να προσέξω ;
 
μονο τυχη και λιγο διαβασμα. Η κινεζικη αντιγραφη παει συννεφο και πολλες επωνυμες και καλες μαρκες πλεον στη χρηση ειναι πιο αργες και απο καθυστερηση. Την εχω πατησει και εγω....

Θα σου προτεινα την kingston DT 3, lexar jumpdrive 3.0 αν και παλι μπορει να πεσεις σε αντιγραφες
 
iliekater είπε:
Το ενδιαφέρον είναι πως η πρώτη μνημούλα που είχα αγοράσει πριν πολλά χρόνια , ακόμα και σήμερα "πετάει" . Δεν πτοείται καθόλου , ανεξαρτήτως μεγέθους και πλήθους αρχείων . Όλες οι μεταγενέστερες όμως είναι άσ'τα να πάνε ...
Καλύτερη τεχνολογία δεν σημαίνει πάντα καλύτερη ποιότητα. Πολλές φορές, όταν κάτι γίνεται standard και υπάρχει πολύ μεγαλύτερη μαζική παραγωγή, καθώς και μικρότερο κόστος για τον καταναλωτή, η ποιότητα κατασκευής μπορεί να πέφτει.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα που έτυχε σε μένα. Οταν πρωτοβγήκαν τα CD-R αντιγραφικά ήταν πανάκριβα και για λίγους. Ομως χρειαζόμουν ένα για backups, το ίδιο και ένας κολλητός. Ετσι αποφασίσαμε να το πάρουμε μισό-μισό για να μπορέσουμε να καλύψουμε το ποσό που τότε ήταν κοντά στις 100.000 δραχμές! Από τότε λοιπόν πέσαν οι τιμές, πιο πολύς κόσμος τα χρειαζόταν και περάσανε πολλά άλλα CD-R και DVD-R των 30 και 40 ευρώ από τα χέρια μου. Αλλά σχεδόν όλα δεν αντιγράφουν πια. Το μόνο που εξακολουθεί να δουλεύει είναι εκείνο που αγοράσαμε 100.000. Και φαντάσου ότι 2 άτομα το είχαμε λιώσει! Μπορεί να είναι παλιό αλλά όταν ο κατασκευαστής περιμένει από τον άλλον να πληρώσει τόσα λεφτά, ε τότε θα προσέχει πιο πολύ την ποιότητα κατασκευής.

Το ίδιο και με τα φλασάκια πιστεύω. Εχω ένα των 512MB που είχα πληρώσει τότε 70-80 ευρώ. Αυτό δεν κολλάει καθόλου. Κάτι άλλα από 4GB και πάνω που τα πήρα με λιγότερα από τα μισά λεφτά είναι τα ζώα μου αργά. Απλά από ένα σημείο και μετά ξεφτιλίζονται οι τιμές τόσο για τον καταναλωτή όσο και στην παραγωγή και αυτό έχει συνέπεια και στην ποιότητα κατασκευής. Από ότι ξέρω πάντως υπάρχουν και πιο ακριβά φλασάκια με τις ίδιες χωρητικότητες. Λογικά αυτά θα έχουν καλύτερη επίδοση και ποιότητα κατασκευής από τα κοινά των 20 ευρώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως και με τα σουβλάκια , δηλαδή ... Παλιά τα έφτιαχναν καλλύτερα . Τουλάχιστον τα σουβλάκια παλιά δεν ήταν και ακριβότερα ! :D
 
Όπως και με τα γαριδάκια , δηλαδή ... Παλιά τα έφτιαχναν καλλύτερα . Τουλάχιστον τα γαριδάκια παλιά δεν ήταν ακριβότερα ! :D
 
Παρόμοια περίπτωση και εδώ. Έχω ένα παλιό (2008) 1GB Sony Microvault stick, από τα πρώτα models της σειράς. Μετά πήρα ένα 8GB Sandisk Cruzer Blade.

Χρησιμοποιούσα το Sony για να κάνω boot Live USBs του Ubuntu καμιά φορά, και η speed ήταν ΟΚ. Μετά που πήρα το Sandisk είπα να κάνω το ίδιο με αυτό. Ήταν πραγματικά απελπιστικά αργό σε σχέση με το Sony για κάποιο λόγο.

Τώρα βέβαια δε θα είχα και επιλογή μιας και το Ubuntu ISO είναι πια 1.1GB.
 
Ακόμα και στους σκληρούς δίσκους με usb 3,0 ισχύει αυτό με τα μικρά αρχεία και την πτώση της ταχύτητας. Στους ssd το φαινόμενο περιορίζεται σημαντικά όμως και εκεί είναι υπαρκτό! Προφανώς θα υπάρχει κάποιος περιορισμός στο hardware που αγνοώ...

Δεν είναι λοιπόν μόνο θέμα ποιότητας usb 3.0 όπως αναφέρθηκε παρόλο που ανάμεσα σε μάρκες και μοντέλα βλέπεις πράγματι διαφορά!
 
Διαβάζοντας άρθρα στο διαδύκτιο και κοιτώντας τα διάφορα πωλούμενα προϊόντα είδα πως τελικά υπάρχουν τρομαχτικές διαφορές στις ταχύτητες από μνημούλα σε μνημούλα ! ... Το καλλύτερο που μπορεί να γίνει είναι να κοιτάμε τις ταχύτητες του κάθε προϊόντος (καί σε ανάγνωση αλλά κυρίως σε εγγραφή , η οποία είναι συνήθως πολύ μικρότερη της άλλης) , ενώ αν δεν τις αναγράφει καν , να το αγνωούμε . Βρίσκω μνήμες USB 3.0 με "μέγιστη" ταχύτητα εγγραφής από 5 MB/sec έως 280 MB/sec και ακόμα παραπάνω (οι συνήθεις μνημούλες έχουν συνήθως γύρω στα 5 MB/sec ενώ οι μέτριες το πολύ 40 MB/sec) . Πρέπει όμως να τονιστεί πως οι "μέγιστες" ταχύτητες αναφέρονται στα μεγάλα αρχεία (500 ΜΒ και άνω) . Στα "μεσαία" και στα "μικρά" αρχεία η ταχύτης πέφτει πολύ έως αντιστοίχως πάρα πολύ . Σε απλές και σε μέτριες μνημούλες η ταχύτητα στα μικρά αρχεία είναι απελπιστική . Επίσης πολύ σημαντικό είναι πως όσο πιο μεγάλη είναι η μνήμη , τόσο πιο μεγάλες ταχύτητες φτάνει (για όλα τα αρχεία , εκτός αν μιλάμε για "μεγάλα" αρχεία σε μνήμες 64 GB και ανω , όπου πλέον δε μπορούν να ανέβουν πολύ ακόμα) . Για παράδειγμα μία των 16 GB έχει μία ταχύτητα Χ , μία των 32 GB του ίδιου τύπου έχει παραπάνω , μία των 64 GB έχει πολύ παραπάνω και πάει λέγοντας . Γενικά στις πολύ καλές μνημούλες παρατηρώ πως αν επιλέξετε μεγάλης χωρητικότητας (64 GB) η ταχύτης των μικρών αρχείων σχεδόν ισοφαρίζει εκείνη των μεγάλων αρχείων ! Ξανατονίζω όμως πως αναφέρομαι στις ποιοτικές μνημούλες , όχι για στις υποτυπώδεις . Τέλος να προσθέσω πως ενίοτε το κόστος απογειώνεται όχι λόγω επιδόσεων , αλλά λόγω κατασκευής (ύλικά όπως μέταλλα που τα κάνουν πιο στιβαρά και αντοχικά , αλλά αυξάνουν το βάρος ,, μικρό μέγεθος παρότι έχουν μεγάλη χωρητικότητα ή μεγάλες επιδόσεις) . Συννεπώς αν κάποια σας φαίνεται ακριβή , ανατρέξτε σε μία ιδίων επιδόσεων αλλά με φτηνότερη μορφή , εκτός αν η εμφάνιση έχει μεγάλη σημασία για σας . Εγώ τελικά προτίμησα μία που έχει αστραπιαίες ταχύτητες χωρίς να έχει και κέλυφος από τιτάνιο και αστραφτερά ρουμπίνια ( ! ) , και η οποία - παρότι στα μοντέλα της σειράς-της με μικρή χωρητικότητα έχει μεγάλη ταχύτητα στα μεγάλα αρχεία και μεσαία ταχύτητα στα μικρά - λόγω της μεγάλης χωρητικότητας που επέλεξα (64 GB) πιάνει την ίδια λαίλαπα και στα μεγάλα καί στα μικρά αρχεία .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Απλά από ένα σημείο και μετά ξεφτιλίζονται οι τιμές τόσο για τον καταναλωτή όσο και στην παραγωγή και αυτό έχει συνέπεια και στην ποιότητα κατασκευής.
Πόσα χρόνια λέω αυτό ακριβώς! Και δεν ισχύει μόνο στα φλασάκια. Το πρόβλημα με τα τελευταία είναι το throttling και ότι πιστεύουμε ότι από τη στιγμή που είναι τσιπάκια μνήμης θεωρούμε ότι πρέπει να έχουν την ταχύτητα των SSD.

