Videogames και ξενύχτι μέχρι το πρωί

Captain Kal είπε:
Starflight 1 στην Amiga. (Αφού ξεκινούσα το παιχνίδι στις 02:00, τι περίμενε κανείς :p ?). Τώρα μετά τις 22:00 γλαρώνω!!! #) #) #)
Παιχνιδάρα !! :thumbup:

Το πρωτοείδα σε pc φίλου, όπου δεν μπορέσαμε να το προχωρήσουμε όπως θα έπρεπε, λόγω κάποιου "θέματος" που υπήρχε με το save.

Aργότερα στην Amiga είχα το 2, το οποίο το άφησα στη μέση γιατί είχα άχτι το 1 το οποίο ήθελα σώνει και καλά να πάρω και να τελειώσω. (ούτε και αυτό έγινε :p - αν και εκείνος o pc user φίλος αγόρασε Megadrive, και τελείωσε πλέον εκεί το 1).

Τουλάχιστον πήρα το αίμα μου πίσω με το Star Control 2 στον '386 μου (το οποίο είχα αγορασει αυθεντικό, πρώτον διότι μου άρεσε τρελλά, και δεύτερον διότι το σπασμένο είχε πρόβλημα - όπως θα θυμούνται όσοι ασχολήθηκαν με το παιχνίδι την εποχή που είχε πρωτοκυκλοφορήσει). Eξυπακούεται φυσικά, ότι είχε πέσει το ανάλογο ξενύχτι... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
... εκείνος o pc user φίλος αγόρασε Megadrive, και τελείωσε πλέον εκεί το 1...
Ούτε καν ήξερα πως υπήρχε και για το Mega Drive το παιχνίδι ! Το έχω παίξει ελάχιστα στην Amiga, και το είχα δεί και εγώ σε PC φίλου τότε. Μάλιστα, φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το port, θα το τσεκάρω σύντομα !
 
Ω ναί, και μάλιστα το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να του ζητήσω να μου βγάλει φωτοτυπία το manual. :D (το έχω ακόμα !! - ίσως βγάλω καμία φωτο). Αργότερα ο φίλος αυτός εξελίχθηκε σε μεγάλο SEGA-fan (μετά το Megadrive, πήρε Saturn και Dreamcast).

Στο Megadrive το πιό αγαπημένο του παιχνίδι ήταν ένα Hockey της EA (ήταν φανατικός οπαδός των αθλητικών παιχνιδιών, καθώς και των strategy)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είδα οτι είχε και χάρτη μέσα στην MD έκδοση. Θα το έπαιρνα ίσως απο κανα ebay, αλλα θα προτιμήσω τον emulator προς το παρόν ! Το EA Hockey που έπαιζε ο φίλος σου στο MD είναι απο τα καλύτερα hockey games που έχω παίξει ποτέ, εξαιρετική δουλειά στο Mega Drive και απο τα πρώτα δυνατά sports games της ΕΑ που τελικά, εξελίχθηκε σε κολοσσό του είδους ! Tότε μάλιστα δεν είχα MD και έψαχνα ενα αντίστοιχο παιχνίδι στην Amiga, καταλήγoντας στο Cross Check το οποίο, αν και καλό, ήταν κατώτερο φυσικά του EA Hockey !
 
Αυτό το Cross Check δεν το έχω παίξει ποτέ (έτσι κι αλλιώς δεν είμαι και ο μεγαλύτερος fan των sports games), αλλά θα το έχω στα υπ' όψιν για μελλοντική δοκιμή. :)

Το NHL Hockey πάντως, ποτέ δεν μπόρεσα να το "κουμαντάρω" - ειδικά αν έκανα το λάθος να παίξω διπλό με εκείνον τον φίλο μου, ο οποίος προφανώς έψαχνε για "εύκολα θύματα": Είχε την ικανότητα να κάνει το puck να... "εξαφανίζεται" απο την οθόνη, και εν ριπή οφθαλμού να σκοράρει εναντίον μου. Ηδη σε παιχνίδια όπως το (μισητό) Kick Off έχανα αρκετές φορές την μπίλια μπάλλα απο τα μάτια μου, αλλά εδώ ήταν τρις-χειρότερη η κατάσταση !! (κατά συνέπεια, το συμπέρασμά στο οποίο κατέληξα μετά απο 2-3 παιχνίδια, ήταν: "να λείπει το βύσσινο" :p )

Βέβαια υπήρχαν και αθλητικά games που ευχαρίστως έπαιζα, όπως π.χ. παιχνίδια Golf, παιχνίδια Τέννις, παιχνίδια με στίβο, κ.α.

Μιά που λέμε για ξενύχτια πάντως, δεν θυμάμαι ποτέ να ξενύχτησα με κάποιο sports game - αν και κρατάω μία επιφύλαξη για το World Games (επί εποχής Amstrad). Σαν να θυμάμαι τον εαυτό μου να παλεύει μέχρι και λίγο μετά τα μεσάνυχτα για να κάνει νέα ρεκόρ... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηταν και η εποχη που η EA μεσουρανουσε στα αθλητικα παιχνιδια ..Τα θυμαμαι τα χοκευ παιχνιδια που εβγαζαν αλλα ποτε δεν ασχοληθηα για να πω την αληθεια .Το παιχνιδι στην amiga δεν το θυμαμαι που αναφερει ο Billy αλλα θυμαμαι πολυ καλα επικες και πολυωρες κοντρες σε αθλητικα παιχνιδια οπως το ISS SOCCER που αργοτερα εγινε pro evolution nba live fifa soccer στο snes και φυσικα το υπερκαψιμο ολων τοτε το nba jam που μας κρατουσε στην πριζα σε arcade αιθουσες αλλα και στις κονσολες φυσικα ...Καλα ξενυχτια (και μετα κατευθειαν στην δουλεια )εκανα με τα pro evolution σε online κοντρες στο 360 (εκανα κατι αγγλογαλλογερμανοισπανους να χοροπηδανε απο τα νευρα τους !! ) :cool:
 
Είδα οτι είχε και χάρτη μέσα στην MD έκδοση. Θα το έπαιρνα ίσως απο κανα ebay, αλλα θα προτιμήσω τον emulator προς το παρόν !
Αν θυμάμαι καλά, όλες οι εκδόσεις είχαν χάρτη. (Το SF2 το έχω πρωτότυπο). Δες και το fan project "Starflight: Last Colony.

Τουλάχιστον πήρα το αίμα μου πίσω με το Star Control 2 στον '386 μου (το οποίο είχα αγορασει αυθεντικό, πρώτον διότι μου άρεσε τρελλά, και δεύτερον διότι το σπασμένο είχε πρόβλημα - όπως θα θυμούνται όσοι ασχολήθηκαν με το παιχνίδι την εποχή που είχε πρωτοκυκλοφορήσει). Eξυπακούεται φυσικά, ότι είχε πέσει το ανάλογο ξενύχτι...
Αλλο μεγάλο κόλλημα. Θέλω να το ξαναρχίσω στην HD έκδοση.
 
Captain Kal είπε:
Αλλο μεγάλο κόλλημα. Θέλω να το ξαναρχίσω στην HD έκδοση.
To Star Control 2 είναι απλά αριστούργημα! Έχω γράψει αρκετά "χιλιόμετρα" με την 3DO έκδοση.
 
To Star Control 2 είναι απλά αριστούργημα! Έχω γράψει αρκετά "χιλιόμετρα" με την 3DO έκδοση.
Εγώ με την πρωτότυπη, του Dos. (Στη δουλειά που είχαν παμπάλαια μηχανήματα. Όταν το ανακάλυψα το 1999, δεν έτρεχε στο δικό μου στο σπίτι, και δεν υπήρχε τότε DosBox :( ). Η πρόσφατη Beta της HD έκδοσης εδώ.
 
Κάποιο παιχνίδι στο Mame σίγουρα με παρέσυρε μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες όταν ήμουν φοιτητής. Μάλλον κάποιο Bubble Bobble...
 
Πίσω
Μπλουζα