User 011 - Φεβρουάριος 1991

alkis21 είπε:
Ούτε εσύ τέκνον billy δεν πρόσεξες ότι στην σελίδα 82 ένας έφηβος adventurer προσέφερε απλόχερα λύσεις; :)
Ωραίος ο Αλκης !! :thumbup:

Aλκη, δυστυχώς έριξα μόνο μία βιαστική ματιά στα reviews πριν κάνω σχόλιο, "προσπερνώντας" την υπόλοιπη ύλη. Εννοείται πως με την πρώτη ευκαιρία θα διαβάσω το τεύχος κανονικά, και θα το απολαύσω όπως πρέπει.

Πάντως βλέπω είχες συνδράμει αρκετά στο USER !! (θυμήθηκα και το περίφημο γράμμα με την παράκληση "να μην δημοσιεύονται λύσεις" :D - αν δεν απατώμαι στο USER είχε σταλεί και αυτό).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με αλλα λογια μονο εγω δεν εχω κανει εμφανιση στο User. Παρηλασε η μιση κοινοτητα απο οτι βλεπω.
 
billy είπε:
Ωραίος ο Αλκης !! :thumbup:
Aλκη, δυστυχώς έριξα μόνο μία βιαστική στα reviews πριν κάνω σχόλιο, "προσπερνώντας" την υπόλοιπη ύλη. Εννοείται πως με την πρώτη ευκαιρία θα διαβάσω το τεύχος κανονικά, και θα το απολαύσω όπως πρέπει.

Πάντως βλέπω είχες συνδράμει αρκετά στο USER !! (θυμήθηκα και το περίφημο γράμμα με την παράκληση "να μην δημοσιεύονται λύσεις" :D - αν δεν απατώμαι στο USER είχε σταλεί και αυτό).
Ναι, βλέπεις το Pixel δεν με χρειαζόταν αφού είχε τον Αντρέα. :) Μάλιστα από τη χαρά μου που δημοσιεύτηκαν οι λύσεις μου τους έστειλα καπάκι τρεις λύσεις "φρέσκων" adventures που είχα ξεπετάξει με το που κυκλοφόρησαν, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά το ένα ήταν σίγουρα το Operation Stealth. Όχι μόνο δεν πήρα απάντηση αλλά ως διά μαγείας στα επόμενα τεύχη ανακοινώθηκε διαγωνισμός για αυτές.. τέλος πάντων.
 
Wally είπε:
Με αλλα λογια μονο εγω δεν εχω κανει εμφανιση στο User. Παρηλασε η μιση κοινοτητα απο οτι βλεπω.
That makes two of us. Ούτε εγώ είχα ασχοληθεί με το User ποτέ και οι όποιες "συνδρομές" μου υπάρχουν μόνο σε Pixel. Τώρα σε ποιά, μάλλον θα πρέπει να περιμένω τον Billy να μου το πει. :D
 
alkis21 είπε:
Όχι μόνο δεν πήρα απάντηση αλλά ως διά μαγείας στα επόμενα τεύχη ανακοινώθηκε διαγωνισμός για αυτές.. τέλος πάντων.
Ωχ, κατάλαβα !!

Με την πρώτη ευκαιρία θα προσπαθήσω να "ανασύρω" τα επίμαχα τεύχη για ανάγνωση...

Maddog είπε:
That makes two of us. Ούτε εγώ είχα ασχοληθεί με το User ποτέ και οι όποιες "συνδρομές" μου υπάρχουν μόνο σε Pixel. Τώρα σε ποιά, μάλλον θα πρέπει να περιμένω τον Billy να μου το πει. :D
Θυμάμαι στα σίγουρα μία "πολυεπέμβαση" στην spectrum έκδοση του Elite. Σε είχα πετύχει και σε επεμβάσεις για κάποια άλλα games, αλλά αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι ποιά ήταν... (για ένα απο αυτά, είχε postάρει φωτογραφία μέρους της σελίδας ο Nemo).

Κάτι άλλο τώρα:

Το τεύχος αυτό όπως θα είδατε είχε παρουσίαση της Adlib, η οποία μου έφερε στο μυαλό μία "φλασιά": Οπως έχω γράψει παλιότερα, στα τέλη του '92 είχα αγοράσει το πρώτο μου PC, και τους προηγούμενους μήνες έκανα "έρευνα αγοράς" για κάρτες γραφικών, σκληρούς, μνήμες, επεξεργαστές - και φυσικά κάρτες ήχου.

Ενας καλός φίλος amigάς που είχε πάρει pc πριν απο εμένα, μου είχε δώσει πληροφορίες για adlib, soundblaster, καθώς και την φοβερή και τρομερή Roland, για την οποία μάλιστα είχε αναφέρει (και το θυμάμαι σαν χτές) ότι "μπορεί να βγάλει μουσική που 'σκοτώνει' ακόμα και Amiga". (ναί, γνωρίζω πως δεν είναι σωστό να συγκρίνουμε διαφορετικούς ήχους όπως εκείνον του midi με εκείνον της amiga, αλλά όπως και να το κάνουμε, είχα εντυπωσιαστεί πολύ με εκείνη τη δήλωση !!).