Υπάρχουν Flashάκια με τεχνολογία SSD παρόλα αυτά
 
Ωραία , λοιπόν . Το φροντίσαμε . Το αγόρασα το φλασάκι . Όμως τώρα έχω μερικές ακόμα αποροίες ...

1) Κοιτάχτε τι συμβαίνει : Πάω να αλλάξω τις "πολιτικές" της μνήμης και βλέπω πως , αν ενεργοποιήσω τη 2η επιλογή (Βελτιστοποίηση για απόδοση) , τώρα υπάρχει διαθέσιμη και μία υποεπιλογή : Ενεργοποίηση cache στο δίσκο . Επειδή αυτά είναι βαθιά νερά για μένα , τι κάνει αυτό ;



2) Συμβαίνει ένα περίεργο : στον υπολογιστή που είμαι τώρα μπορώ αυτήν την υπο-επιλογή να την ενεργοποιήσω . Στον 1ο όμως υπολογιστή (όπου δηλαδή έκανα και διαμόρφωση της μνήμης) πλέον δε μπορώ ! Δηλαδή ακόμα και αν επιλέξω "Βελτιστοποίηση για απόδοση" η υπο-επιλογή δε γίνεται διαθέσιμη ... Δηλαδή είναι μεν ορατή , αλλά θολή , δε . Πώς γίνεται σε κάποιον υπολογιστή να είναι και σε άλλον να μην , όταν πρόκειται για το ίδιο υλισμικό ; Να σημειώσω μάλιστα πως στον 1ο υπολογιστή είχα αρχικά ενεργοποιήσει την εν λόγω υποεπιλογή , αλλά μετά χωρίς να καταλάβω κάτι η μνημούλα άλλαξε μόνη-της σε "Βελτιστοποίηση για γρήγορη κατάργηση" ... Δε ξέρω αν αυτό λέει κάτι .

3) Και κάτι τελευταίο : Έχω διαμοφρώσει τη μνήμη σε ΝΤΦΣ . Επιτρέπεται να τη ρυθμίσω να έχει "Βελτιστοποίηση για γρήγορη κατάργηση" ; Το ρωτάω διότι για να τη διαμορφώσεις σε ΝΤΦΣ πρέπει πρώτα να έχει βάλει τη 2η επιλογή ("για απόδοση") .
 
1) http://www.sevenforums.com/tutorials/10392-write-caching-enable-disable.html

http://www.howtogeek.com/118546/htg-explains-do-you-really-need-to-safely-remove-usb-sticks/

2) δε γνωριζω...δεν απαντω. Κανε φορματ να δεις αν αλλαξει κατι.

3) Δεν το πολυ καταλαβαινω. Με απλο δεξι κλικ στο στικακι στον Υπολογιστη μου και Διαμορφωση δισκου δε μπορεις να κανεις format σε οτι θελεις;

Εγω αυτο που προτεινω ειναι να βαλεις τις ιδιες ρυθμισεις παντου. Δηλαδη βελτιστοποιηση για γρηγορη καταργηση και οταν το βγαζεις να διαλεγεις πριν "ασφαλη καταργηση" απο το εικονιδιο. Ετσι δουλευεις με ασφαλεια αν και οχι τοσο γρηγορα. Βεβαια η ταχυτητα ειναι ετσι και αλλιως ικανοποιητικη οποτε δε σε νοιαζει κιολας. Εγω τοσα χρονια δεν εχω χασει ποτε στικ (και λογω δουλειας εχω παρει πανω απο 20) και δεδομενα ετσι.
 
Ναι , αυτό έκανα και εγώ τελικά ^. δηλαδή ξαναέθεσα "Γρήγορη κατάργηση" αντί "Απόδοση" . Το θέμα είναι αν επιτρέπεται να ξαναβάλεις "Γρήγορη κατάργηση" , διότι για να καταλήξεις να έχεις τη δυνατότητα διαμόρφωσης σε NTFS , θα πρέπει πρώτα να έχεις θέσει την άλλη επιλογή (την "Απόδοση") .

Από παλιότερο ερώτημά-μου στο Retromaniax :

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php/20014-%CE%A4%CE%BF-%CF%86%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%81%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%B5%CF%87%CF%84%CE%B5%CE%AF-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CE%B1%CF%80-%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AC%CE%B5%CE%B9-!
 
Πριν από μερικές μερες αγοράσαμε μερικά Sandisk 16GB Extreme USB 3.0. Η ταχύτητα είναι ...ταχύτατη για μεγάλα αρχεία. Για πολλά μικρά, όπως π.χ. τα 1000 εγγραφα word, κατεβαίνει, όμως η εξήγηση είναι ότι 1000 αρχεία σημαίνει 1000 άνοιξε-κλείσε (ανοιξε αρχείο, διάβασε, κοπιάρισε), είναι λογικό να συμβαίνει. Δεν καθυστερεί η αντιγραφή, αλλά το άνοιξε-κλείσε. Αν θέλετε να κοπιάρετε 1000 αρχεία, συμπιέστε τα σε ενα μεγαλο αρχείο χωρίς συμπίεση (επιλέξτε 0 συμπίεση) και αντιγράψτε το αρχείο αυτό στο στικάκι. Θα τελειώσει σφαίρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκτός και αν χρησιμοποιήσεις μία ίδια Sandisk των 64 GB , όπου τα αρχειάκια τα πάει μαρούλι ! ;)

Και ούτε συμπίεση ούτε τίποτα ! Τα πάει Βζζζζζζ ! Ούτε προλαβαίνεις να μαντέψεις τι γράφει έτσι που τα πάει !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Πριν από μερικές μερες αγοράσαμε μερικά Sandisk 16GB Extreme USB 3.0. Η ταχύτητα είναι ...ταχύτατη για μεγάλα αρχεία. Για πολλά μικρά, όπως π.χ. τα 1000 εγγραφα word, κατεβαίνει, όμως η εξήγηση είναι ότι 1000 αρχεία σημαίνει 1000 άνοιξε-κλείσε (ανοιξε αρχείο, διάβασε, κοπιάρισε), είναι λογικό να συμβαίνει. Δεν καθυστερεί η αντιγραφή, αλλά το άνοιξε-κλείσε. Αν θέλετε να κοπιάρετε 1000 αρχεία, συμπιέστε τα σε ενα μεγαλο αρχείο χωρίς συμπίεση (επιλέξτε 0 συμπίεση) και αντιγράψτε το αρχείο αυτό στο στικάκι. Θα τελειώσει σφαίρα.
αυτό είναι πολύ ωραία ιδέα!
 
Πηρα καμποσα καινουρια στικ (το πιο ακριβο εκανε 11 ευρω) για να κανω τη δουλεια μου σε συνδυασμο με τα παλια αλλα τα αποτελεσματα ειναι οικτρα...

DSC04007.jpg

Η καλυτερη αποδοση ηταν των λεξαρ S25 και S23 που κυμαινοντουσαν στα read 35MB/sec και write 25MB/sec. Τα υπολοιπα ταφος εντελως. Απορω τι βλακειες πουλανε....
 
Το πιο ακριβό 11 ευρώ ; . . . :precry2:
 
ε ναι. τοσα που θελω εγω που να παρω πιο ακριβα. Θα ξοδευα 200 ευρω για στικακια;;; ειναι πολλα τα λεφτα Αρη
 
Πίσω
Μπλουζα