Vectrex arcade stick

Μπράβο! :) Πάντα τέτοια!

Παρεπιπτόντως, δεν έχουν άδικο - το stick είναι τέλειο! ;)
 
Εισαι βεντετος ρε παιδι μου! :)
 
Δε βλεπω πουθενα geoanas στο λινκ που εβαλες. Ο Geonas ποιός είναι; Τεσπα, παντα τετοια και εις ανώτερα κλπ κλπ κλπ...μη σου δίνουμε πολύ θαρρος.... :D :D
 
+1000 RESPECT!!!!!

Μπράβο ρε GeoAnas, έγραψες! Και με διεθνή αναγνώριση :bow:

Πάντα τέτοια και εις ανώτερα (όλο και κάτι άλλο θα σκαρφιστείς!!!)
 
Χα!χα! ..τις επόμενες μέρες θα δείτε και άλλα από τα έργα και ημέρες μου... :D
 
Γιώργο, πως θα γίνει να μου φτιάξεις ένα;;;; Νομίζω επιβάλλεται να μπει ένα τέτοιο μαζί με την complete συλλογή :p
 
Αυτός είσαι ρε Γιώργαρε! Μπράβο σου! :D
 
Mπραβο και απο εμενα Γιωργο!Παντα τετοια!Περιμενουμε και αλλα!
 
Μπράβο Γιώργο! Εκτός απο φοβερός συλλέκτης είσαι και τρομερός αρτιστας! :)

Συγχαρητήρια και απο μένα!
 
Χα ! Χα ! ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια.

Για να μην σας κρατώ σε αγωνία, τα επόμενα "επιτεύγματα" είναι μια homemade overlay για το YASI και μερικές μουσικές roms που έγιναν με μετατροπή ΥΜ αρχείων.

Μια θολή και κουνημένη φωτογραφία επί τω έργω :)

attachment.php


Η overlay

attachment.php


Τα μουσικά bins μπορείτε να τα κατεβάσετε από εδώ και να τα ακούσετε στον εκπληκτικό ParaJVE ή σε πραγματικό Vectrex με χρήση Vec Flash. Για την μετατροπή "επιστρατεύτηκε" το εκπληκτικό VecSound του Chris Salomon (εργαλείο μετατροπής αρχείων .ΥΜ σε vectrex .BIN, σε περιβάλλον DOS).

(Το "outrun" είναι special αφιερωμένο στον Maddog :p )

Enjoy :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιώργο δεν υπάρχεις ρε φίλε!!!

Ρεσιτάλ έχεις δώσει......!!!!!

Τα overlay τα έφτιαξες με πολλές διαφάνειες τυπωμένες σε ξεχωριστά χρώματα? σε οικιακό εκτυπωτή τα τύπωσες; Φαίνεται ότι είναι πολύ καλής ποιότητας!!!

Μπράβο και πάλι!!!!
 
Χιλια μπραβο φιλε.Εκτος απο φοβερος συλεκτης πιανουν και τα χερια σου σου.βλεπω και το πολυαγαπημενο μου space invaders και τρελενομαι ακομα πιο πολυ :D
 
Sorry φιλε plink δεν ξερω και πολλα απο vectrex και με την πρωτη ματια οπως ειναι λογικο για το space invaders το περασα.
 
metalcandyman είπε:
Sorry φιλε plink δεν ξερω και πολλα απο vectrex και με την πρωτη ματια οπως ειναι λογικο για το space invaders το περασα.
χαχαχα βρε μαν, δεν στην είπα σε καμία περίπτωση ;)

στόχος μου ήταν να τονίσω το αστείο όνομα του παιχνιδιού....! :p
 
Ηλία η overlay έγινε με ταινίες από Lee photo gels, και το περιμετρικό με οικιακό εκτυπωτή σε Photo paper από το αυθεντικό artwork (Midway's invaders - upright)

Κατόπιν έλαβε δράση η μηχανή θερμής πλαστικοποίησης και έδωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ετοιμάζω κάτι ανάλογο για το Sundance και War of the Worlds, stay tuned ...

Τα μουσικά roms τα άκουσες ? Υπάρχει κάποιος tracker (μάλλον σε πλατφόρμα Atari, υποθέτω..) που να μπορείς να δημιουργήσεις - συνθέσεις - επεξεργαστείς αρχεία YM ?
 
Τουλάχιστον από τις φωτογραφίες πάντως φαίνεται εντυπωσιακό το αποτέλεσμα στο overlay και ξέρω από πρώτο χέρι ότι δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα!!!

Τα μουσικά δεν τα άκουσα ακόμη γιατί έχω δουλειά προς το παρών ;) θα τα βάλω αργότερα στο vecflash να τα δω...και θα ψάξω οπωσδήποτε για tracker...δεν έχω ακούσει να υπάρχει κάποιος...

Το μόνο σχετικό με μουσική που ξέρω ότι υπάρχει το έχει φτιάξει ότι ο Little Scale (Αυστραλός πειραματιστής-μουσικός που ασχολείται κατά κόρον με μουσικά mods kai DIY electronic instruments) έχει δημιουργήσει ένα midi controller που ελέγχει live το chip ήχου του vectrex και παίζεις μουσική ;)

Από όσο γνωρίζω το έχει υλοποιήσει μέσω arduino...αν δεν κάνω λάθος έχει δώσει εδώ και λίγους μήνες όλα τα σχέδια στο blog του...αλλά ακόμη δεν βρήκα χρόνο να το δοκιμάσω,..
 
Χαράς το κουράγιο και την όρεξή σου Ζώρζ!!!!

Αλλά στις δύσκολες εποχές τα απίθανα (και όμορφα) πράγματα μας βοηθάνε να τις αντιμετωπίσουμε!
 
Πίσω
Μπλουζα