Oταν όμως τον ρώτησα "πόσο τιμάται", μου απάντησε κάτι μεταξύ "ασε καλύτερα", και "δεν θέλεις να ξέρεις". :D Eτσι, ποτέ δεν έμαθα *ακριβώς* πόσο κόστιζε ένα εξωτερικό midi module MT-32 (μαζί με το MPU-401) στην Ελλάδα- απλά ότι ήταν "πολύ ακριβά"...

Μετά απο αυτή την εισαγωγή, μπαίνω στο "ζουμί" (επιτέλους !!).

Αν δε με γελάει η μνήμη μου, το USER κάποια στιγμή έκανε παρουσίαση της Roland LAPC-I (που ήταν πλέον εσωτερική κάρτα για pc). *Μήπως* θυμάται κανείς σε ποιό τεύχος ήταν; Ισως έτσι μπορέσουμε να δούμε *ακριβώς* πόσο κόστιζε η κάρτα αυτή στην Ελλάδα, καθώς και τα διάφορα modules όπως το MT-32, το CM-32L κλπ. (τα οποία λογικά θα ήταν ακόμα πιό ακριβά, καθότι εξωτερικά...).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy, μετά από ένα ξεφύλλισμα που έκανα "on the fly", βρήκα μόνο αυτή την καταχώρηση, στο τεύχος 21, αλλά δυστυχώς δε λέει τιμές:

attachment.php


Είδα και παρουσίαση της Soundblaster στις 33.500 δρχ.

Κάποια στιγμή θα το ξανακοιτάξω λεπτομερέστερα...
 
billy είπε:
\

Θυμάμαι στα σίγουρα μία "πολυεπέμβαση" στην spectrum έκδοση του Elite. Σε είχα πετύχει και σε επεμβάσεις για κάποια άλλα games, αλλά αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι ποιά ήταν... (για ένα απο αυτά, είχε postάρει φωτογραφία μέρους της σελίδας ο Nemo).
Καλα που τα θυμασαι ρε billy αυτα :eek: ,πωπωπω σκετο echelon:nervous:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
billy, μετά από ένα ξεφύλλισμα που έκανα "on the fly", βρήκα μόνο αυτή την καταχώρηση, στο τεύχος 21, αλλά δυστυχώς δε λέει τιμές:
Κάποια στιγμή θα το ξανακοιτάξω λεπτομερέστερα...
Ιδιαίτερα νοσταλγική η συγκεκριμένη διαφήμιση φίλε Dino (την είχα ξεχάσει εντελώς !!) - ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να ψάξεις. :)

Δυστυχώς δεν θυμάμαι καν το έτος το οποίο έγινε η παρουσίαση, ώστε να βοηθήσω στο να εντοπιστεί ευκολότερα. *Ισως* να είναι κάπου μεταξύ 1992 και 1994 - αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος...

DINO είπε:
Είδα και παρουσίαση της Soundblaster στις 33.500 δρχ.
Ααααχχχχ... Soundblaster. :thumbup: Aυτή ήταν τελικά η κάρτα που είχα "σταμπάρει" και κατέληξα να πάρω, και συγκεκριμένα το μοντέλο Soundblaster Pro (που ήταν απο τα σχετικά πιό "φρέσκα" της περιόδου).

Η σειρά soundblaster αποτελούσε κατά τη γνώμη μου την "χρυσή τομή" μεταξύ των τότε διαθέσιμων καρτών, και πραγματικά αισθάνθηκα δικαιωμένος καθώς τις παρατηρούσα να καθιερώνονται απίστευτα γρήγορα ως ένα είδος "standard" στους pc users.

Aκόμα θυμάμαι το πρώτο game στο οποίο άκουσα ψηφιοποιημένη ομιλία μέσω της κάρτας αυτής: το Battletech - The Crescend Hawks' Revenge (sequel του Crescend Hawks' Inception που έπαιζα παλιότερα στην Amiga μου). Στη συνέχεια ακολούθησε το άκρως εντυπωσιακό Wing Commander II, το εθιστικότατο Dune II, και πληθώρα άλλων games διαφόρων ειδών (συμπεριλαμβανομένων και adventures ασφαλώς !!).

Θα κοιτάξω μήπως έχω κρατήσει την απόδειξη, για να δώ πόσο πλήρωσα τότε για αυτή την κάρτα !! :D (την είχα πάρει απο το "Σύμπαν computers").

Σημειωτέον ότι ήταν η έκδοση που κόστιζε "κάτι παραπάνω", διότι συμπεριλάμβανε και τα Midi καλώδια. Ο πωλητής μου είχε πεί χαρακτηριστικά: "αν δεν πάρεις την έκδοση με τα midi καλώδια, μετά θα κλαίς" !! :D

Tελικά δεν τα δούλεψα ποτέ τα περίφημα καλώδια :p ...αλλά βρήκαν χρησιμότητα (σχεδόν 20 χρόνια μετά) σε μία δοκιμή που χρειάστηκε να κάνω.

Nemo είπε:
Καλα που τα θυμασαι ρε billy αυτα :eek: ,πωπωπω σκετο echelon:nervous:
Χαχαχα :D

Φίλε Nemo, εντελώς τυχαία το θυμήθηκα. Μακάρι να θυμόμουν και ακριβώς ποιό post σου ήταν, ώστε να έδινα και το αντίστοιχο link.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα