Vectrex arcade stick

@ pooky

Γιώργο το έχουμε ξαναπεί στο παρελθόν, ευτυχώς που έχω αυτά και ξεθολώνω λιγάκι γιατί με όλα αυτά που περνάω (περνάμε) καθημερινά θα είχα πάρει την κουμπούρα και αλοίμονο στα παιδιά μου....

@ Plink

Ο Peteski και ο VectrexMad ασχολούνται αυτό το διάστημα με κατασκευή overlay για το YASI αλλά βασιζόμενο στο αυθεντικό artwork (όχι η μωβ / ροζ που είχε κυκλοφορήσει με το παιχνίδι). Νομίζω ότι τους έδωσα ιδέες :D ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thursday 23rd February - Arcade controller for the Vectrex - Made in GreeceVectrex collectors are a creative lot. I recently received details from Greek Vectrex owner George Anastasiades also known as Geonas about his unique creations for the Vectrex. Heʼs provided me with pictures and details for quite a few creations so Iʼll spread them over multiple news entries over the weeks.

First we begin with Georgeʼs homemade arcade joystick controller. It is digital and based on Madtronix's PCB schematics which can be found here.

The case is of wooden construction with a thick layer of black - wooden textured - vinyl sticker covering everything. On top are placed Vetrex logos which are the black vinyl stickers that are often sold on Ebay. The controller has the joystick positioned to the right and the numbering of buttons starts from right to left. Unusual configuration you might say as this is the opposite to the official joystick controller. However, this was purposely done so because apparently this is the layout they are most used to in Greece.

This controller takes the Vectrex a step closer to being a real arcade machine.
Επειδή το αρχικό post έχει ένα "σκέτο" link στην κεντρική σελίδα του vectrex.co.uk που μετά από λίγο καιρό θα έχει σίγουρα άλλα νέα πρώτα, βάζω το κείμενο εδώ για να μην χαθεί μελλοντικά. :)

Φίλε Γιώργο, έχεις δώσει πραγματικό ρεσιτάλ με το Vectrex! Ευχαριστώ θερμά και για την αφιέρωση με το OutRun tune. :cool:
 
Άντε κι άλλα πρωτοσέλιδα ! :D ... με τόσα πολλά θα νομίσει κανείς ότι το site είναι δικό μου ! :p
 
geoanas είπε:
Άντε κι άλλα πρωτοσέλιδα ! :D ... με τόσα πολλά θα νομίσει κανείς ότι το site είναι δικό μου ! :p
Μπραβο ρε γιωργο συγχαρητηρια.Εχεις μεγαλο ταλεντο κανεις εκπληκτικη δουλεια και θα ηθελα καποια στιγμη να μπορεσω να δω vectrex απο κοντα που δεν εχω ιδεα τι ειναι.Μπραβο και παλι και οχι μονο αυτα αλλα και πολλα αλλα πρωτοσελιδα πρεπει να σε κανουν :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το παρόν νημάτιο επανέρχεται στον αφρό, λόγω ότι μετά από ...κάμποσα χρόνια :p :D...αξιώθηκα να ανεβάσω ένα video στο YT. Αν εξακολουθείτε να θέλετε να "την ακούσετε..." (!) here it is ;)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα